Results 1 to 4 of 4

Thread: πρόβλημα με τον xtrend 9200 δεν αναγνωρίζει τον σκληρό δίσκο

  1. #1

    πρόβλημα με τον xtrend 9200 δεν αναγνωρίζει τον σκληρό δίσκο

    άλλο ένα πρόβλημα με τον xtrend 9200 και openpli δεν αναγνωρίζει τον σκληρό δίσκο Seagate barracuda 7200 1000 GB σατα 6 Gb/σ (SΤ1000DM003)πέρασα την original et9200-image-20111015 και την αναγνωρίζει,υπάρχει κάποια λύση?η θα πρέπει να βάλω κάποια άλλο image αλλα δεν γνωρίζω ποιο?

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: πρόβλημα με τον xtrend 9200 δεν αναγνωρίζει τον σκληρό δ

    ολα τα λογισμικα του xtrend (και αυτα που αναφερεις ως original) ειναι φτιαγμενα απο την pli. η διαφορα ειναι οτι εκεινο ειναι σε kernel 2.6.xx.φιλε μου,ειχα ομοιο προβλημα με εσενα με ολα τα λογισμικα 3.χ.χ και μετα.καποιος ecki μου απαντησει σε καποιο ξενο φορ*ουμ το εξης
    Code:
    Hi, i had a similar problem with Seagate ST500DM002. Neither the hdd itself nor the SATA controller had a defect, but OpenPLi (version from early January) did not detect the device. The last chance was to try downgrading the SATA 6G ("SATA 3") interface by using a jumper (resulting in SATA (1) mode). Finally, the hdd was detected correctly, automatically ext4 formatted. Seems ok now. The correct jumper settings should be present on the Seagate support site. Hope this helps!
    
    The BC7413 built in SATA controller does not support third generation SATA interfaces and obviously there is a problem in using slower modes for that kind of devices (at least for somer of them).
    
    Greetings from Germany, Ecki
    η λυση ηταν ενα jumperακι στον δισκο που τον κανει να δουλευει σε 1.5Gb/s (κατι που μου ειχαν προτεινει νωριτερα να δοκιμασω και τα παιδια της δικης μας ομαδας!) οπως αυτο που ειναι στην φωτο .δοκιμασε το και πες μας το αποτελεσμα!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: πρόβλημα με τον xtrend 9200 δεν αναγνωρίζει τον σκληρό δ

    Λοιπόν Georgeflu έβαλα jumperaki εγκατέστησα το σκληρό δίσκο αλλα τίποτα μου γραφει δεν υπάρχει δίσκος η δεν έχει γίνει αρχικοποιηση, στο menu εξαφανίστηκε το σκληρος δισκος, τον ξαναβγάζω τον συνδέω χωρίς εγκατάσταση βίδες και τα λοιπά τον βρήκε αλλα για αντί 1000GB μου έγραφε 108GB αλλα τίποτα εγγραφει,βάζο άλλο ξθμπερακι τον αναγνωρίζει 1000GB κάνω αρχικοποιηση στη συνεχεια πατάω κόκκινο κουμπί για εγγραφει μου φέρνει το μενού πατάω επιλογή χρόνου βάζο 10 λεπτά και μου βγάζει τα ακόλουθα(για να εκτελεστή μια εγγραφη ο δεκτης άλλαξε στο κανάλι εγγραφης) τι εννοεί δεν καταλαβαίνω? ούτε εγγραφη κάνει,τον εχο βαλη σε αναμονη 2 λεπτα αλα αυτος δουλεύει δεν σταματάει αυτά προσωρινός.

  4. #4

    Απ: πρόβλημα με τον xtrend 9200 δεν αναγνωρίζει τον σκληρό δ

    Σήμερα ξαναπέρασα την original data_et9200-image-20111015 και δουλεύουν όλα σωστά αναγνώριση σκληρού δίσκου εγγραφη, αυτό σημαίνει κατά την γνώμη μου ότι το πρόβλημα το έχει η openpli,όμως το original image τις xtrend δεν μου φέρνει plugin ούτε γνωρίζω πως μπορώ να του περάσω Cccam,επίσης δεν υπάρχει το HDMI-cec plugin για να το ρυθμίσω να μην μου κλείνει η τηλεόραση ταυτόχρονα όταν κλείνω τον δεκτη,παιδιά εάν έχετε κάποια ιδέα έστω και με την original image πως μπορώ να περάσω αυτά που λείπουν θα σας ήμουν ευγνώμων

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Xtrend 9200 από που να αρχίσω?
    By cakal in forum Διαφορα Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 7
    Last Post: 20-10-14, 21:27
  2. Xtrend 9200 hd
    By bantosgr in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 0
    Last Post: 06-10-12, 00:59
  3. πρόβλημα με την ώρα στον xtrend 9200
    By bily in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-12, 17:32
  4. αναβάθμιση Xtrend 9200
    By bily in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 11
    Last Post: 26-05-12, 13:05
  5. προγραμμα επικοινωνιας xtrend 9200
    By bily in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-12, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •