Results 1 to 9 of 9

Thread: Πρόβλημα με αναβάθμιση

  1. #1

    Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Δυστυχώς καθώς έκανα αναβάθμιση τον Uno, πέρασα λάθος image (του ultimo). Αρχικά έκανε boot και μπήκα στο menu αλλά μετά κόλλησε και τον έκλεισα με το κουμπί.
    Από τότε δεν ανοίγει, μόνο το κόκκινο κουμπί led είναι ανοικτό. Αν βάλω στικάκι για αναβάθμιση δεν το διαβάζει καν.
    Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί;

  2. #2

    Dr.Dream's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ελλαδα---Εδεσσα
    Age
    51
    Posts
    1,571
    Rep Power
    3647

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Δυστυχώς καθώς έκανα αναβάθμιση τον Uno, πέρασα λάθος image (του ultimo). Αρχικά έκανε boot και μπήκα στο menu αλλά μετά κόλλησε και τον έκλεισα με το κουμπί.
    Από τότε δεν ανοίγει, μόνο το κόκκινο κουμπί led είναι ανοικτό. Αν βάλω στικάκι για αναβάθμιση δεν το διαβάζει καν.
    Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί;
    Καλημέρα
    Δοκίμασε να του περάσεις το σωστό λογισμικό με το vu util και με σύνδεση συριακού καλωδίου.
    Κατεβασε λογισμικο σε μορφη .nfi και περνα το συριακα
    0100010001110010001011100100010001110010011001010110000101101101

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Τελικώς εγώ δεν μπόρεσα να κάνω κάτι και το πήγα για επισκευή στον επίσημο αντιπρόσωπο (Majar ABETE).
    Μου είπαν ότι δεν καλύπτουν εγγύηση αφού δεν έχει αγοραστεί από αυτούς και έχουν εντολή από την VU+ να παρέχουν εγγύηση μόνο σε επίσημο δίκτυο. Εγώ το είχα αγοράσει από την Tronix.
    Κατάφερε να επαναφέρει το λογισμικό αλλά μου είπε ότι το tuner είναι χαλασμένο. Επίσης με καινούργιο tuner δεν βρίσκει κανάλια και μάλλον είναι πρόβλημα επεξεργαστή.
    Σε επικοινωνία με την Tronix ζήτησα να μάθω τι μπορώ να κάνω και μου είπαν να απευθυνθώ στην Majar.
    Και εδώ έχω φτάσει σε αδιέξοδο αφού ο ένας με στέλνει στον άλλο και δεν ξέρω αν μπορώ και με τι κόστος να επισκευάσω τον δέκτη. Έχω στείλει και e-mail στην Vu αλλά δεν απαντάει κανείς.

  4. #4

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Δηλαδή στην Ελλάδα είσαι ουσιαστικά υποχρεωμένος να αγοράζεις τους συγκεκριμένους δέκτες μόνο από majar; Η tronix κάνει ανεξάρτητη εισαγωγή; Μπερδεμένα πράγματα.

  5. #5

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Πέρα από το θέμα της εγγύησης που είναι κλασική βλακεία που "δέρνει" τους Έλληνες (παρα)εισαγωγείς, το λογισμικό επανέρχεται εύκολα με το Vu-util. Αυτό έκαναν και εκείνοι και σου το επανέφεραν. Είναι κάτι εύκολο που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.
    Από εκεί και πέρα, η πιθανότητα να χάλασε το tuner σου κατά το update είναι από απειροελάχιστη έως μηδαμινή...
    Ο επεξεργαστής πάλι να χάλασε στα καλά καθούμενα, επίσης "κουφό"...

    Επειδή εδώ μου μυρίζει δούλεμα "ψιλό γαζί", καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις το θέμα αν γίνεται με τη βοήθεια ενός έμπειρου φίλου. Δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να αραδιάζουν ότι μπαρούφα τους περνάει από το μυαλό εάν αντιληφθούν ότι ο χρήστης έχει κάποια κενά σε γνώσεις γύρω από το αντικείμενο...

    Αν εν τέλει είναι όντως πρόβλημα, μπορείς να απαιτήσεις από το κατάστημα που το αγόρασες να το παραλάβει προς επισκευή. Αν αυτός θα το στείλει στην επίσημη αντιπροσωπεία ή όχι είναι δικό του πρόβλημα...
    Εάν αρνηθούν, μια καταγγελία στα αρμόδια όργανα είναι ό,τι τους χρειάζεται...

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,425
    Rep Power
    4091704

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    με 2 UNO ειχα συναντησει κι εγω καποια μικροπεριεργα στο παρελθον. στον ενα δεν αναβε το display αφου εκανε boot το image και στον αλλο δεν δουλευε το tuner. το προβλημα με το display το ελυσα κρατωντας πατημενα τα ch+ kai ch- κατα το boot.
    το προβλημα με το tuner,δεν ηταν απο το tuner,γιατι εκανα τραμπα τα tuner με του δικου μου δεκτη και παλι στον δικο μου δουλεψε και στον αλλο οχι.τελικα τον εδωσα πισω για να φυγει στην αντιπροσωπεια (μια και ηταν ολοκαινουριος και να μας πουν οτι "το image που ειχαμε πανω ειχε προβλημα",λες κι εμεις μονο ενα image ειχαμε δοκιμασει,αλλα τεσ πα). το πιο πανω,με κανει απλα να πιστευω οτι και το δικο σου tuner πιθανον να μην ειχε προβλημα (και εαν το πληρωσες-αλλαξες,ισως αδικα το εκανες).

    σε καθε περιπτωση,δοκιμασε να παιξεις με τα κουμπακια στο display του δεκτη (δοκιμασε διαφορους συνδιασμους) σβησε/αναψε γιατι ειναι πολλες οι φορες που κατι ξεκολησε απο εκει (αυτο ειναι γενικοτερος κανονας στους δεκτες)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Τελικώς μίλησα με Tronix και δέχτηκαν να το παραλάβουν για έλεγχο και πιθανή αντικατάσταση αν δεν επιδιορθωθεί. Να 'ναι καλά γιατί είχα φτάσει στο αμήν με το όλο σκηνικό.
    Αν αληθεύουν όσα λέει ο dimfil, τότε η Majar θέλει "κράξιμο".

  8. #8

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Τελικά ο δέκτης δεν είχε πρόβλημα hardware. Μετά το installation του software δούλεψε κανονικά. Όπως μου είπε ο Tronix, η Majar είχε βάλει στραβά το tuner και κατά συνέπεια δεν έκανε λήψη των καναλιών.
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Επίσης ενσυνείδητα αναφέρω τα ονόματα των εταιρειών γιατί πρέπει κάποια στιγμή σε αυτή την χώρα να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τους "παντογνώστες". Η εμπειρία μου μου έδειξε ότι αν δεν έχεις επαφή με τα κατάλληλα άτομα, κινδυνεύεις να πληρώσεις ακριβά κάποια λάθη σου από ασχετοσύνη κάποιων.

  9. #9

    jogatore's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Δανεια του νοτου - Merkeland
    Age
    77
    Posts
    4,357
    Rep Power
    3039

    Απ: Πρόβλημα με αναβάθμιση

    Καλα εκανες και ανεφερες τις ονομασιες των ετερειων για ενημερωση ολων.
    ΟΧΙ στο Ναι των υποταγμενων, ΝΑΙ στο Οχι των γενναιων.

    ΟΧΙ στα Γερμανικα και Ολλανδικα προιοντα

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •