Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα

  1. #1

    Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα

    Γειααα,
    Γράφτηκα συνδρομητής σε Nova και ΟΤΕ TV στην Ελλάδα κι έφερα τους αποκωδικοποιητές στη Μάλτα που ζω.
    Έβαλα ένα πιάτο 1 μέτρο με 2 LNB και 2 καλώδια να κατεβαίνουν από το πιάτο, ένα για κάθε αποκωδικοποιητή.
    Ο τεχνικός μου βρήκε σήμα από τους 2 δορυφόρους (Eurobird 9A at 9.0°E και Hotbird 8 at 13°E) αλλά βλέπω μόνο Nova.
    Όσο για τον ΟΤΕ TV , όταν πάω να κάνω την αρχική ρύθμιση στο δέκτη, εκεί που μου λέει "επιλέξτε τον αναμεταδότη που θέλετε να ρυθμίσετε" και πατάω σε κάποιο από τα κανάλια, μου βγάζει τεχνικό πρόβλημα και δεν κλειδώνει το σήμα. Ο εγκαταστάτης έβλεπε σήμα στο μηχανάκι που μου σετάρισε το πιάτο.
    Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση του ΟΤΕ και ο τύπος μου είπε ότι ο τεχνικός έπρεπε να συντονίσει το πιάτο σε DVB-S2 και γι αυτό δεν βλέπω σήμα. Φυσικά δεν ανέφερα ότι είμαι εξωτερικό γιατί άκουσα ότι σου μπλοκάρουν την κάρτα. Αυτό με το DVB-S2 τι είναι; Τι να πω στον τεχνικό όταν τον ξαναφωνάξω;
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

  2. #2

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    Σε ποια θέση του DiSEqC έχετε το δορυφόρο eutelsat 9A; Αν είναι στη θύρα 1, το βάζετε όπως στη φωτογραφία που ακολουθεί. Αν είναι στη 2, βάζετε "DiSEqC B".


    Attached Images Attached Images

  3. #3

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    ston proto anametadoti valrto kai eise ok

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    Σεραφειμ,δε νομιζω οτι εχει diseq,αναφερει 2 καλωδια,ενα για καθε δεκτη.

    φιλος,αυτο το
    Code:
    ο τεχνικός έπρεπε να συντονίσει το πιάτο σε DVB-S2
    ειναι απο τις μεγαλυτερες αρλουμπες που λενε κατι ασχετοι στα τηλεφωνα. (οπως και το οτι το lnb πρεπει να ειναι high definition).
    απο εκει και περα,η καποιο προβλημα υπαρχει στην εγκατασταση σου,η καποιο θεμα εχει ο αποκωδικοποιητης. οταν φτανεις στο σημειο που εχει την φωτο ο Σεραφειμ,ειναι ολα (και τα νουμερα κατω) ακριβως ιδια?
    επισης.ο τεχνικος μετρησε το σημα και κατω στο καλωδιο? η μονο πανω στο πιατο?τα lnb ειναι σχεδον κολλημενα μεταξυ τους?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    Σεραφειμ,δε νομιζω οτι εχει diseq,αναφερει 2 καλωδια,ενα για καθε δεκτη.
    Έχεις δίκιο. Λάθος μου.

  6. #6

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Τα 2 LNB έχουν γύρω στα 8 με 10 εκ. απόσταση μεταξύ τους.
    Ο τεχνικός είδε σήμα στο μηχανάκι του και στο πιάτο στην ταράτσα και στο καλώδιο που κατεβαίνει στο σπίτι, στο βύσμα που μπαίνει στο δέκτη.
    Στην οθόνη μου βέπω ακριβώς αυτό που δείχνει η φωτό του Σεραφείμ (9750 με 10600 GHz) αλλά αν διαλέξω άλλο DiSEqC μου λέει ότι "παραπάνω από ένα LNB έχουν συσχετιστεί με την ίδια πόρτα DiSEqC".
    Ελπίζω να βρω κάτι πριν ξαναφωνάξω τον τεχνικό, μόνο για τη επίσκεψη μου χρεώνει 40Ε!

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    Quote Originally Posted by cyberdimitri View Post
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Τα 2 LNB έχουν γύρω στα 8 με 10 εκ. απόσταση μεταξύ τους.
    Ο τεχνικός είδε σήμα στο μηχανάκι του και στο πιάτο στην ταράτσα και στο καλώδιο που κατεβαίνει στο σπίτι, στο βύσμα που μπαίνει στο δέκτη.

    Ελπίζω να βρω κάτι πριν ξαναφωνάξω τον τεχνικό, μόνο για τη επίσκεψη μου χρεώνει 40Ε!
    η αποσταση για τα 2 lnb ειναι τεραστια,και νομιζω οτι εχει πιασει καποιον αλλο δορυφορο (thor 1w λεω). τα lnb ακομα και σε 1μ πιατο αν δεν ειναι κολλημενα,θα πρεπει να εχουν το πολυ 1 εκατοστο αποσταση μεταξυ τους.
    σε αυτη φυσικα την περιπτωση ειναι λαθος του τεχνικου και θα πρεπει να αποκαταστησει την "ταξη" χωρις επιπλεον χρεωση.

    Quote Originally Posted by cyberdimitri View Post
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Στην οθόνη μου βέπω ακριβώς αυτό που δείχνει η φωτό του Σεραφείμ (9750 με 10600 GHz) αλλά αν διαλέξω άλλο DiSEqC μου λέει ότι "παραπάνω από ένα LNB έχουν συσχετιστεί με την ίδια πόρτα DiSEqC".
    οκ,μην πειραζεις τιποτα τοτε εκει,το ειπα μονο γιατι καποιες παρτιδες δεκτων ειχαν θεματακι με τον ταλαντωτη και δεν εβλεπαν την 10600.το diseq (αν και δεν χρειαζεται να το πειραξεις) σου βγαζει αυτη την ενδειξη,γιατι στην θεση "Β" βλεπει hotbird κλπ.θα πρεπει να απενεργοποιησεις πρωτα τις αλλες θεσεις και μετα (δεν χρειαζεται ομως ξαναλεω να το κανεις)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα στο εξωτερικό

    βρηκα και μια φωτο που εψαχνα.
    το πιο κατω πιατο ειναι φιλου που καναμε προσφατα. εινα 1μ και η σειρα των lnb απο αριστερα προς τα δεξια,ειναι 28.2-19,2-13-9

    IMG030.jpg

    οπως βλεπεις λοιπον,η αποσταση των 2 lnb που μας ενδιαφερουν (τα 2 δεξια) στην προκειμενη περιπτωση,ειναι πολυ μικρη,εως και καθολου.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα

    Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Έβγαλα 2 φωτό με τα LNB, δεν είναι ακριβώς δίπλα-δίπλα αλλά είναι πιο κοντά απ' όσο νόμιζα:



    Θα ξαναφωνάξω τον τεχνικό και θα ποστάρω τα αποτελέσματα.

  10. #10

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Nova και ΟΤΕ TV ταυτόχρονα

    Απέχουν πολύ, φίλε. Λάθος του τεχνικού...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ NOVA
    By georgeflu in forum NOVA
    Replies: 6
    Last Post: 29-12-20, 23:04
  2. Replies: 12
    Last Post: 14-01-15, 16:50
  3. Nova επιγεια και στην Φλωρινα
    By georgeflu in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-12, 12:38
  4. Replies: 0
    Last Post: 04-08-12, 09:13
  5. Τα φιλικά του Ολυμπιακού στη nova
    By korn in forum Αθλητική Ενημέρωση
    Replies: 0
    Last Post: 11-07-12, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •