Results 1 to 3 of 3

Thread: Vu Uno user friendly image...

  1. #1

    Smile Vu Uno user friendly image...

    Καλημερα,

    οπως γραφω και στον τιτλο αναζητω καποιο φιλικο προς τον χρηστη image για vu uno. Και για να σας προλάβω με το τι εννοώ φιλικό...
    ειμαι νέος χρήστης σε linux δέκτες και επειδή δεν διαθέτω και πολύ χρόνο για άπειρους πειραματισμούς θα ήθελα να βάλω ένα image που να εχει επάνω όλο το πακέτο των προγραμματων που μπορει να χρειαστει ένας normal χρήστης.
    Δηλαδή media player που να βλέπει το δίκτυο μου, ελληνικους υπότιτλους σε ταινίες που παίζει ο player, πιθανα βοηθήματα στον έλεγχο του δέκτη,
    εύκολο backup (σε περίπτωση που κανουμε καμια βλακεία), και ότι αλλα πρόσθετα μπορεί να κρίνουν οι πιο εμπειροι απο μένα οτι χρειάζεται ένας τέτοιος δέκτης.
    Να υπενθυμίσω οτι δεν εχω ιδέα απο linux και ο σκοπός μου δεν είναι να έχω ''τα πάντα'' επάνω στο κουτί μου γιατί μέτα μάλλον θα ψάχνω τι κάνει το καθένα...
    Μεχρι τώρα εχω δοκιμάσει το τελευταίο black hole 1.7.7, την beta της pli (μαλλον δεν επρεπε να βαλω beta...) και την έκδοση του satdreamgr (που πήγα να κανω update και αλλαξε μορφή το menu... και δεν ήξερα τι να κάνω για να το επαναφέρω ).

    Sorry για την μινι έκθεση, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Vu Uno user friendly image...

    Φίλε μου, στους λινουξάτους δέκτες κατά κανόνα δεν υπάρχει ένα image που να τα κάνει όλα "out of the box". Πάντα θα υπάρχει η ανάγκη προσθήκης ή παραμετροποίησης του λογισμικού οπότε μοιραία θα πρέπει σιγά-σιγά να αποκτήσεις και μια άνεση στη χρήση του καθώς και να εξοικιωθείς με τις έννοιες "telnet" και "ftp". Δεν είναι κάτι τρομερό, μην ανησυχείς...

    Κατά τα άλλα, οι Vu ευτυχώς δεν είναι Dreambox! Αυτό σημαίνει ότι έχεις να επιλέξεις από μια πιο περιορισμένη γκάμα λογισμικών που όμως όλα είναι εξίσου εξαιρετικά σταθερά και πλήρη δυνατοτήτων. Πρακτικά, η επιλογή σου θα βασιστεί μόνο στο κατά πόσο σου κεντρίζει το ενδιαφέρον ο τρόπος που έχουν δομηθεί τα μενού και η πρόσβαση στις ευκολίες του λογισμικού. Όλα τα υπόλοιπα, λίγο έως πολύ, μπορούν να προστεθούν αργότερα.

    Έχεις ήδη δοκιμάσει το BlackHole, που κατά τη γνώμη μου συγκεντρώνει αυτά που ζητάς. Είναι και δική μου επιλογή, κυρίως όμως για τις δυνατότητες που παρέχει η χρήση των universes.
    Το δικό μας image είναι μία πολύ σταθερή βάση και εξαιρετική επιλογή για ανθρώπους που ξεκινούν τώρα με τους λινουξάτους δέκτες. Το πρόβλημα με την αναβάθμιση αφορά όλα (σχεδόν) τα λογισμικά που βασίζονται στο OpenPli και δεν εμφανίζεται μόνο στο StaDreamGr image.
    Από εκεί και πέρα, Vti και ViX είναι εξίσου εξαιρετικά λογισμικά με μεγάλη υποστήριξη αλλά - προσωπικά - βρίσκω το περιβάλλον του Blackhole πιο χρηστικό.

    Τέλος, το OpenPli είναι η επιτομή του Open Source! Έχει τραβήξει το δικό του δρόμο, είναι εξαιρετικό σε δυνατότητες και υποστήριξη αλλά βασίζεται πάντα στην ευχαίρεια άλλων power users να ασχοληθούν με κάτι και να προσθέσουν/αναβαθμίσουν δυνατότητες, με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό, καλό ή κακό...

    Με τα παραπάνω ίσως δεν σε βοήθησα και πολύ. Όμως ήθελα απλά να σου καταστήσω σαφές ότι όλα τα images μπορούν να γίνουν ίδια με κάποιες προσθήκες και αλλαγές. "Καλύτερο" image δεν υπάρχει... Εμείς το κάνουμε καλύτερο φέρνοντάς το στα μέτρα μας... Αυτή είναι όλη η ουσία ενός linuxάτου δέκτη...

    Το μονο σίγουρο είναι πως ότι και να διαλέξεις, θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να αποκτήσεις μία έστω και μικρή άνεση με το linux. Οι δέκτες αυτοί είναι μία κατηγορία από μόνοι τους και δεν ανήκουν σε αυτούς που εγώ ονομάζω "χρήσης ψυγείου", δηλαδή "το βάζω στη μπρίζα και δουλεύουν όλα αμέσως χωρίς να κάνω κάτι". Θα υπάρξουν στιγμές που θα ταλαιπωρηθείς κάπως, αλλά όλη η χαρά εκεί κρύβεται!

    Για ότι και αν χρειαστείς πάντως στην πορεία, όποιο image και αν διαλέξεις, το μόνο σίγουρο είναι σε αυτό το φόρουμ θα βρεις βοήθεια και... συμπαράσταση από "ομοιοπαθούντες"...!!! Βάλε όποιο λογισμικό νομίζεις και... εδώ είμαστε εμείς!

  3. #3

    Απ: Vu Uno user friendly image...

    Δοκιμασε το Open AAf image είναι σταθερό και με πανέμορφο GUI το θεωρω στα σημεια λιγο καλύτερο απο το πολυδιαφημιζομενο Black Hole το οποιο και είχα όλα αυτά τα χρόνια ως πρότυπο

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. New user
    By dani35it in forum English Section General
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-19, 16:54
  2. Replies: 3
    Last Post: 27-12-13, 16:37
  3. Replies: 2
    Last Post: 09-05-11, 09:07
  4. User manual DM 600
    By korn in forum Εγχειρίδια Dream E1
    Replies: 0
    Last Post: 02-01-11, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •