Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 40 of 50

Thread: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

  1. #31

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    το θεμα (και παλι) ειναι,οτι αυτοι οι σταθμοι που δειχνεις στην δευτερη φωτο,ειναι στον hotbird και οχι στον astra.
    δοκιμασε να αλλαξεις τις θεσεις των δορυφορων και ξανακανε μια σαρωση!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #32

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    το θεμα (και παλι) ειναι,οτι αυτοι οι σταθμοι που δειχνεις στην δευτερη φωτο,ειναι στον hotbird και οχι στον astra.
    δοκιμασε να αλλαξεις τις θεσεις των δορυφορων και ξανακανε μια σαρωση!
    με αυτην απαντηση που μου εδωσεσ καταλαβα μετα απο ωρα οτι κατι δεν πηγιανε καλα με τον δεκτη...
    δηλαδη οτι κολλαει σε συχνοτητεσ του hotbirt..
    κ εκανα το εξησ..
    εβαλα μονο tuner στα setup με astra..εβαλα καναλι του astra αλλα κ παλι δεν επιανε συχνοτητα κ εκανα αναζητηση..αλλα δεν βρηκε τιποτα παλι..
    εκανα επανεκινηση τον δεκτη...κ ανοιγει σε καναλι του astra...οποτε κανω κ μια σαρωση στο μονο tuner να δω τι θα βγαλει..με αποτελεσμα να μου διεγραψη τα καναλια του hotbirt αλλα να πιανει τα καναλια του astra...οποτε κανω αναζητηση παλι κ στουσ 2 δορυφορουσ..κ πιανει του hotbirt αλλα απο astra τιποτα...

    οποτε ξανα μαζω μονο tuner με astra κ κανω αναζητηση
    χωρισ να μου διεγραψη το ιστορικο σαρωσης απο hotbirt...

    ανοιγει ο astra κανονικα..βαζω 2 tuner...1astra k 2 hotbirt...κ ανοιγει το astra ολο..κ οταν παω στον hotbirt ανοιγω κ εκει κανονικα..
    κ λεω..ωραια....το βρηκαμε..τελειωσε....

    αλλα ελα που παω να βαλω παλι τον astra να δω κ δεν βγαζει καθολου σημα????

    κ εκει λεω την κατσαμε...

    οποτε αφηνω ενα καναλι του astra κ κανω επανεκινηση το μηχανημα...για να δω τι θα γινει...
    κ μου βγαζει κανινικα...αλλα οταν βαζω hotbirt χανει παλι τον astra....

    σα τρελανα εε??????
    κι ομωσ αυτο μου κανει.....
    τι φταει ρε παιδια???
    δηλαδη θα με τρελανει...

    μηπωσ αν βαλω ενα μοτερ να τελειωσω με το μαρτυριο αυτο???εσεισ τι λετε???θα πιανω με 80αρι πιατο???

  3. #33

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    ετσι οπωσ εγραψα πιο πανω λειτουργει οταν ειναι σε DISEQC A/B..
    αλλα οταν το αλλααζω σε toneburst a/b κανει το αντιθετο..δηλαδη..παινει κανονικα τον astra αλλα χανει τον hotbirt...κ μου βγαζει οτι ο συντονισμος απετυχε..
    εχετε καμια ιδεα πωσ τα το φτιαξω????

  4. #34

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    φιλε μου,προσπαθω να καταλαβω το τι εχεις γραψει στα 2 τελευταια σου μυνηματα, και απλα καταλαβαινω,οτι κανεις λαθος και χωρις νοημα κινησεις. αν η εγκατασταση σου ειναι φτιαγμενη με καποιον τροπο,μονο με αυτον τον τροπο θα δουλεψει. αν εχεις astra στην θεση 2 του diseq και εσυ βαζεις απλο tuner λογικο ειναι,να μην δουλεψει και ας διαλεγεις εσυ καναλι απο astra. απο εκει και περα,εσυ λες οτι με τον ενα τροπο,κατεβαζει τον ενα δορυφορο και με τον αλλο τροπο,τον αλλο δορυφορο. εγω με αυτα που ειδα...εχω αμφιβολιες οτι ειναι ο αλλος δορυφορος και πιστευω οτι και στις 2 περιπτωσεις,ο δεκτης σου βλεπει πραγματικα μονο τον ενα δορυφορο,αλλα εικονικα νομιζεις οτι βλεπει τον αλλο.
    οταν τωρα λεω να του αλλαξεις το setup,δεν εννοω να το κανεις diseq /toneburst, αλλα εννοω diseq 1/hotbird 2/astra και οταν τα αλλαξεις 1/astra k 2/hotbird .
    τωρα αν θες να το παλεψεις ανεβαινεις πανω,κουμπωνεις το καλωδιο πανω στο 1 lnb (απλα να ξερεις ποιο ειναι ποιο) χωρις diseq,βαζεις τον δεκτη να σαρωσει, ομοιως κανεις και με το αλλο lnb και ουσιαστικα βλεπεις αν δουλευουν τα lnb σου (φυσικα τσεκαρεις οτι τα καναλια που κατεβασε στον hotbird,ειναι hotbird και astra/astra.) απο εκει και περα,αν ολα ειναι καλα μεχρι εδω...παμε να δουμε τι γινεται παραπερα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #35

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    οταν βαζω στο diseq 1/hotbirt 2/astra.. κ κανω επανεκινηση για να ξεκινησει κ να διαβασει ο δεκτησ κανονικα τα diseq..απλα δεν παινει σε κανενα απο τα 2...
    αλλα οτα βαζω 1/astra k 2/hotbirt δια βαζει κανονικα τον hotbirt...
    κ τον astra ton ανοιγει μονο οταν ειναι σε καναλι του astra η επανεκινηση//////κ οταν κανω εναλαγει σε καναλια για να δω astra κ hotbirt κ επανερχομαι στον astra απλα δεν τον πιανει....

  6. #36

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    μαλιστα, υπο την προυποθεση δεν μπερδευεσαι καπου με τα καναλια και τους δορυφορους, τοτε 2 πιθανοτητες υπαρχουν. η μια ειναι να κολαει (η εστω να μην συνεργαζεται σωστα) το diseq με τον δεκτη.
    η δευτερη πιθανοτητα ειναι να κολαει το lnb που εχεις στον hotbird και να μην αφηνει το diseq να αλλαξει επαφη-δορυφορο.
    μια λυση,ειναι,να πας να αποσυνδεσεις το lnb του hotbird και να δεις αν σε αυτη την περιπτωση δουλευει κανονικα ο αλλος δορυφορος.
    δυστυχως για να βρεις ακρη,θα πρεπει να αρχισεις να βαζεις χερι το πιατο σου.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #37

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    λεσ να αφησω ενα lnb επανω στο πιατιο κ να δω αν δουλευει το astra????
    αφου κ με μονο tuner τον astra τον βλεπει...

    μηπωσ θελει καποια ρυθμησει μεσα στα setup???
    h μηπωσ λεσ να φταιει ο διαχωριστησ στα lnb???

  8. #38

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    στο πιατο να αφησεις κανονικα και τα 2 lnb,απλα να ξεβιδωσεις το καλωδιο απο το lnb του hotbird,αφηνοντας τα ομως,κανονικα μεσω του diseq. το "με μονο tuner βλεπει astra"... εγω το εχω αμφιβολο,μηπως δεν ειναι οντως astra.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #39

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    θα το κανω αυτο...αλλα δεσ λιγο εδω...ειναι καναλι του astra...κ το βγαζω οπωσ ειπα..


    αλλα εγω λεω μηπωσ φταιει κατια πο τισ ρυθμησεισ εδω???λεω μηπωσ..δεν ξερω...

  10. #40

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: XTREND ET5000/προβλημα σηματος

    εδω δεν χρειαζεται να πειραξεις τιποτα και δεν βλεπω και καποια ρυθμιση που να εχει σχεση με το setup του tuner.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. XTREND ET5000/ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΑΡΧΗ
    By jimmastrog in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 33
    Last Post: 14-01-19, 19:56
  2. XTREND ET5000/ΛΙΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΩΝ
    By jimmastrog in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 12
    Last Post: 08-03-13, 21:12
  3. XTREND ET5000 +usb mpeq4
    By verfot in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 2
    Last Post: 06-02-12, 06:36
  4. Replies: 2
    Last Post: 22-08-11, 01:36
  5. νεος xtrend ET5000
    By georgeflu in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 2
    Last Post: 26-07-11, 14:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •