Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 43

Thread: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

  1. #1

    Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Χαιρετώ και από δω την παρέα.

    Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα πιάτο 1.10 σταθερό σε τσιμεντένια βάση και έχω άνεση να βλέπω από Βόρεια Βορειοδυτικά μέχρι Νότια Νοτιοδυτικά στο περίπου.
    Προς το παρόν είμαι κλειδωμένος στον Hotbird με 1 απλό lnb.

    Στη διάθεσή μου υπάρχει ένα μοτέρ με πρόβλημα ( δούλεψε για 5-6 μετακινήσεις του πιάτου από τη μια άκρη στην άλλη να δούμε τι πιάνουμε και έκτοτε βζζζνννν κλακ....βζζζζζν κλακ.)

    Να ασχοληθώ μπας και φτιάχνεται ή να πάρω ακόμα 1 lnb να μπει παράκεντρα για τον Astra να τελειώνω και να αφήσω το πιάτο όπως είναι στηριγμένο αυτή τη στιγμή?

    Με ενδιαφέρει να βλέπω hotbird astra.....ότι άλλο πιάσουμε ενδιάμεσα ή αρκετά κοντά τους καλοδεχούμενο αλλά δεν αποτελεί και μεγάλη προτεραιότητα.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    το μοτερ,ειναι παντα μοτερ,αλλα κυριοτερο ειναι το ποσο εχεις διαθεση να ασχοληθεις μαζι του και οχι να μεινει καρφωμενο σε καποια θεση.οι παρακεντρες εχουν αλλα δυνατα και αδυνατα σημεια. τωρα το τι εχει παθει...αν εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καποια ασυμβατοτητα με το λογισμικο του δεκτη,πολυ πιθανον να ειναι γραναζι και δεν ξερω αν βρεις ιδιο να το επισκευασεις.
    για παρακεντρες,απο την στιγμη που εχεις μια καλη διαμετρο,εχεις και ανεση χωρου να παιξεις με παρακεντρα!μπορεις λοιπον απο την ανατολικη πλευρα (του astra) να βγαλεις τις ευκολες δεσμες των 28.2,26 και 23.5,ενω απο την αλλη μερια,εχεις ευκολα 9Ε,5Ε. εγω τα βγαζω 7 στο συνολο.αν δες παιρνεις εναν 8αρη η 10αρη διακοπτη και τα ριχνεις ολα επανω,η διαφορετικα,διαλεγεις αλλους 2 (απο τους 2 που ηδη εχεις) και τους βαζεις σε εναν 4αρη.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Με 1.10 μια χαρά είσαι για παράκεντρα Hotbird και Astra. Αφού είναι και προτεραιότητά σου, θα σου πρότεινα λοιπόν απλά να βάλεις ένα δεύτερο lnb και έτσι θα έχεις μια σταθερή εγκατάσταση εκεί που σε ενδιαφέρει.

    Τώρα, όσον αφορά το μοτέρ, δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να το ελέγξεις, αλλά αν επισκευάζεται, αφιέρωσέ το σε ένα δεύτερο πιάτο για να βλέπεις ότι άλλο θέλεις πέρα από τους προαναφερθέντες δορυφόρους.

  4. #4

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    ευχαριστώ για τις super fast απαντήσεις.
    το μοτέρ σίγουρα έχει θέμα με το γρανάζι...το δοκίμασα και σε δεύτερο δέκτη.....παίρνει τις εντολές....γυρνάει προς τη μία πλευρά ελάχιστα αλλά προς την άλλη βζζζζν βζζζζν κλακ κλακ (ωραίο ακούγεται)
    αν έχετε κανέναν καλό μαστόρη να το ανοίξει να μας πει μια γνώμη αν φτιάχνεται και με τι κόστος ευχαρίστως δέχομαι ΠΜ.

    η αλήθεια είναι οτι όταν ξεκίναγα να στήσω το setup προ 2ετίας ήθελα μοτερ για να μην ασχολούμαι με πολλά καλώδια και διαχωριστές διακλαδωτές κλπ.
    είναι πιο νοικοκυρεμένο από το να στήσεις 7lnb στη σειρά

    έχω να κάνω συντήρηση και στο setup 1χρόνο (έλειπα στη μαμά πατρίδα) και ο Hotbird κλειδώνει με 83% snr, 93% AGC και 13.3dB.
    στις ρυθμίσεις του dreambox έχω βάλει manual transponder.....μήπως μέχρι να βάλω το 2ο lnb ή το μοτέρ τελικά, να το γυρίσω σε single satellite mode?

  5. #5

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Quote Originally Posted by greekfragma View Post
    είναι πιο νοικοκυρεμένο από το να στήσεις 7lnb στη σειρά
    Σίγουρα είναι πιο νοικοκυρεμένο το μοτέρ αλλά και το αστραπιαίο zapping που προσφέρει μια multilnb είναι το κάτι άλλο. Και άντε να είσαι σε γειτονικούς δορυφόρους. Εάν θες να πας από 42Ε στις 30W απλά πας φτιάχνεις φαγητό, καφέ καπνίζεις και 2-3 τσιγάρα (εάν είσαι μερακλής) και γυρνάς να δεις εάν άνοιξε το κανάλι. Εντάξει, είμαι λίγο υπερβολικός αλλά κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Εγώ προσωπικά έχω 10 τροχιακές θέσεις και μέχρι το καλοκαίρι θα πάω στις 16 και δεν ανησυχώ καθόλου για την χωροταξία της ταράτσας. Καλό το μοτέρ αλλά συμπληρωματικά σε μια σταθερή εγκατάσταση (γνώμη μου).
    Κώστας

  6. #6

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    τελικά προσφέρθηκε ένα φιλαράκι αφιλοκερδώς να στήσουμε πάνω στην ίδια τσιμεντένια πλάκα ένα 2ο 90άρι πιάτο αποκλειστικά για hotbird 13.0E .
    το 1.10 λέμε να το κεντράρουμε σε astra 28.2

    πάνω σε αυτό το σχεδιασμό τι προτείνετε?



    η οικοδομή που φαίνεται απέναντι κοιτάει στο νότο οπότε ο hotbird ειναι 13μοίρες αριστερά (το πιάτο κοιτάει λάθος, ήταν πρόχειρα στημένο τότε)

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    μμμ,δεν εχω ιδεα απο αθηνα ως προς τις ληψεις,αλλα πιστευω οτι την ευκολη δεσμη του 28.2 την εχεις και με τα 2 πιατα.δεν ξερω το τι παραπανω μπορει να σου δωσει το 1.10 (και το λεω αυτο,γιατι πχ στην δικη μου περιοχη ενα 80αρι και ενα 1μ κατεβαζουν τα ιδια καναλια,απλα το μετρο εχει πιο ασφαλη ληψη σε καιρικα φαινομενα). σε καθε περιπτωση παντως,μπορεις να βαλεις παρακεντρα και στο 90αρι !
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    τελικώς το σαββάτο θα γίνει η αναβάθμιση της υπάρχουσας εγκατάστασης.

    υλικά θα είναι ένα e-tronix universal lnb ETX-SO.5FD (ήθελα MTI αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο και το e-tronix το εισάγει η ίδια εταιρία με το MTI στην ίδια τιμή),
    και ένα SAR212WSG Diseqc 2.0 της Spaun (επιλογή λόγω αποδεδειγμένης συμβατότητας με dreambox δέκτες)

    εκείνη τη στιγμή θα αποφασίσουμε αν θα βάλουμε το πιάτο με βάση δαπέδου ή με βραχίωνα για κάγκελο.

    οπότε σαν διάταξη θα έχουμε
    το 1.10πιάτο με το 1 lnb για 28.2Ε και
    το 0.90πιάτο με το 1 lnb για 13.0E

    ξέρω οτι με βάση τα παραπάνω σε ενδεχόμενη αναβάθμιση θα χρειαστώ διαφορετικό diseqc και βραχίωνες για τα lnb αλλά προς το παρόν θα αρκεστώ σε αυτά.

    για οποιεσδήποτε παρατηρήσεις συμβουλές έχετε χρόνο ως αύριο βράδυ

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    παρε 4αρι diseq,εστω κι αν το δουλεψεις με 2 δορυφορους.δεν ειναι ιδιαιτερα πιο ακριβο και (καλοκαιρι ερχεται) σιγουρα θα σε πιασουν τα ζιζανια να το σκαλισεις λιγο παραπανω.
    ενα ακομα δοκιμασμενο και χωρις προβληματα diseq ειναι το johanson το οποιο ειναι diseq 1.0 (και γενικα τα 1.0 ειδα οτι συμπεριφερονται καλυτερα).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    Απ: Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?

    Τελικώς βρήκαμε πολλές δυσκολίες στο εγχείρημα και το αφήσαμε για την επόμενη βδομάδα.

    Αρχικά τοποθετήσαμε το πιάτο με βραχίωνα για κάγκελο/κολώνα. Η κακή ποιότητα όμως του βραχίωνα (φθηνό αλουμίνιο που λύγισε για πλάκα στο σημείο σύσφιξης) μας έκανε να μην μπορούμε να ευθυγραμμίσουμε το πιάτο κάθετα στο σωστό αζιμούθιο. Μετά μας παρέδωσε πνεύμα ένα black & decker δράπανο γιατί η πλάκα του μπετού (αφού αγόρασα βάση δαπέδου) ήταν με ενισχυμένο σκυρόδεμα και μείναμε με τις μισές τρύπες στο χέρι.

    Αναμείνατε λοιπόν.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. E2 Settings Astra 19,2°E HotBird 13,0°E
    By mehmetkarahanlı in forum Settings Enigma 2
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-18, 14:14
  2. Replies: 3
    Last Post: 11-07-16, 16:39
  3. Replies: 0
    Last Post: 01-05-16, 19:14
  4. Προβλήματα λήψης στον Hotbird
    By peri in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 61
    Last Post: 15-07-14, 23:23
  5. monoblock hotbird/astra πρόσθεση lnb για eurobird 9Α
    By harryk2 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 3
    Last Post: 11-11-11, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •