Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Τηλεκοντρολ

  1. #1

    Τηλεκοντρολ

    Καλησπερα στην παρεα

    Εδω και μερικες εβδομαδες εχω προβλημα με το τηλεκοντρολ πρεπει να το πατησω 10 φορες για να δουλεψει με οποιο images και αν βαλω .....(μπαταριες καινουργες ενωοειται) ενω στελνει εντολη ο δεικτης (vu+solo4k) δεν ανταποκρινεται...
    γνωριζει καποιος κατι ???

    Ευχαριστω πολυ Νικος

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Τηλεκοντρολ

    η αληθεια ειναι, οτι το συγκεκριμενο προβλημα, το εχω διαβασει αρκετα τελευταια για vu (πχ κι εδω που το βρηκα μια στα γρηγορα https://forums.openpli.org/topic/785...tiple-presses/ κι εδω https://forums.openpli.org/topic/782...ng-on-openpli/ ) , αλλα πουθενα και κανεις δεν εδωσε μια καλη απαντηση...

    τωρα... το "στελνει εντολη" που αναφερεις, εννοεις οτι αναβει καποιο λαμπακι πανω στο control? η οτι αναβει (αν υπαρχει) καποιο λαμπακι rc πανω στον δεκτη?


    Α! επισης, αναφερουν καποια ασυμβατοτητα με το προσθετο lcd4linux (αν τυχων το εχεις εγκατεστημενο).
    Last edited by georgeflu; 01-11-20 at 23:56.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Re: Τηλεκοντρολ

    αναβει ενα λαμπακι στο τηλεκοντρολ ...... δεν ξερω τη να βαλω επανω για να δουλεψει παλι ...... τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Τηλεκοντρολ

    αλλο rc υποθετω δεν δοκιμασες (ετσι για να φυγει η ιδεα...)

    ασχετα απο το λαμπακι που αναβει, παρε κινητο, ανοιξε καμερα και μεσα απο την καμερα κοιτα εαν αναβει σωστα, το υπερυθρο (το led που στελνει την εντολη στον δεκτη,μπροστα στο rc) οταν πατας καποιο κουμπι πανω σε αυτο...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Re: Τηλεκοντρολ

    εχω δοκιμασει και αλλα rc εχω εδω και ενα vu+solo2 και ενα vu+zero ολα δουλευουν κανονικα το δοκιμασα και ετσι οπως μου ειπατε εκανα και αυτο με τα κουμπια πατημα μαζι 2 με το 7 κτλ αλλα τιποτα πρεπει να παταω αρκετες φορες μεχρι να παρει την εντολη

  6. #6

    Απ: Re: Τηλεκοντρολ

    και αυτο με την καμερα το εκανα δουλευουν σωστα ολα

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Απ: Re: Τηλεκοντρολ

    Quote Originally Posted by THRYLOS-G7 View Post
    εχω δοκιμασει και αλλα rc εχω εδω και ενα vu+solo2 και ενα vu+zero ολα δουλευουν κανονικα το δοκιμασα και ετσι οπως μου ειπατε εκανα και αυτο με τα κουμπια πατημα μαζι 2 με το 7 κτλ αλλα τιποτα πρεπει να παταω αρκετες φορες μεχρι να παρει την εντολη
    του 4Κ δουλευει κανονικα στους αλλους...?
    και των αλλων δεν δουλευει στον 4Κ ... σωστα το καταλαβα?

    κανεις και μια δοκιμη με καποιο προγραμματακι στο κινητο (android) με wifi remote control. αν δε δουλευει ουτε απο εκει... καποιο bug του δεκτη. αν δουλευει απο εκει, ισως να εχει θεμα το υπερυθρο ματακι του δεκτη.

    (και ειπαμε δεν εχεις εγκατεστημενο το lcd4linux...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    Απ: Re: Απ: Re: Τηλεκοντρολ

    Ναι σωστα καταλαβατε..... το εχω κανει και αυτο με κινητο (android) με wifi remote control. παει σφαιρα.... δοκιμασα και αυτο https://www.amazon.de/Vu-externer-Em.../dp/B01NCT6DR2 αλλα τιποτα ...οχι δεν εχω πειραξει τιποτα (lcd4linux) το αφηνω το images ετσι οπως ειναι προσθετω μονο μερικα plugin πχ. E2iPlayer.

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Απ: Re: Απ: Re: Τηλεκοντρολ

    Quote Originally Posted by THRYLOS-G7 View Post
    Ναι σωστα καταλαβατε..... το εχω κανει και αυτο με κινητο (android) με wifi remote control.
    μαλιστα...
    με ολα τα παραπανω ( δεν δουλευει με κανενα κανονικο remote control,αλλα δουλευει μεσω wifi) εμενα μου δημιουργει μια εντυπωση, οτι υπαρχει καποια βλαβη στον δεκτη, στο τμημα που δεχεται/μεταφερει τις εντολες απο το remote control (αν ηταν κατι αλλο απο τον δεκτη, δε θα δουλευε ουτε με το κινητο).
    αν ηταν ομως, απλως το ματακι, θα περιμενα ισως να δουλεψει με το extender (εκτος κι αν κανει βραχυκυλωμα το ματακι, και το μπλοκαρει ολο).

    δεν ξερω εαν μπορεις να ρωτησεις σε καποιο service, καποιο mail στη vu+ (αν και φημες λενε οτι δεν απαντανε πλεον) , η στο καταστημα που τον πηρες?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Τηλεκοντρολ

    να κανω αλλη μια "περιεργη" ερωτηση/προταση...

    μπορεις να βγαλεις τον δεκτη απο εκει, και να τον πας καπου αλλου? πχ σε αλλο δωματιο και να τον δοκιμασεις, μηπως υπαρχει καποια συσκευη στον χωρο που μπλοκαρει/καβαλαει τις εντολες του rc ???
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •