Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 21 to 30 of 68

Thread: Δοκιμασα τον xbmc....

  1. #21
    john_dillinger's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Desperation
    Posts
    143
    Rep Power
    78

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Υπερχρονισμός επεξεργαστή στο 1Gz με πολυ απλό τρόπο :
    Login σαν χρήστης root απο κονσόλα.
    Code:
    raspi-config
    Στο overcloking την ανώτερη τιμή (1Gz).
    Επίσης και η δημιουργία ενός swap file 1Gb άν υπάρχει περιθώριο θα βοηθήσει.
    Το Raspberry pi το δουλεύω 6 μήνες περίπου (οχι με xbmc αλλά με Raspbian) και με εφαρμογές γραφείου (Remmina Desktop για να τρέχω τις εφαρμογές μου που είναι σε windows με RDP) και πάει σφαίρα.
    Last edited by john_dillinger; 17-10-13 at 22:47.
    Σαν να είχαν τελειωμό τα βάσανα και οι καημοί αυτού του κόσμου.
    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

  2. #22
    john_dillinger's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Desperation
    Posts
    143
    Rep Power
    78

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Επίσης ξέχασα να αναφέρω την εντολή που τσεκάρει κάποιος αν όντως ο υπερχρονισμός είναι οκ :
    Code:
    vcgencmd get_config arm_freq
    Θα πρέπει να δεί αυτό :
    Code:
    arm_freq=1000
    Σαν να είχαν τελειωμό τα βάσανα και οι καημοί αυτού του κόσμου.
    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

  3. #23

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Παντως, για να επανερθουμε στο θεμα xbmc, εγω που tο δουλεύω εδω και λίγο καιρό σε android tv box, ειμαι ευχαριστημένος απο κάθε άποψη. Και θεωρώ πως περιπου με τα ίδια χρήματα που έδωσε κι ο Χρόνης, έχεις παράλληλα με το xbmc και μια τεραστια γκαμα προγραμματων, παιχνιδιών κτλ που σου δινει ενα android.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  4. #24

    Exclamation Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Quote Originally Posted by john_dillinger View Post
    Υπερχρονισμός επεξεργαστή στο 1Gz με πολυ απλό τρόπο :
    Login σαν χρήστης root απο κονσόλα.
    Code:
    raspi-config
    Στο overcloking την ανώτερη τιμή (1Gz).
    Επίσης και η δημιουργία ενός swap file 1Gb άν υπάρχει περιθώριο θα βοηθήσει.
    Το Raspberry pi το δουλεύω 6 μήνες περίπου (οχι με xbmc αλλά με Raspbian) και με εφαρμογές γραφείου (Remmina Desktop για να τρέχω τις εφαρμογές μου που είναι σε windows με RDP) και πάει σφαίρα.
    Σε κονσολα ουτε ξερω πως μπαινω.Και στους φακελους των αρχειων δεν εχω μπει ακομη.Θα τα βρω σιγα σιγα.

    Quote Originally Posted by kastorasgr View Post
    Παντως, για να επανερθουμε στο θεμα xbmc, εγω που tο δουλεύω εδω και λίγο καιρό σε android tv box, ειμαι ευχαριστημένος απο κάθε άποψη. Και θεωρώ πως περιπου με τα ίδια χρήματα που έδωσε κι ο Χρόνης, έχεις παράλληλα με το xbmc και μια τεραστια γκαμα προγραμματων, παιχνιδιών κτλ που σου δινει ενα android.
    Το android tv box vs raspberry πρεπει να εχει πολυ ενδιαφερων.Σου ειπα.....δωσε λιγο το δικο σου android box να το τεσταρο .....



    Παντος μετα το χθεσινο σεταρισμα μπορω να πω οτι ειμαι σε καλο δρομο.Τα πραματα γινοντε καλυτερα.

    Ενα αλλο θεμα που διαπιστωσα ειναι οτι το raspberry δεν εχει κουμπι on off.Ετσι οταν το κλεινω για να το ξαναανοιξω πρεπει να το κανω βγαζωντας το καλωδιο τροφοδοσιας.Δεν καταλαβα πως ξεκιναει απο sleep mode.

    Τι αλλο θα βρουμε στην συνεχεια......


    Arduino playground

  5. #25

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Παντως εκτος των δορυφορικων δεκτων,εχω και δυο android tv boxes το minix neo x5 και το mk 808b και τα δυο διπυρηνα.Το xbmc ειναι ρυθμισμενο και παιζει αψογα, και το μεγαλο υπερ τους ειναι οτι μετατρεπει την tv σε tablet και ο υπολογιστης ανοιγει μονο για την δουλεια..

  6. #26

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Μ' εχει φρικαρει.....μ' εχει φρικαρει το raspberry....


    Arduino playground

  7. #27

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Quote Originally Posted by satfoxy View Post
    Μ' εχει φρικαρει.....μ' εχει φρικαρει το raspberry....
    με την καλη,η με την κακη εννοια?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #28

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Με την κακη....αλλα δεν μπορω να καταλαβω!!!! γιατι μ'αρεσει????
    Να μην μπορω να κανω καθαρη εγκατασταση του openelec στην sd καρτα,με τιποτε.Μεσω noobs και rasberry ενταξει.Αλλα σκετο,καθαρη οχι.


    Arduino playground

  9. #29

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Τελικα τα καταφερα,να κανω εγκατασταση καθαρη σε sd καρτα το openelec.Σε λινουξ περιβαλλον.Αυτο που δεν εκανα σωστα ηταν οτι ετρχα την εντολη create sd card απο το root /home και οχι απο τον φακελο που ειχα αποσυμπιεσει το zip.Τοσο απλο ηταν.Εγινε εν ριπη οφθαλμου.Τρελλαθηκα.
    Η βελτιωση ειναι θεαματικη.Προσθεσα και ενα usb stick wifi που με το οποιο εχω πιο γρηγορο ιντερνετ απο οτι με το καλωδιο.Φταιει το παλιο switch που εχω.
    Οποτε προχωραμε καλα.
    Επομενο βημα ειναι να το συγχρονισω σε πιο ψηλη συχνοτητα,οχι στο turbo αλλα σε πρωτη φαση στο medium.
    Και η αγορα μιας sd card 10 class.
    Και τροφοδοτικο 5 volt 2 Amp.

    Αλλα το ξαναγραφω.....αξιζει η ενασχοληση με το xmbc.Δεν ειναι απλο,αλλα αξιζει.
    Το hardware ειναι αυτο που σε τρελλενει.....


    Arduino playground

  10. #30
    john_dillinger's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Desperation
    Posts
    143
    Rep Power
    78

    Απ: Δοκιμασα τον xbmc....

    Quote Originally Posted by satfoxy View Post
    Τελικα τα καταφερα,να κανω εγκατασταση καθαρη σε sd καρτα το openelec.Σε λινουξ περιβαλλον.Αυτο που δεν εκανα σωστα ηταν οτι ετρχα την εντολη create sd card απο το root /home και οχι απο τον φακελο που ειχα αποσυμπιεσει το zip.Τοσο απλο ηταν.Εγινε εν ριπη οφθαλμου.Τρελλαθηκα.
    Η βελτιωση ειναι θεαματικη.Προσθεσα και ενα usb stick wifi που με το οποιο εχω πιο γρηγορο ιντερνετ απο οτι με το καλωδιο.Φταιει το παλιο switch που εχω.
    Οποτε προχωραμε καλα.
    Επομενο βημα ειναι να το συγχρονισω σε πιο ψηλη συχνοτητα,οχι στο turbo αλλα σε πρωτη φαση στο medium.
    Και η αγορα μιας sd card 10 class.
    Και τροφοδοτικο 5 volt 2 Amp.

    Αλλα το ξαναγραφω.....αξιζει η ενασχοληση με το xmbc.Δεν ειναι απλο,αλλα αξιζει.
    Το hardware ειναι αυτο που σε τρελλενει.....
    Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να ανοίξεις ένα καινούριο νήμα (thread) στο ανάλογο section (Υπολογιστές) που να αφορά το Raspberry Pi και απο εκεί να κάνουμε μία συζήτηση και σχόλια πάνω σε αυτό.
    Σαν να είχαν τελειωμό τα βάσανα και οι καημοί αυτού του κόσμου.
    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. satdream gr και xbmc
    By stratoulis in forum Dm 800
    Replies: 28
    Last Post: 14-09-15, 22:06
  2. XBMC
    By kritop in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 0
    Last Post: 24-03-15, 08:27
  3. xbmc σε android
    By suzakias in forum XBMC MEdia Player
    Replies: 5
    Last Post: 24-11-14, 20:24
  4. how to use xbmc
    By RIDER in forum English Section General
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-14, 21:51
  5. Replies: 0
    Last Post: 03-12-13, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •