Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 49

Thread: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

  1. #1

    NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    Σήμερα Σάββατο είχα την "τιμή" σήμερα να καλέσουν κι εμένα απο την Nova, και να μου προτεινουν να μου δώσουν έναν "πολυ καλο αποκωδικωποιητή"...
    Το έκαναν... όπως λένε... γιατι είμαι συνδρομητής απο τις πρώτες ημέρες λειτουργίας της και θέλουν να με τιμήσουν...
    Φυσικά, ως γνωστό, ο σκοπός τους είναι να μην υπάρχουν κάρτες που μπορούν να παίζουν σε αποκωδικοποιητές της αγορας, παρα μόνο σε δικούς τους. Κι αυτο, γιατι θέλουν να σταματήσουν την παρανομία ορισμένων εις βάρος τους (θεμιτό και απόλυτα κατανοητό). Αδιαφορώντας όμως για όλους εμας τους νόμιμους συνδρομητές (παράνομο βάση συμβολαίων και αποφάσεων), που για πάρα πολλά χρόνια, απο την πρώτη στιγμή της ίδρυσης τους, τους στηρίζαμε...
    Όταν τους ανέφερα ότι με την κάρτα τους βλέπω στον αποκωδικοποιητή μου, που μου κόστισε κοντα στα χίλια ευρώ, με 2 tuner, 2 σκληρούς δίσκους, και λήψη απο πολλαπλούς δορυφόρους κτλ., και επισης οτι την παιρνω στις διακοπές στο χωριό μου, μου ανέφεραν ότι ούτως ή άλλως στα τέλη του Ιουνίου θα κλείσει η κάρτα μου υποχρεωτικά και δεν θα παίζει στα μηχάνηματά μου. Τότε τους ρώτησα πως μπορει να συμβεί αυτό, αφού το συμβόλαιο που έκανα τότε, δεν έθετε τέτοιο περιορισμό, και σε μια περίπτωση μονομερούς διακοπής του συμβολαίου μου απο μέρους τους, θα πρέπει να αποζημιωθώ. Μετά απο μια μικρή παύση, μου απάντησαν ότι δεν είναι αυτοί αρμόδιοι για να απαντήσουν για το θεμα αυτό. Υποθέτω ότι αυτό έχει συμβεί και σε αρκετούς ακόμη, και σύντομα εμείς οι "δορυφορομανείς", που ξοδεύουμε τα χρήματά μας για αυτό που μας αρέσει, θα σταματήσουμε να βλέπουμε την Nova (την οποία σημειωτέον ότι τα τελευταία χρόνια την είχα για όλα τα κανάλια (τα οποία πλέον μπορώ να δω και δωρεάν), πλην των αθλητικών, αφού για τα ξένα κυρίως παιχνίδια που βλέπω, έχω συνδρομή στην κάρτα του Al jazeera.).
    Ετσι λοιπόν, θα ήθελα να καταθεσουμε εδω, τις εμπειρίες και τις απόψεις μας στο θεμα, όλοι μας, και κυρίως να ενημερωθούμε και να αντιδράσουμε απο κοινού όσοι θιγόμαστε άμεσα.



    Υ.Γ. Εαν υπάρξει εδώ, συμμετοχή στην συζήτηση ή επικοινωνία και με την Nova, και χρειαστούν περισότερες πληροφορίες ή τα στοιχεία μου, είμαι σε διάθεση να τα δώσω για ότι χρειαστεί.
    Last edited by kastorasgr; 01-06-13 at 17:17.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  2. #2

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    ειναι νομιζω η φυσιολογικη ροη των πραγματων που ετσι κι`αλλιως περιμεναμε οτι θα ερθει καποια στιγμη.
    μια χαρα ημασταν με την ελευθερη καρτουλα κουμπωμενη στα δεκτακια της επιλογης μας,αλλα τελος κι`αυτο..
    συμφωνουμε ομως δεν συμφωνουμε,η νοβα ακολουθει μια πολιτικη για να προστατεψει οσο μπορει το προιον της και δεν την ενδιαφερει,τι δεκτη εχεις και ποσο τον εχεις πληρωσει.
    μπορει να εχει μια τιμολιγιακη πολιτικη εκτος πραγματικοτητας(παει να συμαζεψει βεβαια λιγο τα πραγματα τελευταια,αλλα πανικοβλητα..),
    σε αυτο ομως το κομματι δεν μπορεις να την κατηγορησεις και...επιμονα..
    αλλωστε ολοι οι μεγαλοι τουλαχιστον providers,ετσι λειτουργουν.δικο τους δεκτη,με παντρεμενη καρτα.τελος.εαν θες σου λεει.
    βεβαια σε αυτους τους δεκτες, δουλευουν και αλλοι δορυφοροι/καναλια,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και θα πρεπει να το λυσει αμεσα η νοβα,γιατι ειναι οντως απαραδεκτο να μην μπορεις να δεις αλλον δορυφορο εκτος απο τον hotbird...
    βεβαια μην ξεχναμε οτι και η-σχετικα-φρεσκια πλατφορμα στη χωρα μας του οτεtv,τον ιδιο δρομο ξεκινησε και μαλιστα εδω δεν εχουμε ουτε εγραφη,αλλα ουτε και multiview.
    και εδω λοιπον θα πρεπει να πεσει καποια στιγμη ενα "χερακι" γιατι ειναι 2 απαραιτητες υπηρεσιες(ειδικα της εγγραφης).
    εαν θελεις μια ενσταση σε αυτην την κινηση της,θα ελεγα μια καλυτερη τιμη στον 865 να κανουμε καμια εγγραφη.150 ευρωπουλα ειναι πολλα..
    προσωπικα λοιπον-σε αυτο το κομματι-δεν μπορω να της τα "χωσω" γιατι εχει τα δικια της και στην τελικη δεν κανει κατι περιεργο ή πρωτογνωρο.

  3. #3

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    Quote Originally Posted by dmtrpapa View Post
    μπορει να εχει μια τιμολιγιακη πολιτικη εκτος πραγματικοτητας(παει να συμαζεψει βεβαια λιγο τα πραγματα τελευταια,αλλα πανικοβλητα..)
    Το θέμα είναι ότι για τη forthnet πρακτικά δεν υπάρχει nova. Το όνομα nova παραμένει λόγω του κύρους που έχει για πολλά χρόνια, επειδή με αυτό έχουν ταυτίσει πολλοί την πρώτη τους επαφή με τα δορυφορικά, επειδή γενικώς είναι πιο βαρύ. Γιατί το λέω αυτό; Οι τιμές στα σκέτα δορυφορικά πακέτα δεν πέφτουν με τίποτα, εκεί κολλημένες στα 62 και 52€. Εντάξει, το "πάντρεμα" το καταλαβαίνω σε ένα μεγάλο βαθμό. Αλλά γιατί, για να πάρω μια σωστή τιμή, να πρέπει να βάλω και forthnet; Στην ουσία εδώ μιλάμε και για δεύτερο "πάντρεμα": πέρα από τον pace, πρέπει να πάρεις και τη forthnet μαζί σου για μια καλύτερη τιμή. Όταν έγινε η ένωση nova - forthnet, πολλοί έλεγαν ότι η πρώτη θα πάρει στο λαιμό της τη δεύτερη. Θεωρώ πως έχει γίνει το αντίστροφο. Όταν πέσουν οι τιμές στα δορυφορικά πακέτα και οι συνδρομητές που στήριξαν την εταιρεία από τα πρώτα της βήματα αντιμετωπιστούν με τη δέουσα σοβαρότητα, ίσως αναθεωρήσω τις απόψεις μου. Μακάρι...

  4. #4

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    To ζήτημα για μένα είναι είναι ότι, όταν πήρα την κάρτα πριν απο πολλά χρόνια, έκανα συμβόλαιο παίρνοντας μια κάρτα που θα μπορούσα να την λειτουργήσω σε κάθε συμβατή συσκευή. Αυτό το συμβόλαιο αθετεί τώρα η εταιρεία, και γι αυτό πιστεύω ότι θα πρεπει να αποζημιωθούμε με κάποιο τρόπο. Ήδη, φίλος που είναι νομικός (και δορυφορομανής) το εξετάζει και οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι η εταιρεία λειτουργεί μονομερώς και ενάντια στα συμφωνηθέντα.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,425
    Rep Power
    4091704

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    Μιχαλη,αν και σου ευχομαι να δικαιωθεις... απο την αλλη,νομιζω οτι στα πολλα γραμματα που ειχε αυτο το συμβολαιο (οπως το "οροι του συμβολαιου μπορει να αλλαξουν με σχετικη ενημερωση" η κατι τετοιο τελος παντων) θα βρουν το πατημα και θα το κανουν χωρις να χρειαστει να αποζημιωσουν σχεδον κανεναν.
    λεω πιο πανω σχεδον κανεναν,γιατι οι μοναδικοι που ισως να βρουν καποιο δικιο,ειναι αυτοι που εχουν προπληρωμενη συνδρομη (και απλα θα παρουν τα χρηματα τους πισω) και δεν ξερω επισης,αν αυτοι που εκαναν προσφατα δεσμευτικο συμβολαιο nova+forthnet με τον αποκωδικοποιητη που ηδη ειχαν,καταφερουν απλα να "σπασουν" αυτη την δεσμευση,χωρις ομως και στις 2 πιο πανω περιπτωσεις να υπαρξει επιπλεον αποζημιωση.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    ...λεω πιο πανω σχεδον κανεναν,γιατι οι μοναδικοι που ισως να βρουν καποιο δικιο,ειναι αυτοι που εχουν προπληρωμενη συνδρομη (και απλα θα παρουν τα χρηματα τους πισω) ...
    Όπως έγινε και στη δική μου περίπτωση, όπου έπρεπε να επικοινωνήσει όμως ο δικηγόρος μου και να έχουμε εξώδικα μέχρι να πεισθούν ότι εκείνοι αθετούν τους όρους της σύμβασης και άρα είχα δικαίωμα να επιστρέψω τις κάρτες και να πάρω πίσω το υπόλοιπο από τις συνδρομές που είχα προπληρώσει...
    Είχα επτά επαγγελματικές συνδρομές για ενοικιαζόμενα δωμάτια και είχαν την απαίτηση να πετάξω τον ήδη εγκατεστημένο εξοπλισμό μου και να φορτωθώ τον απαράδεκτο δέκτη που πλασάρουν. Και με τα υπόλοιπα κανάλια εκτός NOVA τι θα έκανα; Με τους άλλους δορυφόρους; Ή μήπως θα φόρτωνα τα δωμάτια με ένα σωρό δέκτες και καλώδια για να μπορούν να εξυπηρετηθούν όλοι;
    Σε καμία από τις τηλεφωνικές επαφές που είχα δεν βρέθηκε κάποιος να αντιμετωπίσει τα ζητήματα που έθετα σοβαρά. Πάντα άφηναν μία ταλαίπωρη υπάλληλο από την εξυπηρέτηση πελατών να βγάλει το φίδι από την τρύπα, η οποία βέβαια δεν καταλάβαινε γρι από όσα δορυφορικά της έλεγα περί του εξοπλισμού που θα έπρεπε να πετάξω ή να αλλάξω, και άρα το κόστος που θα έπρεπε να επωμιστώ στα καλά καθούμενα...
    Και όλα αυτά για συνδρομές που ήδη είχα προπληρώσει (όπως συμβαίνει με παρόμοιες συνδρομές) μέχρι το τέλος του 2013...

    Σημειωτέον, ότι στην περιοχή που υπάρχει η επιχείρηση αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα πάρα πολλοί και γνωρίζω επιβεβαιωμένα πάνω από δέκα περιπτώσεις όπου οι συνδρομές επεστράφησαν. Και σε κάποιες από τις περιπτώσεις αυτές, μιλάμε για πολλές κάρτες...

    Απαράδεκτη συμπεριφορά από μία απαράδεκτη εταιρία, η οποία για αυτό το λόγο αλλά και άλλους βρίσκεται ήδη στο δρόμο προς την καταστροφή...
    Με τις τιμές αυτές και την αντιμετώπιση αυτή, δεν υπάρχει επιστροφή...

  7. #7

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    αφου τους ειχα κοψει αρχες του χρονου(εληξε η προσφορα μισης τιμης που ειχα)
    τους καλεσα για να μου προσθεσουν,στο 2play των 27,90,το 3play των 29,90.
    - μονο με τον δικο μας εξοπλισμο ισχυει η προσφορα.εαν θελετε με τον δικο σας,
    πληρωνετε το startpack κανονικα...

    δηλαδη ναι μεν δεν σου κοβω την ελευθερη καρτα σου,αλλα αντι για 2 euro,θα σου βγαινει 20 των απλο πακετο.
    πονηρη και εξυπνη συγχρονως κινηση,για να μαζεψει τις ελευθερες καρτες....
    ετσι ειναι προγραμματισμενο να γινει και ετσι θα γινει..
    λυπαμαι που στο λεω,αλλα ακρη δεν προκειται να βγαλεις.δεν ξερω τι μεσα εχει ο δικηγορος φιλος σου,αλλα ειναι σιγουρο οτι αυτοι εχουν υπολογισει ολα τα ενδεχομενα και προφανως-εστω και μεσα απο παραθυρα και τρυπες της νομοθεσιας-ειναι καλυμενοι...

  8. #8

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    ...Σε τελική ανάλυση φίλοι μου, όπως είπα, τα Ελληνικά ιδιωτικά και κρατικά κανάλια τα βλέπω πλέον ελεύθερα σε ψηφιακη μορφή, για τα ποδόσφαιρα έκανα μία συνδρομή στο Al Jazzera με νόμιμη κάρτα που στοιχίζει μόνο 135 ευρώ το χρόνο (το Ελληνικό ποδόσφαιρο πλέον δεν με ενθουσιάζει....), ποιός θα χάσει λοιπόν απο οποιαδήποτε κατάληξη αυτης της ιστορίας?
    Απλά δεν μπορώ να δέχομαι παθητικά τις αυθαιρεσίες των οποιοδήποτε εταιρειών ...
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  9. #9

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    εγο κσερο να πο θα φανε μεγαλι φολα εδο στιν περιοχιμου σταματισανε πανο απο 15 καρτες μεσα σε εναμισι χρονο ζιτανε πολα και πανακριβα για να δοσουν πσιχουλα

  10. #10

    Απ: NOVA - Δωρεάν αποκωδικοποιητής και αλλαγή κάρτας

    εγω παιδια θα επιμεινω-παροτι δεν μου αρεσει-οτι δεν μπορουμε να τους κατηγορησουμε για το παντρεμα,γιατι κανουν το αυτονοητο.κλειδωνουν οσο μπορουν το προιον τους.
    θα εξαιρεσω καποια συμβολαια που "τρεχουν" με συμφωνια χρησης της ελευθερης καρτας,που ξαφνικα τους λενε οτι τον αλλαζεις θες δεν θες με τσαμπουκα.εδω θελει ψαξιμο και μπορει οντως να βρεθει λυση,οσο διαρκει η "ελευθερη συμβαση".
    στους υπολοιπους που ειναι free απο συμβολαια ή ξεκινουν τωρα,δυστηχως δεν βλεπω δικαιωση.
    το μεγα λαθος που παραμενει μεχρι και σημερα(οπως ειπε και ο Σεραφειμ πιο πανω),ειναι η ακριβη συνδρομη της,ειδικα στην περιπτωση που δεν εισαι συνδρομητης forthnet.
    εαν ριξει σε λογικα επιπεδα τις τιμες της(πχ fullpack 30-35 ευρω)και μια χαμηλη τιμη στον 865(80-100 ερω)πιστευω οτι θα ηρεμησουμε ολοι...

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ NOVA
    By georgeflu in forum NOVA
    Replies: 6
    Last Post: 29-12-20, 23:04
  2. Replies: 12
    Last Post: 14-01-15, 16:50
  3. Nova επιγεια και στην Φλωρινα
    By georgeflu in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-12, 12:38
  4. Replies: 0
    Last Post: 04-08-12, 09:13
  5. Τα φιλικά του Ολυμπιακού στη nova
    By korn in forum Αθλητική Ενημέρωση
    Replies: 0
    Last Post: 11-07-12, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •