Results 1 to 3 of 3

Thread: Διαμόρφωση USB Stick για φλασάρισμα Enigma δέκτη

  1. #1
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Διαμόρφωση USB Stick για φλασάρισμα Enigma δέκτη

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Η ερώτηση που θέλω να κάνω, ήταν να την ενσωματώσω ως παρένθεση σε ερώτηση στο θέμα "Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image",
    κάτι σαν υποερώτημα.
    Αυτό γίνεται επειδή έχω δοκιμάσει (αποτυχημένα) να ξαναπεράσω στην "Θέση 1" την τελευταία έκδοση του SatDream 8 ή έστω κάποια από τα τελευταία.
    Για την ιστορία, έχω περάσει -παραδόξως- στην ίδια θέση (πάνω του) το "OPEN ATV 6.4" (όχι την "multiboot" έκδοση) και μάλιστα on-line ( !!! ), ενώ από το
    τελευταίο (Open ATV) δεν μπορώ να κάνω το ίδιο (on-line αναβάθμιση, δεν συνδέεται διαδικτυακά).
    Να σημειώσω ότι δεν έχω δοκιμάσει να φλασάρω λογισμικό από άλλη ομάδα γενικά μέσω USB.
    Ίσως να το επιχειρήσω σήμερα.
    Επίσης, με το Open ATV, ο δέκτης λειτουργεί κανονικά με... κάποιες παραφωνίες (π.χ. "Streamlink", "GreekStreamTV").

    Στο κυρίως θέμα.
    Τα Windows, πριν κάνω διαμόρφωση, στις πληροφορίες του USB Stick και πέρα από την χωρητικότητα (32GB),
    μου εμφανίζει ως (σε παρένθεση οι εναλλακτικές):
    α) "Σύστημα αρχείων" το "FAT32" ως προεπιλογή (NTFS, exFAT) και
    β) "Μέγεθος Μονάδας Εκχώρησης" ως προεπιλογή "16 kilobyte" (8192 byte, 32 kilobyte, 64 kilobyte).

    Σκέφτηκα ότι ο λόγος που δεν πετυχαίνω τον σκοπό μου, ίσως να είναι η σωστή επιλογή του " β ".

    Αν αλλάξω την δεύτερη επιλογή, σε "8192 byte" ή "32" ή "64" kilobyte, θα υπάρξει αποτέλεσμα ή δεν παίζει ρόλο;
    Ή ακόμη αλλάξω το σύστημα των αρχείων σε μια από τις παραπάνω επιλογές, έχει κάποιο νόημα;
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,425
    Rep Power
    4091704

    Re: Διαμόρφωση USB Stick για φλασάρισμα Enigma δέκτη

    δε νομιζω να παιζει ρολο το β,
    αλλα ετσι για την ιστορια, με φιλο απο εξωτερικο που ειχα μια συζητηση (με αφορμη προβλημα εγκαταστασης του hbbtv) εκανε κανονικα πληρη εγκατασταση του image με στικακι χωρις προβλημα.(οποτε αποκλειουμε το προβλημα στο λογισμικο).

    επισης... στο αλλο θεμα που ειναι ανοιχτο προς συζητηση, τονισα πολλες φορες οτι πρεπει απαραιτητα να μπει με usb καποιο λογισμικο στον δεκτη σου (δοκιμασε και αλλης ομαδας), για να γινει σωστη διαμορφωση των partitions.

    κανεις ενα σωρο αλλα πραγματα, αλλα δεν κανεις πρωτα το απαραιτητο και στο τελος θα βρεις παλι μπροστα σου τα οποια προβληματα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Διαμόρφωση USB Stick για φλασάρισμα Enigma δέκτη

    Αυτό σκέφτηκα από την αρχή (για την αναβάθμιση με USB) αλλά με πρόλαβε η on line.

    Μια που ανέφερες για την υβριδική, όπως είχες αναφερθεί και σε προηγούμενη απάντησή σου,
    στο σχετικό θέμα, όντως δουλεύει η HbbTV στο OPEN ATV.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Εγγραφή στο usb stick
    By EMMANOUEL in forum Vu+ Zero
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-19, 21:38
  2. 2 usb stick
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 18-10-12, 19:45
  3. wi fi stick
    By Irte180 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-12, 03:50
  4. Εγραφή σε usb stick
    By harisgr in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 18
    Last Post: 05-09-11, 09:15
  5. usb stick
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 25
    Last Post: 30-03-11, 21:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •