Page 1 of 9 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 84

Thread: Σημαντικο για κλωνους VU+

  1. #1

    Σημαντικο για κλωνους VU+

    ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ VU+ ΚΛΩΝΟΥΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕΤΕ ΝΕΑ IMAGE
    ΣΤΑ ΝΕΑ IMAGE ΥΠΑΡΧΕΙ TIME BOMB ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΟΙ
    ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΚΛΩΝΟΥΣ ΜΑΣ ΝΕΑ IMAGE...

    ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΝΕΟ IMAGE ΕΠΑΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ
    ΤΟ TIME BOMB ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΥΤΑΡΗ Ο ΔΕΚΤΗΣ ΠΙΑ
    ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΨΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΛΛΟ IMAGE ΜΕ ΣΤΙΚΑΚΙ ΣΤΟ USB...

    Ο ΔΕΚΤΗΣ ΝΕΚΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΤΣΙΠ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ
    ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΦΛΑΣΑΡΗΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ IMAGE...

    ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΤΕ IMAGE ΜΕ ΠΑΛΙΟ

    ΕΣΤΕΙΛΑ EMAIL ΣΤΟ MYDALLE ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ
    ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΚΛΩΝΟΥΣ

    ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΗΚΑ
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    The product is defective. It´s not able to boot. The Lights is always red,
    it´s not able to go green. I tried to put an new image inside, with a USB-Stick.
    But nothing change. The Lights is always red and i can´t turn it on.

    DALLE TECHNOLOGY CO LIMITED
    hi .you box is MINI vu solo .did you flash the new vu image on it?
    the new vu image have timebomp .will kill the box .we can send the IC(flash) to you.
    after you change it .you can flash the old image on it .it can work agian .

    By the way .do not flash the new VU image and should cut off the network .otherwise .it will update auto .will kill the box .

    do you have experience on change the iC?
    Last edited by Ioannis66; 28-04-14 at 16:13.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    αλλαξα τον τιτλο,ωστε να παει το ματι οποιου εχει κλωνο vu+.

    τωρα για τα συμβαντα...νομιζω οτι τα ειχαμε πει και παλαιοτερα οτι θα υπαρξει θεμα με τους κλωνους. καποιοι ευτυχως δεν αναβαν απο την αρχη,αλλα ξαναεπαιρναν λογισμικο,καποιοι αλλοι επαιζαν,μεχρι να ενεργοποιηθει η προστασια.
    για το τσιπακι τωρα...δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος,μια και σε παρομοιες περιπτωσεις στο παρελθον (με dreambox,metabox,yumatu,mvision και καναν ακομα που μου ξεφευγει) η διαδικασια ηταν... το jtag. συνδεση πανω στον επεξεργαστη (κολλημα καλωδιων πανω στα σωστα σημεια της πλακετας,η συνδεση αν εχει ετοιμα ποδαρακια,ειδικα φτιαγμενο καλωδιο jtag) απο παραλληλη θυρα υπολογιστη και επαναπρογραμματισμος της flash.αυτο που δεν ξερω που και πως θα βρεις,ειναι τα σωστα αρχεια.

    edit : σε μια αναζητηση στο διαδικτυο,επεσα πανω σε αυτο το θεμα.
    Last edited by georgeflu; 28-04-14 at 16:43.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    Φιλε μου, αυτο ισχυει και για τα image για κλωνους, οπως π.χ το Vu+ Solo : BlackHole 2.0.8 Ferrari?? Να μην το βαλω δηλαδη??

  4. #4

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    Αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλώνους Vu(Solo,duo,solo2,Max Solo,CLOUD-IBOX2) και άσχετα με το τι image έχουν επάνω;Υπάρχει κάποια αναφορά από πότε(ποια ημερομηνεία δηλ) και πίσω τα image δεν έχουν πρόβλημα;Εσύ φίλε μου τι δέκτη είχες και ποιο image είχες επάνω.Πως γίνεται να κάνει autoupdate ο δέκτης κι όχι με την γνωστή διαδικασία;

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    οταν ενα image εχει "βαφτιστει" χχχ..solo-ferrari, υποτιθεται οτι το ferrari team εχει τροποποιησει το λογισμικο αυτο,ωστε να δουλευει επανω στον δεκτη. τωρα αν εχει απλα τρποποιησει τον bootloader,η αν εχει αφαιρεσει και τον "κακο" driver (βαζοντας πανω καποιον παλαιοτερο) την ωρα της επεξεργασιας...αυτο μονο το team εκει το γνωριζει.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    σε νέο μήνυμα μου απάντησαν για το vu solo εγγυούνται και πρέπει να κατεβάσω μονο αυτό το image
    από την σελίδα τους www.mydalle.com/download/vuplus.rar

    αλλα να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πια έκδοση είναι γιατί το δικό μου cloud ibox πάπαλα
    στερνή μου γνώση να σίχα πρώτα οποιο και να είναι πάντως την δουλειά του την κάνει...

    εγώ πριν την πατήσω έβαλα το καινούργιο Black Hole VU+ Solo 2.0.9.1
    το φόρτωσε κανονικά ξεκίνησε ο δεκτης έκανα τις ρυθμίσεις μου όλα ok για 2 μέρες μετά πάπαλα.

  7. #7

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    ένας φίλος μου έβαλε το VTI 6.0.7 για δοκιμη σε αυτόν 3 μέρες και μετά πάπαλα...

    πριν πάθω την ζημια έπαιζα με VΤΙ 6.0.2 και blackhole 2.0.4 όλα ήταν καλά, τι το θελα...
    είχα ακούσει για νέους drivers ότι μπλοκάρουν τον δεκτη αλλα πίστευα ότι σε περίπτωση
    μπλοκάρει θα το ξανα φλασαρω πάλι με παλιά έκδοση... όπως κάνω με τον δρεαμβοχ 800
    κλώνο μου αν μου βγάζει ερρορ ca no found με συριακό καλώδιο αλλάζω image...

  8. #8

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    Μήπως το πρόβλημα είναι με image Black Hole κι αν ο δέκτης φοράει OpenPLi πχ δεν υπάρχει πρόβλημα?Οι φίλοι σου που λες είχαν κι αυτοί Black Hole επάνω ή καποιο άλλο.Οι 500ηδες που ανέφερε ο φίλος παραπάνω είχαν θέμα με time-bomb του Gemini και δέκτες με Nabillo και PLi image δουλευαν κανονικά.Μήπως είναι time-bomb κάποιου image...

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    το "προβλημα" ειναι στους drivers. οποτε οποιο image και αν βαλετε,αν εχει τους (απο καποια ημερομηνια και μετα) νεωτερους drivers,τοτε αυτο θα προκαλεσει ζημια στον δεκτη.και τα pli παντως,απ οτι γραφουν στην σελιδα τους,χρησιμοποιουν τους νεωτερους. vti και BH ειναι πανω στο cvs της vu,οποτε οι drivers τους ειναι κοινοι (οι τελευταιοι παντα) και...
    για τους 500αρηδες τοτε,ειχε γινει ολοκληρο θεμα,γιατι οι gemini αφησαν τον bomb driver,ενω αλλες ομαδες τον αφαιρεσαν.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    Απ: Σημαντικο για κλωνους VU+

    εγώ πάντως έβαλα νέο blackhole και ένας φίλος μου νέο vti πάθαμε και η δυο το ίδιο...

    τους έστειλα μήνυμα να μου στείλουν αυτό το IC (flash)
    να το αλαξω αλλα δυστυχώς μάλλον δεν θα μπορώ μονος μου και θα ζητήσω βοήθεια
    από τεχνικό γιατί θα θέλει λογικά κολλητήρι...

    μετά την αλλαγή χωρίς ρεύμα στον δεκτη πρέπει να ετοιμάσω usb στικακι με το image που προτείνουν
    να το βάλω στο usb του δεκτη και μετά να ανοίξω ρεύμα να το φλασαρω με το παλιό image και μετά είναι έτοιμο...
    αλλιώς μου γράφουμε πως αν το ξανα ξεκινησω πάλι με το image που έχει μέσα θα πάθει το ίδιο...

    και κάτι ακόμα έβαλα γνωστό μου με κλώνο που το είχε φλασάρει με το blackhole 2.0.4 εδώ
    και μερικούς μήνες χωρίς να έχει πρόβλημα να δοκιμάσει το image στην σελίδα τους ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BLACKHOLE 1.7.9
    και τελικά από φόβο άφησε αυτό στον δεκτη του...

Page 1 of 9 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •