Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: συνδεση 2 δεκτων

  1. #1
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    συνδεση 2 δεκτων

    καλημερα σας.ειμαι κατοχος του dm7020hd.σκεφτομαι να αποκτησω και τον vu+uno.πως γινεται να τους συνδεσω χωρις να κατεβασω αλλο καλωδιο απο την ταρατσα;

  2. #2
    nikolis
    Guest nikolis's Avatar

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    υπάρχουν 2 τρόποι:
    1ος: από την έξοδο lnb out του ενός στην είσοδο lnb in του άλλου. μειονέκτημα ότι θα κλειδώνει συχνότητα ο 2ος την συχνότητα του 1ου.(δεν προτείνεται).
    2ος: αγοράζεις ένα stacker-destacker (της Johanssen) και συνδέεις στο 1ο μέρος του εξαρτήματος της δύο εισόδου από lnb και στο 2ο μέρος του μηχανήματος συνδέεις της δύο εισόδους από τα STB σου.


  3. #3
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    Quote Originally Posted by nikolis View Post
    υπάρχουν 2 τρόποι:
    1ος: από την έξοδο lnb out του ενός στην είσοδο lnb in του άλλου. μειονέκτημα ότι θα κλειδώνει συχνότητα ο 2ος την συχνότητα του 1ου.(δεν προτείνεται).
    2ος: αγοράζεις ένα stacker-destacker (της Johanssen) και συνδέεις στο 1ο μέρος του εξαρτήματος της δύο εισόδου από lnb και στο 2ο μέρος του μηχανήματος συνδέεις της δύο εισόδους από τα STB σου.

    Μονο αυτο;αλλος τροπος;

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    αν θες να τους δουλευεις και ταυτοχρονα,μονο με stacker-destacker και με προυποθεση οτι θα βαλεις twin lnb στο πιατο. αν θες να δουλευεις η τον ενα η τον αλλο,εαν οι δεκτες κοβουν την ταση προς την κεραια οταν ειναι standby (δεν ξερω οι συγκεκριμενοι αν το κανουν,αυτοι που ειχα εγω εκοβαν) μπορεις να το κανεις και με εναν απλο διακλαδωτη 1/2 με προυποθεση ομως,οτι αυτος θα εχει dc pass και στις 2 εξοδους. .αν ο ενας απο τους 2 δεκτες δεν κοβει την ταση προς την κεραια,τοτε θα μπλοκαρει το lnb σε συγκεκριμενη μπαντα-πολωση και δεν θα μπορει να δουλεψει ο αλλος.
    η λυση να βαζεις-βγαζεις το καλωδιο απο τον ενα στον αλλο... δε νομιζω να σου ειναι χρησιμη!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    αν θες να τους δουλευεις και ταυτοχρονα,μονο με stacker-destacker και με προυποθεση οτι θα βαλεις twin lnb στο πιατο. αν θες να δουλευεις η τον ενα η τον αλλο,εαν οι δεκτες κοβουν την ταση προς την κεραια οταν ειναι standby (δεν ξερω οι συγκεκριμενοι αν το κανουν,αυτοι που ειχα εγω εκοβαν) μπορεις να το κανεις και με εναν απλο διακλαδωτη 1/2 με προυποθεση ομως,οτι αυτος θα εχει dc pass και στις 2 εξοδους. .αν ο ενας απο τους 2 δεκτες δεν κοβει την ταση προς την κεραια,τοτε θα μπλοκαρει το lnb σε συγκεκριμενη μπαντα-πολωση και δεν θα μπορει να δουλεψει ο αλλος.
    η λυση να βαζεις-βγαζεις το καλωδιο απο τον ενα στον αλλο... δε νομιζω να σου ειναι χρησιμη!
    οταν ο δεκτης ειναι standby ειναι σαν να δουλευει;και τι θα συμβει αν κατα λαθος ανοιξουν και οι δυο;διπλο lnb δεν γινεται γιατι εχω πανω ενα toroidal με 9 lnb και αλλο ενα με 1 lnb.αρα.......το dc pass τι κανει;

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    καποιοι δεκτες,ακομα και οταν μπαινουν σε κατασταση standby,συνεχιζουν να στελνουν ταση συμφωνα με το καναλι που ηταν τελευταιο.αν ανοιξουν και οι 2,αν ειναι σε ιδιο δορυφορο-μπαντα-πολωση,θα παιζουν και οι 2,αν οχι,τοτε ο ενας απο τους 2 (με τα υπερισχυοντα χαρακτηριστικα πολωσης-μπαντας) θα παιζει και ο αλλος θα λεει "αποτυχια σηματος" η κατι τετοιο.
    κι εγω toroidal εχω,και εχω twin και quad lnb σε καποιους απο τους δορυφορους που με ενδιαφερουν να εχω και σε αλλους δεκτες στο υπολοιπο σπιτι.μπορεις λοιπον να αλλαξεις με twin τα 4-5-6lnb που ειναι στους δορυφορους που κυριως σε ενδιαφερουν(αν ακολουθησεις αυτο τον δρομο).
    το dc pass,επιτρεπει την διελευση τασης. καποιοι διακλαδωτες,εχουν dc pass μονο σε μια εξοδο.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    Και μια ερώτηση από περιέργεια. Τι τον θέλεις τον VU? Ο 7020 είναι κλάσεις ανώτερος
    Κώστας

  8. #8

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    Quote Originally Posted by gorath View Post
    Και μια ερώτηση από περιέργεια. Τι τον θέλεις τον VU? Ο 7020 είναι κλάσεις ανώτερος
    Kαλησπερα που το στηριζεις αυτο που λες??Εγω εχω τον vu+DUO και ο πολλη καλος φιλος γιωργος που σου απαντησε νωριτερα το vu+uno.
    Δοκιμασες VU+ εβγαλες συμπερασματα-ειδες την αναλογια αγορα τιμης των πανακριβων δεκτον Dreambox-εχω και dreambox φυσικα .
    Τον VU+ των εχω σχεδον δυο χρονια και ειμαι παρα πολλη ευχαριστημενος -σχεδον του εχω βγαλει τα ματια απο δοκιμες και αναβαθμησεις-Με ποια κριτηρια ειναι καλητερος και ανωτερος για σενα Ο 7020 ???

  9. #9

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    Quote Originally Posted by gorath View Post
    Και μια ερώτηση από περιέργεια. Τι τον θέλεις τον VU? Ο 7020 είναι κλάσεις ανώτερος
    Πλάκα κάνεις...
    Καταρχήν, Uno και 7020HD δεν βρίσκονται ακριβώς στην ίδια κατηγορία για να συγκριθούν. Στη δική του κατηγορία, ο 7020 χάνει από τον Ultimo ασυζητητί...
    Ακόμα και ο Uno όμως, είναι σταθερά ο καλύτερος "single tuner" linuxάτος δέκτης της αγοράς. Το single tuner σε εισαγωγικά, γιατί σιγά-σιγά έρχεται και το twin tuner...

  10. #10

    Απ: συνδεση 2 δεκτων

    Quote Originally Posted by dimfil View Post
    Πλάκα κάνεις...
    Καταρχήν, Uno και 7020HD δεν βρίσκονται ακριβώς στην ίδια κατηγορία για να συγκριθούν. Στη δική του κατηγορία, ο 7020 χάνει από τον Ultimo ασυζητητί...
    Ακόμα και ο Uno όμως, είναι σταθερά ο καλύτερος "single tuner" linuxάτος δέκτης της αγοράς. Το single tuner σε εισαγωγικά, γιατί σιγά-σιγά έρχεται και το twin tuner...
    προφανος φιλος ο gorath φιλε δημητρη δεν τα γνωριζει ολλα αυτα.απλα ειπε την γνωμη του χωρεις να γνωριζει συνκεκριμενα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •