Results 1 to 5 of 5

Thread: vu+ UNO Enigma Version?

  1. #1

    Unhappy vu+ UNO Enigma Version?

    Απελπισία η κουταμάρα μου;

    Ξέρει κανίς που θα βρω την έκδοση του Enigma (ΟΕ)στο μενού του vu+ UNO με VTI+ image;

    Ναι μεν το Enigma πρέπει να είναι "Enigma 2" (ΟΕ2.0) αλλά υπάρχουν και συσκευές με "Enigma 1.6"(ΟΕ1.6). Διάφορα plugin's έχουν εκδώσεις και για τις δύο.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: vu+ UNO Enigma Version?

    enigma2 ειναι ολα,τα παλαιοτερα Ο.Ε 1.6 και τα νεωτερα Ο.Ε 2.0 ! αν πατησεις "menu/πληροφοριες/περι" η αν το εχεις στα αγγλικα" menu/information/about" θα δεις την εκδοση vti που φοραει ο δεκτης σου και απο αυτη,πιθανον θα καταλαβουμε και τι Ο.Ε ειναι αυτο.

    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: vu+ UNO Enigma Version?

    Ευχαριστώ για την απάντηση που με έκανε να ψάξω παραπέρα.
    Πράγματι το "Enigma Version" δεν ήταν το ζητούμενο (mia culpa) αλλά η OS, όπως έγραψες εσύ!
    Και εδώ αρχίζουν τα θέματα μου. Είχα, και έχω ξανά, εγκαταστημένη VTI+ 5.0.0 το οποίο είναι σταθερό με τις κατά καιρούς αναβαθμίσεις των καναλιών και των επεκτάσεων, χωρίς να έχω κάνει καμία εξασφάλιση ούτε Image ούτε Setings! (ο κόπανος) λες και ήταν ο πρώτος μου αποκωδικοποιητής. Σημειωτέων ότι η 5.0.0 έχει OS1.6 που έπρεπε να ερωτήσω!
    Ε κάνω αναβάθμιση σε 5.1.0 και που έχει OS2.1 χωρίς να το γράφουν στο download site του VTI.
    Αποτέλεσμα ήταν ότι δεν μπορούσα να κάνω επαναφορά των ρυθμίσεων μου και όλες οι ρυθμίσεις που έπρεπε να γίνουν από την αρχή για 2.1 που όταν έφτασα στα κανάλια οι σταθμοί είχαν πολύ μικρο η καθόλου σήμα! Άρχισε το ψάξιμο και τελικά η επαναφορά του 5.0.0 αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα!
    Οπότε και πήγα στο μοτέρ του πιάτου και το βρήκα απορυθμισμένο κατά 2 βήματα ανατολικότερα!. Με την διόρθωση και επαναφορά του μοτέρ όλα καλά.

    Πρέπει να υπάρχουν διαφορές μεταξύ 1.6 και 2.1 η και κάπου αλλού. Θα αφήσω να ωριμάσει το ΒιΤιΑι 5.1 και μετά βλέπουμε. Εσύ δεν είχες πρόβλημα με το 5.1 που έχεις βάλει; η δεν έχεις UNO (λόγω διπλού tuner Α Β);
    Ευχαριστώ πάντως.
    C:\hris\tos

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: vu+ UNO Enigma Version?

    εγω δεν εχω uno,εχω ultimo και δεν εχω μοτερ. προβλημα...δεν ειδα καπου,αν και αν ειχε γενικα προβληματα,τοτε θα τα ειχε και το ΒΗ και το μαμα vu+ τα οποια εχουν κοινη βαση.
    τωρα το θεμα του μοτερ,επειδη θυμαμαι και αλλον με προβλημα,αν ειναι usals,τοτε απλ στις συντεταγμενες το κοροιδευεις και αντι τις συντεταγμενες της περιοχης σου,βαζεις ανατολικοτερες,η δυτικοτερες,αναλογα με το ποια μερια φευγει,και παιζεις λιγο με τα νουμερα,μεχρι να πετυχεις το ιδανικο.
    αν δεν εχεις usals...τοτε δυστυχως ολα απο την αρχη και χειροκινητα.
    γενικοτερα παντως δεν ειδα προβληματα,η διαφορα αλλα σε κανενα Ο.Ε 2.0 λογισμικο.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: vu+ UNO Enigma Version?

    Τότε θα το ξαναδοκιμάσω όταν τα ασφαλίσω όλα και θα μπορώ επαναφέρω.
    Έχω μοτέρ με usals χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και 10 χρόνια με τις ίδιες συντεταγμένες.
    C:\hris\tos

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. enigma 2 kaI 4:2:2
    By zmarinos in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 2
    Last Post: 31-10-13, 18:32
  2. Εβδομαδιαίο epg Enigma 2
    By devilcosta in forum S.D.G Πρόσθετα
    Replies: 239
    Last Post: 04-09-13, 23:19
  3. enigma web tv
    By Irte180 in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-12, 21:04
  4. enigma 2.0....?
    By dmtrpapa in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-12, 15:47
  5. enigma 1
    By kpapkoz in forum ..Περί Dreambox Enigma 1
    Replies: 1
    Last Post: 08-11-11, 15:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •