Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές?

  1. #1

    Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές?

    Γειά σας παιδιά!

    Επειδή θα λείψω στο χωριό για κάποιο διάστημα δεν θα έχω την σύνδεσή μου ΑDSL που έχω τώρα στο σπίτι.

    Λίγο πιο πέρα ένας φίλος έχει μία καφετέρια και μου έχει δώσει τους κωδικούς του αλλά το σήμα είναι αδύνατο και πιάνω ίσα-ίσα από ένα σημείο του σπιτιού για να μπω στο Internet. (δεν έχει άλλος πιο κοντά)

    Υπάρχει περίπτωση (ίσως με ενισχυτή wifi σήματος) να μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox (DM800HD clone) και να βλέπω χρησιμποιώντας το cccam κλπ?

    Μπορώ να βάλω τον ενισχυτή να λαμβάνει το σήμα wifi κοντά στο dreambox και από εκεί με καλώδιο στο dreambox? Πρέπει να έχω το pc κοντά?

    Τέλος πάντων, δεν ξέρω τι και πως. Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν και πως γίνεται θα ήμουν ευγνώμων!

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    για να συνδεσεις τον dreambox με internet ( το τι αλλο θες να κανεις,δικο σου θεμα και καλυτερα μην το λες κι ολας). παρε μια προεκταση usb (μεχρι 10 μετρα) και συνδεσε με αυτο επανω στον δεκτη ενα απο τα συμβατα με τον δεκτη wifi stick.ακομα και στο σπιτι μου που εκανα μια δοκιμη με ενα που εχω εγω,μου εμφανιζονται ασυρματα δικτυα,που με laptop δεν εμφανιζονται (δηλαδη θελω να πω,οτι εχει μια καλη ληψη). το pc ειναι ασχετο και ανεξαρτητο με αυτο.
    τωρα την λεξη "ενισχυτης wifi" την ξεχνας. δεν ξερω αν στο router του φιλου σου,υπαρχει η δυνατοτητα για μεγαλυτερη (μια και χρησιμοποιει κι εκεινος ασυρματο δεν προτεινεται κατευθυντικη) κεραια,ωστε να κερδισεις λιγη ακομα ισχυ στην ληψη σου.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    για να συνδεσεις τον dreambox με internet ( το τι αλλο θες να κανεις,δικο σου θεμα και καλυτερα μην το λες κι ολας). παρε μια προεκταση usb (μεχρι 10 μετρα) και συνδεσε με αυτο επανω στον δεκτη ενα απο τα συμβατα με τον δεκτη wifi stick.ακομα και στο σπιτι μου που εκανα μια δοκιμη με ενα που εχω εγω,μου εμφανιζονται ασυρματα δικτυα,που με laptop δεν εμφανιζονται (δηλαδη θελω να πω,οτι εχει μια καλη ληψη). το pc ειναι ασχετο και ανεξαρτητο με αυτο.
    τωρα την λεξη "ενισχυτης wifi" την ξεχνας. δεν ξερω αν στο router του φιλου σου,υπαρχει η δυνατοτητα για μεγαλυτερη (μια και χρησιμοποιει κι εκεινος ασυρματο δεν προτεινεται κατευθυντικη) κεραια,ωστε να κερδισεις λιγη ακομα ισχυ στην ληψη σου.
    Φίλε Γιώργο ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου!

    Δηλαδή να δω αν κατάλαβα καλά.

    Θα αγοράσω μια προέκταση usb που θα συνδέσω στον δέκτη μου και το άλλο άκρο θα το βγάλω έξω για να έχω καλύτερη λήψη? Στην άλλη άκρη τι θα βάλω? Μπορώ να ανεβάσω link από κάτι που νομίζω οτι κάνει για να το δεις και να μου πεις αν είναι εντάξει?

    Ευχαριστώ πολύ! και συγνώμη για την ασχετοσύνη στο θέμα...

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Quote Originally Posted by Greckos View Post

    Στην άλλη άκρη τι θα βάλω?
    ενα απο τα συμβατα με τον δεκτη wifi stick.κατι τετοιο
    Code:
    http://www.satshop.tv/Dream-Multimedia-Dreambox-WiFi-Stick-WLAN-Stick-80211b-g-n-
    (οχι απαραιτητα το συγκεκριμενο) απλα εκει θα πρεπει να βρεις καποιο συμβατο με drivers και αν θυμαμαι καλα,τα πιο δημοφιλη ηταν με chip rt73.
    δεν ειναι απαραιτητο να το βγαλεις εξω,αλλα να το πας οσο παει προς την κατευθυνση που ερχεται το σημα.αν εχεις ασφαλη λειτουργεια στο laptop,τοτε θα εχεις και σε αυτο.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Ευχαριστώ πολύ!

    Άρα αυτό που έβλεπα
    Code:
    http://www.ptm-sat.gr/vonets-wifi-bridge-vap11g-asirmati-diktiosi-gia-dreambox-p-286.html
    ήταν λάθος?

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    αυτο,λαθος δεν ειναι,λιγο πιο πολυπλοκο (και λιγο πιο ακριβο) απο αυτα που λεω ειναι και δε νομιζω νε σε εξυπηρετει για τον εξης λογο. το συγκεκριμενο αν θυμαμαι καλα,παιρνει απλα ταση απο την usb του δεκτη και συνδεεται με ethernet στον δεκτη.εσυ που θες να απομακρυνεις την συσκευη...μαλλον δε σου κανει.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Μπορείς να κάνεις την πατέντα που σου είπε ο Γιώργος πιο πάνω με το στικάκι και το καλώδιο προέκτασης USB και να φροντίσεις το στικάκι να παίρνει εξωτερική κεραία και να την αλλάξεις με αυτήν εδώ: http://www.mgmanager.gr/tplink_tlant...a/el/pid/4298/
    Για να ενισχύσεις ακόμα περισσότερο το σήμα, ρώτα το φίλο σου με την καφετέρια αν ο router του μπορεί να αλλάξει κεραία και να βάλεις και εκεί μια ίδια.
    Εναλλακτικά αν δε μπαίνει άλλη κεραία στο router του φίλου σου, μπορείς να προσθέσεις χωρίς ιδιαίτερο κόπο στην εγκατάσταση του φίλου σου ένα access point με αποσπώμενη κεραία και να την αλλάξεις με κάποια σαν αυτήν που σου έδειξα.
    Ενδεικτικά μια τέτοια συσκευή είναι η παρακάτω (και οικονομική)
    http://www.plaisio.gr/Peripherals/Ne...TL-WA730RE.htm
    Κώστας

  8. #8

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Δηλαδή αυτό το στικάκι που πρότεινε ο Γιώργος από μόνο του δεν κάνει? Δεν βλέπω να παίρνει κεραία από την εικόνα του. Γερμανικά δεν καταλαβαίνω που είναι η περιγραφή του.

    Αν όμως το σήμα είναι οριακό, με την προσθήκη αυτού που πρότεινε ο Γιώργος που θα το ενισχύσει, μπορεί και να είναι αρκετά για να πιάνει?

    Αν είναι έτσι, τότε να το παραγγείλω ώστε να προλάβει να φθάσει πριν φύγω.

    Όσο για την καφετέρια του φίλου μου, ναι μεν είμασται φίλοι όχι όμως κολλητοί. Χωριό είναι και είμασται αρκετά γνωστοί. Είμαι και πελάτης του όμως ντρέπομαι να του πω να κάνω επεμβάσεις στο router του. Αν και δεν νομίζω να έχει αντίρηση εγώ δεν θέλω να το κάνω αν μπορώ να το αποφύγω.

  9. #9

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Εκείνο που σου εξηγεί ο Γιώργος είναι το εξής:

    Βρες ένα τρόπο να φτάσει το wifi usb stick μέχρι το σημείο του σπιτιού σου που παρατήρησες ότι υπάρχει σήμα.
    Γι'αυτό σου πρότεινε μια προέκταση usb. Τι πιο απλό από το να "πετάξεις" το stick έξω από το παράθυρο (λέμε τώρα) και με μια προέκταση να το συνδέσεις στο δέκτη σου!

    Δεν πρόκειται να ενισχύσεις το σήμα, απλά θα βρεις που είναι πιο ισχυρό.
    Οτιδήποτε άλλο (κεραίες, range extenders κλπ) απλά θα σε βάλουν σε έξοδα που δεν ξέρω εάν αξίζουν για την καλοκαιρινή χρήση...

    Για τη δουλειά που λες ότι το θες, αρκεί η σύνδεση με σήμα ικανό για τη μεταφορά λίγων bytes τη φορά...

  10. #10

    Απ: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το dreambox με wifi στις διακοπές

    Quote Originally Posted by dimfil View Post
    Εκείνο που σου εξηγεί ο Γιώργος είναι το εξής:

    Βρες ένα τρόπο να φτάσει το wifi usb stick μέχρι το σημείο του σπιτιού σου που παρατήρησες ότι υπάρχει σήμα.
    Γι'αυτό σου πρότεινε μια προέκταση usb. Τι πιο απλό από το να "πετάξεις" το stick έξω από το παράθυρο (λέμε τώρα) και με μια προέκταση να το συνδέσεις στο δέκτη σου!

    Δεν πρόκειται να ενισχύσεις το σήμα, απλά θα βρεις που είναι πιο ισχυρό.
    Οτιδήποτε άλλο (κεραίες, range extenders κλπ) απλά θα σε βάλουν σε έξοδα που δεν ξέρω εάν αξίζουν για την καλοκαιρινή χρήση...

    Για τη δουλειά που λες ότι το θες, αρκεί η σύνδεση με σήμα ικανό για τη μεταφορά λίγων bytes τη φορά...
    Αυτό ακριβώς είναι αυτό που ήθελα. Θα το παραγγείλω το stick που πρότεινε ο Γιώργος. Πιστεύω να κάνει και για τον δέκτη μου. Αφού είπε πως του έβρισκε σήματα που δεν έβρισκε το laptop του τότε πιστεύω να είμαι OK.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 04-03-19, 13:58
  2. Replies: 0
    Last Post: 04-08-13, 07:48
  3. Wifi usb και Vu uno
    By azxc in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-13, 01:40
  4. συνδεση dreambox 800se μεσω wifi
    By vretman in forum Καλώς Ήλθατε
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-12, 01:35
  5. Replies: 0
    Last Post: 15-05-12, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •