Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

  1. #1

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    βρισκεται ηδη στο αποθετηριο για χρηση, η νεα εκδοση του SDG8 για τον octagon sf8008 με υποστηριξη multiboot.

    χρησιμοποιουμε image με ημερομηνια 20200408 η νεωτερη

    στο λογισμικο εχουν ενσωματωθει νεος kernel και drivers, οπου γινεται διαχωρισμος της flash του δεκτη σε 4 partitions, με αποτελεσμα να μην χρειαζεται πλεων sd card για χρηση multiboot.

    *σημαντικες διευκρινισεις

    σημαντικο 1

    λογω των αλλαγων που υπαρχουν, αλλα και θα γινουν στη συσκευη σας, επιβαλεται να περαστει το λογισμικο απο την αρχη, με χρηση usb stick (και οχι μεσω του εσωτερικου installer).

    για οσους δεν θυμουνται,

    .κατεβαζουμε το λογισμικο (την full εκδοση και οχι την multiboot), το αποσυμπιεζουμε και περναμε το περιεχομενο σε ενα usb stick διαμορφωμενο σε fat32. (μεσα θα πρεπει να εχετε 4 αρχεια .bin
    .σβηνουμε τον δεκτη απο τον διακοπτη τροφοδοσιας και βαζουμε πανω στην usb 3.0 το στικακι
    . παταμε το κουμπι του standby πανω στον δεκτη και αναβουμε τον διακοπτη τροφοδοσιας (κραταμε πατημενο μεχρι να εμφανιστει η ενδειξη "updt"
    .στην οθονη που θα εμφανιστει, επιλεγουμε "Flash Programming"



    . μολις ολοκληρωθει η διαδικασια , μπορειτε να επαναφερετε settings καναλια, να ξαναπερασετε προσθετα κλπ...

    .πλεων εχετε και 3 ακομα slot, για να περασετε το image της επιλογης σας...



    σημαντικο 2

    ο τροπος λειτουργιας του multiboot ειναι ο κοινος που υπαρχει για τους περισσοτερους δεκτες που κυκλοφορουν στην αγορα (πχ. edision, zgemma κλπ) , ομως ειναι νεος/τροποποιημενος για τον sf8008 . στην πραξη αυτο σημαινει, οτι προς το παρων τα λογισμικα των αλλων ομαδων, δεν ειναι ακομα συμβατα, θα ειναι ομως συντομα, οταν και οι αλλες ομαδες ενσωματωσουν το νεο τυπο multiboot.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #2

    Απ: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    Βρε παιδιά, μία γνώμη γιατί θα τρελαθώ!
    Έχω κάνει κανονικά τη διαδικασία (αν και δεν χρειαζόταν γιατί υπήρχε ήδη εγκατεστημένο το recovery menu), αλλά όταν φτάσω στο σημείο να επιλέξω το image που θα εγκαταστήσω, ενώ στο στικάκι μου τα εμφανίζει ΟΛΑ (OpenATV, OpenEight, PurE2 κτλ), το zip με το SatDreamGr δεν εμφανίζεται καν! Παρόλο που το περιεχόμενο του zip είναι το ίδιο με τα άλλα images (η εγκατάσταση της full version γίνεται κανονικά, απλά θέλω να την επαναγκαταστήσω ώστε να αλλάξω slot).
    Καμιά ιδέα;
    Last edited by drspiros; 27-01-22 at 17:29.

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    μπορεις και μεσα απο το image να κανεις εγκατασταση menu/ρυθμισεις/εγκατασταση image
    μπορεις και μεσα απο το recovery menu να κανεις online εγκατασταση...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #4

    Απ: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    Ναι, τα ξέρω αυτά (αν και online δεν μπορώ να κάνω από το recovery γιατί δεν έχω ενσύρματη σύνδεση), απλά είναι τελείως κουφό το μόνο zip που δεν εμφανίζεται να είναι το SatDreamGr.

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    με μπερδευειες...το περνας ολοκληρο zip???
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    Quote Originally Posted by drspiros View Post
    Καμιά ιδέα;
    Καλησπέρα, φίλε.
    Αν πήγες να βάλεις τις πλήρεις εκδόσεις, από την "2η θέση" και μετά, τότε λογικά δεν σου εμφανίζονται τ' άλλα image!
    Νομίζω ότι όποιο image έχει στο τέλος "_recovery_emmc.zip", είναι αυτό που μπαίνει μόνο στην "θέση 1" και αυτά που μπαίνουν
    από την "θέση 2" και μετά, τελειώνουν ως "_mmc.zip".
    Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσουν! Έτσι μπερδευόμουν κι εγώ.

    Θα σου παραθέσω με εικόνες τί πρέπει να κάνεις για multiboot εκκίνηση.
    Με ανοικτό τον δέκτη κι αφού έχεις το stick (την "multiboot" έκδοση του image) στο πίσω μέρος του (έτσι το έχω),
    πατάς διαδοχικά παρακάτω:














    Όταν φτάσεις στην τελευταία εικόνα, πάτα "ΟΚ" από το τηλεχειριστήριο και θα διαλέξεις να εγκατασταθεί η έκδοση.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  7. #7

    Απ: Re: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    με μπερδευειες...το περνας ολοκληρο zip???
    Ναι, φυσικά! Σας λέω, είναι ακριβώς όπως η δομή και των άλλων images, ίδιο περιεχόμενο αρχείων και φακέλων, το μόνο που αλλάζει είναι το όνομα του αρχείου. Και εννοείται, δεν είναι το recovery image.

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    ok... απλα δεν ειχα καταλαβει εαν θελεις να βαλεις το multiboot η το πληρες.

    αν μεσα απο το recovery menu δεν βλεπει το multiboot, ισως να μην διαβαζει την καταληξη του αρχειου.
    δοκιμασε με τον (πιο σιγουρο) τροπο που εξηγει ο @neoktistos πιο πισω (φτιαξε μονο εναν φακελο downloaded images μεσα στο μεσο που θα εχεις το image αν εχεις sdg και στην flash).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    Το ίδιο πρόβλημα μου κάνει με τα OpenVIX και OpenVision. Με καμιά άλλη ομάδα (Open8, PLi, ATV, NFR, HDF, Blackhole, TeamBlue, PurE2, Hyperion κτλ) δεν υπάρχει θέμα. Τέλος πάντων, δεν θα σας ζαλίσω άλλο, θα το αφήσω στη slot 1 και θα βάλω τα υπόλοιπα images στα άλλα slot.
    Ευχαριστώ.

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: νεο λογισμικο sf8008 με λειτουργια multiboot

    1) με τον τροπο που εξηγει πιο πισω ο @neoktistos, (εγκατασταση multiboot μεσα απο το image), σιγουρα μπαινει σε οποιο slot θελεις.

    2) δεν ξερω... ειναι περιεργο το να σου διαβαζει pli, και οχι sdg... (δε θα μου φαινοταν περιεργο, αν εβλεπε atv και οχι pli k sdg) μεσα απο το recovery menu.

    δοκιμασε λιγο να μαζεψεις το ονομα του αρχειου
    απο Satdreamgr-10-sf8008-20220129-multiboot πχ σε Satdreamgr-10-multiboot μηπως του ερχονται πολλοι οι χαρακτηρες...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 14-08-20, 23:25
  2. SatDreamGr 8 image for octagon sf8008 with multiboot support
    By georgeflu in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 3
    Last Post: 09-04-20, 12:14
  3. SF8008 Wifi connection On usb multiboot
    By yearning_5 in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-20, 17:38
  4. Octagon SF8008 4K UHD - MultiBoot
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 96
    Last Post: 01-03-20, 01:04
  5. new multiboot VTI
    By nikos21 in forum Multiboot Vu
    Replies: 0
    Last Post: 12-10-14, 18:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •