Results 1 to 2 of 2

Thread: Last.fm, radio streaming τέλος για την Ελλάδα

  1. #1

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Last.fm, radio streaming τέλος για την Ελλάδα



    Αρκετές αλλαγές έρχονται στο Last.fm, την online υπηρεσία μουσικής, που θα ισχύσουν από τις 15 Ιανουαρίου 2013 και θα επηρεάσουν δραστικά τους Έλληνες χρήστες και συνδρομητές της δημοφιλούς υπηρεσίας. Οι αλλαγές αναμένεται να εφαρμοστούν για όλες τις χώρες με διαφορετικά κριτήρια, ωστόσο για την Ελλάδα σημαίνει το τέλος μιας πολύτιμης υπηρεσίας.

    Μέχρι τώρα, οι χρήστες του Last.fm που χρησιμοποιούσαν την υπηρεσία στην Ελλάδα είχαν τη δυνατότητα του radio streaming, μεταξύ άλλων, για την αναπαραγωγή της αγαπημένης τους μουσικής on demand, πληρώνοντας την αντίστοιχη συνδρομή προς 3 ευρώ το μήνα. Ωστόσο, από τις 15 Ιανουαρίου 2013 θα διακοπεί εντελώς η λειτουργία του radio streaming για την Ελλάδα, ανεξάρτητα αν κάποιος είναι συνδρομητής ή όχι.

    Όπως αναφέρει η ανακοίνωση, ο λόγος για τη διακοπή του radio streaming είναι τα “licensing restrictions”, βλέπε πνευματικά δικαιώματα. Τόσο οι free χρήστες όσο και οι συνδρομητές δε θα έχουν πλέον αυτή τη δυνατότητα, ωστόσο θα συνεχίσουν να λειτουργούν οι υπόλοιπες υπηρεσίες κανονικά όπως το scrobbling, η απόκρυψη διαφημίσεων, κλπ.

    Το μόνο θετικό για όσους έχουν πληρώσει ήδη τη συνδρομή τους είναι το γεγονός ότι το Last.fm θα φροντίσει να καταβάλλει την αντίστοιχη αποζημίωση στους συνδρομητές που θα ακυρώσουν τη συνδρομή τους.

    Τέλος, λοιπόν, και για το Last.fm στην Ελλάδα. Οι εναλλακτικές επιλογές πλέον είναι μηδαμινές για τον Έλληνα μουσικόφιλο που όπως φαίνεται θα χρειαστεί να αρκεστεί στο Youtube για την αναπαραγωγή μουσικής on demand. Είναι πραγματικά λυπηρό εν έτη 2013 να στερούμαστε τέτοιου είδους υπηρεσίες, ακόμη και με πληρωμή, λόγω των πνευματικών δικαιωμάτων.

    Είστε συνδρομητές στο Last.fm ή σε κάποια άλλη υπηρεσία; Αν ναι, ποιες είναι οι εναλλακτικές μας επιλογές τώρα;

    via

  2. #2

    Απ: Last.fm, radio streaming τέλος για την Ελλάδα

    Quote Originally Posted by athoik View Post



    Είστε συνδρομητές στο Last.fm ή σε κάποια άλλη υπηρεσία; Αν ναι, ποιες είναι οι εναλλακτικές μας επιλογές τώρα;

    via
    Δεν ειμαι αλλα αν ήμουν ενα προγραμματάκι τυπου hide-ip, spotflux κλπ κλπ νομίζω πως θα μου έλυνε το πρόβλημα

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SDG Radio does not play DAB/DAB+
    By jpuigs in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 77
    Last Post: 19-05-22, 21:07
  2. RTL-SDR with Enigma2 (SDG Radio)
    By athoik in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 468
    Last Post: 19-08-21, 01:07
  3. No Radio
    By clweb in forum GbquadPlus
    Replies: 3
    Last Post: 28-02-17, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •