Results 1 to 4 of 4

Thread: περι sf8008

  1. #1

    περι sf8008

    Καλησπέρα,

    Επειδή μόλις παρέλαβα το octagon sf8008 4K twin dvbs2x και είμαι λίγο αρχάριος έτσι έχω χάσει λίγο την μπάλα και έχω 2 ερωτήσεις.

    1) μπορώ αυτό το image (SatDreamGr8) να το εγκαταστήσω στο συγκεκριμένο μηχάνημα?

    2) επειδή έχω ψυχολογικά δικά μου και κάθε φορά πού εγκαθιστώ κάτι θέλω να κάνω clean install. Δηλαδή μετά το φλασαρισμα τα πάντα να έχουν διαγραφεί και να υπάρχει μόνο το image που μόλις εγκατέστησα (δεν με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς το multiboot σε αυτή τη φάση) απλά θέλω ένα image clean fresh install. Μπορώ να το κάνω με το συγκεκριμένο image (SatDreamGr8) σε recovery mode η ξέρω γω με κάποιον άλλον τρόπο ώστε να εγκατασταθεί πάνω στην προηγούμενη να την εξαφανίσει και να έχω μόνο αυτό το image fresh clean install και τίποτε άλλο?
    Διότι μέχρι τώρα είχα ένα dreambox dm800se και κάθε φορά το φλαςάρα με τον κλασικό τρόπο μεσο web αφού εθετα το μηχάνημα σε recovery mode (πατώντας το κουμπί της έναρξης και μετά το έβαζα στην πρίζα) και άρχιζα πάντα fresh.

    Εδώ όμως έχω μπερδευτεί λίγο γιατί για παράδειγμα στο openatv forum βλέπω 2 images. Ένα recovery emmc και ena mmc σκέτο. Ποιο από τα δύο πρέπει να φλασάρω για να ξεκινήσω clean χωρίς κανένα άλλο image πάνω?

    (Και με το clean fresh installation εννοώ πως όταν κάνεις format στα windows και το κάνεις set-up ως καινούργια συσκευή και δεν κάνεις restore από backup και δεν έχει μείνει τίποτα από τις προηγούμενες εγκαταστάσεως)

    Ευχαριστώ και συγνώμη αν δεν βγάζω πολύ νόημα :)
    Last edited by bountyhunter21; 08-02-22 at 18:32.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Latest updates SatDreamGr8 images

    ναι, μπορεις να κανεις ολα αυτα που αναφερεις. να βαλεις ενα image πανω στον δεκτη με recovery mode και να εξαφανιστει οτι υπαρχει.

    τωρα... και η λογικη σε ολα τα image ειναι η ιδια, απλα υπαρχει μια διαφορα στην ονομασια.

    αν θελεις να βαλεις το sdg8 , απο τα 2 που υπαρχουν, θα επιλεξεις αυτο που ΔΕΝ ειναι multiboot.
    http://sgcpm.com/satdreamgr-images-8/octagon/sf8008/

    αν θελεις να βαλεις openatv , θα βαλεις αυτο που λεει "...recovery_emmc"
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Re: Latest updates SatDreamGr8 images

    Ευχαριστώ πολύ,

    Σας έχω πρήξει λίγο τελευταία.
    Απλά επειδή ήμουνα σε dreambox σχεδόν 10 χρόνια με άλλη τεχνολογία και άλλο τρόπο ξαφνικά μου φαίνονται όλα λίγο δύσκολα.
    Σκέφτομαι να βάλω το δικό σας image. Αυτό είναι βασισμένο στο τελευταίο nighty builds open pli σωστά?
    Απλά μία ερώτηση τα feed του δουλεύουν κανονικά? Για να μπορέσω να κατεβάσω emulator κτλ?
    Κι άλλη μία ενοχλητική ερώτηση: τι μπορώ να κάνω διαφορετικό με αυτό τον δέκτη σε σύγκριση με τον παλιό? Υπάρχουνε άλλα add-ons? Έχεις να προτείνεις κάτι καλό? Π.χ. να βλέπω τα ελληνικά free κανάλια όπως κ ta hybrid σαν της ΕΡΤ η ακόμα και αλλά free παρόμοια διεθνή. Δεν ξέρω εγώ έκανα απλά 2-3 βασικά πράγματα έβλεπα με emulator oscam και τίποτα άλλο, διότι ο δέκτης ούτε χώρο είχε Και όσο να ναι σερνόταν. Επίσης θα μπορώ να κάνω cast από κινητό μου ή δεν ξέρω εγώ τι άλλα έτσι όμορφα περίεργα πράγματα, για να περνάει η ώρα αλλά και λειτουργικά επίσης.

    Ευχαριστώ :)
    Last edited by bountyhunter21; 09-02-22 at 01:57.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Απ: Latest updates SatDreamGr8 images

    το sdg8 , ειναι "επιλεγμενο" pli... εχει σαν βαση το pli, αλλα εχει πανω αρκετες αλλαγες (καποιες απο τις οποιες εχουν περασει στο pli, καποιες αλλες οχι).το feed δουλευει κανονικα.

    το τι μπορεις να κανεις...και hbbtv μπορεις να δεις (στο pli οχι) , και να streamαρεις καναλια μπορεις στο κινητο η το laptop, και να βαλεις iptv links (εχουμε και ενα προσθετο ενσωματωμενο, το greekstreamtv,το οποιο προσφερει free και νομιμα, τηλεοπτικους σταθμους απο αρκετα μερη της ελλαδας)...
    και πολλα αλλα, τα οποια θα ανακαλυψεις εν καιρο (α, λεει και τον καιρο ).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 168
    Last Post: 26-02-24, 19:39
  2. Θερμοκρασία του δέκτη (Octagon SF8008)
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 23
    Last Post: 17-09-19, 17:45
  3. Octagon SF8008
    By EnoSat in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-18, 18:28
  4. Replies: 5
    Last Post: 07-12-18, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •