Results 1 to 2 of 2

Thread: Την βοηθεια σας !!!

  1. #1

    Lightbulb Την βοηθεια σας !!!


    Γεια και χαρα σε ολους τους φιλους του satderam.
    Προσφατα μετακομησα(καταραμενη κριση) στην επαρχια σε χωριο της Ανατολικης Στερεας,με φοντο τον ομορφο κατα τα αλλα Παρνασσο.Προσπαθω να ρυθμησω την τηλεοραση ενα μηνα τωρα,και ανακαλυπτω οτι σε ολο το χωριο αν δεν εχει καποιος nova η ote tv,πρεπει να παει στο γειτονα του που εχει για να δει.
    Κατα τα αλλα, το αναλογικο σημα με ενισχυτες ιστου και κεραιες σε ιστους 5 μετρα και πολλα τα χιονια,στον 21ο αιωνα αποτελεσμα χαλι μαυρο.
    Βεβαια στην Αθηνα με τα πολλα τα προβατα εχουμε Digea εδω σε εμας εκριναν οτι μαλλον δεν χρειαζεται τοσο αμμεσα αφου βλεπουν στην Αθηνα οκ, κυβερνηση βγαινει... αστους αλλους...χεχε
    Φιλοι μου ειπαν οτι μπορω δορυφορικα να πιασω τα ελληνικα καναλια του Digea δωρεαν, γιατι συνδρομες ΔΕΝ προκειται να πληρωσω αλλες,αρκετα μου εφαγε η nova.
    Το διαπιστωσα και εδω κανοντας μια βολτα στο forum.
    Απλα επειδη ειμαι ασχετος απο δορυφορικα,δεν ετυχε ποτε να ασχοληθω,και απο εξοπλισμο(εχω μονο της nova) θελω να σας ρωτησω τι δεκτη χρειαζεται να αγορασω, κανει το πιατο της nova? Το lnb ?Ποσο περιπου στοιχιζει?Τι ειναι τα μπισκοτακια που διαβαζω εδω και δε καταλαβαινω? Θα μπορει ο δεκτης αυτος να πιανει και αλλα ελευθερα καναλια δορυφορικα?
    Σας ευχαριστω πολυ

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Την βοηθεια σας !!!

    απο την μια χαιρομαι που αλλος ενας ειδε το προβλημα που υπαρχει,απο την αλλη,σε λυπαμαι γιατι εχεις τωρα κι εσυ το προβλημα.
    καπως ετσι ειναι τα πραγματα,οπως σου τα ειπαν οι φιλοι σου! υπαρχει δυνατοτητα να πιασεις τα καναλια,στον δορυφορο eutelsat 3.1e !
    ως προς τον εξοπλισμο τωρα,το "πιατο nova" δεν λεει κατι,αφου ενα απλο πιατο ειναι,με μια ζωγραφια επανω. εχει σημασια ομως η διαμετρος του πιατου ( μια και η εν λογω εταιρια,εχει δωσει στους πελατες της πιατα σε διαφορες διαστασεις) 60cm-65cm-75cm-80cm,και ισως και το εργοστασιο προελευσης του (ποιοτητα κατασκευης δηλαδη),μια και πιατα ιδιας διαμετρου,αλλα αλλης μαρκας εχουν διαφορα στην ληψη ! ολα θα κατεβασουν τα καναλια,αλλα σιγουρα ενα 80αρι θεωρειται καλυτερη λυση,γιατι στα αλλα θα ειναι πιο οριακο το σημα και ισως χανεται σε περιπτωσεις βροχης . το lnb αν δουλευει (και δεν εχει χασει την αποδοση του λογο παλαιοτητας),ειναι οκ!
    ο δεκτης... προσωπικα δε μου αρεσει να προτεινω μαρκες. ενας High Definition δεκτης που να υποστηριζει κωδικοποιηση "biss" ειναι απαραιτητος. το κοστος του...απο 60 περιπου ευρω,μεχρι οσο θες. τα "μπισκοτακια" που διαβαζεις,ειναι καποια "μαγικα" νουμερακια,που θα σου δωσουν την εικονα στα καναλια. πολλες φορες περιλαμβανονται ηδη σε καποιο νεο αρχειο αναβαθμισης απο αυτες που κυκλοφορουν στο διαδικτιο κατα καιρους για τον καθε δεκτη.
    για αλλα καναλια...ο συγκεκριμενος δορυφορος,δεν εχει και τιποτα το ιδιαιτερο.αν τωρα θες να κανεις τιποτα με παρακεντρα lnb,η δευτερο πιατο (γιατι υπαρχει και καποια αποσταση απο τους "εμπορικους δορυφορους",ο δεκτης μπορει να το υποστηριξει.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •