Results 1 to 7 of 7

Thread: Backup image

  1. #1
    anemos1974's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    12
    Rep Power
    0

    Backup image

    Χαιρετώ την παρέα.....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλα τα παιδιά που βοηθούν εδώ μέσα και στους διαχειριστές......Εχουμε ένα φόρουμ στα Ελληνικά που ανταλλάσουμε απόψεις,βοηθάμε ο ένας τον άλλο .......και ΔΕΝ βγαίνουν τα ματάκια μας στα ξένα site , προκειμένου να καταλάβουμε....

    Στην απορία μου τώρα.....σχετικά με τα backup που βρίσκω σε όλα τα images , για το ΠΩΣ δημιουργούνται....ή και μέσα από plugin,όπως για παράδειγμα το Tspanel......Μου λέει ότι γίνονται......άλλοτε τα πάει στο media/hdd/backup.....και άλλες φορές στο /hdd................
    Ως εδώ καλά........το θέμα μου είναι ΠΩΣ θα τα πάρω πίσω......και ΤΙ αποθηκεύει το backup.....δηλαδή όταν το βάλω θα έχει μέσα τις ρυθμίσεις μου στα diseq,θα έχει τα settings,θα έχει τα plugin που πέρασα,θα έχει την αλλαγή passw ?????????????????????
    Εμένα μου δημιουργεί ένα αρχείο 145kb ......είναι δυνατόν να είναι αυτό το .nfi αρχείο ?????........τόσο μικρό ?
    Εγώ νόμιζα ότι όταν λέμε να κάνουμε backup το image........καταλαβαίνω......ότι θα δημιουργηθεί ένα αρχείο 42-43-45-50 MB ανάλογα το image που φορούσαμε και ανάλογα τo πόσα plugin του βάλαμε επάνω μετά σαν extra............

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?.......είναι κάτι άλλο και δεν κατάλαβα σωστά ?........

    Και όπως και να έχει στην τελική.....είτε είναι αυτό το μικρό με τα kilobytes .....είτε το μεγαλύτερο MB .......ποιος είναι ο τρόπος που το ανακαλούμε πίσω ?
    Πως το ζητάμε δηλαδή ?............
    -με telnet εντολή ????
    -μέσω ftp σε κάποιο φάκελο ?
    -το περνάμε σαν flash image μέσω web browser .....όπως όταν περνάμε ένα image στην flash ????(http://192.168.X.XX)

  2. #2

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: Backup image

    Backup σημαίνει ότι αποθηκεύεις το image όπως το έχεις στον δεκτη με όλες της ρυθμίσεις (flash) , πρόσθετα κτλ, και το επαναφέρεις όπως περνάς ένα image .nfi, το αρχεία αυτό είναι σίγουρα πιο μεγάλο από το αρχικό image που πέρασες σε μέγεθος, δεν γνωρίζω το backup του tspanel αλλα έχεις dflash που κάνει αυτή την δουλειά
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  3. #3

    Απ: Backup image

    φίλε μου σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια...
    βασικά πρεπει να γνωρίζεις αν έχεις γνήσιο δέκτη ή κλώνο
    το backup με τα kb που αναφέρεις είναι μόνο οι ρυθμίσεις των καναλιών και κάτι άλλα που μπορείς να ορίσεις εσύ στις προχοριμένες ρυθμίσεις
    το dflash που σου είπαι ο Κώστας είναι ένα πολύ καλό πρόσθετο για να πάρεις όλο το image backup δηλαδή nfi αρχείο και να το ανακαλέσεις είτε απο το ίδιο πρόσθετο είτε να το ξανά φλασάρεις μέσω web browser αλλά είναι για γνήσιους δέκτες
    το tspanel backup είναι βασισμένο στο dflash αλλά σου έχει 2 επιλογές για γνήσιο δέκτη και για sim2 δέκτη
    Last edited by sat gr; 23-05-13 at 23:03.
    SatDreamGr

  4. #4
    anemos1974's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    12
    Rep Power
    0

    Απ: Backup image

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά....Αρα σωστά κατάλαβα ...ότι πρέπει να κάνω κάπου λάθος......
    Εχω τον DM 800 HD PVR (γνήσιο) ......
    Επειδή "παίζω"....λίγο με τα image και δοκιμάζω κατά καιρούς διαφορετικά.....θέλω να μην ξανακάνω από την αρχή όλη την διαδικασία κάθε φορά και αρχίζω να περνάω πρώτα....4 δορυφόρους ρυθμίσεις diseq,μετά ξανά plugin,cam, κτλ......είναι και χρονοβόρο και σπαστικό.
    Δυστηχώς δεν τα κατάφερα ούτε με το meoboot , ούτε με barryallen να κάνω αυτά τα παιχνίδια μου κρατώντας στην flash το βασικό image και κάνοντας τα πειράματά μου από στικάκι με άλλα image.....διότι 2 που με ενδιαφέρουν για μόνιμα στην flash.....ΔΕΝ υποστηρίζουν meoboot και barryallen......

    Τελοσπάντων......δεν με χαλάει και έτσι όπως μου λέτε να το κάνω με το dflash..........τουλάχιστον με αυτό θα μπορώ να έχω όσα image με ενδιαφέρουν και μ αρέσουν "έτοιμα"-στημένα και απλά να τα περνάω-φλασάρω με web browser χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να κάνω όοοοοολες τις ρυθμίσεις.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.............
    ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:...................dflash......................

  5. #5
    anemos1974's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    12
    Rep Power
    0

    Απ: Backup image

    Παιδιά.....το έκανα το backup με dflash όπως μου προτείνατε και βλέπω ότι στο media/hdd/backup.....δημιουργήθηκαν 2 αρχεία.
    Ενα......................................... nfi ...........51 ΜΒ (OE-exp-dm800-2013-05-24-05-03.nfi)
    αλλά και ένα .............................nfo...........138 bytes με το ίδιο όνομα........(OE-exp-dm800-2013-05-24-05-03.nfο).........Αρχείο πληροφοριών συστήματος

    Αν το χρειαστώ λοιπόν στο μέλλον και θελήσω να το κάνω ανάκληση.....θα περάσω με web browser ΜΟΝΟ το .nfi αρχείο με τα 51 ΜΒ ή πρέπει και τα άλλο , το μικρό ?

  6. #6

    Απ: Backup image

    ναι το nfi θα φλασάρεις με τον browser το nfo είναι για να το δει το dflash και να το ανακαλέσεις μέσα απο το plugin
    SatDreamGr

  7. #7
    anemos1974's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    12
    Rep Power
    0

    Απ: Backup image

    Quote Originally Posted by sat gr View Post
    ναι το nfi θα φλασάρεις με τον browser το nfo είναι για να το δει το dflash και να το ανακαλέσεις μέσα απο το plugin
    Eυχαριστώ πολύ παιδιά....όλα καλά.....να είστε καλά να βοηθάτε πάντα.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. backup image Vu Zero
    By angelito in forum Images Vu Zero
    Replies: 107
    Last Post: 13-12-22, 17:59
  2. backup image for VU+ Duo
    By korn in forum Images Vu + Duo
    Replies: 77
    Last Post: 11-10-22, 18:01
  3. backup ολοκληρου του image / διαφορα με backup settings
    By deepbluesky in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-16, 23:56
  4. Backup image for VU+ Duo
    By korn in forum Images Vu + Duo
    Replies: 80
    Last Post: 16-03-14, 19:23
  5. Backup Image for DM 800 SE
    By korn in forum Images DM800SE
    Replies: 51
    Last Post: 05-07-13, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •