Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: Streamlink

  1. #11
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Streamlink

    Quote Originally Posted by neoktistos View Post
    Γι' αυτό σου πρότεινα
    να χρησιμοποιήσεις, τους άλλους δύο players, ως έσχατη λύση! Το θεωρώ (το "ServiceApp"), ως... "αναγκαίο κακό" (καλό για μένα)!
    Σ' εμένα, μου έχει "λύσει τα χέρια", σε πολλές περιπτώσεις!
    Ακόμη καί σε διαφορετικά "Images", ασχέτως αν (όντως) υπάρχει (κυρίως στα "5002") μια σχετική καθυστέρηση!
    Πάντως, με τα ".mpd" (όπως καί με τα ".m3u8") δεν είχα θέματα, από την στιγμή που ίσχυαν ως "link"!
    Δε ξερω αν διαφερουν στο παρον θεμα οι SF4008 και SF8008 αλλα προφανως καπου υπαρχει η διαφορα, εκτος και αν τρεχεις SDG10 οπου γενικα δεν εχει θεμα με mpd streams.
    Υ.Γ.: VPN (ειτε σε εξωτερικο router ειτε σε plugin) συν το Serviceapp ανεβαζει τοσο το χρονο του zapping (συν το ρισκο κρασαρισματος) οπου δεν θελεις να το δουλευεις καθημερινα.

  2. #12
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Streamlink

    Quote Originally Posted by deepbluesky View Post
    Δε ξέρω αν διαφέρουν στο παρών θέμα οι "SF4008" και "SF8008" αλλά προφανώς κάπου υπάρχει
    η διαφορά. Εκτός και αν τρέχεις "SDG10", όπου γενικά δεν έχει θέμα με "mpd streams".
    Υ.Γ.: VPN (είτε σ' εξωτερικό router, είτε σε plugin) συν το "ServiceApp", ανεβάζει τόσο το χρόνο του zapping
    (συν το ρίσκο κρασαρίσματος) όπου δεν θέλεις να το δουλεύεις καθημερινά.
    Δεν πιστεύω στην... γκαντεμιά σου, φίλε μου!
    Απ' όσο θυμάμαι, στο "SDG" image, όταν το πρωτοεγκατέστησα ως πρώτο,
    αλλά καί ως δεύτερο (όπως έχω τώρα πρώτο το "SDG 8" και 2ο το "SDG 10"),
    είναι τα πιό σταθερά στην λειτουργία των IPTV streams, με... κάποια διαλείμματα
    (κατά καιρούς, δεν έπαιζαν τα "YouTube", ενώ "έπαιζαν" τα υπόλοιπα ή καί το αντίστροφο), που όμως η ομάδα,
    τ' αντιμετώπιζε μ' επιτυχία, αφού με μια ενημέρωση όλα επανέρχονταν στο "κανονικό", ενώ από την μεριά μου,
    το πολύ... μια φορά ν' ασχολήθηκα με κάποια έκδοση "StreamLink" κι αυτή για την προβολή των "Twitch", κατά πρώτο λόγο.
    Για το δεύτερο σκέλος (βλ. "Υ.Γ.") της απάντησής-αναφοράς σου, σχετικά με το"VPN", με βάζεις σε σκέψεις,
    διότι μέχρι πριν από λίγο καιρό, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω μια τέτοια υπηρεσία, αλλά μόνο στον δέκτη.
    Ήθελα δηλαδή να είχα κάποιες πληροφορίες, για τον τρόπο που επιτυγχάνεται η περίπτωση που σου ανέφερα,
    αλλά θα ξεφύγουμε απ' το θέμα.
    Ίσως να... σ' "ενοχλήσω" κάποια στιγμή, με προσωπικό μήνυμα (βλ. "PM").
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  3. #13

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Streamlink

    τα link που εχω στην παραθεση, εδω δουλευουν , αλλα αργα το βραδυ εκανα μια μινι διαπιστωση, οτι το link της ΕΡΤ1 επαιζε αλλο προγραμμα απο το κανονικο. τα αλλα 2 ηταν οκ.

    sf8008 k sf4008 ειναι σε ολα αλλοι δεκτες. και σε hardware , αλλα και σε drivers και γενικοτερο support (τον 8008 τον εχει αναλαβει το πρωην team της xtrend).

    επισης...
    εκτος και αν τρεχεις SDG10 οπου γενικα δεν εχει θεμα με mpd streams.
    ουτε στο 8 υπαρχει θεμα. μαλλον στους drivers παει παλι το θεμα.


    γενικοτερα παντως, βλεπω οτι εδω και παρα πολυ καιρο ταλαιπωρεισαι με τον δεκτη, με κυριο προβλημα του οτι εχει να κανει με stream κλπ...! 4Κ ειναι, αρα εχει μελλον και ζωη ακομα. δεν ψαχνεις καναν ενδιαφερομενο στα μερη σου που να εχει λιγοτερες απαιτησεις στη χρηση του, να τον κανεις μια προωθηση, και να πας σε καναν 8008 η καναν mio+ ...?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #14
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Streamlink

    Οποτε για αλλη μια φορα με φερνει σε αξεπεραστο εμποδιο ο SF4008.

    Αυτο που ομως δεν καταλαβαινω ειναι πως μπορει να σου παιζουν ακομα οι παλιες πηγες της ΕΡΤ:
    Code:
    #SERVICE 4097:0:1:9:9:0:0:0:0:0:http%3a//ert-live-bcbs15228.siliconweb.com/media/ert_1/ert_1_3Mbps.m3u8:Ert1 Hd
    #SERVICE 4097:0:1:49:49:0:0:0:0:0:http%3a//ert-live-bcbs15228.siliconweb.com/media/ert_2/ert_2_3Mbps.m3u8:Ert2 Hd
    #SERVICE 4097:0:1:10:10:0:0:0:0:0:http%3a//ert-live-bcbs15228.siliconweb.com/media/ert_3/ert_3_3Mbps.m3u8:Ert3 Hd
    Δεν θα επρεπε μεσω VPN παντα να παιζουν και εδω σε vlc/Win10;

    Για να αντικαταστησει οποιοσδιποτε αλλος δεκτης τον SF4008 θα επρεπε να
    1. εχει εστω εναν DVB-C/T2 Tuner
    2. προστιθεται σκληρος για τις εγγραφες
    3. διαθετει οσο γρηγοροτερο δικτυο η USB 3 για την μετακινηση των εγγραφων απο η προς το Windows 10 PC οταν οι ταχυτητες με τον SF4008 παταν στην καλυτερη μονο τα 90MB/s.
    4. εχει ευαισθητο DVB-S2X Tuner με δυνατοτητα ληψη Multistream transponder, ενδειξη dB και ανμαπαραγωγη οσο πιο χαμηλων και υψηλων symbolrates

    Θα με βολευε τον SF4008 να κρατησω για εγγραφες απο 2 DVB-T2 Tuner αφου πλεον συχνα δεν καλυπτομαι απο ενα μονο.
    Επειδη ομως εξακολουθω να χρειαζομαι επισης 2 DVB-C Tuner το στικακι στον Solo² θα κανει υπερωριες καθως ουτε ο SF8008 ουτε ο Mio 4K+ εχουν μονο 1 τετοιο Tuner εκτος και αν το στικακι δουλευει καθως πρεπει σε SDG 8/10 σ΄αυτους ανεβαζοντας ετσι σε 2 τα Tuner και παροπλιζω τον Solo².

    Ψαχνοντας τα μειον και των δυο δεκτων συναντησα δυο σοβαρα θεματα:

    Στον SF8008 δεν προβλεπεται να εγκαταστησεις εσωτερικα 2.5" HDD οπως εχω στον SF4008.
    Στην περιπτωση αυτη θα χρειαζομουν εξωτερικο σκληρο συνεοντας τον μεσω USB 3. Δεδομενου οτι καθε μερα μετακινω πανω κατω 10-20 GB απο/προς το PC ψαχνω για μια λυση ανθρωπινη.

    Ο Mio 4K+ δεν διαθετει 1Gbps LAN και ουτε παιζει >1080p.

    Οποτε καταλαβαινεις οτι δυσκολευομαι να επιλεξω εναν απ αυτους.

    Οσο για το κομματι των δωρεαν IP streams εχω την απορια (δεν εχω ασχοληθει καθολου) εαν μηπως μια Android συσκευη θα ηταν πιο αξιοπιστη αλλα εκει παλι χρειαζομαι EPG και ταυτοχρονες εγγραφες μεσω timers, δηλαδη κατι που σε Ε² θεωρειται αυτονοητο και δε γνωριζω κατα ποσο υλοποιειται ευκολα.

  5. #15
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Streamlink

    Quote Originally Posted by neoktistos View Post
    Δεν πιστεύω στην... γκαντεμιά σου, φίλε μου!
    Απ' όσο θυμάμαι, στο "SDG" image, όταν το πρωτοεγκατέστησα ως πρώτο,
    αλλά καί ως δεύτερο (όπως έχω τώρα πρώτο το "SDG 8" και 2ο το "SDG 10"),
    είναι τα πιό σταθερά στην λειτουργία των IPTV streams, με... κάποια διαλείμματα
    (κατά καιρούς, δεν έπαιζαν τα "YouTube", ενώ "έπαιζαν" τα υπόλοιπα ή καί το αντίστροφο), που όμως η ομάδα,
    τ' αντιμετώπιζε μ' επιτυχία, αφού με μια ενημέρωση όλα επανέρχονταν στο "κανονικό", ενώ από την μεριά μου,
    το πολύ... μια φορά ν' ασχολήθηκα με κάποια έκδοση "StreamLink" κι αυτή για την προβολή των "Twitch", κατά πρώτο λόγο.
    Για το δεύτερο σκέλος (βλ. "Υ.Γ.") της απάντησής-αναφοράς σου, σχετικά με το"VPN", με βάζεις σε σκέψεις,
    διότι μέχρι πριν από λίγο καιρό, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω μια τέτοια υπηρεσία, αλλά μόνο στον δέκτη.
    Ήθελα δηλαδή να είχα κάποιες πληροφορίες, για τον τρόπο που επιτυγχάνεται η περίπτωση που σου ανέφερα,
    αλλά θα ξεφύγουμε απ' το θέμα.
    Ίσως να... σ' "ενοχλήσω" κάποια στιγμή, με προσωπικό μήνυμα (βλ. "PM").
    Θα το συζητησουμε και δημοσια το θεμα του VPN απλα ειμαι ακομα στις δοκιμες και δε ξερω ποτε θα μπορεσω να το φτασω εκει που μου χρειαζεται.

    Εν συντομια μονο αυτα:

    VPN στα Windows 10 προς στιγμης ειτε με Urban VPN ειτε με VPN Unlimited, το πρωτο δωρεαν, το δευτερο επισης για μισο χρονο
    Το πρωτο δεν διαθετει linux config files οποτε το ξεχναμε για τους δεκτες μας.
    Το δευτερο μπορει να δουλεψει ειτε μεσω του Ε² δεκτη και OpenVPN plugin ακομα και με το πιο γρηγορο Wireguard.

    Για να μη επιρεαστει ομως η σταθεροτητα του δεκτη η οποιας αλλης συσκευης χρησημοποιησει το VPN επελεξα ενα φθινο router (τον Brume) το οποιο μπαινει ενδιαμεσα στον κυριο router και δεκτη.
    Το μειον ειναι οτι φρεναρει το δικτυο και οταν παιζεις με 1Gbps, ενοχλει λιγο.

    Το κυριοτερο μεχρι στιγμης και αλυτο προβλημα μου ειναι αυτη τη στιγμη να βλεπει το PC (192.168.0.182) τον δεκτη (192.168.8.33) αφου ο Brume λειτουργει ως γεφυρα (192.168.0.221 σε 192.168.8.1)

    Αν προλαβω και δω προκοπη τοτε το πιο πιθανο ειναι να κλεισω μια συνδρομη σε καποιο απο τα γνωστα VPN με βαρος αποφυγης του geoblocking.
    Περιμενω το Black Friday για προσφορες.

  6. #16
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Streamlink

    Επανερχομαι για να ανακοινωσω οτι εδω και μερικες ωρες στον ζωρικο SF4008 παιζουν ΕΡΤ 1/2/3 απο τις ακολουθες πηγες:

    Code:
    #SERVICE 4097:0:1:3E9:2:AA:5A0000:0:0:0:http%3a//cbd537474fbad4634b64787657ff6456.msvdn.net/ert1/ert_ev1_main/mainabr/playlist.m3u8:ΕΡΤ1 (geoblocked)
    #SERVICE 4097:0:1:459:9:AA:5A0000:0:0:0:http%3a//cbd537474fbad4634b64787657ff6456.msvdn.net/ert4/ert_ev4_main/mainabr/playlist.m3u8:ΕΡΤ2 (geoblocked)
    #SERVICE 4097:0:1:3EA:9:AA:5A0000:0:0:0:http%3a//cbd537474fbad4634b64787657ff6456.msvdn.net/ert3/ert_ev3_main/mainabr/playlist.m3u8:ΕΡΤ3 (geoblocked)
    Αυτο δεν λυνει φυσικα την ανικανοτητα του να αναπαραγει τα mpd streams αλλα τουλαχιστον δειχνει οτι ειναι εφικτη η λειτουργια τους ακομα και εδω με τουτο το δεκτη.
    Να δουμε για ποσο θα μας κανουν τη χαρη.

    Υ.Γ.: Να προσθεσω επισης οτι ηταν εφικτη η ταυτοχρονη εγγραφη σε ΕΡΤ 1/2/3/News/World οπως και του Servus TV HD μεσω DVB-C χωρις την παραμικρη ενδειξη προβληματος τουλαχιστον κατα τη 5λεπτη διαρκεια του πειραματος.

  7. #17
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Streamlink

    Καλημέρα, φίλε μου.
    Αν και άργησα να σου απαντήσω, σχετικά με τα ".mpd" streams, σου παραθέτω από επίσημο IPTV κανάλι
    και μάλιστα από... την Β. Κορέα!
    Τ' οποίο "παίζει" (παραδόξως) με "4097" και "5001", ενώ δεν φαίνεται πως λειτουργεί στο "5002" ("μαύρη εικόνα")!
    Code:
    #SERVICE 4097:0:1:0:0:0:0:0:0:0:https%3a//tv.nknews.org/tvdash/stream.mpd:KOREA CENTRAL TV   
    #DESCRIPTION KOREA CENTRAL TV
    Μπορεί σ' εσένα να ισχύει το ανάποδο!
    ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΒΟΕΙΟΥ ΚΟΡΕΑΣ.jpg

    * Το συγκεκριμένο κανάλι, έχει πρόγραμμα -αν δεν απατώμαι- μέχρι τις 16:00 ή 17:00.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  8. #18
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Streamlink

    Άλλο και τούτο:
    Τώρα και το "Kosmos TV" της Ρόδου, μέσω... "Open ATV 7.1" μέσω "Streamlink", αλλά με "localhost:8088"!!!
    Code:
    #SERVICE 5002:0:1:7185:7185:0:0:0:0:0:http%3a//localhost%3a8088/https%3a//5e8dfce185af1.streamlock.net/TvKosmosLive/TvKosmosLive/playlist.m3u8:TV Kosmos
    #DESCRIPTION TV Kosmos
    Τί μπορεί να κατάφεραν σ' αυτή την έκδοση οι... συνάδελφοι του "O.E. Alliance";
    Έχω δοκιμάσει μέχρι την "Open ATV 6.7" και αν θυμάμαι, είναι η πρώτη φορά που βλέπω τα συγκεκριμένα κανάλια!!!

    ΚΟΣΜΟΣ ΡΟΔΟΥ - Open ATV.jpg
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  9. #19

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Streamlink

    to atv, χρησιμοποιει ως εσωτερικη πορτα για το streamlink την 8088 , γι αυτο και η διαφορα...


    ενα πιθανο σεναριο του γιατι παιζει εκει, ειναι μαλλον καποια πιο προσφατη εκδοση του streamlink...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #20
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Streamlink

    Να συμπληρώσω, ότι σήμερα έκανα ενημέρωση στα πακέτα του λογισμικού και (όντως) μάλιστα περιείχε
    και το "streamlink".
    Επίσης, πρώτη φορά -εδώ και τρείς ημέρες- έβαλα αυτή την (τελευταία) έκδοση του "OPENATV" (7.1)!

    *** Από την άλλη, δεν μπορεί καί το SatDreamGr να χρησιμοποιήσει
    παράλληλα καί τις δύο πόρτες ("88" και "8088") ;
    Last edited by neoktistos; 22-09-22 at 20:07.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •