Results 1 to 9 of 9

Thread: XTrend4000 ποιο image___????/

  1. #1

    XTrend4000 ποιο image___????/

    γεια σας εχω ενα XTrend4000 σαν σχετικα καινουργιος στον κοσμο του λινυχ και παλιος στα δορυφορικα εχω μερικες ερωτησεις!!!!

    1. ποιο ειναι το καλυτερο image για τον XTrend4000 ωστε να μην χρειαζεται πολλα να κανω εγω ενγατασταση???
    2. Γενικος ποιο ειναι το καλυτερο image
    το OpenPLI
    το OpenATV
    το Alliance
    Satdreamgr image v4.0-O.E. 2.0 ET 4x00
    το Open VIX ??????

    εγω σαν αρχη εβαλα το OpenATV 3.0 αλλα ενταξει δεν τρελαθηκα κιολας!!!!! για να δω τα καναλια της Digea επρεπε να κανω ενγατασταση ολα τα camm !!!!!!

    Τωρα θα ηθελα να μου πειτε ποιο image να βαλω εγω ωστε να ευκολα σχετικα να μπορω να εχω και να εγαταστησω τα εξης!!!!!!

    1. να μπορω να τον δουλεψω και να εγκαταστησω για IPTV ::::: και εαν υπαρχει καποιο Τουτοριαλ δεκτο ..
    2. θελω επισης να εγκαταστησω το xbmc και του lambda-xbmc-addon εαν υπαρχει καποια βοηθεια για ενγατασταση δεκτη
    3. στο OpenATV δεν μπορεσα να βρω το Netzwerk ωστε να μπορεσω να πεερασω τους ................ !!!!!!
    4. απλα θελω μια βερσιον image απλη και κατανοητη για ενα απλο χρηστη και να εχει τα περισσοτερρα δυνατον plugin προενγατεστιμενα
    αυτα προς το παρον και ευχαριστω για καθε βοηθεια
    Last edited by devilcosta; 21-11-13 at 01:11. Reason: Θα σε παρακαλέσω να προσεχεις τι γραφεις

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: XTrend4000 ποιο image___????/

    το πιο image θα βαλεις και ποιο θα επιλεξεις,ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.αυτο με το οποιο εγω μπορει να ξετρελαθηκα,εσενα μπορει να μη σε αγγιξει.
    τες πα,θα ξεκινησω καπως αναποδα,απαντωντας σου πρωτα στο 4ο ερωτημα. τα πολλα προεγκατεστημενα plugin καταλαμβανουν χωρο και μνημη στον δεκτη. αν τωρα πουμε και οτι καποια απο αυτα ειναι μη χρησιμα για καποιους (γιατι ο καθενας απο εμας εχει αλλα γουστα) βγαζουν το συμπερασμα οτι το καλυτερο ειναι,να υπαρχουν προεγκατεστημενα μονο καποια βασικα και απο εκει και περα ο καθενας μας,βαζει οτι θελει.
    το 3ο,το προσπερνω,μια και το εχω δουλεψει ελαχιστα,γιατι μου φανηκε βαρυ και ασηκωτο.
    το 2ο,νομιζω οτι ολα τα πιο πανω image που ανεφερες,το υποστηριζουν.κατεβαζεις και εγκαθιστας την version5, η περνας το Newmenu plugin πρωτα στον δεκτη σου και το κατεβαζεις απο εκει (και πολλα αλλα αρχεια).
    το 1ο απανταται απο μονο του.iptv μπορει να υπαρξει και μεσω του xbmc η του 1channel, αλλα εχουμε κανει μια πολυ μεγαλη προσπαθεια κι εμεις στο satdreamgr image που μπορεις να το ριξεις μια ματια.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: XTrend4000 ποιο image___????/

    Προτείνω το SatDreamGR.

  4. #4

    Απ: XTrend4000 ποιο image___????/

    λοιπον παιδες τα δοκιμασα σχεδον ολα και αυτη την στιγμη παιζει το SatDreamGR το τεσταρω προς το παρον απο ολα τα αλλα μεχρι τωρα δειχνει θετικα στοιχεια
    επισης βλεπω meso streem τηλεοραση μηλαμε καμια διαφορα με την νοβα που εχω πολυ καλο !!!!! οπως βλεπω και εχω διαβασει στηρίζεται πανω στην OpenPLI εκει εκλεισα μεχρι τωρα δεν εχω δοκιμασει το Open VIX .....

    τωρα μια ερωτηση δεν μπορω να βρω που ειναι to net client config *************** για να δω πειτε μου που ακριβος ειναι >>>>>????
    Last edited by georgeflu; 22-11-13 at 00:50.

  5. #5

    Re: XTrend4000 ποιο image___????/

    Μετα απο καιρο ειπα να κανω ακτουελ το image μου εχω το SatDreamGR τελευταια βερσιον !!! μολισ το εκανα software aktualisieren και αρχισε να κατεβαζει μια λιστα σειρων γραματων αρκετες αφου τελειωσε με ρωτησε για επανεκηνηση εκανα οκ ξεκινησε να κανει Booten το μηχανημα και κολησε στο μπλε screen
    tou image SatDreamGR εμεινε εκει φιλο δεν κουνιοταν αναγαστηκα να βαλω αλλο image

  6. #6

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: XTrend4000 ποιο image___????/

    Καλό θα ηταν να υπήρχε κάποιο σφάλμα ωστε να διορθωθεί.

    Με ποιάς ημερομηνίας image είχες το πρόβλημα;
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  7. #7

    Re: XTrend4000 ποιο image___????/

    φιλε μου ειχα βαλει το τελευταιο που ειχατε για τον 4000 ..... σοορυ δεν προσεξα ποιας ημερομηνιας..... μετα εβαλα το openpli 4.0 den to πηρε εβαλα παλι το δικο σας οχι σαν Bacup που εχω στον θπολογιστη μου αλλα δεν θυμαμαι που το εχω βαλει εβαλε το Satdreamgr image v4.0-O.E. 2.0 ET 4x00 παλι τιποτα κολιμενο το βοοτεν . μετα το οριγιναλ image παλι δεν το πηρε φυσικα ολες αυτες οι αλαγες και με διαφορετικα usb kai se diaforetikes eisodous usb τιποτα εκει ειπα μπορει να επαθε το μηχανυημα το σφαλμα που βγαζουν τα XTrend4000 Securityboard alla ευτυχως εβαλα μετα το openpli 3.0 και το πηρε και τωρα προσορινα και δοκιμαστικα εχω αυτο επανω που το βρισκο αρκετα ελαφρυ και επισης κατι φανταστικο το GreekStreamTV το εβαλα και μιλαμε τα φτινει τα καναλια απο γρηγοραδα και εναλαγη το μονο εξακολουθει να μην με παιζει το σταρ δραμας ακομα αλλα θα το βρω αυτα ολα πληροφοριακα και οχι σαν παραπονα ... ευχαριστω


    Bild: secboard4000-1thu9a.jpg - abload.de
    Last edited by poulopoulos; 16-12-13 at 21:27.

  8. #8

    Re: XTrend4000 ποιο image___????/

    ερωτηση το παρακατω το εγραψε καποιοσ φιλος σε αλλο φορουμ για τον vu solo2


    Κάτι σημαντικό: Επειδή ο δέκτης έχει μόλις 256MB flash (ο παλιός είχε ακόμη λιγότερη, 128MB) αν τον φορτώσουμε με πολλά plugins υπάρχει κίνδυνος να τρώμε πράσινες οθόνες λόγω έλλειψης χωρητικότητας.
    Η λύση είναι να επεκτείνουμε τη flash μνήμη με ενα USB στικάκι. (ακόμα και 2GB είναι αρκετά).
    Αυτό το κάνουμε πατώντας 2φορές το μπλέ πλήκτρο και αφού φορμάρουμε το φλασάκι ως ext3, πάμε στον device manager και το κάνουμε mount ως universe. Στη συνέχεια βγαίνουμε απ' τα μενού και πατάμε παρατεταμένα το κόκκινο πλήκτρο. Θα εμφανιστεί το BH parallel teleportation menu και απο κει επιλέγουμε κάποια απ' τα διαθέσιμα universes και πατάμε το κόκκινο πλήκτρο (jump to) --> avalon
    Πλέον όλα θα τρέχουν απ' την εσωτερική μνήμη flash πέρα απ' τα plugins κλπ που κατεβάζουμε τα οποία θα σώζονται στο φλασάκι, χωρίς να έχουμε το φόβο μη γεμίσει.
    Οι ρυθμίσεις για το κάθε universe σώζονται χωριστά, επομένως μπορούμε ανα πάσα στιγμή να πεταγόμαστε απο το ένα universe στο άλλο με διαφορετικές ρυθμίσεις για το καθένα.


    μπορουμε να το κανουμε και στον XTrend4000 η υπαρχει κατι παρομοιο ¨¨>??????????

  9. #9

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: XTrend4000 ποιο image___????/

    Κανε mount tο stick σε /media/usb και με telnet δώσε της πιο κάτω εντολές

    Code:
    init 4
    
    mv /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions /media/usb
    
    ln -sfn /media/usb/Extensions /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions
    
    init 3
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •