Page 1 of 17 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 169

Thread: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

  1. #1
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλησπέρα σας.
    Τελικά, μετά από εγκατάσταση προσθέτων (ελέω... HbbTV) και μετά από... "πρασίνισμα" της οθόνης
    και μή ολοκληρωμένης επανεκκίνησης του δέκτη (σταματούσε στο 98%), προχώρησα στην επανεγκατάσταση του λογισμικού
    κι αφού είχα κρατήσει τ' αρχεία που μ' ενδιαφέρουν (λίστες καναλιών, πρόσθετα κ.λ.π.) μέσω FTP.
    Επειδή είχα στο μυαλό μου εδώ και λίγες ημέρες να βάλω το πρώτο λογισμικό (παλαιότερη έκδοση SDG 6) που χρησιμοποίησα
    στο δέκτη πέρυσι και έτσι επέλεξα αυτό με ημερομηνία 6/12/2018 (εικ. 1), μ' ό, τι συνεπάγεται στη λειτουργία του.
    Attachment 5134
    Εικ. 1


    Αυτό που παρατήρησα και χωρίς να κάνω ενημέρωση (επίτηδες) είναι η κάπως καλύτερη λειτουργία στα περισσότερα
    που μ' ενδιαφέρουν .

    Πρώτα ν' αναφέρω τ' αρνητικά του (που φυσικά ήταν φυσιολογικά):

    Η λειτουργία Deep Standby (βαθιά αναμονή) και μετά από ρύθμιση στο μενού, να κλείνει
    ως πρώτη επιλογή με το κόκκινο μπουτόν Power, κατά την επιλογή του, έκλεινε μεν ο δέκτης,
    αλλά δεν άνοιγε όταν ξαναπατούσα το ίδιο κουμπί, κάτι που για να πραγματοποιηθεί η εκκίνηση
    του δέκτη, έπρεπε να τον ανοιγοκλείνω από πίσω (κουμπί τροφοδοσίας) ή μέσω OpenWebIf.

    Άλλο αρνητικό ήταν στην υβριδική υπηρεσία της ΕΡΤ και του OPEN.
    Όταν επέλεγα μ' εγκατεστημένο το πρόσθετο του YouTube, έβλεπα κανονικά τα μενού των υπηρεσιών,
    με το πρόβλημα της αναπαραγωγής των βίντεο να υφίσταται όπως ανέφερα και στα προηγούμενα μηνύματα.

    Στη συνέχεια, άφησα το πρόβλημα και προχώρησα στην εγκατάσταση χειροκίνητη (FTP) του E2iPlayer, τ' οποίο
    χρησιμοποιώ αρκετά.
    Τότε παρατήρησα (καλύτερα μ' έβαλε σε υποψίες επειδή ίσως, περιλαμβάνει καί αυτό YouTube) την ίδια συμπεριφορά
    με την προηγούμενη (με το την τελευταία ενημέρωση λογισμικού, πριν το κρασσάρισμα), δηλαδή μαύρο
    παράθυρο πάνω στο κανάλι.
    Attachment 5136
    Εικ. 2


    Απεγκαθιστώντας το (YouTube), απλά μετά την επιλογή ενεργοποίησης HbbTV, βλέπω κανονικά το... κανάλι, ενώ στην VFD οθόνη
    του δέκτη γράφει "Hbb". Σ' αυτή την περίπτωση, αν δεν το κλείσω είτε από πίσω, είτε μέσω OpenWebIf, δεν ανταποκρίνεται
    πλέον το τηλεχειριστήριο.

    Πάμε στα θετικά.
    Παρατήρησα πιό γρήγορη εναλλαγή στα επίγεια (σ.σ. δεν έχω δορυφορική), ενώ τα IPTV κανάλια με
    διεύθυνση YouTube, "ανοίγουν" εξίσου πιό γρήγορα, κάτι που μου προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση,
    καθώς μετά από όσες ενημερώσεις είχα κάνει, τα συγκεκριμένα κανάλια, εμφανιζόταν με σχετική καθυστέρηση (εως 3 δευτ.)!!!
    Βέβαια η πλοήγηση ήταν μισό... "κλικ" σε χρόνο κάτω, σε σχέση με τις επόμενες εκδόσεις των λογισμικών, αλλά για μένα, μικρή σημασία είχε.

    Το συμπέρασμά μου είναι μήπως θα πρέπει να περάσω πρώτα το αρχικό λογισμικό από το OpenATV (η υπηρεσία λειτουργεί κανονικά τώρα,
    ενώ πέρυσι, τον πρώτο καιρό δεν εμφανιζόταν κανονικά) με τα πρώτα αρχεία, όπως είχα κάνει στην επαναφορά του;

  2. #2
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Μετά απ' όλα αυτά που περιέγραψα, προχώρησα στις ενημερώσεις, μια που δεν είδα καμιά βελτίωση.
    Πλέον... η λειτουργία "Βαθιά Αναμονή" ξαναγύρισε στην μορφή που άφησα πριν περάσω το παλιό λογισμικό.
    Δεύτερον, ενώ πριν κάνω ενημέρωση, έβλεπα κανονικά την λίστα των λογισμικών, τώρα καί αυτό
    μου εμφανίζει αδυναμία εύρεσης images.

    Επιλογή image (Όλα).jpg
    Πριν


    Αδυναμία εύρεσης image.jpg

    Μετά



    Από την άλλη, χάθηκαν οι πληροφορίες σήματος είτε στην μπάρα πληροφοριών, είτε και στο μενού εύρεσης σήματος.
    Πληροφορίες σήματος.jpg


    Εν τω μεταξύ, μου φαίνεται ότι όποτε πηγαίνω στην "Ενημέρωση Λογισμικού", φαίνεται
    να μου έρχονται οι ίδιες 20 ενημερώσεις!!!

    Απ' ό, τι κατάλαβα, μάλλον αυτά που ζητώ -τα περισσότερα τουλάχιστον- έχουν μπερδευτεί
    από τις πολλές ενημερώσεις (σ.σ. ας δεχτώ την εξήγηση από τον φίλο για την περίπτωση "VFD πρόσοψη" λόγω OPEN - PLI) στο βάθος του χρόνου.
    Ίσως να χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα το λογισμικό πάνω στα προβλήματα που αναφέρω (μακάρι να ήξερα να τα διόρθωνα).
    Κάπου στα παλαιότερα λογισμικά να βρίσκεται η λύση. Μπορεί και να κάνω λάθος.Attachment 5147
    Last edited by neoktistos; 23-11-19 at 02:36. Reason: Διόρθωση

  3. #3
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλησπέρα σας.
    Έχετε κι εσείς το ίδιο θέμα ή μόνο σ' εμένα συμβαίνει;

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    ποιο ακριβως ειναι το ιδιο θεμα?

    το να μην εμφανιζει images για online flash ? ναι, σου απαντησα και στην αλλη ενοτητα, οτι υπαρχει προβλημα.

    το να μην εμφανιζει μπαρες σηματος? οχι, αυτο ειναι μια χαρα, μονο στον δικο σου δεκτη υπαρχει το προβλημα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    και επειδη βλεπω οτι μαλλον δε θα γλυτωσεις το φλασαρισμα...

    αν θελεις, κανε μια δοκιμη να εγκαταστησεις το λογισμικο με ημερομηνια 20190413 , και δες εαν σε αυτο εισαι ενταξει με το hbbtv...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    να παιξουμε τζοκερ ειμαστε...
    μην φλασαρεις το image με την ημερομηνια που εγραψα...
    περνα το τελευταιο και κανε ενημερωση online. αν δε δουλεψει ο hbbtv,πες μου να "πειραξουμε" ενα αρχειο εντος του δεκτη...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Δεν έχω κάνει καμιά ενέργεια, από την περασμένη εβδομάδα, αλλά έχω προχωρήσει σ' ενημερώσεις.
    Ωστόσο, παραμένουν οι... 20 ενημερώσεις που δεν λεν να μου αδειάσουν τη γωνιά.
    Αυτό που δεν μου αρέσει, είναι ότι τα IPTV YouTube κανάλια ανοίγουν, όπως πριν αρχίσω τις δοκιμές (ανοίγουν με σχετική καθυστέρηση).

    Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι τα πλήκτρα "βελάκια" "δεξιά-αριστερά" πλέον δουλεύουν -κατά τη γνώμη μου- φυσιολογικά,
    καθώς όταν τα πιέζω, έχω αυξομείωση της έντασης, κάτι που δεν είχα πριν αρχίσω τις εναλλαγές των images, αφού όταν είχα το SDG,
    πριν 10 μέρες, όσο και να 'ψαχνα, δεν μπορούσα να το πετύχω.
    Τέλος πάντων.

    Αυτό που μ' ενδιαφέρει, είναι πιό/ά αρχείο/α ρυθμίσεων να κρατήσω backup (εκτός από τα κανάλια και τα πρόσθετα) ή καλύτερα ποιούς φακέλους
    κρατήσω εφεδρεία για να "ξεσκαρτάρω" των δέκτη.
    Last edited by neoktistos; 25-11-19 at 19:22. Reason: Διόρθωση

  8. #8
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    ...να παίξουμε τζόκερ, είμαστε...
    Και δεν παίζουμε να... τινάξουμε την μπάνκα στον αέρα!!!

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    με τις αλλαγες και τα πειραματα, το λογισμικο σου καπου τα εχει "χασει" , γι αυτο και σου εγραψα να ξαναπερασεις το τελευταιο λογισμικο...

    τωρα για την ιστορια, το τελευταιο 10ημερο (πεσαμε πανω στην περιπτωση, γι αυτο και η αναφορα στο τζοκερ), περασαν νεοι drivers στον δεκτη, που για να τον κανουν διαχωρισμο απο το αδερφακι του (με τα 2sat tuner), απο sf8008, μετονομαστηκε σε sf8008m . αυτο το "m " προκαλεσε ενα σωρο προβληματα σε προσθετα και λειτουργειες, που εψαχναν τον sf8008 και δεν τον εβρισκαν...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλά που είσαι εδώ...
    Μού 'ρθε η απορία όσο βλέπω τις ενημερώσεις.
    Δεν υπάρχει τρόπος, να επιλέγω εγώ ποιές ενημερώσεις θα εγκαθίστανται;
    Δηλαδή, έχω παρατηρήσει, ότι κάποιες λ.χ. αναφέρονται σε άλλους δέκτες π.χ. Vu, Edision κ.α.

Page 1 of 17 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 01-01-21, 18:40
  2. OCTAGON SF8008 χωρίς εκκίνηση.
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 23
    Last Post: 07-03-19, 22:31
  3. Octagon SF8008 4K UHD - Επαναφορά
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 11
    Last Post: 26-12-18, 17:08
  4. Octagon SF8008
    By EnoSat in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-18, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •