Results 1 to 10 of 10

Thread: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

  1. #1

    Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    Καλησπέρα σας,


    Πρώτα θέλω να ζητήσω συγνώμη άμα είμαι σε λάθος φόρουμ, *και δεύτερον θα ήθελα την* κατανόηση σας διότι δεν είμαι πολύ σχετικός με το αντικείμενο, έχω να ασχοληθώ 8 χρόνια.*

    Είχα ένα dreambox 800se HD (το οποίο χάλασε) με το οποίο έπαιζα oscam μέσο δορυφόρου και τίποτα άλλο.*


    Επειδή πλέον δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να πάω σε ακριβό μηχάνημα και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ένας αξιόπιστος δορυφορικός HD δέκτης που να παίζει χωρίς πρόβλημα OSCAM και τίποτα άλλο. Είναι το μόνο που με ενδιαφέρει.*


    Ούτε τρελα specs ούτε να κάνει άλλα πράγματα μόνο αυτό. Να είναι αξιόπιστος, με καλό σήμα, σχετικά απλώς στο setup και να δουλεύει χωρίς πρόβλημα για τη συγκεκριμένη δουλειά που το θέλω διότι έχω ήδη στημένα ένα πιάτο με τρεις κεφαλές πάνω.*


    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.*

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    σε λαθος forum δεν εισαι... αν μπορουμε να βοηθησουμε καλα εισαι...

    αρχικα εγω δεν καταλαβα, τι ακριβως ψαχνεις. καποια προταση για δεκτη (οικονομικο που να κανει τη δουλεια σου?)
    η καποιον μεταχειρισμενο δεκτη ...

    επισης... ο 800se που χαλασε, τι ακριβως χαλασε? τι κανει ο δεκτης? δοκιμασες το βασικο που ειναι ενα αλλο τροφοδοτικο? (δωσε καποιες λεπτομερειες, μηπως και σωνεται...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    Καλησπέρα,
    Ευχαριστώ για την απάντηση μάλλον τα είπα λίγο μπερδεμένα.
    Ο παλιός κάηκε κυριολεκτικά μαύρισε και μύρισε όλο το κομμάτι πού είναι ο tuner μέχρι και το καλώδιο. Σαν να έλιωσε και βγάζει σαν υγρά χαλασμενης μαύρης μπαταρίας. Δεν ξέρω τι έγινε ήταν προχθές βράδυ που έβρεχε και έριξε και κάτι αστραπές μπορεί να έπαθε βραχυκύκλωμα, αλλά μάλλον πέθανε τα είχε και τα χρονάκια του. Εκτός αν γνωρίσεις κάποιον καλό τεχνικό στην Αθήνα να μου το προτείνεις να μπορέσω να το πάω. Εγώ αυτό που ψάχνω είναι ένας καινούργιος δέκτης είτε linux ακόμη και android box γύρω στα 100 ευρώ Το πολύ που να παίζει σταθερά emulators (oscam συγκεκριμένα) να είναι εύκολο να του περάσεις image και τα μπουκέτα των καναλιών. Κατά 95% η χρήση του δορυφορικου μου δέκτη ήταν να βλέπω με oscam. Επειδή αυτόν που έχω τον πήρα πριν 7 χρόνια και τον είχα σεταρισμένο έχω χρόνια να ασχοληθώ τι παίζει στην αγορά και αν μπορώ να βρω κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα για να κάνω τη δουλειά μου.
    Σε ευχαριστώ πολύ

    Edit: Έκανα μια έρευνα από χθες και βρήκα κάποια που φαίνονται πολύ αξιόλογα αλλά είναι λίγο τσιμπημένα για το μπάτζετ. Όχι τραγικά πιο ακριβά αλλά ξεφεύγουν λίγο.

    Vu zero
    AMIKO VIPER 4K
    OCTAGON SF8008 S2X

    Επίσης έψαξα στο ebay για μεταχειρισμένα dm800 (κλώνους) και βρίσκεις κάποια γύρω στα 70 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Και ίσως λίγο πιο κάτω αλλά αν μπορώ να πάρω καινούργιο στα 100 ευρώ Το πολύ προφανώς θα προτιμήσω καινούργιο.

    Τι γνώμη έχεις?
    Last edited by bountyhunter21; 03-02-22 at 23:38.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    αρχικα να ξεκινησεις τσεκαροντας την εγκατασταση σου... παιζει να μπαινει νερο απο το καλωδιο σου.
    τωρα για τεχνικο... οσο καλος κι αν ειναι, η ζημια οπως την περιγραφεις, ειναι χοντρη και ασυμφορη.

    κλωνος dm800 στα 70E??? οχι βεβαια... (και ας ειναι και ο se) .

    τωρα... το 100αρικο, νομιζω ειναι ενα καλο μπατζετ και μπορεις να παρεις ολοκαινουριο αξιολογο δεκτη, η εναν παρα πολυ καλο μεταχειρισμενο (εχω δει και κανα δυο αγγελιες ).
    επισης, με κατι παραπανω (δεν ξερω εαν σε παιρνει)...

    στα 120 ειναι ο edision osmini 4K
    στα ιδια ο sf8008 4K(single tuner)

    και στα 80-100 οι edision os nino και osnino pro.

    οπως ειπα, δεν ξερω το ποσο ευκολο ειναι να φυγει λιγο πανω το μπατζετ σου, αλλα στα 120, παιρνεις εντελως αλλο δεκτη (4Κ, αλλος επεξεργαστης, περισσοτερες δυνατοτητες, μεγαλυτερο θεωρητικο προσδοκιμο ζωης...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    Ευχαριστώ πολύ μάλλον θα υπερβω το budget και θα πάω στον sf80084K διότι από ότι καταλαβαίνω μιλάμε για άλλο επίπεδο και θα κρατήσει με τα χρόνια ακόμη και για iptv αν χρειαστεί κάποια στιγμή. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου καλό βράδυ

  6. #6
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    Δεν θα το μετανιώσεις, πιστεύω.
    Ό, τι πρέπει για τα λεφτά που ζητάς κι εφόσον ξέρεις να το χειρίζεσαι!
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  7. #7

    Απ: Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    Ευχαριστώ καταλήγω στον OCTAGON SF8008 S2X twin 4K και παίρνει πολλά images και είναι και multi stream.**

    Γύρω στα 135 βγαίνει από γερμανικό amazon με διπλό δορυφορικό tuner και όχι hybrid ένα δορυφορικό και έναν επίγειο.*
    Εκτός εάν καταλαβαίνω κάτι λάθος. Είναι καλύτερο να πάρω τον combo? Διότι βλέπω έχεις το ίδιο :). Η διαφορά του είναι ότι μπορώ να πιάνω και επίγεια(δεν με ενδιαφέρουν τα επίγεια καθόλου είναι η αλήθεια τα βλέπω στην τηλεόραση)? Στην περίπτωση που στο μέλλον θέλω να βάλω και iptv έχει καμία σημασία άμα πάρω με τον διπλό δορυφορικό tuner η combo?

    Ερώτηση πάντως άμα ξέρεις από τεχνικά γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω.*

    Το συγκεκριμένο έχει διπλό δορυφορικό tuner. Όμως εγώ πάνω έχω ένα πιάτο τρεις κεφαλές και έναν switcher/splitter και κάτω φυσικά κατεβαίνει μόνο ένα καλώδιο.*

    Αυτά με διπλό tuner όμως έχουν δύο επιλογές εισόδου. Πώς το χρησιμοποιώ αυτό Και τι να το κάνω?*

    Εννοώ πως εάν έχω συνδεμένο μόνο φυσικά το ένα καλώδιο που έρχεται από πάνω θα λειτουργεί το μηχάνημα ως διπλό tuner?*

    Δηλαδή να μπορώ ταυτόχρονα να γράφω στο ένα κανάλι και να βλέπω ένα άλλο.*

    Επίσης άμα λέμε 1/1000000 καεί το ένα tuner (αυτό έπαθα στο προηγούμενο μηχάνημα που είχε μόνο ένα tuner) θα λειτουργεί κανονικά το μηχάνημα με το άλλο tuner?*

    Sorry γιατί είμαι λίγο άσχετος και δεν ξέρω αν γνωρίζεις απλά ρωτάω.*

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    αρχικα... το οτι εχει το μηχανημα 2 tuner, δε σημαινει οτι πρεπει απαραιτητα να χρησιμοποιεις και τα 2... , εχεις το 2ο απενεργοποιημενο.
    το θεμα της επιγειας... 10δες στικακια usb tuner ειναι συμβατα με τον δεκτη. οταν και αν αποφασισεις οτι θελεις να δεις και επιγεια, απλα κανε μια ερωτηση, να σου πουμε αν εχουμε καποια επιβεβαιωμενα οτι δουλευουν...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    Ευχαριστώ απλά είχα την ψευδαίσθηση ότι έχει άμα διπλό tuner λειτουργούν και τα δύο ταυτόχρονα και σε αφήνει και να γράφεις και να βλέπεις την ίδια στιγμή έχοντας μόνο μία σύνδεση κεραίας. Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια κάτι έμαθα σήμερα :)

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Βοήθεια με δορυφορικό HD δεκτη

    οοοοχι ακριβως...

    ειναι λιγο πιο πολυπλοκο. αν εχεις ενα καλωδιο, μπορεις να βαλεις ενα κοινο splitter (με power pass) και να βλεπεις/γραφεις, μονο σε καναλια του ιδιου δορυφορου, της ιδιας πολωσης και ιδιας μπαντας (κοινως στο ιδιο τεταρτημοριο).

    αν θελεις η εγκατασταση σου να ειναι εντελως ανεξαρτητη... twin lnb (οσα απο αυτα ενδιαφερουν) , 2ο diseq εαν ειναι περισσοτερα απο 1, δευτερο καλωδιο, και εισαι πιο ελευθερα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •