Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: problhma me adoons kai cccam se gemini

  1. #1

    problhma me adoons kai cccam se gemini

    exo ton dreambox 500s klono kai image gemini release 2.9.0 .
    to problhma einai otan prospatho na katebaso addon gia na fortoso cccam kai gcam moy bgazei to mhnyma :server replied 404 not found url:http://download.blue-panel.com/gemin...0290/addon.xml
    ti ftaiei kai ti mporo na kano?

  2. #2

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,784
    Rep Power
    2484984
    Για δες εδώ μήπως λυθεί στο πρόβλημά σου

    http://www.satdreamgr.com/forum/emul...-971/#post2535

  3. #3
    Για τον συγκεκριμένο δέκτη που λέει το παιδί παραπάνω (dreambox 500s clone) ποιό είναι κατά την γνώμη σας το καλύτερο image?

    Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κανονικά το dcc με τον συγκεκριμένο δέκτη ή χρειάζεται άλλο πρόγραμμα?

  4. #4

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452
    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Για τον συγκεκριμένο δέκτη που λέει το παιδί παραπάνω (dreambox 500s clone) ποιό είναι κατά την γνώμη σας το καλύτερο image?

    Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κανονικά το dcc με τον συγκεκριμένο δέκτη ή χρειάζεται άλλο πρόγραμμα?
    Νομίζω το OpenPli είναι η καλύτερη επιλογή. Από εκεί και πέρα, μια non-timebomb έκδοση του Gemini επίσης θα είναι καλή, αρκεί να βρεις εναλλακτικό τρόπο για online download server (ρίξε μια ματιά στο link που δίνει ο korn γι' αυτό).

    Όσν αφορά το Dcc, φυσικά και μπορείς. Υπάρχουν ξεχωριστές εκδόσεις για Ε1 και Ε2.

  5. #5

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,784
    Rep Power
    2484984
    Φίλε μου κατά την άποψή μου ένα από τα καλύτερα image είναι αυτό:

    http://www.satdreamgr.com/forum/imag...on-500-a-3204/

    -Στον συγκεκριμένο δέκτη μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά το DCC και οποιοδήποτε άλλο ftp πρόγραμμα.-

  6. #6

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452
    Να σου πω την αλήθεια, στο δικό μου 500αράκι και εγώ αυτό έχω (για να ακριβολογώ, μία έκδοση παλαιότερη, την 4.60 GSF)! Το έβαλα κάποια στιγμή για δοκιμή και λόγω έλλειψης χρόνου για άλλες δοκιμές έμεινε μόνιμα...
    +1 λοιπόν από εμένα μιας και πρόκειται και για ελληνική προσπάθεια.

  7. #7
    Ισως να σας φανεί χαζή η ερώτησή μου αλλά επειδή μόλις πριν λίγο καιρό άλλαξα σε dreambox δεν ξέρω ακόμη πολλά γι' αυτόν.
    Το timebomb τι είναι? Αν καταλαβαίνω από το όνομά του κάτι παθαίνει το image μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?

  8. #8

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,784
    Rep Power
    2484984
    Να στο πω απλά είναι ένα προγραμματάκι μέσα στο image που αν το Image αυτό το βάλεις σε κλώνο χαιρέτα τον .-

  9. #9

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452
    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Ισως να σας φανεί χαζή η ερώτησή μου αλλά επειδή μόλις πριν λίγο καιρό άλλαξα σε dreambox δεν ξέρω ακόμη πολλά γι' αυτόν.
    Το timebomb τι είναι? Αν καταλαβαίνω από το όνομά του κάτι παθαίνει το image μετά από κάποιο χρονικό διάστημα?
    Ανάλογα με ποια οπτική γωνιά το βλέπεις πρόκειται για:

    α) λογική προσπάθεια της Dream Multimedia να αποτρέψει την "επέλαση" των κλώνων του θρυλικού DM500S, προσθέτοντας στο λογισμικό ένα μέρος κώδικα (το λεγόμενο time bomb) που σε κάποιο χρονικό σημείο κατέστρεφε τον κλώνο
    β) απαράδεκτη τακτική της εταιρίας η οποία χωρίς ουσιαστική προηγούμενη ενημέρωση διέρρευσε μέσω της ομάδας Gemini το time bomb και άφησε άφωνους όσους είδαν ξαφνικά τους κλώνους τους να παραδίδουν "πνεύμα" εμφανίζοντας στην οθόνη το γνωστό πλέον "Adios Amigo"...

    Υπάρχει λύση αλλά απαιτεί jtag και συγκεκριμένη διαδικασία. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις...
    Απλά εάν έχεις κλώνο αποφεύγεις λογισμικό από την ίδια τη Dream Multimedia και original διανομές από την ομάδα Gemini. Επειδή όμως το Gemini είναι και αυτό εξαιρετικό λογισμικό, έχουν κυκλοφορήσει πολλές εκδόσεις από τρίτους στις οποίες έχει αφαιρεθεί το time bomb. Το κατά πόσο θα τις εμπιστευθείς είναι ένα άλλο θέμα, ωστόσο αυτό που έρχεται από την ελληνική GSF είναι εγγυημένο 100% (όπως προείπα δουλεύει ήδη σε δικό μου 500αράκι)...

  10. #10
    Παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Προσπάθησα να περάσω το DM500s Gemini 4.70 GSF Mod ( Ελληνικο image για τον 500) από το link παραπάνω με το dreamup version 1.3.3.7 αλλά όταν προσπάθησα να περάσω το Image στο dream ενώ ξεκινούσε η διαδικασία μετά από λίγο και με υπόλοιπο χρόνου 8:00 λεπτά έβγαζε μήνυμα "aborted by user, exiting".
    Εκεί μένει. Πάνω στο dreamup στο κουμπί extras βλέπω πολλούς δέκτες όπως τον 500+ και τον 500HD αλλά τον 500-S που είναι ο δικός μου δεν τον έχει. Μήπως φταίει αυτό??? Τι μπορεί να συμβαίνει?
    Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.
    Ευχαριστώ

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DM500s Gemini 4.70-Backup CCcam 2.0.11 bykaptan-8
    By smoll in forum Images Dm500s
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-14, 19:30
  2. Replies: 1
    Last Post: 23-01-14, 01:15
  3. Replies: 0
    Last Post: 02-01-12, 20:23
  4. Replies: 0
    Last Post: 03-06-11, 21:49
  5. Gemini 4.70 with a knife Bleuline 3 and CCcam 2.1.1
    By Dr.Dream in forum Images Dm500s
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-11, 19:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •