Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 109

Thread: λιγη βοηθεια για το ξεκινημα...

  1. #1

    λιγη βοηθεια για το ξεκινημα...

    το πρωι παρελαβα τον xrend 5000.
    δεν εχω παει ακομα σπιτι.
    θελω να παω ετοιμος...
    τι χρειαζεται να κανω?
    προφανως ο δεκτης θα φοραει μαμα λειτουργικο.
    οποτε:

    -περναω driver(πως..?)
    -bootloader(πως..?)
    -image(μαλλον pli)

    γενικοτερα πως θα ξεκινησω?
    οτιδηποτε μπορει να χρειαστει να κανω..

    ευχαριστω

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    καλησπερα σου φιλε μου και καλα να περασεις με τον νεο σου δεκτη. κατι χρησιμο σε ολους τους linux δεκτες,ειναι το internet. μπορεις απο εκει να κατεβαζεις τα διαφορα προσθετα πιο γρηγορα και ευκολα και επισης εχεις και ενα σωρο plugins,οπως epg,radio κλπ (οποτε τον συνδεεις internet). driver kai bootloader συνηθως ενσωματονονται στα διαφορα image που βγαζουν οι ομαδες.,οποτε μαλλον πας κατευθειαν στο 3ο σταδιο. σε ενα στικακι (φορμαρισμενο σε fat32) περνας το image ως φακελο et5000 με τα 5 αρχειακια που εχει μεσα.εκει μεσα θα βρεις ενα αρχειο "noforce".απλα μετονομασε το σε "force" για να αναβαθμηστει αυτοματα και για να γλυτωσεις αρκετο χρονο απο το να βρεις την καταλληλη στιγμη που πρεπει να πατησεις ok.
    image...συνηθως ειναι το τι καθεται στον καθενα,αλλα εγω στον 9000 ξεχωρησα 2. αυτο http://www.satdreamgr.com/forum/imag...e-et5000-2451/ που ειναι ενα pli με καποιες ωραιοτατες προσθηκες και το egami image που ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας,αλλα αρκετα καλο.
    για οτιδηποτε αλλο,αλλα φυσικα και για τις δικες σου εντυπωσεις,εδω ειμαστε.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3
    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    καλησπερα σου φιλε μου και καλα να περασεις με τον νεο σου δεκτη. κατι χρησιμο σε ολους τους linux δεκτες,ειναι το internet. μπορεις απο εκει να κατεβαζεις τα διαφορα προσθετα πιο γρηγορα και ευκολα και επισης εχεις και ενα σωρο plugins,οπως epg,radio κλπ (οποτε τον συνδεεις internet). driver kai bootloader συνηθως ενσωματονονται στα διαφορα image που βγαζουν οι ομαδες.,οποτε μαλλον πας κατευθειαν στο 3ο σταδιο. σε ενα στικακι (φορμαρισμενο σε fat32) περνας το image ως φακελο et5000 με τα 5 αρχειακια που εχει μεσα.εκει μεσα θα βρεις ενα αρχειο "noforce".απλα μετονομασε το σε "force" για να αναβαθμηστει αυτοματα και για να γλυτωσεις αρκετο χρονο απο το να βρεις την καταλληλη στιγμη που πρεπει να πατησεις ok.
    image...συνηθως ειναι το τι καθεται στον καθενα,αλλα εγω στον 9000 ξεχωρησα 2. αυτο http://www.satdreamgr.com/forum/imag...e-et5000-2451/ που ειναι ενα pli με καποιες ωραιοτατες προσθηκες και το egami image που ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας,αλλα αρκετα καλο.
    για οτιδηποτε αλλο,αλλα φυσικα και για τις δικες σου εντυπωσεις,εδω ειμαστε.
    εχω διαβασει τα καλυτερα και περιμενω...επιβεβαιωση..
    με linux,εχω μικρη εμπειρια.ενα 500αρακι στο υπνοδωματιο και εναν 800hd για δοκιμη.
    διαβασα και για το sif team πολυ καλα σχολια,αλλα για ξεκινημα τουλαχιστον,θα παω στο πιο οικιο pli(το φοραω στο 500αρακι).
    επισης-τον θελω και ως media player.
    εχω εναν 500αρι σκληρο,στον οποιο θα πεταω τις ματροσκες μου,αλλα συγχρονως θα τον εχω και για τις εγγραφες του 5000.
    τι φορματ να του κανω?
    εαν κανω το ext που ειναι για Linux,θα μπορω να πεταω μεσα τι ταινιες μου και πως?
    οποιαδηποτε προταση δεκτη.

    ευχαριστω για την αμεση απαντηση...!!


    **δεν μου ειπες το 2ρο image που εχεις ξεχωρισει.

  4. #4

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,784
    Rep Power
    2484984
    Quote Originally Posted by dmtrpapa View Post


    **δεν μου ειπες το 2ρο image που εχεις ξεχωρισει.

    -το είπε αλλά δεν το πρόσεξες. Egami image δες εδώ γι'αυτό

    http://www.satdreamgr.com/forum/imag...2442/#post9739

  5. #5
    Quote Originally Posted by korn View Post
    -το είπε αλλά δεν το πρόσεξες. Egami image δες εδώ γι'αυτό

    http://www.satdreamgr.com/forum/imag...2442/#post9739
    σωστος...και τα 2 περιεχουν ολα τα καλουδια του Pli?

  6. #6

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,784
    Rep Power
    2484984
    Αυτό θα στο πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει.-

  7. #7
    Quote Originally Posted by korn View Post
    Αυτό θα στο πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει.-
    ok παιδια.φευγω για το σπιτι και πεφτω με τα μουτρα.
    οπουδηποτε κολλησω,ριχνω συρμα.
    να`στε καλα...

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    Quote Originally Posted by dmtrpapa View Post
    σωστος...και τα 2 περιεχουν ολα τα καλουδια του Pli?
    οχι,το egami ειναι σε δικια του βαση κατασκευης και περισσοτερο θυμιζει...λιγο απο cvs των dream να πω?
    σχετικα με τον σκληρο που ρωτας πιο πανω. πρωτα να τον φορμαρεις σε fat32,μετα (αφου τον κουμπωσεις στον δεκτη) μεσα απο το image,θα βρεις τον δισκο σου και θα τον κανεις format και mount ως media/hdd. (αν δυσκολευτεις να βρεις το πως,πες μας ποιο image εβαλες,ωστε να προσπαθησουμε να σε βοηθησουμε να το βρεις).
    το sif που διαβασες... ειναι κατι που κι εμεις το ψαχνουμε. εχει καποιες μικροελειψεις,που ενω για τους αλλους δεκτες ειναι μια χαρα,για καποιες λειτουργειες των xtrend,εχει μεινει λιγο πισω και...οπως ειπα το ψαχνουμε!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704
    α,να σου πω επισης οτι το pli που φορας στο 500αρακι,ουδεμια σχεση εχει με τα νεωτερα openpli 2.0 (και φυσικα και η διαφορα μεταξυ enigma1 και enigma2 που υπαρχει αναμεσα στους 2 δεκτες).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10
    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    οχι,το egami ειναι σε δικια του βαση κατασκευης και περισσοτερο θυμιζει...λιγο απο cvs των dream να πω?
    σχετικα με τον σκληρο που ρωτας πιο πανω. πρωτα να τον φορμαρεις σε fat32,μετα (αφου τον κουμπωσεις στον δεκτη) μεσα απο το image,θα βρεις τον δισκο σου και θα τον κανεις format και mount ως media/hdd. (αν δυσκολευτεις να βρεις το πως,πες μας ποιο image εβαλες,ωστε να προσπαθησουμε να σε βοηθησουμε να το βρεις).
    το sif που διαβασες... ειναι κατι που κι εμεις το ψαχνουμε. εχει καποιες μικροελειψεις,που ενω για τους αλλους δεκτες ειναι μια χαρα,για καποιες λειτουργειες των xtrend,εχει μεινει λιγο πισω και...οπως ειπα το ψαχνουμε!
    οποτε Pli και βλεπουμε..

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    α,να σου πω επισης οτι το pli που φορας στο 500αρακι,ουδεμια σχεση εχει με τα νεωτερα openpli 2.0 (και φυσικα και η διαφορα μεταξυ enigma1 και enigma2 που υπαρχει αναμεσα στους 2 δεκτες).
    σαφως-το καταλαβα απο το pli που ειναι για τον 800hd.
    οντως καμια σχεση..

Page 1 of 11 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •