Results 1 to 10 of 10

Thread: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

  1. #1

    Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Αν το παρόν παραβιάζει κάποιο κανονισμό του φόρουμ, ας διαγραφεί.

    Ξεκινάμε μία προσπάθεια δημιουργίας μιας ομάδας που θα βρίσκει το κλειδί BISS του feed της Digea (και αργότερα της ΕΡΤ). Για τη συμμετοχή στην ομάδα, αρκεί να έχετε υπολογιστή με λειτουργικό Windows 7 (κατά προτίμηση 64bit) και κάρτα γραφικών nVidia GTX-460 ή καλύτερη, δηλαδή κάρτες GTX-460, 465, 470, 480, 490, 560, 570, 580, 590. Άλλες κάρτες δε μπορούν να συμμετέχουν, αφού η απόδοσή τους είναι πολύ χαμηλή. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε είναι το cudabiss 2.01 ή 2.02, κατά προτίμηση σε 64bit Windows 7 όπου η απόδοση είναι λίγο καλύτερη από την 32 bit έκδοση.

    Το keyspace του CSA είναι 2^48. Μία GTX-460 μπορεί να το σαρώσει σε 22 μέρες. Μία GTX-580 σε 13 μέρες. Μία ομάδα από 15-20 κάρτες GTX-460 ή καλύτερη θα μπορεί να βρίσκει το key όποτε αλλάζει σε λιγότερο από 24 ώρες. Αυτός είναι και ο στόχος. Αν το βρίσκουμε σε λιγότερο από 24 ώρες, δε θα έχει νόημα η συνεχής αλλαγή του από την Digea.

    Το κλειδί θα δημοσιεύεται σαν τα bytes από 2 hostnames που θα δημιουργηθούν. Έτσι δε θα χρειάζεται να δημοσιεύεται αυτούσιο σε φόρα κτλ.

    Αναμένω τη συμμετοχή σας.

  2. #2
    jor's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    194
    Rep Power
    54

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Συμφωνώντας απόλυτα με την κίνηση του φίλου malakoudi, μιας και πιστεύω ότι είναι δικαίωμα όλων των Ελλήνων η πρόσβαση στα συγκεκριμένα κανάλια, θεωρώ ότι θα είναι και μια μορφή πίεσης για τη δημιουργία μιας πλατφόρμας freesat για όλους τους Έλλληνες υπήκοους προς την Πολιτεία, αν θέλει να αποδείξει ότι σέβεται τους πολίτες της όπως σε κάποια άλλα κράτη όπως π.χ Ελβετία, Γαλλία κ.λ.π.
    Έτσι παρακαλώ για την συμμετοχή κατά το δυνατόν περισσοτέρων που κατέχουν τον απαραίτητο εξοπλισμό.
    Αν σου άρεσε το μήνυμά μου πάτησε το "thanks" ή το "*" κάτω αριστερά.

  3. #3

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Το θέμα είναι κάπως λεπτό...

    Σε προσωπικό επίπεδο συμφωνώ και εγώ με αυτή την κίνηση του Πάνου. Δεν μπορώ να συμμετέχω πάντως λόγω hardware (όλα μου τα μηχανήματα είναι αποκλειστικά macs). Ναι, είναι αλήθεια ότι όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα για ελεύθερη πανελλαδική κάλυψη όλων των καναλιών, είτε επίγεια είτε δορυφορική. Πρέπει να υπάρξει πίεση προς αυτή την κατεύθυνση.

    Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μια τέτοια προσπάθεια μπορεί να ανακοινωθεί τόσο ελεύθερα και κατά πόσο υπάρχουν περιθώρια για ενεργή συμμετοχή ενός φόρουμ (ως κοινότητα) σε κάτι τέτοιο. Συμφωνούμε ή μη, η δορυφορική μετάδοση της digea αυτή τη στιγμή είναι για εσωτερική της χρήση ώστε να φτάσει το σήμα της και εκεί που δεν έχει άλλο τρόπο να το στείλει. Απ' ότι πληροφορούμαι (δεν έχω τον τρόπο να το ελέγξω νομικά) δικαιούται να κωδικοποιήσει τη μετάδοση αυτή. Άρα, αυτομάτως, μία κίνηση για αποκωδικοποίηση καθίσταται (τρόπον τινά) παράνομη. Κατά συνέπεια δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί αυτή η κίνηση να συζητηθεί διεξοδικά σε ένα φόρουμ χωρίς να υπάρχει η πιθανή περίπτωση να κατηγορηθεί ότι υποκινεί κάτι τέτοιο...

    Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, είμαι σύμφωνος με την κίνηση αλλά για καθαρά τυπικούς λόγους που αφορούν την προστασία του φόρουμ που με τόσο κόπο καθιερώσαμε σαν έγκυρο και αγαπητό ανάμεσα στη δορυφορική κοινότητα θα πρότεινα να μη συνεχιστεί κάποια δημόσια συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό.

    Η ανακοίνωση του Πάνου είναι σαφέστατη και οποιοσδήποτε μπορεί να συνεισφέρει στην προσπάθεια μπορεί να έρθει σε επικοινωνία μαζί του σε pm.
    Η κίνησή του είναι καλοδεχούμενη και (προσωπικά, όχι ως συντονιστής) προτρέπω όποιον μπορεί να έρθει σε συνεννόηση μαζί του και να βοηθήσει. Όμως, δυστυχώς, για τους λόγους που προανέφερα είναι αδύνατο να φιλοξενηθεί για δημόσια συζήτηση εδώ.

    Φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει θέμα να σβηστεί η ανακοίνωση, όμως θα παρακαλούσα οποιαδήποτε περαιτέρω επικοινωνία πάνω στο θέμα να παραμείνει ιδιωτική.

  4. #4

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Χωρίς να είμαι νομικός, δε νομίζω πως παραβιάζεται οποιοσδήποτε νόμος με την εύρεση και δημοσίευση του κλειδιού BISS της Digea. Οι νόμοι που υπάρχουν είναι είτε περί πνευματικής ιδιοκτησίας είτε περί προστασίας συνδρομητικών υπηρεσιών. Η περίπτωσή μας δεν εντάσσεται σε καμία από τις δύο. Τα κανάλια της Digea ΔΕΝ είναι συνδρομητικά. Είναι κλειδωμένα μόνο και μόνο γιατί αυτό επιβάλλεται από το περιεχόμενό τους σε σχέση με τη δορυφορική τους μετάδοση (δεν έχουν δικαιώματα πανευρωπαϊκής εμβέλειας αλλά μόνο ελληνικής). Συνεπώς, ούτε οι νόμοι περί πνευματικής ιδιοκτησίας παραβιάζονται αν εξασφαλίσουμε ότι το κλειδί θα διανέμεται μόνο σε Έλληνες πολίτες.

    Από κει και πέρα φυσικά, θα δεχτώ την άποψη των διαχειριστών.

    Να ενημερώσω πως η ομάδα πλησιάζει σε ισχύ το 1 δις κλειδιά ανά δευτερόλεπτο, ή με άλλα λόγια μία πλήρη σάρωση σε 3,5 μέρες. Θέλουμε κι άλλη ισχύ.

  5. #5

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Πάνο, για να αποτρέψω οποιαδήποτε πιθανότητα παρεξήγησης οφείλω να γίνω πιο συγκεκριμένος πάνω στα όσα προηγουμένως έγραψα...

    Ούτε εγώ είμαι νομικός για να γνωρίζω λεπτομέρειες και η όποια ανησυχία μου έχει να κάνει με καθαρά τυπικούς λόγους.

    Εκείνο που δεν μπορεί να φιλοξενηθεί (πιστεύω) στο φόρουμ είναι μία δημόσια συζήτηση γύρω από το ποιοι, πως και με ποιες διαδικασίες συμμετέχουν σε αυτή την κίνηση καθώς και οποιαδήποτε συζήτηση αφορά λεπτομέρειες γύρω από τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για την επίτευξη της αποκρυπτογράφησης. Δεν ξέρω εάν είναι υπερβολική αυτή η ανησυχία αλλά ίσως είναι καλύτερα για όλους έτσι. Νομίζω καταλαβαινόμαστε χωρίς να χρειάζεται να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες...

    Εκείνο όμως που άφοβα (πάλι προσωπικά πιστεύω) μπορεί να φιλοξενηθεί είναι οι ανακοινώσεις της προόδου της ομάδας ή ανακοίνωση για ανάγκη περισσότερης συμμετοχής ή οτιδήποτε αφορά την ομάδα και χρειάζεται να ζητήσεις προσωπική επικοινωνία. Διάφορες τέτοιες ανάγκες τέλος πάντων...
    Εγώ δεν είμαι διαχειριστής, είμαι συντονιστής, και τα παραπάνω αφορούν πρότασή μου προς τα παιδιά που έχουν την κεντρική διαχείριση του φόρουμ.

    Νομίζω ότι με τα παραπάνω εξασφαλίζεται αφενός το δικαίωμα των Ελλήνων χρηστών να μαθαίνουν για μια κίνηση που αφορά το δικαίωμά τους για ελεύθερη θέαση καναλιών εθνικής εμβέλειας και να συμμετέχουν σε αυτή εάν το αποφασίσουν και αφετέρου η προστασία του φόρουμ από οποιαδήποτε παρεξήγηση ή ηθελημένη προσπάθεια για εμπλοκή του σε "περιπέτειες"...

    Κατά τα άλλα, ήδη προσωπικά δήλωσα ότι θα συμμετείχα σε αυτή την προσπάθεια αν το hardware που έχω στην κατοχή μου ήταν ικανό...
    Η ανησυχία μου γύρω από τυπικούς λόγους δεν μειώνει την αξία και την ουσία της προσπάθειας...

  6. #6

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Δύο ενδιαφέροντα host names που "βρήκα":

    digea1 και digea2 zapto org

    enjoy

  7. #7

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Αντιγράφω από το δελτίο τύπου του DigitalTVInfo:

    Φυσικά, μην παραλείψετε να ανατρέξετε στα Scrambling News, όπου σε αποκλειστικότητα σας χαρίζουμε το νέο κλειδί BISS της Digea
    Δε μου πέφτει λόγος για το τι αποφασίζει να δημοσιεύσει το περιοδικό. Στο κάτω-κάτω, στο δικό του φόρουμ ξεκίνησε αυτή η ομάδα. Αλλά αν ήταν να δημοσιευθεί έτσι "φόρα-παρτίδα", ποιος ο λόγος να υπάρξει (τρόπον τινά) προστασία του κλειδιού με domain κλπ;
    Αποφασίσαμε ως φόρουμ εμείς να μην επιτρέψουμε τη δημοσίευση εδώ με ανοικτό τρόπο για να προστατεύσουμε κυρίως την προσπάθεια των ανθρώπων που θα συμμετείχαν σε αυτή την ομάδα, δίνοντάς τους την ευχέρεια να αποφασίσουν εκείνοι που, πως και εάν θα δημοσίευαν το κλειδί.

    Αναρωτιέμαι εάν όσοι συνέβαλαν σε αυτή την προσπάθεια γνώριζαν ότι το αποτέλεσμά της θα κατέληγε ως ύλη στις σελίδες ενός περιοδικού για να προσελκύσει αναγνώστες.

    Με όλο το σεβασμό στους συντελεστές του περιοδικού καθώς γνωρίζω από πρώτο χέρι την αγωνία και τον κόπο που κρύβει μία έκδοση στον ειδικό τύπο, θεωρώ ότι πρόκειται για ένα "φάουλ"... Δεν μειώνει σε τίποτα την προσφορά του συγκεκριμένου περιοδικού στο χώρο μας, αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι η κίνηση αυτή δεν χρειαζόταν. Αφήνει εκτεθειμένους όσους συνέβαλαν στην προσπάθεια...

  8. #8

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Έχει συζητηθεί το θέμα σε άλλο φόρουμ. Το τελευταίο κλειδί δημοσιεύτηκε στη στήλη scrambling. Προσωπικά διαφωνώ με αυτό και δε το γνώριζα. Όμως αυτό έγινε αφού πλέον το κλειδί (πολύ κακώς) είχε διαρρεύσει παντού στο internet.

    Ο Αργύρης σε απάντησή του για το θέμα έγραψε:

    "Η γνώμη μου είναι ότι το κλειδί της Digea πρέπει όχι απλά να γίνει γνωστό, αλλά να διαδοθεί σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, ακόμη και στον πιο άσχετο, ώστε να σταματήσουν να υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν για να δουν τα υποτίθεται "Ελεύθερα Κανάλια Πανελλήνιας Εμβέλειας". Και όπως ήδη γνωρίζεις το κλειδί είχε ήδη διαρεύσει, καθώς το κλειδί δεν το βρήκα στο φόρουμ, αλλά αλλούΤο άρθρο είναι σούπερ για αυτούς που ξέρουν και μπορούν να το βρουν μόνοι τους, αλλά τι θα γίνει με αυτούς που δεν ξέρουν και δεν μπορούν να το κάνουν; Αυτοί επειδή δεν κατέχουν τόσο από τεχνολογία ή επειδή δεν έχουν internet δεν έχουν δικαίωμα να βλέπουν τα ελεύθερα κανάλια πανελλήνιας εμβέλειας; Για αυτό όσο υπάρχουν μεταδώσεις feeds από Digea και ΕΡΤ και όσο γνωρίζω ή βρίσκω το κλειδί θα το δημοσιεύω στο περιοδικό κάθε μήνα, μέχρι να σταματήσει να συμβαίνει αυτό το σκάνδαλο που ταλανίζει τη χώρα μας, τόσο χρόνια τώρα. Το περιοδικό ΠΡΕΠΕΙ να σκέφτεται και φροντίζει για όλους τους αναγνώστες του όχι μόνο για τους γκουρού!"

    Διαφωνώ μαζί του, και του απάντησα το εξής:

    "Αργύρη, εγώ δεν είπα να μη δημοσιεύεται. Η ομάδα που το βρήκε δύο φορές το δημοσιεύει, με μία στοιχειώδη συγκάλυψη για να μη δημιουργούμε προβλήματα γενικά. Νομίζω πως όλοι μπορούν να κάνουν την μετατροπή από τις δεκαδικές τιμές των δύο hostnames στο δεκαεξαδικό.

    Η χωρίς συγκάλυψη δημοσίευσή του σε διάφορα αραβικά κτλ φόρα, ίσως δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα και θέσει σε κίνδυνο την μετάδοση. Αν για παράδειγμα το feed γίνει 16PSK, χαμένοι θα είναι όλοι.

    Συνεπώς, παν μέτρον άριστον."

    Σε ότι αφορά το τεχνικό άρθρο, ελπίζω να εγκρίνετε την προσπάθεια μετάδοσης της γνώσης και της διεύρυνσης της προσπάθειας.

  9. #9

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Πιστεύω ότι τοποθετείσαι σωστά.
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  10. #10

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Ομάδα εύρεσης κλειδιού BISS της Digea

    Quote Originally Posted by malakudi View Post
    Σε ότι αφορά το τεχνικό άρθρο, ελπίζω να εγκρίνετε την προσπάθεια μετάδοσης της γνώσης και της διεύρυνσης της προσπάθειας.
    Χωρίς καμία απολύτως διάθεση "γλειψίματος" (το έχω αποδείξει κατά καιρούς ότι δεν το έχω ανάγκη) θεωρώ ότι το άρθρο είναι άλλο ένα από τα εξαιρετικά που έχεις προσφέρει κατά καιρούς στους αναγνώστες, γεμάτο γνώση με ουσία που προσφέρει σε όποιον ενδιαφέρεται το "κάτι" παραπάνω.

    Η - απολύτως προσωπική μου - ένσταση αφορά τη δημοσίευση του αποτελέσματος μιας ελληνικής προσπάθειας που είχε έστω και τη στοιχειώδη συγκάλυψη και άρχισε από τους κόλπους του περιοδικού. Εάν είχα συμμετάσχει στην ομάδα θα αισθανόμουν - κατά κάποιο τρόπο - "προδομένος"...

    Στα υπόλοιπα, συμμερίζομαι και προσυπογράφω την τοποθέτησή σου. Αν και η "ευθεία" είναι ο συντομότερος δρόμος (στην περίπτωσή μας η δημοσίευση φόρα-παρτίδα του κλειδιού) πολλές φορές δεν είναι και ο καλύτερος καθώς μπορεί να έχει τις αντίθετες συνέπειες...

    Εάν θέλουμε όλοι οι Έλληνες να βλέπουν τηλεόραση από αυτή τη δορυφορική μετάδοση, πρέπει να παρασύρουμε τη Digea στη χρήση ενός "χαλαρού" συστήματος κρυπτογράφησης όπως κάνει τώρα. Εάν αυτό αλλάξει (που τυπικά έχουν το δικαίωμα) τότε όλοι θα βγουν χαμένοι...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ferguson Ariva 102E und BISS für Digea Paket
    By zmarinos in forum Λοιποί δέκτες HD
    Replies: 9
    Last Post: 16-02-15, 15:19
  2. biss keys
    By teodgeor in forum Περί Medi@link IXUSS
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-14, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •