Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: αναβάθμιση Xtrend 9200

  1. #1

    αναβάθμιση Xtrend 9200

    Παιδιά γειασας μόλις έχω στα χερια μου τον Xtrend 9200 αλλα έχω μεσάνυχτα δεν γνωρίζω πως κάνουμε αναβάθμιση με USB?η με κάποιο πρόγραμμα όπως το dreamup?και κάπου διάβασα ότι πρέπει να του κάνω αναβάθμιση τους driver ούτε και αυτό γνωρίζω πως το κάνουν και με τι?παρακαλώ ζητάω βοήθεια!

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    http://www.satdreamgr.com/forum/down...do=file&id=724 εδω ειναι οι τελευταιοι bootloader,τους οποιους πρεπει να κανεις αναβαθμιση (και οχι τους drivers). τωρα...δεν ξερω,αν πρεπει να περασεις τον 9χ00 η τον 9200 (γιατι νομιζω οτι η et τους εχει παει ολους σε 9χ00). η διαδικασια γινεται με στικακι. αποσυμπιεζεις σε ενα fat32 στικακι τον bootloader (και το image με τον ιδιο τροπο) το αρχειο και θα πρεπει να εχεις εναν φακελο et9x00 οπου μεσα θα εχει τα οποια αρχεια.σβηνεις διακοπτη,βαζεις το στικακι και αναβεις διακοπτη.στην οθονη θα σου βγαλει ενα μυνημα τυπου "bootloader found" η "image xxx found" και για να ξεκινησει θα σου ζητησει το "channel+" .
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    Ευχαριστώ georgeflu

  4. #4

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    Georgeflu μήπως γνωρίζεις τι μέγεθος εσωτερικό σκληρό δίσκο παίρνει ο Xtrend 9200 δηλαδή sata 2.5 η 3.5
    Και κάτι ακόμα έχω σύνδεση από το lnb με disegc 4/1 στην πρώτη είσοδο πάνω αριστερά, για να κάνω εγγραφη προφανώς πρέπει να συνδέσω και το δεύτερο tuner δεξιά,όμως μέσα στην συσκευασία έχει και ένα μικρό καλωδιακή που μου δείχνει οτο πρέπει να το συνδέσω από το πρώτο tuner αριστερά κάτω ,στο επάνω δεξιά δεν καταλαβαίνω τι γίνετε!

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    εγω εβαλα 3.5 ,αλλα νομιζω οτι μπαινει και ο 2.5 !
    για το αλλο θεμα.αν θελεις να κανεις εντελως ανεξαρτητες εγγραφες,θελεις twin lnb,δευτερο diseq (αν θελεις περισσοτερους απο εναν δορυφορο) και δευτερο καλωδιο να κατεβει στο δευτερο tuner.η αλλη μεθοδος ειναι αυτο που σου δειχνει το σχεδιο και ειναι ουσιαστικα ενα loop απο το πρωτο tuner στο δευτερο,αλλα οι εγγραφες σου εξαρτωνται απο το πρωτο (δηλαδη αν γραφεις ενα καναλι,μπορεις να δεις καποιο αλλο μονο απο τον ιδιο δορυφορο-μπαντα-πολωση). σε καθε περιπτωση,οτι και αν κανεις,πρεπει να κανεις και την αντιστοιχη ρυθμιση μεσα στο tuner setup (2ο tuner loop through η diseq a-b-c-d).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    Georgeflu Eγώ στο πιάτο μου έχω 3 δορυφόρους με 3 Quad-LNB σε ένα disegc 4/1 έχω και τους 3 δορυφόρους στο TUNER A του Xtrend, για να μπορώ να γράφω χωρίς προβλήματα οποιο δορυφόρο θέλω και ταυτοχρόνως να έχω εικόνα από οποιο δορυφόρο επιθυμώ όπως κατάλαβα πρέπει να κατεβάσω άλλο ένα disegc 4/1 στο TUNER B με τους 3 δορυφόρους νομίζω αυτό κατάλαβα?

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    Quote Originally Posted by bily View Post
    πρέπει να κατεβάσω άλλο ένα disegc 4/1 στο TUNER B με τους 3 δορυφόρους
    σωστα!
    αυτο που εχω απορια ομως,ποιος ο λογος να ειχες 3 quad lnb για μια μονο γραμμη.για μελλοντικη χρηση,η ειχες και αλλες γραμμες τις οποιες καταρηγσες?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    Georgeflu σωστή ερώτηση σε ένα άλλο δωμάτιο έχω τον δεκτη του ΟΤΕ είμαι συνδρομητής στο full pack και σε άλλο ένα θα εγκαταστήσω τον dreambox,σε ερώτηση που σου είχα κάνει πιο πάνω για τον τρόπο αναβάθμισης του Xtrend μου γραφεις θα πρέπει να εγκαταστήσω ένα φάκελο αυτόν τον φάκελο πρέπει να τον εγκαταστήσω εγώ και που ακριβώς δεν έχω καταλάβει προφανώς όπως καταλαβαίνω με πρόγραμμα επικοινωνίας πχ dcc αυτό έχω μονο που χρησιμοποιώ για τον Dreambox,και κάτι ακόμα New Menu v 4.1 Plugin Enigma2 που θα το εγκαταστήσω και με πιο τρόπο?

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    λοιπον,μην μπερδευουμε 2 πραγματακια.αλλα η αναβαθμηση (περασμα νεου image) και αλλο η προσθηκη plugin.
    για την αναβαθμηση (με τον ιδιο τροπο γινεται και η αναβαθμηση bootloader και η εγκατασταση image στον δεκτη).
    εχουμε ενα στικακι usb,σε fat32 (απαραιτητα). κατεβαζουμε το image που θελουμε να περασουμε και το εχουμε καπου στο pc.αυτο συνηθως ειναι καποιο αρχειο "zip" η "rar". αποσυμπιεζουμε αυτο το αρχειο και θα εμφανιστει ενας φακελος "et9x00" .μεσα σε αυτον τον φακελο,υπαρχουν 3 η 4 αρχεια.αυτον τον φακελο οπως ειναι,τον μεταφερουμε στο στικακι μας. βαζουμε τωρα το στικακι μας στον δεκτη,τον οποιο πρωτα εχουμε σβησει απο τον διακοπτη πισω (η εχουμε βγαλει το ρευμα,αν δεν εχει διακοπτη). αφου εχουμε βαλει το στικακι,δινουμε ρευμα.κατα το boot θα φανει στην οθονη,οτι ο δεκτης βρηκε καποιο νεο αρχειο και θα ρωτησει για εγκατασταση. πατας το ok και ξεκιναει. δεν χρειαζεται καποιο ftp προγραμμα (οπως το dcc η καποιο αλλο).

    για το newmenu, http://www.satdreamgr.com/forum/s-d-...49/index2.html στο post 3 λεει ακριβως το τι χρειαζεται να κανεις (με την διαφορα,οτι υπαρχει ηδη το newmenu 4.2)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    Απ: αναβάθμιση Xtrend 9200

    georgeflu έγινε κατανοητό ευχάριστw για την βοήθεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Xtrend 9200 από που να αρχίσω?
    By cakal in forum Διαφορα Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 7
    Last Post: 20-10-14, 21:27
  2. Xtrend 9200
    By tsikos73 in forum Et 9x00
    Replies: 6
    Last Post: 12-09-13, 00:53
  3. Xtrend 9200 hd
    By bantosgr in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 0
    Last Post: 06-10-12, 00:59
  4. πρόβλημα με την ώρα στον xtrend 9200
    By bily in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-12, 17:32
  5. προγραμμα επικοινωνιας xtrend 9200
    By bily in forum Περί Clarke-Tech & Xtrend
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-12, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •