Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Περί....Xtrend et-5000.

  1. #1

    Περί....Xtrend et-5000.

    Καλημέρα σε όλους.

    Σε 2-3 πραγματάκια θα χρειαστώ την βοήθεια ή την γνώμη σας.

    1. Δοκιμάζοντας τον δέκτη με διάφορα image, παραμένει συνεχως το bootlogo (αυτό που μόλις ανοιγει ο δέκτης, όχι όταν περνάει το image)
    από το πρώτο image (openvix) που πέρασα για πρώτη φορά στον δέκτη. Πως είναι δυνατόν να το κρατάει από προηγούμενο image?
    2. Θα ήθελα να με ενημερώσει κανεις αν λειτουργει το drtic γι'αυτον τον δέκτη και με ποιο image, αν και απο τα λίγα που εκανα
    μάλλον δεν λειτουργεί έτσι?

    ...και τέλος παρατήρησα σε όλα τα image που πέρασα πως μου αναφαιρουν συνολική μνήμη του δέκτη 128mb ενώ ο δέκτης φοράει 256mb DDR.
    Δεν ξέρω τι γίνεται.

  2. #2

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    Το drtic δεν δουλεύει σε enigma2 images. Για υπότιτλους δοκίμασε το Subtitle Player by DDamir.

    Ta 128mb που βλέπεις είναι το μέγεθος της flash και όχι της RAM.

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    και να συμπληρωσω απλα,οτι το πρωτο bootlogo που "δεν αλλαζει" ειναι αυτο του bootloader. αν καποια στιγμη αναβαθμισεις τον bootloader,τοτε θα αλλαξει και το logo (το οποιο μπορει να ειναι "xtrend" h "clarke-tech" η οτι αλλο απο την ομαδα που μεταδημοσιευσε το αρχειο και αλλαξε το logo).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #4

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    Quote Originally Posted by pontios76 View Post
    Το drtic δεν δουλεύει σε enigma2 images. Για υπότιτλους δοκίμασε το Subtitle Player by DDamir.

    Ta 128mb που βλέπεις είναι το μέγεθος της flash και όχι της RAM.
    Για το dtic εννοείς πως δεν δουλευει σε enigma2 στον συγκεκριμένο δέκτη.....
    Και όμως δεν είναι της flash το 128mb που βλέπω......είναι της RAM.

  5. #5

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    και να συμπληρωσω απλα,οτι το πρωτο bootlogo που "δεν αλλαζει" ειναι αυτο του bootloader. αν καποια στιγμη αναβαθμισεις τον bootloader,τοτε θα αλλαξει και το logo (το οποιο μπορει να ειναι "xtrend" h "clarke-tech" η οτι αλλο απο την ομαδα που μεταδημοσιευσε το αρχειο και αλλαξε το logo).
    ok Γιώργο....

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    το dr-tic δουλευε σε enigma2 μονο στα image που ηταν σε O.E 1.5 ! απο τοτε που τα image βασιστηκαν σε O.E 1.6 δυστυχως,το dr-tic δεν εξελιχθηκε για να τα ακολουθησει.
    για το της μνημης...πως εισαι σιγουρος,οτι βλεπεις την ram?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    το dr-tic δουλευε σε enigma2 μονο στα image που ηταν σε O.E 1.5 ! απο τοτε που τα image βασιστηκαν σε O.E 1.6 δυστυχως,το dr-tic δεν εξελιχθηκε για να τα ακολουθησει.
    για το της μνημης...πως εισαι σιγουρος,οτι βλεπεις την ram?
    Συγνώμη.....αλλά στον dm800 που είχα μέχρι χθές και με όλα τα image O.E 1.6 δοκιμασμένα το drtic δουλευει μια χαρα ρε Γιώργο.
    Εννοεις σε O.E 2.00 δεν δουλευει.....

    Για το άλλο που λες memory info δεν κοιτάς?
    Που να κοιτάξω?

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    τον απριλιο του 2010,βγηκε η διορθωμενη για Ο.Ε1.6 εκδοση του plugin
    Code:
    http://czdream.wz.cz/index_en.html
    .
    Code:
    http://czdream.wz.cz/e2down.php
    προσωπικα το δοκιμασα σε 2-3 image,με αρκετα προβληματα,οπως διαβαζα οτι αρκετα προβληματα ειχαν και αλλοι φιλοι σε διαφορα φορα. απο εκει και περα δεν ειδα καποια διορθωση-εξελιξη του plugin. αν τωρα λες οτι σε εσενα δουλευε απροβληματιστα,δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω,αλλα την ιδια συμπεριφορα θα επρεπε να ειχε σε οποιο image βασισμενο σε pli 2.1 βαλεις στον xtrend. αν ομως βαζεις νεωτερα image pli 3.0 η διαφορα αλλα βασισμενα πανω σε αυτο,τοτε αυτα ειναι συμβατα με O.E 2.0 (pli 3.0) και απ οτι παλι βλεπω,δεν εχει βγει κατι.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    τον απριλιο του 2010,βγηκε η διορθωμενη για Ο.Ε1.6 εκδοση του plugin
    Code:
    http://czdream.wz.cz/index_en.html
    .
    Code:
    http://czdream.wz.cz/e2down.php
    προσωπικα το δοκιμασα σε 2-3 image,με αρκετα προβληματα,οπως διαβαζα οτι αρκετα προβληματα ειχαν και αλλοι φιλοι σε διαφορα φορα. απο εκει και περα δεν ειδα καποια διορθωση-εξελιξη του plugin. αν τωρα λες οτι σε εσενα δουλευε απροβληματιστα,δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω,αλλα την ιδια συμπεριφορα θα επρεπε να ειχε σε οποιο image βασισμενο σε pli 2.1 βαλεις στον xtrend. αν ομως βαζεις νεωτερα image pli 3.0 η διαφορα αλλα βασισμενα πανω σε αυτο,τοτε αυτα ειναι συμβατα με O.E 2.0 (pli 3.0) και απ οτι παλι βλεπω,δεν εχει βγει κατι.
    Εγω δεν είχα κανένα προβλημα.....μια χαρά.
    Για την εξέλιξη είναι όπως τα λες.
    Για το άλλο που λες ότι πρέπει να παίζει στον Xtrend σε παλαιότερα image.....και όμως δεν είναι έτσι. Το δοκίμασα.
    Καπου διαβασα ότι είναι θέμα dream το συγκεκριμένο plugin και όχι enigma2 γι'αυτο δεν ασχολήθηκα περετέρω
    και εγραψα εδω να μου πείτε μην παιδευομαι τσάμπα.

    Αστο αυτό!
    Με την ram μπορείς να μου τι γίνεται?

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Περί....Xtrend et-5000.

    με το plugin,δεν εχω ασχοληθει καθολου απο τοτε,οποτε ισως και να εχεις και δικιο,και να παιζει προστασια για dreambox,οπως και σε καποια αλλα plugin.

    για το θεμα με την ram. κι εγω εχω τον 9000 και σαν τεχνικα χαρακτηριστικα εχει 128MB Flash / 512 MB DDR Memory .
    οταν βλεπω την μνημη ειτε απο μεσα ειται με telnet με την εντολη "free mem" ,μου δειχνει συνολικη μνημη 291

    ομοιως και ο vu ultimo που εχω,απο τα 512mb που εχει,μου δειχνει 275mb

    το πιθανοτερο ειναι,οτι αν και χχχmb ram, καποια τα χρησιμοποιει ο δεκτης καπως αλλιως η αλλου και δε μας τα δειχνει-δινει για χρηση. (πχ θυμαμαι στον et9000,οτι καποια mb ram τα δεσμευει ο δεκτης,για χρηση web browser κλπ). δε νομιζω λοιπον,οτι χρειαζεται να ανησυχεις.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. xtrend 5000
    By dpapag3 in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 8
    Last Post: 30-11-13, 21:51
  2. Xtrend 5000 kai Nova?
    By achillco in forum Διαφορα Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 31
    Last Post: 19-02-12, 17:51
  3. Bootloader et-5000
    By georgeflu in forum Διαφορα Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 2
    Last Post: 16-10-11, 15:09
  4. 5000 χρονια ιστοριας
    By geodon in forum Επί παντός
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-11, 02:48
  5. et-5000 webmedia plugin
    By georgeflu in forum Plugins Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-11, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •