Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 53

Thread: android με xbmc

  1. #1

    android με xbmc

    Μετα την εμπειρια μου με το pc και xbmc που ειναι κορυφαιο προγραμμα γιατι σου δινει λυση σε πολλα προβληματα (ειδικα για εμας με enigma2 δεκτες πχ dm800,solo2,που εχουμε σε αλλο σημειο τηλεοραση ειναι κατι το ξεχωριστο βλεπω hd καναλια χωρις παγωματα σε pc 6ετιας+με ενα κινητο γινεται ασυρματο τηλεκοντρολ,ολα τα ελληνικα καναλια σε vod -δηλαδη βλεπεις απο σειρες οποιο επεισοδιο θελεις,ταινιες online νε δυνατοτητα να κατεβασεις ελληνικους υποτιτλους με ενα προσθετο,και πολλα αλλα...) ηρθε η ωρα να δοκιμασω και στο adroind tablet motorolla xoom αλλα και κινητο galaxy s3 to xbmc.
    εδω και λιγες μερες εβαλα το xbmc στις αdroind συσκευες μου με διαφορετικη εκδοση ομως στο gs3 με neon version στο χοομ no neon version :
    XBMC
    τι καταφερα τωρα 1.εχω οτι και στο σταθερο μου υπολογιστη προσθετα που σου κανου τη ζωη πιο ευκολη,ελληνικες ταινιες,ελληνικη τηλεοραση,ελληνικα κινουμενα σχεδια(lambda-xbmc-addons),ταινιες ξενες μεσω ιντερνετ(icefilms,1channel) , (sportdevil)ποδοσφαιρο live χωρις τις ενοχλητικες διαφημισεις ,και πολλα που πρεπει να ανακαλύψεται οσοι δεν γνωριζουν το xbmc.

    βαζοντας το προσθετο αυτο:NTV ,ειναι με συνδρομη νομιμο εχει καποιος τη δυνατότητα να εχει σε σταθερο pc ,tablet, κινητο παρα πολλα καναλια εδω ειναι η λιστα:NTV , καναλια κορυφαια aljazeera sports +1 .. +10 sky sport 1,2,3,4 btsports1,2 ειναι μερικα,και με το xbmc remote απο το google play κανουμε μια συσκευη adroind(κινητο)(και για iphone υπαρχει) τηλεχειριστήριο ασυρματο μεσω του δυκτιου μας,εχει δοκιμη για μια εβδομαδα.....Συνεχιζεται.
    μερικες foto:
    https://mega.co.nz/#!DgYkCajY!d2heI2...LBk5-cnZp0JBhI
    https://mega.co.nz/#!D9hhELqL!IbkVel...L_Tp_CgXiuhPWg
    https://mega.co.nz/#!PoBAAYIA!GfTG2g...MJGLuNZ9m9x_ZU
    https://mega.co.nz/#!Ll5iTTYL!M8kuJB...j4AAzRr-fA6qnw
    https://mega.co.nz/#!W8QFiBwY!bpzp_n...v1h6xmvqNf1tIo
    https://mega.co.nz/#!bhRzDKBD!COXN2l...ymNUtWiWhko3e8
    Last edited by billis2; 02-09-13 at 01:28.

  2. #2

    Απ: android με xbmc

    Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μας
    αν έφτιαχνες έναν οδηγό βήβα βήμα θα βοηθούσες αρκετά μέλη μας

  3. #3

    Απ: android με xbmc

    καποια στιγμη θα το κανω μολις εχω ελευθερο χρονο...

  4. #4

    Απ: android με xbmc

    Μετά από πολύ προσπάθεια να καταλάβω (ιδιαίτερα με την βοήθεια ενός video από το youtube - hellenic TV xbmc), κατάφερα να εγκαταστήσω το xbmc στο android tablet μου (φαντάζομαι ότι με τον ίδιο τρόπο γίνεται η εγκατάσταση και στο pc και στον δέκτη) και να βλέπω χωρίς κολλήματα όλα τα ελληνικά ελεύθερα εθνικά και περιφερειακά κανάλια. Επειδή τα πρόσθετα που δίνει το πρόγραμμα είναι πάρα πολλά και δεν ξέρω αν είναι όλα χρήσιμα, θα έβρισκα και γω έναν οδηγό πάρα πολύ χρήσιμο (δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι έχω την πλήρη εικόνα για την διατύπωσή του).
    Από την μέχρι τώρα εμπειρία: πράγματι είναι τεράστια η βιβλιοθήκη καναλιών και ταινιών ακόμη και ελληνικού ενδιαφέροντος (έχει ακόμα και το "Ήταν άξιος"!!!). Προσπαθώ να βρω το eurosport (προς το παρόν το βλέπω μέσω του iptv stream free που κατέβασα από το google play) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται εισαγωγή ενός iptv link. Φαντάζομαι ότι αντίστοιχα θα είναι μεγάλη η βιβλιοθήκη και των ξένων ταινιών αλλά δεν έχω ασχοληθεί για να δω πως μπαίνουν υπότιτλοι ελληνικοί. Τέλος, το sportdevil που ανέφερε ο φίλος billis2 φαντάζομαι ότι είναι κάποιο plugin για θέαση streaming ποδοσφαίρου ή άλλων sport αλλά δεν έχω καταφέρει να το βρω και να το εγκαταστήσω.
    Συμπέρασμα: πράγματι είναι μια εξαιρετική πλατφόρμα (ιδιαίτερα για το tablet) που συνδυάζει πολλά πράγματα (video, tv, φώτο, διαχείριση αρχείων). Ωστόσο η πρώτη επαφή είναι λίγο δύσκολη και απαιτεί ενασχόληση για ρύθμιση των παραμέτρων.
    Έχει βγει και μια καινούργια πλατφόρμα (e2bc νομίζω) που συνδυάζει enigma2 και xmbc. Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία μπορεί να μας την μεταφέρει.

  5. #5

    Απ: android με xbmc

    Φιλε peri plugins για το xbmc μπορεις να βρεις απο το xbmchub.com.Plugins για ταινιες ειναι τα 1cahnnel,mashup,icefilms και αλλα.Θα σε βοηθησει πολυ να ψαξεις στο google για xbmc fusion,για να μπορεσεις να δεις πως κανεις εγκατασταση τα repositories και μεσα απο αυτα τα plugins.Επισης μεσα απο το ρυθμισεις -προσθετα κατεβαζεις το xbmc subtitles και ελυσες το προβλημα με τους υποτιτλους για τις ταινιες.Το xbmc δουλευει αψογα στις περισσοτερες πλατφορμες,ομως στο android ειναι ακομη σε πρωιμο σταδιο εχοντας προβληματα με τον πολυκαναλο ηχο και το 1080ρ λογω hardware κυριως.

  6. #6

    Απ: android με xbmc

    εδω για τα ελληνικα https://github.com/lambda81/lambda-xbmc-addons κατεβαζοuμε το zip ,λογικα σε ταβλετ με browser θα μπει στο φακελο downloads ,ανοιγουμε το xbmc παμε συστημα - προσθετα - εγκατασταση απο zip ψαχνουμε το φακελο downloads εκει θα εχει lambda-xbmc-addons κανουμε κλικ και βουαλα εχει κανει εγκατασταση,παμε πισω δηλαδη εδω συστημα - προσθετα - ληψη προσθετων εκει θα δουμε lamda xbmc addons επιλεγουμε τη θελουμε και ειμαστε οκ. αν καποιος αφιερωσει λιγα λεπτα στο ιντερνετ θα δει οτι ειναι ευκολο.....

  7. #7

    Απ: android με xbmc

    Πολύ ωραία ευχαριστούμε

  8. #8

    Dr.Dream's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ελλαδα---Εδεσσα
    Age
    51
    Posts
    1,571
    Rep Power
    3647

    Απ: android με xbmc

    Καλησπερα παιδια
    Στα δορυφορικα νεα εχει αφιερομα στο xbmc και οδηγο βημα-βημα στο τευχος που θα βγει αυτον τον μηνα

    Και αν πας στον φακελο system->filemanager->και κανεις add source μπορεις να προσθεσεις πολυ περισσοτερα addon απο διαφορα μη-επισημα site του xbmc
    0100010001110010001011100100010001110010011001010110000101101101

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: android με xbmc

    Quote Originally Posted by Dr.Dream View Post
    Καλησπερα παιδια
    Στα δορυφορικα νεα εχει αφιερομα στο xbmc και οδηγο βημα-βημα στο τευχος που θα βγει αυτον τον μηνα

    Και αν πας στον φακελο system->filemanager->και κανεις add source μπορεις να προσθεσεις πολυ περισσοτερα addon απο διαφορα μη-επισημα site του xbmc
    αυτη τη γραμμη προσθετουμε:
    Index of /
    Index of /
    και ορεξη να εχεις..... δοκιμαστε τα addons sportdevil kai navi-x .
    παμε συστημα -ρυθμισεις -υπηρεσιες και κανουμε ενεργοποιηση το dnla ,airplay,τηλεχειρισμο ωστε να κανουμε το κινητο adroind ,iphone τηλεκοντρολ..

  10. #10

    Απ: android με xbmc

    Πράγματι πολύ καλο το xbmc.
    Μου έχει λύση πολλά προβλήματα, ειδικά εμενα που δεν μπορώ να βάλω πιάτο.
    θα μπορούσες να μας πεις μερικά μη-επισημα site του xbmc?

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. XBMC
    By kritop in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 0
    Last Post: 24-03-15, 08:27
  2. xbmc σε android
    By suzakias in forum XBMC MEdia Player
    Replies: 5
    Last Post: 24-11-14, 20:24
  3. Δοκιμασα τον xbmc....
    By satfoxy in forum XBMC MEdia Player
    Replies: 67
    Last Post: 13-08-14, 17:04
  4. how to use xbmc
    By RIDER in forum English Section General
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-14, 21:51
  5. HOW-TO:Install XBMC for Android
    By sat gr in forum XBMC MEdia Player
    Replies: 0
    Last Post: 28-01-14, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •