Results 1 to 8 of 8

Thread: ssd και vu uno

  1. #1

    ssd και vu uno

    Σκέφτομαι να πάρω έναν ssd για τον δέκτη. Τον σκληρό δεν τον χρησιμοποιώ για εγγραφές αλλά για να σώζω το epg και τα picon. Επίσης δεν θέλω να βάλω USB και να κλείσω την θύρα (είναι ήδη έτσι φτιαγμένες που δύσκολα χωράνε δυο USB).
    Έψαξα στο net αλλά είδα ότι μάλλον εμφανίζονται θέματα με την χρήση του (οικονομικοί λόγοι, μικρή διάρκεια ζωής).
    Έχει κανείς να μου πει εμπειρία από την χρήση ssd σε δέκτη και ειδικότερα σε vu uno?

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: ssd και vu uno

    SSD έχω εγκαταστήσει άπειρους, για επαγγελματικούς και μη λόγους... Πρόκειται για τεράστια αναβάθμιση σε οποιοδήποτε υπολογιστικό σύστημα για διάφορους λόγους: ταχύτητα, χαμηλή θερμοκρασία, χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, αθόρυβη λειτουργία είναι οι κυριότεροι...
    Από χρήση ssd σε δέκτη, δεν έχω εμπειρία αλλά και δε νομίζω να βρεις αρκετούς που να έχουν. Ο λόγος είναι ένας και ιδιαίτερα σημαντικός: εξαιρετικά κακό value for money...

    Ο σκληρός δίσκος σε έναν δέκτη κάνει πολύ συγκεκριμένες λειτουργίες και είναι πολύ σύνηθες να μην εξαντλούνται καν από το hardware τα υπάρχοντα bandwidths των sata. Εάν προχωρήσεις σε αγορά ssd, θα δαπανήσεις οπωσδήποτε το λιγότερο 60-70 ευρώ για έναν δίσκο στα 60-64gb του οποίου τα πλεονεκτήματα δεν θα τα δεις ποτέ στη χρήση αυτή. Με τα ίδια χρήματα θα αγοράσεις δίσκο πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας στις 2.5 ίντσες ο οποίος είναι αρκετά γρήγορος για έναν δέκτη, πιο ήσυχος και λιγότερο ενεργοβόρος από έναν στις 3.5, και γενικότερο είναι δίσκος "ταμάμ" για χρήση σε έναν δορυφορικό δέκτη.

    Ο τρόπος βέβαια που περιγράφεις το θέμα σου δεν αφήνει περιθώρια: δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μία θύρα usb (άρα αποκλείεται το στικάκι), δεν κάνεις εγγραφές (άρα δεν σε ενδιαφέρει η χωρητικότητα), θα σώζεις μόνο epg και picons (άρα η διαφορά στην ταχύτητα θα φανεί μιας και πρακτικά ο δίσκος δεν θα είναι ποτέ standby)...

    Δώστα και πάρε ssd μόνο αν σου περισσεύουν...
    Προβλήματα, όχι, δεν θα συναντήσεις. Το οικονομικό το αναλύσαμε, οι χρόνοι ζωής έχουν αυξηθεί σε πρακτικά πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα (αρκετά χρόνια) και η αξιοπιστία τους επίσης πλέον δεν αποτελεί πρόβλημα...

  3. #3

    Απ: ssd και vu uno

    dimfil είτε εδώ είτε στην κοινότητα των vu σε βρίσκω πάντα μπροστά μου να μου δίνεις άμεσες, γρήγορες και χρήσιμες απαντήσεις. Σ' ευχαριστώ.....

  4. #4

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: ssd και vu uno

    Quote Originally Posted by peri View Post
    dimfil είτε εδώ είτε στην κοινότητα των vu σε βρίσκω πάντα μπροστά μου να μου δίνεις άμεσες, γρήγορες και χρήσιμες απαντήσεις. Σ' ευχαριστώ.....
    Τα forums γι'αυτό υπάρχουν φίλε μου... Για να βοηθάει ο ένας τον άλλον...
    Σήμερα εγώ σου φάνηκα χρήσιμος σε κάτι, αύριο θα μου φανείς χρήσιμος εσύ...

  5. #5

    Απ: ssd και vu uno

    Τελικά όπως τον πήρα τον ssd έτσι και τον πούλησα αφού δεν μπόρεσα να τον σετάρω. Αρχικά τον έβλεπε αλλά μετά το restart αγνοούνταν. Η μόνη εξήγηση που δίνω είναι το γεγονός ότι ο δίσκος μπορεί να σετάρεται μόνο σε NTFS και όχι linux.
    Έτσι κατέληξα στην λύση του usb. Και εδώ όμως έχω το περίεργο να μην το αναγνωρίζει το meoboot. Το έχω σετάρει μέσα από το usb format wizard και έχω εγκαταστήσει picon, epg και recording που όλα δουλεύουν κανονικά, ωστόσο όταν πάω στο meoboot δεν το βλέπει σαν συσκευή και ζητά ρύθμιση από τα extra settings.
    Μήπως έχει θέμα το meoboot (είμαι σε BH 2.0.2 με την τελευταία έκδοση του)?

  6. #6

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: ssd και vu uno

    Μπα, δε νομίζω να φταίει το meoboot. Και εγώ στο ίδιο setup είμαι και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Έχω BH 2.0.2 revA στη flash απείραχτο για universes, BH 2.0.2revA στο meoboot για καθημερινή χρήση και διάφορα άλλα επίσης σε meoboot...

    Σε ποια κατάσταση ακριβώς έχεις πρόβλημα; Στα images του meoboot ή στο BH της flash όταν επιστρέφεις σε αυτό; Σου συμβαίνει σε κάθε επανεκκίνηση, ακόμα και από το ίδιο το ΒΗ της flash;
    Δεν κρατάει τις προσαρτήσεις που δίνεις στη Διαχείριση Συσκευών;

  7. #7

    Απ: ssd και vu uno

    Μπαίνει απευθείας σε Avalon. Αλλά και στην flash με BH 2.0.2 A το ίδιο είναι. Δεν βλέπει το stick και δεν μπορώ να βάλω Images για εγκατάσταση παρά μόνο στο /etc που μου δίνει σαν επιλογή.
    Όταν εκκινώ δεν ανοίγει το μενού του meoboot για επιλογή image (ή έστω της flash), αν και είναι ενεργοποιημένο από το plugin menu.

  8. #8

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: ssd και vu uno

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Μπαίνει απευθείας σε Avalon. Αλλά και στην flash με BH 2.0.2 A το ίδιο είναι. Δεν βλέπει το stick και δεν μπορώ να βάλω Images για εγκατάσταση παρά μόνο στο /etc που μου δίνει σαν επιλογή.
    Όταν εκκινώ δεν ανοίγει το μενού του meoboot για επιλογή image (ή έστω της flash), αν και είναι ενεργοποιημένο από το plugin menu.
    Χμμμ...
    Πρέπει να σου θυμίσω ότι η εγκατάσταση/ενεργοποίηση του meoboot πρέπει να γίνει μέσα από το BlackHole universe του image που βρίσκεται στη flash. Επίσης, για να διατηρηθούν οι προσαρτήσεις στα universes, πρέπει να κάνεις τις ίδιες και στο BlackHole universe αλλά και στο universe που σε ενδιαφέρει.
    Έχεις δημιουργήσει έτσι το setup σου;

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •