Results 1 to 10 of 10

Thread: Παλιά ράδια με λυχνίες

  1. #1

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Παλιά ράδια με λυχνίες

    Τελευταία με έπιασε νοσταλγία για την παλιά όμορφη εποχή πριν την επανάσταση των τρανζίστορ, τότε που τα ραδιόφωνα ακόμα έπαιζαν με λυχνίες, με το χαρακτηριστικό πράσινο "ματάκι" που ο φωτισμός του μεταβαλλότανε κατά τον συντονισμό του ραδιοφώνου.

    Έτσι βρήκα και παρήγγειλα μερικά παλιά ράδια για την συλλογή μου. Όλα τα ράδια λειτουργούν, βρίσκονται μετά την ανακαίνιση τους , είναι όμορφα σε όλο το μεγαλείο τους, λάμπουν όπως τότε που ήτανε καινούργια.

    Ένα από αυτά είναι το Radio Graetz FANTAZIA 622 (μοντέλο 1958) με εννιά (9) λυχνίες και τρία μεγάφωνα που θα μου έρθει σε μια εβδομάδα. Το αγόρασα με τα μεταφορικά 3900 κορόνες (160 ευρω).

    Φωτο 1. Εξωτερική εμφάνιση του Radio Graetz FANTAZIA 622


    Φώτο 2. Εσωτερική εμφάνιση του Radio Graetz FANTAZIA 622


    Φώτο 3. Πίσω κάλυμμα του Radio Graetz FANTAZIA 622


    Φώτο 4. Ηλεκτρονικό διάγραμμα του Radio Graetz FANTAZIA 622


    Φώτο εποχής -Γερμανία 1958-Νεα γυναίκα συντονίζει και ακούει το Radio Graetz FANTAZIA 622
    https://www.alamy.com/broadcast-radi...240754694.html

    Βίντεο 1 από το youtube με τον ήχο του Radio Graetz FANTAZIA 622


    Βίντεο 2 απο το youtube με τον ήχο του Radio Graetz FANTAZIA 622


    Βίντεο 3 από το youtube με τον ήχο του Radio Graetz FANTAZIA 622
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  2. #2

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    " Βαση σχεδιαγράμματος το παλιο αυτο ραδιο Graetz FANTAZIA 622 (μοντέλο 1958) δουλεύει σε 4 διαφορετικές τάσεις ανάλογα την χωρα, 110-127-150-220/240v. Σύνολο εχει 11 λυχνίες μαζί με την πράσινη που ειναι για ένδειξη σήματος. Τα μεγάφωνα ειναι 4, 2 γουφερ ενα για της μεσαίες και ενα τουιτερ. Μπορεί να λάβει 7 μπάντες συχνοτήτων. Για να δουλέψει χρειάζεται εξωτερική κεραία σε μήκος ανάλογα την μπάντα για της 6 μπάντες, εκτός της MW (μεσαία) που υπάρχει ενσωματωμένη. Το φανταστικό για την εποχή του από το σχηματικό διάγραμμα ειναι ότι διαθέτει και FM μπάντα (UKW) αλλα μόνο από 87,5 - 100,5MHZ. Το ραδιοφωνο για να δουλέψει σωστά χωρείς παράσιτα χρειάζεται να συνδεθεί στην γείωση της πρίζας με ξεχωριστό καλώδιο είτε σε μια βρύση νερού. Λογο παλαιότητας της κατασκευής του όμως αν υπάρχει ρελε στον ηλεκτρολογικό πίνακα, ίσως να το ρίχνει."

    Ευχαριστώ τον φιλο Δημήτρη απο αλλο φορουμ που μου εδωσε αυτες τις παραπάνω σημαντικές πληροφορίες. Η Τσεχία, όπως και άλλες ανατολικές χώρες δεν είχε την μπάντα 88-108MHz των δυτικών χωρών, είχε άλλη μπάντα στα FM την ονομαζόμενη "Aνατολική μπάντα" που ήτανε από 65 - 73 MHz. Το «Ανατολικό πρότυπο» 65 - 73 MHz αναφέρεται ως OIRT (Organisation Internationale De La Radio Et Television) και συγκέντρωνε τις χώρες του ανατολικού μπλοκ. Ηταν η μπάντα OIRT (VHF-I, "Eastern Standard"), 65,8–74 MHz. Ανέφερα στο Τσέχο πωλητή αν έχει το ράδιο δυτική μπάντα 88-108ΜΗz, μου απάντησε ότι το ραδιο πιάνει όλους τους σταθμούς FM στην περιοχή, χωρίς όμως να μου γράψει τα όρια 88-108MHz. Μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε ο φιλος Δημητρης, ναι μεν το ράδιο είναι δυτικού τύπου αλλά δεν πιάνει όλο το άκρο μέχρι 108MHz αλλά σταματάει στους 100,5MHZ και ο Τσεχος μου το απεκρυψε. Κριμα γιατι στην περιοχη μου εδω στους 104ΜΗz εχει εναν τελειο και αγαπημενο μου ραδιοφωνικο σταθμο.
    Last edited by tasos.cz; 07-05-23 at 06:42.
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  3. #3

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Παντως δεν θα με πειράζει και τοσο πολυ αν το ράδιο έχει φάσμα μόνο 87,5-100,5MHz, έτσι τα φτιάχνανε τα ράδια τότε, μετά επεκτάθηκε το εύρος έως τα 108MHz. Για την λήψη συχνοτήτων πέραν των 100,5MHz και πάνω θα χρησιμοποιώ ένα μικρό τρανζίστορακι ραδιοφωνο που θα το συνδέω στην υποδοχή γραμμοφώνου, δηλαδή θα χρησιμοποιώ το ράδιο λυχνιων σαν ακουστικό ενισχυτή, με εισοδο ένα μικρό ράδιο-τρανζιστορ με MP3 που εχω, η για το λαπτοπ μου, η για το κινητο μου, η για το ταμπλέτ μου κλπ. Θα ακούω έτσι τον μαγικό ήχο του παλιού ραδιοφώνου λυχνιών παντρεμένο με τις σύγχρονες διατάξεις iPhone, Smartphone, Laptop, CD player, κ.λπ.

    Yπάρχει μια εταιρία που κάνει βελτιώσεις στα παλιά ράδια λυχνιών, κυρίως αλλάζει το φάσμα από 87,5-100,5ΜΗz σε φάσμα 88-108 MHz, κάνει προσθήκη μονάδας Bluetooth, κάνει προσαρμογές εισόδου για ενίσχυση από iPhone, Smartphone, Laptop, CD player και άλλες βελτιώσεις. To περιγράφει η εξής μετάφραση (μηχανική μέσω Google):

    ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΩΝ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    -----------------------------------------------
    -Εύρος συχνοτήτων FM από 88 έως 108 MHz - Τα ραδιόφωνα λυχνιων που κατασκευάστηκαν στη Γερμανία τη δεκαετία του '50/60 είναι παγκοσμίως γνωστά για την εξαιρετική ποιότητα ήχου, την ομορφιά των επίπλων, τη δύναμη και τα ασυμβίβαστα πρότυπα σχεδίασης. Δυστυχώς, η ζώνη FM εκτείνεται από 87,5 έως 100 MHz, που είναι ελάχιστα χρησιμοποιήσιμη στις περισσότερες περιπτώσεις. Μετά από προσεκτική μελέτη και πολλές δοκιμές, καταφέραμε να ανεβασουμε το εύρος συχνοτήτων αυτής της μονάδας από 88 έως 108 MHz. Έχουμε επίσης ανακατασκευάσει το καντραν του ραδιοφωνου απολύτως πανομοιότυπο με το αρχικό, κατασκευασμένο από τα ίδια υλικά και τις ίδιες τεχνικές, αλλά με νέο εύρος συχνοτήτων. Το αποτέλεσμα είναι τέλειο. Γνήσιος εξοπλισμός, αλλά με δυνατότητα ακρόασης όλων των σταθμών σε οποιαδήποτε χώρα.

    – Τοποθέτηση δέκτη Bluetooth – Η μονάδα είναι εξοπλισμένη με δέκτη BLUETOOTH που τροφοδοτείται απευθείας από την πηγή τροφοδοσίας του ραδιοφωνικου δέκτη με λυχνιες . Αυτό επιτρέπει τον έλεγχο του ενισχυτή από οποιαδήποτε εξωτερική ψηφιακή συσκευή, όπως IPAD, smartphone ή εξελιγμένο σταθμό πολυμέσων. Έτσι, μπορείτε να ακούσετε τον αγαπημένο σας διαδικτυακό σταθμό ή καποιο μουσικο αρχείο χωρίς απώλειες χωρίς καλώδια στον χωρο σας. Ένας ασύρματος δέκτης μπορεί να εξοπλιστεί κατόπιν αιτήματος.

    - Σύνδεση πολλαπλών πλατφορμών - Αυτό το ραδιόφωνο θα συνοδεύεται από ένα προσαρμοσμένο καλώδιο προσαρμογέα για τη σύνδεση οποιασδήποτε ψηφιακής συσκευής, όπως iPhone, Smartphone, Laptop, CD player, κ.λπ. Αυτό το ειδικό καλώδιο δέχεται διαφορετικές σύνθετες αντιστάσεις μεταξύ της σύγχρονης συσκευής και του δέκτη. Επιπλέον, δύο στερεοφωνικά κανάλια ρέουν σε ένα χωρίς να αυξάνουν το φορτίο στη μονάδα εισόδου.
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  4. #4

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Παντως πέτυχα σε περίπτωση που ο Τσέχος που εμπορεύεται τα παλιά πολυ καλα εμφανισιακα ράδια κλείνει την επιχείρηση του και μου πούλησε τα ράδια σε πολύ καλή τιμή. Για παράδειγμα το πιο φτηνό που αγόρασα είναι το RadioTelefunken Bolero model 4081W που έχει επίσης ενσωματωμένο γραμμόφωνο. Το αγόρασα στην τιμή 1000 κορόνες δηλαδή μόλις με 43 ευρω! Είμαι περίεργος πάντως να δω όταν έρθει, αν πράγματι το ραδιοπικάπ αυτό RadioTelefunken Bolero model 4081W λειτουργεί όπως ισχυρίζεται ο Τσέχος. Εκτος αν ο Τσεχος εννοει οτι "λειτουργει" επειδη φωτιζει το καντραν του ραδιοφωνου οπως εδειχνε η φωτογραφια . Οπως και να εχει το πραγμα παντως τα 43 ευρω σαν αντικα τα αξιζει το μηχανημα αυτο ακομη και αν δεν δουλευει. Είναι το ίδιο ακριβώς όπως το παρακάτω RadioTelefunken Bolero model 4181W αλλά χωρίς πόδια, που είναι αυτό εδώ το μηχάνημα:

    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  5. #5

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Τα 9 καλοδιατηρημένα παλια ράδια που αγόρασα σε πολυ καλη τιμη και που ο Τσέχος ισχυρίζεται ότι "λειτουργούν" θα μου τα φέρουνε το Σάββατο. Είμαι περίεργος αν πράγματι δουλεύουν. Πάντως στις φωτογραφίες τους είναι όλα πανέμορφα, ανακαινισμένα, τα έπιπλα τους λάμπουν σαν καινούργια, το μπροκάρ (ύφασμα πριν τα μεγάφωνα) σε όλα είναι καινούργιο, πανέμορφο. Όλα τα ράδια είναι δυτικού τύπου, τα περισσότερα είναι από Γερμανία. Θα τα παρουσιάσω ολα εδώ, ένα προς ένα.
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  6. #6

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Έχω επίσης ένα παλιό ράδιο ανατολικού τύπου, ένα τσέχικο Tesla που το αγόρασα σε εξευτελιστική τιμή μόνο με 7 ευρω! Είναι ξύλινο, με μεγάλο σκαρί με διαστάσεις 65 x 40 x 25 cm και έχει βάρος 30kg. Έχει 9 λάμπες μαζί με το μαγικό μάτι, 4 μεγάλα μεγάφωνα και 2 μεγάλους μετασχηματιστές

    Όταν το έβαλα στην πρίζα δεν δούλεψε, καμία λάμπα δεν άναψε. Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ τα 4 μεγάλα μεγάφωνα που έχει μέσα το ράδιο και να το χρησιμοποιήσω σαν ηχείο για ένα στερεοφωνικο ραδιοενισχυτή με τρανζίστορ που έχω. Ο ραδιοενισχυτής έχει μεγάλο γυάλινο καντράν σε μήκος περίπου όσο το καντράν του ραδιοφώνου Tesla και αρχικά σκέφτηκα να κάνω μετατροπή στο ραδιόφωνο Tesla , να κάνω εκεί ένα μεγάλο άνοιγμα στο μπροστινό μέρος και εκεί να βάλω τον ραδιοενισχυτή.

    Όμως δεν θέλω το παλιό αυτό ράδιο να το καταστρέψω, δεν θα είναι όμορφο χωρίς τα κουμπιά και τα πλήκτρα που τώρα έχει. Απλά θα ακουμπήσω τον ραδιοενισχυτή πάνω στο ράδιο και θα συνδέσω τις εξόδους του στερεοφωνικού ραδιοενισχυτού με τα 4 μεγάφωνα. Το παλιό ράδιο ανατολικού τύπου το τσέχικο Tesla είναι αυτό εδώ στις παρακάτω φωτογραφίες.











    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  7. #7

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Μου φέρανε χθες τα εννέα παλιά ράδια με λυχνίες που είχα παραγγείλει. Το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Είναι τα εξής ράδια.

    1. Radio Grundig 2066/S
    2. Radio Telefunken Bolero
    3. Radio Telefunken Allegro
    4. Radio Blaupunkt Milano
    5. Radio SCHAUB Banjo 58
    6. Radio Concerton Trumf Stereo MD5730
    7. Radio Monark Typ 205
    8. Radio Grundig RF145 SK
    9. Radio Graetz FANTAZIA

    Όλα τα ράδια παίζουνε εκτός από ένα (Radio Monark Typ 205) στο οποίο άναψε το καντράν καθώς και οι λυχνίες του αλλά δεν είχε ήχο, ίσως υπάρχει καμία κακιά επαφή, αυτό θα το δω αργότερα. Είναι υπέροχο να βλέπεις τα πράσινα «μαγικά» μάτια των ραδιοφώνων να σε κοιτούν και να «βλεφαρίζουν» κατά τον συντονισμό . Ακόμη πιο καταπληκτικό είναι να ακούς τους ήχους αυτών των 60 ετών παλιών ραδιοφώνων, που είναι υπέροχοι ήχοι, με βαθιά μπάσα, σε άλλα ράδια λιγότερα και σε άλλα περισσότερα. Διαπίστωσα επίσης καλή απόδοση στα πρίμα, στις υψηλές ακουστικές συχνότητες.

    Όλα τα ράδια είναι δυτικού προτύπου (88 MHz-100MHz), μερικά που είναι λίγο πιο νεώτερα έχουνε ευρύτερη μπάντα (88 MHz-104MHz), κανένα όμως δεν έχει την τελική μπάντα στα FM 88 MHz-108MHz. Όλα είναι κατασκευασμένα στην τότε Δυτική Γερμανία, εκτός από ένα το Radio Concerton Trumf Stereo MD5730 που είναι κατασκευασμένο στην Σουηδία.
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  8. #8

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Τα ράδια που μου φέρανε είναι αυτά εδώ:



    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  9. #9

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες



    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

  10. #10

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,856
    Rep Power
    703041

    Re: Παλιά ράδια με λυχνίες

    Ανέβασα στο youtube για σύγκριση ήχου ένα βίντεο με δυο παλαιά ραδιόφωνα που παίζουν και είναι συντονισμένα στον ίδιο ραδιοσταθμό στην μπάντα UKV, δηλαδή στα FM. Και τα δυο ράδια είναι γερμανικά και τα δυο είναι ηλικίας 65 ετών και τα δυο έχουν εκτός από ράδιο και ενσωματωμένο γραμμόφωνο. Το πρώτο είναι το ράδιο Telefunken Bolero 2081W και το δεύτερο είναι το ράδιο Schaub Lorentz Banjo58. Ποιο ράδιο κατά την άποψη σας έχει καλύτερο ήχο?

    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •