Results 1 to 7 of 7

Thread: επιλογη δεκτη

  1. #1
    sakis1234567's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GREECE
    Posts
    452
    Rep Power
    90

    επιλογη δεκτη

    γεια σε ολους. θελω να αγορασω εναν δεκτη και προβληματιζομαι ποιον απο τους παρακατω να παρω. α) dreambox 7020 β) vu+ ultimo. καποιος να βοηθησει γιατι δεν ειμαι και πολυ ειδικος σε αυτα διοτι τωρα κανω τα πρωτα βηματα μου σε linux.παρακαλω να γινει και μια αναλυση στο γιατι αυτον!!!!!!!!!!! ευχαριστω!

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: επιλογη δεκτη

    Μάλλον εννοείς 7020HD...

    Κατά τη γνώμη μου, Ultimo και "ξερό ψωμί"...

    Εύκολα θα βρεις τα technical specifications στο διαδίκτυο για να τα συγκρίνεις. Εκεί θα δεις ότι ο Ultimo υπερέχει, έστω και "στα σημεία". Αλλά μην μένεις μόνο σ'αυτά...

    Οι dreambox πάντα ήταν υπερτιμημένοι. Τώρα που το enigma2 είναι κλειστό, δεν θα έδινα ούτε δραχμή γι'αυτούς. Μπορεί τώρα να μην καταλαβαίνεις τι σημαίνει "κλειστό" λογισμικό, αλλά - πίστεψέ με - έχει τεράστια σημασία για τους linuxάτους δέκτες. Το παρελθόν ήταν λαμπρό για τους dreambox (αν και μας κόστιζε ακριβά) αλλά το μέλλον τους δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι, τώρα που κρατούν την ανάπτυξη του enigma2 για τον εαυτό τους.

    Στον αντίποδα, οι Vu συνεχίζουν με ανοικτό λογισμικό και εξαιρετικά images.
    Εξαιρετικός σε απόδοση και ποιότητα δέκτης, εξαιρετική υποστήριξη από την εταιρία, εξαιρετικά images από 4 ενεργές ομάδες (OpenPli, Blackhole, Vti, ViX)...
    Στη θέση σου δεν θα είχα δίλλημα...

  3. #3

    Απ: επιλογη δεκτη

    Συνφωνω απολητα με τον συνονοματω φιλο δημητρη,δεν υπαρχει κανεις προβληματισμος κ διλημα vu+ ultimo χωρεις δευτερη σκεψη.

  4. #4

    Απ: επιλογη δεκτη

    Quote Originally Posted by dimfil View Post
    Μάλλον εννοείς 7020HD...

    Κατά τη γνώμη μου, Ultimo και "ξερό ψωμί"...

    Τώρα που το enigma2 είναι κλειστό, δεν θα έδινα ούτε δραχμή γι'αυτούς. Μπορεί τώρα να μην καταλαβαίνεις τι σημαίνει "κλειστό" λογισμικό, αλλά - πίστεψέ με - έχει τεράστια σημασία για τους linuxάτους δέκτες. Το παρελθόν ήταν λαμπρό για τους dreambox (αν και μας κόστιζε ακριβά) αλλά το μέλλον τους δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι, τώρα που κρατούν την ανάπτυξη του enigma2 για τον εαυτό τους.
    Πριν πόσο καιρό το ξεκίνησαν αυτό?

  5. #5

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: επιλογη δεκτη

    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Πριν πόσο καιρό το ξεκίνησαν αυτό?
    Ε, δεν θυμάμαι ημερομηνία!
    Δεν έχει όμως και πολύ καιρό. Κάπου εδώ στο φόρουμ είχαμε ανεβάσει και σχετική είδηση...

    Edit: εδώ είναι...

  6. #6

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Re: επιλογη δεκτη

    Εγώ πιστεύω το μέλλον θα δείξει ποιον θα ωφελέσει αυτή η επιλογή.

    Το πρόβλημα είναι ότι όλοι η δεκτες enigma 2 είναι ας πούμε κάτι σαν κλώνοι των dreambox,και κλείνοντας το enigma η dream που όλοι αυτή βασιζότανε στην ανάπτυξη της dream στην βάση του enigma θα πρέπει τώρα να να τραβήξουνε ξεχωριστά τον δρόμο τους,αν αυτές η εταιρίες βάλουνε τα απαραίτητα μέσα να αναπτύξουνε το enigma για τους δεκτες τους ίσος στο μέλλον να μπορέσουμε να συγκρίνουμε αυτούς τους δεκτες με τους dream στην ανάπτυξη που θα έχουνε,αν όμως παραμείνουνε χωρίς ανάπτυξη και τρέχουνε πίσω από την dream με σπασίματα του κώδικα σίγουρα η dream θα έχει το προβάδισμα.

    Κανονικά αν ο καθένας τραβήξει τον δρόμο του θα έχουμε διαφορετικά enigma στους dream από τους άλλους δεκτες,μιλάμε για την βάση του enigma και για της δυνατότητες των δεκτών και όχι περιφερειακά panel plugin κλ κλ που αυτά θα παραμείνουνε κοινά.
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  7. #7

    Απ: επιλογη δεκτη

    Στην αγορά ενός προϊόντος παίζουνε και άλλα πράγματα ρόλο. Όπως το service ή η εγγύηση. Η Dream δεν ξεχωρίζει γι' αυτό το κομμάτι. Δεν ξέρω όμως εάν στους άλλους δέκτες αυτό είναι καν υπαρκτό.
    Κώστας

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •