Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: βοηθεια για στησιμο dm500 s

  1. #1

    βοηθεια για στησιμο dm500 s

    γεια χαρα, καλως σας βρηκα στο φορουμ

    Θα ηθελα μια βοηθεια σαν αρχαριος στο ονειροκουτι.μολις απεκτησα ενα πεντακοσαρακι σαν δωρο φιλου ,αθικτο στο κουτι του και πιθανοτατα (απο οτι μου ειπε) ειναι κλωνος.

    επειδη η εμπειρια μου ειναι με σειραικες rs232 για σεταρισμα δεκτων τυπου neotionbox 500 και κομαντερ,καθως και λιγο απο azbox me για λινουξατο σεταρισμα,θα με διευκολυνατε πολυ αν μου δινατε μια αναλυτικη και προσεγμενη βημα βημα λιστα οδηγιων για το πως να φλασαρω το ιματζ στον 500s.

    μια σωστη δηλαδη σειρα ενεργειων.

    αυτα που με απασχολουν μην κανω λαθος ειναι,ποιο dreamup βερσιον ειναι καταλληλο για κλωνο,ποια ιματζ δεν εχουν κινδυνο βομβας και ειναι συγχρονα για το κουτι,καθως και να εχει υποστηριξη σερβερ για εμου

    εχω καταληξει σε τζεμινι 4.70 και θελω σαν εναλλακτικη να δοκιμασω το marwen sat

    http://www.satdreamgr.com/forum/imag...e-dm500s-3419/

    εχει κανεις εμπειρια απο το marwensat αν ειναι οκ για κλωνο η θα εχω προβλημα;

    να μην κανω καμμια πατατια.

    καθε υπευθυνη βοηθεια ευπροσδεκτη

    κωστας
    Last edited by georgeflu; 23-07-12 at 19:57.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    http://www.satdreamgr.com/forum/egxe...42/index2.html σε αυτη την ενοτητα,θα δεις το πως περνας λογισμικο (ειναι για 600,αλλα η διαδικασια ειναι ιδια). οταν ειχα ενα 500αρι,με dreamup 1.3.3.1 τα περνουσα και δεν ειχα προβλημα.
    με τα gemini... να εισαι λιγο προσεκτικος και να βλεπεις απαραιτητα να λεει "no time bomb". το marwen,απ οτι βλεπω ερχεται απο ανατολη μερια και πιθανολογω οτι κανει για κλωνο. κατα τα αλλα,εκτος απο τα gemini δεν θυμαμαι αλλα image (πλην του original) να "εκαψαν" δεκτες.
    για την υποστηριξη που ζητας... οι περισσοτερες ομαδες,εχουν αφαιρεσει την υποστηριξη "emu" για καποιους λογους και πολυ λιγες εχουν μεινει να τα υποστηριζουν (η gemini δεν ειναι σε αυτες).οποτε αν διαλεξεις ενα image απο αυτα,η θα πρεπει να κατεβασεις-περασεις χειροκινητα αυτο που θες,η να βρεις καποιο απο τα προσθετα που υποστηριζουν κατι τετοιο.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    ευχαριστω georgeflu.

    καποιο λινκ με μια εκδοση dreamup ελεγμενη να ειναι συμβατη 100 τα εκατο με κλωνους 500s υπαρχει;

    το toolbox του σατντριμ εχει μια εκδοση του που λεει ειδικα για κλωνους ειναι ασφαλης;

    αν καποιος μπορει να επιβεβαιωσει για το marwen αν δουλευει απροσκοπτα θα ηταν χρησιμο.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    το toolbox του satdream εχει εκδοση για κλωνους enigma2 δεκτες.εκεινο τον καιρο,δεν υπηρχαν τετοια προβληματα με τα tools.απλα προτεινω το 1.3.3.1,γιατι το εχω σιγουρα δοκιμασμενο http://www.satdreamgr.com/forum/down...&id=793(και ολες οι παλιες εκδοσεις),μια και στις πιο νεες,αρχισαν καποιες τροποποιησεις για τους νεους δεκτες και αρχισαν τα προβληματα στους παλιους (δεν ολοκληρωνε σωστα την διαδικασια η εβγαζε σφαλματα).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    ενταξει,θα το δοκιμασω μολις βρω χρονο φιλε γεωργιε,αν αντιμετωπισω προβλημα θα επανελθω αλλιως θα επανελθω με τυχον αποριες για τα μετα της εγκαταστασης.

    ειναι και καλοκαιρι και παμε χαλαρα,εχει και διακοπες στο ρευμα και φυλαγομαι...
    καποια λινκ με συμβατα ιματζ ; για να ειμαι ειλικρινεις ψιλο ψηνομαι να δοκιμασω αυτο το marwensat αλλα δεν ξερω αν κανει για την περιπτωση μου

    edit το ειδα κατοπιν το λινκ και με προλαβες!

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    http://www.satdreamgr.com/forum/down...do=file&id=793 τον εβαλα και στο προηγουμενο μυνημα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    Ένα πολύ καλό και Ελληνικό image που συνεχίζει να ενημερώνετε οserver του με settings cams κ.α. είναι αυτό

    http://www.satdreamgr.com/forum/imag...1398_fix-5277/


    τώρα σχετικά με το dreamup αυτό εδώ

    http://www.satdreamgr.com/forum/pc-s...788/#post29174

    είναι το toolbox για τους κλώνους το οποίο έχει μέσα το Dreamup για τον 500 και δουλεύει 1000%

    ταimage που ανάφερες δεν μπορώ να πω την γνώμη μου γιαρί δεν έχω πια 500αρακι δεν έχω διαβάσει κάπου να έχουν δημιουργήσει πρόβλημα

    εσύ θα τα δοκιμάσεις και θα αποφασήσεις

  8. #8

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    @satgr σε ευχαριστω εχω υποψιν μου το συγκεκριμενο ιματζ,ειμαι μεταξυ αυτου και του marwensat.οσο για πιο καταλληλο ντριμαπ ο georgeflu προτεινει το 1.3.3.1 οπως θα διαβασες,δεν ξερω τι θεωρεις πιο σιγουρο.

    κατι ακομα,αν γινεται ενας οδηγος για την εγκατασταση πιο αναλυτικος ,γιατι αυτος στο αρχικο συνδεσμο ειναι λιγο μπερδεμενος αφου αναφερει για τσεκαρισμα του network που δεν ισχυει νομιζω,θελω βασικα τη σειρα και το χρονο που βγαζω και βαζω στο ρευμα το κουτι και αν πρεπει να επιλεγω erase flash πριν φορτωσω το νεο ιματζ.οχι οτι ειναι καμμια μεγαλη επιστημη,εχω βρει απο ξενα φορουμ πανω κατω οδηγιες απλα να μην το πειραματιζομαι εκεινη την ωρα.

    προς το παρον μιας και ειμαι εκτος πι σι με rs232 λογω διακοπων ,μαζευω στοιχεια για το στησιμο για αργοτερα

  9. #9

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s

    το dreamup 500 που σου είπα το θυμάμε οτι δούλευε μια χαρά τότε που είχα τον 500αρι αλλά δεν έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντας και το άλλο
    θα σου ανεβάσω έναν οδηγό βήμα βήμα αργότερα που θα είμαι σπίτι

    επίσης αυτό το Dreamup 500 θα το βρεις και στο Satdreamgr toolbox Dreambox Edition

  10. #10

    Απ: βοηθεια για στησιμο dm500 s


Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DM500 HD Πρόβλημα!!
    By luis67 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-16, 09:10
  2. DM500 HD δεν επανέρχεται για αναβάθμιση
    By drouski in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-14, 21:44
  3. DM500
    By darkboys in forum Καλώς Ήλθατε
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-14, 08:22
  4. Εγχειρίδια DM500 k DM800
    By sarr in forum Εγχειρίδια Dream E1
    Replies: 1
    Last Post: 30-08-11, 12:47
  5. New DM500 HD
    By konstantinosmis in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-11, 14:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •