Results 1 to 8 of 8

Thread: Εdision osmini 4k προβλημα

  1. #1

    Εdision osmini 4k προβλημα

    Καλησπερα πηρα αυτον τον δεκτη Εdision osmini 4k εγκατεστησα το satdreamgr 8 zeus κατεβασα το kodi leia περασα τα προσθετα που θελω ολα καλα, οταν ομως μπω στο kodi και παω σε καποιο απο αυτα πχ (sportdevil alivegr atlas) o δεκτης κολαει και βγαινει απο το kodi, μερικες φορες κολαει τελειος πρεπει να τον βγαλω απο το ρευμα,η οπως φαινετε στις φωτο εχει διπλη εικονα τοσο απ το μενου του kodi οσο και απο το δορυφοτικο καναλι που παιζει,επισης εβαλα απο το site αυτο το image(Satdreamgr 8 Osmini4K experimental backup with Kodi 18.6)και μου κανει παλι τα ιδια υπαρχει καποια ιδεα τι μπορει να φταιει.Ευχαριστω εκ των προτερων.
    Attached Images Attached Images

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    αρχικα να ρωτησω ποιας ημερομηνιας image εγκατεστησες, μια και με τον δεκτη καποια στιγμη ειχαμε μια αλλαγη (απο 64 σε 32bit) .

    εχω τον mio+ και απο τα προσθετα που αναφερεις, εχω μεσα το alivegr.

    το βαζω ομως και παιζει κανονικα...(δεν κολαει,αν και καποιες φορες καθυστερει, και δεν με πεταει εξω)
    και επισης οταν βγω δεν εχω κανενα προβλημα με διπλη εικονα...

    τωρα, η ο συνδιασμος με κατι ακομα ειναι που σου δημιουργει το προβλημα, η καποιο προσθετο.(σε αυτη την περιπτωση, μπορεις να βαζεις ενα/ενα τα προσθετα που θες και να δοκιμαζεις...)

    τωρα επειδη δεν ειμαι και πολυ φανατικος χρηστης του kodi, νομιζω οτι καπου εχει αρχειο καταγραφης σφαλματων. ισως κατι να φαινεται σε αυτο.

    και... αν παλι θες, μια και υπαρχει διαθεσιμο το multiboot, ριχνεις ενα αλλο image, φορτωνεις τα προσθετα σου και εκει στο kodi και βλεπεις το αποτελεσμα.

    και τελος... (επειδη σε ειδα να ρωτας το ιδιο στο linuxsat) σε μια ρωτηση φιλου εκει, ποιον δεκτη να παρει για να παιζει το kodi... εχω γραψει μια απαντηση, για kodi να παρει κανα android box. αν και παιζουν καποιοι δεκτες,αυτο δεν ειναι απροβληματιστο...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    Ευχαριστω για την απαντηση σου εχω και τον osmio4kplus με τα ιδια προσθετα και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε καθυστεριση ουτε κατι που να με προβληματιζει μαλιστα τρεχει πολυ καλα μπορω να σου πω ακομα καλυτερα και απο ενα android box που εχω αυτο που γινεται με τον μινι ειναι πολυ παραξενο γιατι μερικες φορες το κανει και με το προσθετο livefootball,παρατηρησα οτι αν μεινει καποια ωρα στο stanbay στην οθονη μου γραφει κατι σαν pron η κατι αλλο δεν ξερω τι σημαινει και επισης μολις τον ανοιγα η θερμοκρασια ηταν 62 μετα απο λιγο πηγαινε 67-69 του εριξα την θερμοκρασια απο 69 σε 56 (με ανεμιστηρακι)και σαν να δουλευει καλυτερα.
    Attached Images Attached Images

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    εκανα μια αναδρομη στο παρελθον, να βρω τις συζητησεις που ειχαμε κανει, στις δοκιμες του δεκτη...

    σε γενικες γραμμες, δεν ειχαμε προβληματα και διαφορες με τους αλλους της οικογενειας (φυσικα και πιθανον κατι να εχει αλλαξει απο τοτε), πλην του οτι ο mini4k ειχε μικρη μνημη και χρειαζεται swap (επεκταση μνημης) σε καποιο usb stick.
    εχεις κανει?

    και επισης βλεπω οτι χρησιμοποιεις καποιο 3ο skin. δοκιμασες και με το default και εχεις παλι το "ειδωλο" ?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    Το ειδωλο δεν βγαινει παντα αυτο που κανει συχνα ειναι να βγαινει απο το kodi εμφανιζοντας το λογοτυπο του satdreamgr zeus και μετα να εμφανιζει το καδρο των προσθετων θα αλλαξω το skin και θα δω μηπως υπαρχει καποια αλλαγη και θα ενημερωσω η μνημη του δεκτη ειναι στο 37% και εχω και 16 usb παντως σε ευχαριστω και παλι.

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    στο 37% λογικα ειναι η χρηση της flash. η χρηση ram? (αν και βλεπεις την χρησιμοποιουμενη και δεν βλεπεις ποσο ανεβαινει οταν επιλεγεις την εφαρμογη) και επισης, το στικακι το εχεις. εχεις παραχωρησει καποια mb για χρηση ram?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    Καλησπερα georgeflu (εχεις παραχωρησει καποια mb για χρηση ram)αυτο δεν το ξερω και δεν το εχω κανει,εβαλα στην θεση 2 το opennfr-6.4-osmini4k-r003-20200725 και ειναι πολυ σταθερο το kodi εχει την εκδοση leia18.7 το satdreamgr 8 εχει την εκδοση leia18.6 δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο,ειναι πιο πολυπλοκο image για μενα αυτο αλλα το kodi παιζει οπως σου ειπα μια χαρα βεβαια θα προτιμουσα να ειχα το satdreamgr 8 αλλα τι να κανουμε ολα καλα.

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Εdision osmini 4k προβλημα

    για επεκταση μνημης, πας στο panel+ /panel συστηματος/διαχειριση swap .
    εκει επιλεγεις "δημιουργια αρχειου swap ...(αναλογα με το πως εχεις κανει mount το στικακι σου,usb η hdd)"
    μετα επιλεγεις "ενεργοποιηση swap (οποιο εχεις δημιουργησει) και αν θες ξανατσεκαρεις...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. OSmini
    By gap30 in forum English Section General
    Replies: 8
    Last Post: 24-07-17, 22:58
  2. OSmini πρόβλημα με αναλογική έξοδο ήχου
    By drspiros in forum Περί Edision Enigma 2
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-16, 23:58
  3. προβλημα με openmultiboot σε osmini
    By elpan in forum Multiboot Edision
    Replies: 25
    Last Post: 24-05-16, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •