Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

  1. #11

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Quote Originally Posted by stylo View Post
    " Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος. Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος. Όταν ο Χίτλερ φυλάκιζε ομοφυλόφιλους δεν αντέδρασα γιατί δεν ήμουν ομοφυλόφιλος Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός. Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα, αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου". Μπρεχτ Μπερτολντ
    Και οταν πήραν τους αλλους 1.4 εκατ. ανεργους του ιδιωτικού τομέα που ήσουν;

  2. #12

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Quote Originally Posted by Voreios View Post
    Και οταν πήραν τους αλλους 1.4 εκατ. ανεργους του ιδιωτικού τομέα που ήσουν;
    Να είσαι σίγουρος ότι δεν καθόμουν στο σπίτι μου !!!!!!!!!!!!

    Εσύ που ήσουν;
    Last edited by stylo; 13-06-13 at 20:07.

  3. #13

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Quote Originally Posted by stylo View Post
    Να είσαι σίγουρος ότι δεν καθόμουν στο σπίτι μου !!!!!!!!!!!!

    Εσύ που ήσουν;
    εγω θα συμφωνησω οτι ο τροπος ειναι ακομψος και με στεναχωρει πολυ το γεγονος οτι μενουν πολλοι ανθρωποι στον δρομο.
    δεν συμφωνω ομως καθολου στο να παραμεινουν ΟΛΟΙ..δεν γινεται...!!ειναι πολλοι για δημοσια τηλεοραση και ειδικα ετσι οπως ειναι η χωρα,ακομα και οι μισοι ειναι υπερβολικος αριθμος.
    γιατι εαν αρχισουμε(οπως ακουγεται συνεχεια)η φραση "εαν κλεισει η ερτ θα σωθουμε...?κοφτε απο το ταδε-κοφτε απο δω,κοφτε απο κει...",δεν κανουμε δουλεια.
    το δημοσιο πρεπει να μειωθει κατα πολυ γιατι ειναι υπερ-αριθμο.διαφωνει κανεις σε αυτο?γιατι δηλαδη να εξαιρεθουν οι της ερτ?
    δεν ειναι κατι καινουργιο και δεν περιμεναμε την τροικα να μας το πει.απλα τωρα που στριμωξαν οι κωλοι,το καταλαβαινουμε καλυτερα...
    θα ξανα-ανοιξει λοιπον και θα προσληφθουν μεσω ασεπ(ετσι λενε τουλαχιστον)οσοι εχουν τα προσοντα και μπορουν να ανταπεξελθουν στα καινουργια δεδομενα.
    οι υπολοιποι στην αγορα εργασιας οπως αλλωστε και τοσα εκατομμυρια κοσμος του ιδιωτικου τομεα.δεν καταλαβα δηλαδη?τι διαφορετικο εχουν οι της ερτ απο τους υπολοιπους?
    ιδιωτικες εταιριες,κλεινουν καθε μερα και στο συνολο τους οι απολυμενοι,ειναι 10πλασιος τουλαχιστον καθε φορα απο της ερτ.συγκινηθηκε κανεις?
    τωρα δηλαδη επειδη ειναι μαζεμενοι σε μια δημιοσια εταιρια,εχουμε γυρισει τον κοσμο αναποδα?
    και το μεγαλο γελιο?μαζεμενοι εκει,ειναι ολοι αυτοι,που μεχρι χθες φωναζαν "μας τρωει τσαμπα τα λεφτα η ερτ.μεσω δημοσιου και μεσω της δεη.και σιγα-τι δειχνει?..."
    απο την μια λοιπον θελουμε αλλαγες μηπως και βελτιωθει αυτο το χαλι,απο την αλλη ομως θελουμε και τον κωλο μας βολεμενο.
    αλλαγες χωρις αλλαγες δεν γινονται..
    λυπαμαι για ολους τους ανεργους(ανα πασα στιγμη κινδυνευουμε ολοι να παμε οαεδ)και δεν διαχωριζω κανεναν.
    οπως οταν εχει θεμα μια εταιρια στον ιδιωτικο τομεα και συρικνωνεται ή κλεινει,ετσι ειναι και η αντιστοιχη του δημοσιου.τελος...
    τα υπολοιπα ειναι πολιτικα παιχνιδια του καθε κομματος(και για να μην παρεξηγουμαι δεν ψηφιζω κανεναν μεγαλο ποτε μου..).

  4. #14
    john_dillinger's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Desperation
    Posts
    143
    Rep Power
    78

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Tha simfoniso mazi sou ws pros tin katharsi tou dimosiou sto opoio syberilamvanetai kai i ERT .
    Alla den borw na dextw to kleisimo tis idias tis ERT giati megalwsa me afta ta kanalia stin dekaetia tou 60, 70 ksi 80 kathws epishs kai para polloi alloi pou einai stin ilikia mou (arage giati prin merika xronia den egine to idio me tin olimpiakh? ).

    P.S : einai i monadikh fora pou grafw se greekglish sto forum kai zitw siggnomi giafto alla aftin stigmh logw kapoiou texnikou provlimatos adynatw na grapsw se native ellinika.
    Σαν να είχαν τελειωμό τα βάσανα και οι καημοί αυτού του κόσμου.
    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

  5. #15

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Quote Originally Posted by john_dillinger View Post
    Tha simfoniso mazi sou ws pros tin katharsi tou dimosiou sto opoio syberilamvanetai kai i ERT .
    Alla den borw na dextw to kleisimo tis idias tis ERT giati megalwsa me afta ta kanalia stin dekaetia tou 60, 70 ksi 80 kathws epishs kai para polloi alloi pou einai stin ilikia mou (arage giati prin merika xronia den egine to idio me tin olimpiakh? ).

    P.S : einai i monadikh fora pou grafw se greekglish sto forum kai zitw siggnomi giafto alla aftin stigmh logw kapoiou texnikou provlimatos adynatw na grapsw se native ellinika.
    βρε και γω με αυτην μεγαλωσα και στεναχωρηθηκα πολυ οταν ξεκινησε το ολο θεμα.
    τα εβαλα ομως κατω και το ειδα ψυχρα και ρελαστικα.
    βλεπεις ειναι τετοιες οι εποχες,που δεν μας παιρνει και πολυ για αισθηματα και ρομαντισμους.
    δυστηχως..

  6. #16

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Μα κανείς δεν θελει το οριστικό κλεισιμο της ΕΡΤ και εγω ειδικά ουτε των ραδιοφώνων (απο τις 6 μνήμες που έχω στο ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο...οι τρείς έμειναν κενές, όπως και οι 3 πρώτες μνήμες στην τιβί!). Νοικοκύρεμα θελουμε με προσωπικό ανάλογο των αλλων καναλιών και να σέβονται το ψωμί που τρώνε απο όλους εμάς.

  7. #17

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ και ομολογώ πως όταν είδα στη λίστα το συγκεκριμένο νήμα είπα: Να το ανοίξω ή θα συγχιστώ;
    Εν τέλει το άνοιξα και διαπστώνω ότι τελικά υπάρχουν και φωνές της λογικής σ' αυτό χώρο. Όχι τίποτα άλλο, αλλά τόσες μέρες προπαγάνδας με κλειστά τα ΜΜΕ, νόμιζα πως ζούσα στη Β. Κορέα.
    Κώστας

  8. #18
    tomgr's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    238
    Rep Power
    114

    Απ: Αντιδράσεις για το κυβερνητικό λουκέτο στην ΕΡΤ

    Σύνταγμα του Κράτους
    MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα
    **'Αρθρο 22 - (Προστασία της εργασίας)


    1. H εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Kράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού.
    Όλοι οι εργαζόμενοι, ανεξάρτητα από φύλο ή άλλη διάκριση, έχουν δικαίωμα ίσης αμοιβής για παρεχόμενη εργασία ίσης αξίας.
    2. Mε νόμο καθορίζονται οι γενικοί όροι εργασίας, που συμπληρώνονται από τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας συναπτόμενες με ελεύθερες διαπραγματεύσεις και, αν αυτές αποτύχουν, με τους κανόνες που θέτει η διαιτησία.
    3. Νόμος ορίζει τα σχετικά με τη σύναψη συλλογικών συμβάσεων εργασίας από τους δημόσιους υπαλλήλους και τους υπαλλήλους οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης ή άλλων νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου.
    4. Oποιαδήποτε μορφή αναγκαστικής εργασίας απαγορεύεται.
    Eιδικοί νόμοι ρυθμίζουν τα σχετικά με την επίταξη προσωπικών υπηρεσιών σε περίπτωση πολέμου ή επιστράτευσης ή για την αντιμετώπιση αναγκών της άμυνας της Xώρας ή επείγουσας κοινωνικής ανάγκης από θεομηνία ή ανάγκης που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία, καθώς και τα σχετικά με την προσφορά προσωπικής εργασίας στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης για την ικανοποίηση τοπικών αναγκών.
    5. Tο Kράτος μεριμνά για την κοινωνική ασφάλιση των εργαζομένων, όπως νόμος ορίζει. μεριμνά για την κοινωνική ασφάλιση των εργαζομένων, όπως νόμος ορίζει.
    Χθες μας είπαν πως είμαστε σπάταλοι, φταίμε για την κακή οικονομική κατάσταση της χώρας αλλά και του κόσμου όλου και πρέπει να έρθουν να μας "συνετίσουν" για να... ορθοποδήσει η... παγκόσμια οικονομία.
    Το αποτέλεσμα ήταν η πολιτική λιτότητας των μνημονίων που οδήγησε στο κλείσιμο χιλιάδων μικρομεσαίων επιχειρήσεων και στην ανεργία χιλιάδες εργαζομένους. (τα ολιγοπώλια όχι μόνο δεν έκλεισαν αλλά αύξησαν τα κέρδη τους)
    Σήμερα μας λένε πως πρέπει να συνεχίσουμε με την απόλυση 4.000 σε ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ υπαλλήλων (έπεται και συνέχεια) και πάλι για το..."κοινό καλό"!!!
    Αύριο θα μας πουν πως πρέπει να... λιγοστέψουμε, πάλι βέβαια για το..."καλό της πατρίδας!!!
    Άραγε θα πρέπει να βαδίσουμε εθελοντικά στο εκτελεστικό απόσπασμα ή να συνεχίσουμε το αλληλοφάγωμα και να προτείνουμε οι μεν τους δε μέχρι να τους κάνουμε το χατίρι.
    Πότε θα καταλάβουμε ότι ο λαός είναι ο μόνος που δε φταίει για όλα αυτά και θα παίζουμε το παιχνίδι τους σαν τα πιόνια στη σκακιέρα τους?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •