Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

  1. #11

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Olerocker όχι δεν ορίζω εγώ τι θέση των diseq όταν είχα και εγώ προβλήματα το έκανα πολλές φορες,δεν γνωρίζω εάν υπάρχει διαφορα στον 9000 από τον 9200 που έχω εγώ στην egatastasi,ala όπως λέει και ο georgeflu ίσος κάποιο lnb να μην συνεργάζεται με κάποιο από τα diseq η το αντίστροφο,πρέπει να κανεις διαφορες δοκιμες.

  2. #12

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Λοιπον ωρισα το diseqc ως 1.1 και ανεβασα το voltage και του ειπα να κανει repeat την εντολη 3 φορες.
    Τωρα ενω αλλαζεις και σου βγαλει tune failed αν το αφησεις λιγο παραπανω ερχεται το σημα και ανοιγει το καναλι (σημερα, αυριο δεν ξερω τι θα κανει).

  3. #13

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω, το ίδιο πρόβλημα είχα με τον Dreambox 800 μέχρι που ο Georgeflu με βοηθησε λέγοντας ότι πρέπει να αλλάξω diseq διότι ο Dreambox δεν συνεργάζεται σωστά με όλα τα diseq και μου πρότεινε συγκεκριμένα (Spaun diseq)και μου λύθηκε το πρόβλημα, ίσος δεν γνωρίζω απόλυτα για τον ET9000 μπορεί να χρειαστεί να κανεις μια τέτοια δοκιμη.

  4. #14

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιω Spaun diseqc.

  5. #15

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,433
    Rep Power
    4091706

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    αφου χρησιμοποιεις spaun,αν σου δινεται η ευκαιρια,δοκιμασε να αλλαξεις τα lnb σου,μηπως καποιο απο τα 2 κολλαει.
    παντως,δε μου ειπες τι κανει οτα το βαζεις σε pip απο διαφορετικους δορυφορους,γιατι αν συμπεριφερεται καλα,υπαρχει πιθανοτητα να μη φταιει κατι στην εγκατασταση,αλλα καπου να μπερδευεται ο δεκτης στις εγγραφες.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #16
    antonis41's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    20 χιλιομετρα απο την πλατεια συνταγματος
    Posts
    228
    Rep Power
    64

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Quote Originally Posted by bily View Post
    Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω, το ίδιο πρόβλημα είχα με τον Dreambox 800 μέχρι που ο Georgeflu με βοηθησε λέγοντας ότι πρέπει να αλλάξω diseq διότι ο Dreambox δεν συνεργάζεται σωστά με όλα τα diseq και μου πρότεινε συγκεκριμένα (Spaun diseq)και μου λύθηκε το πρόβλημα, ίσος δεν γνωρίζω απόλυτα για τον ET9000 μπορεί να χρειαστεί να κανεις μια τέτοια δοκιμη.
    Καλημέρα παιδιά , μια ερώτηση-διευκρήνηση , σύμφωνα με αυτό το πόστ .
    Ολοι οι dreambox δεν συνεργάζονται σωστά με κάποια diseg , ή ο dm 800 ??? Kαι αν παίζει κάποιο ρόλο αν το δεκτάκη είναι κλώνος ή original.....!!

    Ευχαριστώ.

  7. #17

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,433
    Rep Power
    4091706

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Quote Originally Posted by antonis41 View Post
    Καλημέρα παιδιά , μια ερώτηση-διευκρήνηση , σύμφωνα με αυτό το πόστ .
    Ολοι οι dreambox δεν συνεργάζονται σωστά με κάποια diseg , ή ο dm 800 ??? Kαι αν παίζει κάποιο ρόλο αν το δεκτάκη είναι κλώνος ή original.....!!

    Ευχαριστώ.
    Αντωνη,ειναι γνωστο απο παλια,οτι οι (γνησιοι) dreambox ηταν παρεξηγημενοι με καποια diseq (για τους κλωνους δεν ξερω). σε προσωπικες δοκιμες,με vu+ και xtrend δεν ειχα-εχω προβλημα,εκει που ειχε θεματα ο 800αρης μου. σε γενικες γραμμες παντως (και μετα απο δοκιμες διαφορων φιλων) παρατηρηθηκε οτι συνεργαζονται καλυτερα,οι spaun,johanson και γενικως τα diseq 1.0 !
    απο εκει και περα,το οποιοδηποτε φθηνο η ακριβο diseq,μπορει να δουλευει κανονικα,η μπορει και να μη δουλευει.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #18

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    αφου χρησιμοποιεις spaun,αν σου δινεται η ευκαιρια,δοκιμασε να αλλαξεις τα lnb σου,μηπως καποιο απο τα 2 κολλαει.
    παντως,δε μου ειπες τι κανει οτα το βαζεις σε pip απο διαφορετικους δορυφορους,γιατι αν συμπεριφερεται καλα,υπαρχει πιθανοτητα να μη φταιει κατι στην εγκατασταση,αλλα καπου να μπερδευεται ο δεκτης στις εγγραφες.
    Χρησιμοποιω twin lnb, και στο πρωτο diseqc δειχνουν να δουλευουν κανονικα.
    Για το θεμα του PIP δεν το δοκιμασα για να πω την αληθεια, θα το κανω το βραδακι και επανελθω.

    Παντως thanks για ολες τις απαντησεις και την οποιαδηποτε βοηθεια.

  9. #19

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Λοιπον update,
    Δοκιμασα PIP και ειχα το ιδιο αποτελεσμα.
    Μετα αλλαξα και την θεση των tuners (δηλαδη το καλωδιο που πηγαινε στο tuner B το εβαλα στην θεση του A) αποτελεσμα ιδιο.
    Τελος δοκιμασα μονο το καλωδιο απο το δευτερο disecq μονο του χωρις το αλλο disecq και στα δυο tuner με το ιδιο ακριβως αποτελεσμα.

    Συμπερανω μαλλον οτι δεν δουλευει σωστα με το spaun disecq.

    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι αλλο να δοκιμασω ?
    Thanks

  10. #20

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,433
    Rep Power
    4091706

    Απ: ΕΤ9000 προβλημα με diseqc ?

    Quote Originally Posted by olerocker View Post
    Λοιπον update,

    Τελος δοκιμασα μονο το καλωδιο απο το δευτερο disecq μονο του χωρις το αλλο disecq και στα δυο tuner με το ιδιο ακριβως αποτελεσμα.

    Συμπερανω μαλλον οτι δεν δουλευει σωστα με το spaun disecq.

    Εχει κανεις να μου προτεινει κατι αλλο να δοκιμασω ?
    Thanks
    οταν λες το πιο πανω,φανταζομαι εννοεις οτι εκανες loop απο το ενα στο αλλο ετσι?
    με το αλλο diseq δηλαδη (αυτο στο tuner 1 ) δουλευει pip κλπ στον ιδιο δορυφορο?
    στον xtrend...δοκιμασα αρκετα και το αστειο ειναι οτι με ολα δουλεψε καλα. αν θες,δοκιμασε ενα johanson,η και οτι αλλο εχεις,αλλα παιζει να ειναι και οτι αλλο εχουμε πει η και κανα καλωδιο. παντως για να σε βοηθησει περισσοτερο να δεις αν φταιει το diseq,αφαιρεσε το,και βαλε το καλωδιο κατευθειαν στο ενα lnb και δηλωσε το στις ρυθμισεις tuner.μετα δες παλι,αν κανει το ιδιο η αν εστρωσε.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. TBS6925 - diseqc 1.1
    By succubus in forum PC Cards
    Replies: 2
    Last Post: 28-03-14, 08:55
  2. diseqc
    By tasosh4 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-13, 21:38
  3. diseqc 4x1 k diseqc motor
    By zmarinos in forum Γενικές Συζητήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 20-09-13, 16:53
  4. Ρυθμίσεις σε diseqc sab 10 lnb
    By suzakias in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 0
    Last Post: 05-12-11, 12:48
  5. Ρυθμίσεις σε diseqc spaun 8 lnb
    By suzakias in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 0
    Last Post: 05-12-11, 12:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •