Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

  1. #1

    Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Παιδια καλησπερα, εχω κατι χρονια να ασχοληθω κ ετσι που επεστρεψα ελλαδα κ εψω ετοιμη την εγκατασταση ειπα να το λειτουργισω παλι.
    Αποσο βλεπω ... δεν βλεπεω τιποτα πια στο dreambox μου.

    θελω να βαλω το καινουριο image που υπαρχει για τον clone dreambox 800HD με sim 2.01
    μπορειτε να με καθοδηγισετε καθως δεν τα θα θυμαμαι καλα. εχω περιστρεφομενο πιατο και θελω μετα να περασω κ τις τελευταιες ενημερωσεις καναλιων.

    εχω το dreamset για την μεταφορα των καναλιων, αλλα δεν εχω που να βρω το αρχειο μετα καναλια πια.
    και εποσης καποιος οδηγος για να ρυθμισω το πιατο μου υπαρχει?
    Που παω για να τα κανω παλι σωστα.?

    σας ευχαρσιστω πολυ
    Last edited by jose; 28-05-20 at 13:50.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    το dm800 (και ο sim201) ειναι ενας αρκετα παλιος δεκτης, χωρις πλεον βασικη υποστηριξη. καποιες ανανεωσεις image τωρα, συνηθως ειναι αρκετα βαριες για τον δεκτη...

    τωρα... το αν δεν βλεπεις τιποτα-τιποτα, το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει καποιο θεμα στην εγκατασταση σου (να εχει "φυγει" το πιατο η το τοξο μια και μιλας για περιστρεφομενο, κατι στο lnb, καλωδιο...κλπ)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    μπορςεις να μου θυμησεις με πιο τροπο ρυθμιζω παλι το πιατο? κατα πασα πιθανοτιτα εχει κουνιθει, νομιζω οτι αν βρω τον hotbird θα μπορεσω μετα να ρυθμισω κ τα υπολοιπα. ετσι το ειχα κανει κ παλια, αλλα δεν βρισκω πια πως να το ξανα κανω. Κατα βαση θελω να περασω τη βαση δεδομενων των καναλιων και τα μπουκετα. Υπηρχε παλια μια σελιδα που κατεβαζα ολα τα καναλια και τα περνουσα στον δεκτη.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    εδω υπαρχει ενοτητα με settings, απο πολλες σελιδες https://www.satdreamgr.com/forum/for...tings-Enigma-2

    με το dreamset, περνας οποιο θες.

    το να ρυθμισεις το πιατο... για να μην μπερδευτουμε...

    αν εχει χασει κεντρα το πιατο για καποιο λογο,αυτο δεν ρυθμιζεται μεσα απο τον δεκτη (θελει σωστη ρυθμιση τοξου, αν το "εχεις"... η αλλιως τεχνικο)

    μεσα απο τον δεκτη, στις ρυθμισεις tuner απλα μπορεις να μετακινεις το πιατο και να αποθηκευεις θεσεις...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    εδω υπαρχει ενοτητα με settings, απο πολλες σελιδες https://www.satdreamgr.com/forum/for...tings-Enigma-2

    με το dreamset, περνας οποιο θες.

    το να ρυθμισεις το πιατο... για να μην μπερδευτουμε...

    αν εχει χασει κεντρα το πιατο για καποιο λογο,αυτο δεν ρυθμιζεται μεσα απο τον δεκτη (θελει σωστη ρυθμιση τοξου, αν το "εχεις"... η αλλιως τεχνικο)

    μεσα απο τον δεκτη, στις ρυθμισεις tuner απλα μπορεις να μετακινεις το πιατο και να αποθηκευεις θεσεις...

    ναι αυτο θα κανω, δεν νομιζω να εχει χασει το τοξο το πιατο αλλα τις ρυθμισεις για τον ροτορα του πιατου. αν πιασω καλο σημα στον ευκολο hotbird μετα με καποιο τροπο ειχα ρυθμισει κ ολους τους αλλους, μεχρι κ ενα μερος του αγγλικου astra ειχα πιασει. αλλα τα εχω ξεχασει πια και σιγουρα θα εχουν αλλαξει παρα πολλα, εχουν μερασει 4 χρονια), βεβαια δεν αποκλειω και να εχει κουνιθει το πιατο, απλα πρωτα ηθελα να δω αν τελικα πιασω ευκολα σημα κουνοντας το πιατο με τον ροτορα. Πρεπει να αρχισω να διαβαζω παλι αλλα δεν μου μενει κ πολυς χρονος. Σε ευχαριστω πολυ

  6. #6
    tomgr's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    238
    Rep Power
    114

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Πάντως, για να σε γλιτώσω από άδικο κόπο κι από πρόσφατη εμπειρία που είχα, μετά από τόσα χρόνια η αλλαγή lnb μπορεί να έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Εγώ συγκεκριμένα δεν μπορούσα να "κατεβάσω" κανένα κανάλι από την ερτ στις 39 και μόλις άλλαξα το lnb το σήμα σχεδόν διπλασιάστηκε σε όλους τους δορυφόρους που πριν ήταν στο όριο.
    Χρήσιμο θα ήταν επίσης να εγκαταστήσεις ένα πρόσφατο image και με κάποια τρικ επέκτασης μνήμης να έχεις και κάποιες επιπλέον δυνατότητες. Θαύματα με τον συγκεκριμένο δέκτη μην περιμένεις, όμως θα μπορείς να δουλέψεις πρόσθετα όπως το e2iplayer ή ακόμη και iptv. Απλά θα είναι κάπως αργή η ανταπόκριση στις εντολές απ' το τηλεκοντρόλ.
    Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    εγω "κολλαω" στο εξης...
    (προλογος)
    εχω στο πατρικο μου ενα gibertini σε μοτερ, με ενα metabox (απο τους πρωτους μου δεκτες) , που επειδη δεν βολεβε, δεν το πηρα στο νεο μου σπιτι. τελευταια φορα αυτο δουλεψε κατα το 2010... προ ολιγου καιρου, που ηθελα να κανω μια δοκιμη σε δορυφορο που δεν εχω στο τοξο του σπιτιου μου, πηρα HD δεκτη και πηγα για τεστ. εβαλα σε λειτουργεια τον metabox, τον χρησιμοποιησα ως positioner και εδινα loop στον αλλο δεκτη. ολα δουλευαν οπως και τοτε...

    (κυριως θεμα)
    οσα χρονια και αν περασαν, ο δεκτης (αν δεν εχει βλαβη) , περαν των αλλαγων σε καναλια/συχνοτητες, σε καναλια που δεν αλλαξαν στοιχεια, θα πρεπει να ειναι ενταξει (και ειναι πολλα αυτα τα καναλια) χωρις αλλαγη image, χωρις τιποτα αλλο.

    επισης, και το κεραιοσυστημα, εαν δεν εχει καποια βλαβη (ειται υλικο, ειται τεχνικο θεμα) , και αυτο θα επρεπε να ειναι ενταξει.

    αν λοιπον χωρις να εχει πειραχτει κατι, σε πιατο η δεκτη, αυτο θα επρεπε να λειτουργει οπως τοτε...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8
    tomgr's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    238
    Rep Power
    114

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Γιώργο, καλημέρα.
    Το δεύτερο σκέλος του μηνύματός μου δεν είχε σχέση με την εύρεση καναλών αλλά με κάποιες επιπλέον δυνατότητες που θα μπορούσε να δώσει στον δέκτη του σε σχέση με το παλιό image (λειτουργίες πιθανόν να μην τις υποστηρίζει το παλιό).
    Στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει με το σήμα αναφέρθηκα στο πρώτο σκέλος, όπου αν δεν έχει πειραχθεί, όπως έγραψες, η θέση της κεραίας είναι πιθανό να έχει υποστεί βλάβη το lnb. Όλοι ξέρουμε πως ένα εξάρτημα ηλεκτρονικό με ευαισθησία μπορεί να υποστεί βλάβη όταν είναι εκτεθειμένο στο περιβάλλον. Ένας κεραυνός π.χ. μπορεί να το αχρηστεύσει.

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    βασικα... το μυνημα μου ειναι γενικης κατευθυνσης και φυσικα εννοειται οτι αν υπαρχει κατι να βελτιωσει τον δεκτη και τη χρηση του... καλοδεχουμενο.
    οποτε, συμφωνουμε απολυτα για το δευτερο σκελος,με μοναδικη ενσταση στη σειρα του τι θα κανουμε.

    η ενσταση μου λοιπον..., οτι αν πειραξουμε τον δεκτη πριν εστιασουμε στο προβλημα, εχουμε ηδη ενα "πειραγμενο στοιχειο" (δεκτη σε αρχικη κατασταση).

    οποτε... η αποψη μου ειναι, με καποιον τροπο να βρεθει το τι απο τα 2 μας φταιει (δεκτης η εγκατασταση) και μετα... αναβαθμιζουμε οτι και οπως θελουμε, εχωντας ενα σταθερο σημειο...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10
    tomgr's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Καρδίτσα
    Posts
    238
    Rep Power
    114

    Re: Clone Dreambox 800HD sim 2.01 ανανεωση

    Σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Μάλιστα, εγώ θα του πρότεινα να ελέγξει πρώτα το καλώδιο μιας και είναι το πιο εύκολο, στη συνέχεια το lnb, κατόπιν το μοτέρ (εγώ ανέβηκα μετά από 2 χρόνια ταρατσα και διαπίστωσα ότι το καπάκι απ' το μοτέρ,, από την έκθεση στα καιρικά, είχε "τριφτεί" εντελώς!!!Τώρα δουλεύει σύστημα... σακούλα μιας κι αυτό το διάστημα δεν έχω καθόλου χρόνο ν' ασχοληθώ) και τέλος τον δέκτη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 16-04-17, 19:28
  2. ts panel for pli 2.1 ferrari sim clone dreambox clone hd 800 se
    By sakis1234567 in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 1
    Last Post: 09-06-15, 16:01
  3. No ca found dreambox 800hd sim 2.01 clone
    By tsigris_12 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 29-09-13, 17:55
  4. Dreambox 800HD με sim2.01 kai Dreambox 8000HD
    By kossof in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-13, 00:06
  5. 10 πιάτα σε dreambox 800HD.
    By GiannisLesvios in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 8
    Last Post: 14-04-12, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •