Results 1 to 7 of 7

Thread: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

  1. #1

    usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    Καλημέρα σε όλους. Επειδή το usb dvb-t που έχω (rtl2832) δεν λειτουργεί σωστά (εξαφάνιση καναλιών μετά από επανεκκίνηση, κακή ποιότητα σήμα) σκέφτομαι να πάρω το tuner dvb-t2 που βγάζει η xtrend. Πέρα από την τιμή που το θεωρώ ακριβό, σκέφτομαι στο πρόσφατο μέλλον να πάρω άλλο δέκτη (4k). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι. Υπάρχει κάποιο ποιοτικό usb dvb t να συνεργάζεται με το δεκτή που έχω αλλά να μου κάνει και για το άλλο που σκέφτομαι να πάρω??? Η οποίο usb dvb t και να πάρω σε καμία περίπτωση δεν θα φτάσει την ποιότητα του γνήσιου???

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    Quote Originally Posted by eri77 View Post
    Υπάρχει κάποιο ποιοτικό usb dvb t να συνεργάζεται με το δεκτή που έχω αλλά να μου κάνει και για το άλλο που σκέφτομαι να πάρω???
    αυτο δυστυχως,μονο καποιος με ομοιο δεκτη μπορει να το πει με βεβαιοτητα, και ο εν λογω δεκτης, (προφανως λογο του οτι κατατασεται στα ακριβα μοντελα) δεν εχει περπατησει αρκετα στην Ελλαδα...


    Quote Originally Posted by eri77 View Post
    Η οποίο usb dvb t και να πάρω σε καμία περίπτωση δεν θα φτάσει την ποιότητα του γνήσιου???


    σε μια ομοια κατασταση που εκανα με τον ultimo,ισχυει το τελικο σου συμπερασμα,περισσοτερο για λογους hardware.το tuner αυτο,εχει φτιαχτει για να δουλευει αποκλειστικα με αυτη την παρτιδα δεκτων (10000 κ 8000 νομιζω),κουμπωνει πανω στη μητρικη και ολα οσα συνεπαγεται αυτο...! εγω παντως πηρα το original (vu+) μονο για τον λογο οτι το βρηκα σε πολυ προσιτη τιμη...

    περα ομως του πιο πανω,δεν ξερω εαν
    1) υπαρχει καποια ασυμβατοτητα με κατι στον δεκτη σου (kernel,drivers,κατι αλλο), η
    2) κατι φταιει στο συγκεκριμενο στικακι (μια και προκειται για φθηνοκινεζιες) γιατι μου εχει τυχει κι εμενα 2 ιδια στικακια,το ενα να ειναι ολο προβληματα και το αλλο να φυσαει...

    γιατι με το συγκεκριμενο,δεν εχω προβληματα ( ουτε και με it913 ,το οποιο θεωρω ομως ανωτερο απο τα αλλα μου,ουτε και με af9015)

    οποτε,δικη μου προταση...
    προτου πας στην αγορα του καλου αλλα ακριβου,βρες καποιους φιλους με διαφορα στικακια (να ησουν κοντα να σου εδινα και τα δικα μου να εβλεπες) και που θελουν να σε βοηθησουν,τα παιρνεις,τα δοκιμαζεις και εαν καποιο δεις οτι συμπεριφερεται καλυτερα,αγοραζεις ενα ομοιο...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    Quote Originally Posted by eri77 View Post
    Καλημέρα σε όλους. Επειδή το usb dvb-t που έχω (rtl2832) δεν λειτουργεί σωστά (εξαφάνιση καναλιών μετά από επανεκκίνηση, κακή ποιότητα σήμα) σκέφτομαι να πάρω το tuner dvb-t2 που βγάζει η xtrend. Πέρα από την τιμή που το θεωρώ ακριβό, σκέφτομαι στο πρόσφατο μέλλον να πάρω άλλο δέκτη (4k). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι. Υπάρχει κάποιο ποιοτικό usb dvb t να συνεργάζεται με το δεκτή που έχω αλλά να μου κάνει και για το άλλο που σκέφτομαι να πάρω??? Η οποίο usb dvb t και να πάρω σε καμία περίπτωση δεν θα φτάσει την ποιότητα του γνήσιου???

    to tuner dvb-t2 ksexnato min dinis tziampa lefta afto ine gia mas stin germania apo maio 2017 pou 8a ginoun ola dvb-t2 se HD. an 8a vlepi dvb-t den ime sigouros den se perno sto lemomou
    Με αρέσει ότι απαγορεύεται με αρέσει ότι δεν επιτρέπετε

  4. #4

    Απ: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    Quote Originally Posted by nikolis123 View Post
    to tuner dvb-t2 ksexnato min dinis tziampa lefta afto ine gia mas stin germania apo maio 2017 pou 8a ginoun ola dvb-t2 se HD. an 8a vlepi dvb-t den ime sigouros den se perno sto lemomou
    Το θέμα είναι ότι η xtrend βγάζει μόνο dvb-c και dvb-t2, οπότε δεν έχω άλλη επιλογή

  5. #5

    Απ: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση. Αν κατάλαβα σωστά δεν υπάρχει το απόλυτο τέλειο usb dvb t . Με την έννοια ότι εξαρτάται και από το δέκτη που έχεις. Έλεγα να πάρω τώρα ένα καλό στικακι αλλά να το έχω και για την επόμενη αναβάθμιση (gigablue uhd η Vu ultimo 4k,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά από τι βλέπω δεν γίνεται. Κανείς δεν ξέρει τι συμπεριφορά θα έχει στο 4k δέκτη. Το γνήσιο της xtrend έχει 60 ευρώ και να είμαι ειλικρινής μου νομίζω ότι θα είναι πεταμένα λεφτά (εφόσον θα προχωρήσω σε αναβάθμιση)... Όσο αφορά το στικακι που έχω, πολύ πιθανόν να είναι μάπα επειδή την ίδια συμπεριφορά είχε και με το Vu Solo2 που είχα. Σκέφτομαι να βολευτω με το Eutelsat 3,1 προς το παρόν και επιτα βλέπω... Αν και δεν κρύβω ότι ο πειρασμός να πάρω το γνήσιο της xtrend είναι μεγάλος

  6. #6

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    dokimase ti na sou po panta iparxi kapios pou dokimazi kai meta kseroun h ipolipi ti na kanoun

    kai ego 8elo na paro to tuner dvb-t2 gia ton et 7500 ipoxreotika diladi gia tou xronou
    Με αρέσει ότι απαγορεύεται με αρέσει ότι δεν επιτρέπετε

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: usb dvb-t2 σε xtrend et10000

    Quote Originally Posted by eri77 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση. Αν κατάλαβα σωστά δεν υπάρχει το απόλυτο τέλειο usb dvb t . Με την έννοια ότι εξαρτάται και από το δέκτη που έχεις. Έλεγα να πάρω τώρα ένα καλό στικακι αλλά να το έχω και για την επόμενη αναβάθμιση (gigablue uhd η Vu ultimo 4k,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά από τι βλέπω δεν γίνεται. Κανείς δεν ξέρει τι συμπεριφορά θα έχει στο 4k δέκτη. Το γνήσιο της xtrend έχει 60 ευρώ και να είμαι ειλικρινής μου νομίζω ότι θα είναι πεταμένα λεφτά (εφόσον θα προχωρήσω σε αναβάθμιση)... Όσο αφορά το στικακι που έχω, πολύ πιθανόν να είναι μάπα επειδή την ίδια συμπεριφορά είχε και με το Vu Solo2 που είχα. Σκέφτομαι να βολευτω με το Eutelsat 3,1 προς το παρόν και επιτα βλέπω... Αν και δεν κρύβω ότι ο πειρασμός να πάρω το γνήσιο της xtrend είναι μεγάλος
    εγω παλι θα πω,ψαξε στο γυρω περιβαλλον σου,να δεις/δοκιμασεις κατι απο φιλους και γνωστους,κατι μπορει να κατσει...
    επισης αυτο
    http://www.skroutz.gr/s/2581507/Omeg...uner-T900.html
    (it913x) μου εδειξε το κατι παραπανω απο συμπεριφορα,σταθεροτητα (δεν καταφερα να το κρασαρω/κολλησω με εξωφρενικο ζαπ) και ληψη...
    δυστυχως,η τιμη του δεν προτεινεται για να το παρεις μονο για δοκιμη...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Xtrend ET10000 setting crash
    By eri77 in forum Et 10x00
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-16, 17:53
  2. xtrend et10000 και CI+
    By eri77 in forum Et 10x00
    Replies: 4
    Last Post: 22-08-16, 20:53
  3. A feature working on Xtrend ET10000 but not on Vu+ultimo
    By renzo in forum English Section General
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-15, 23:03
  4. New Xtrend ET10000
    By korn in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-13, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •