Results 1 to 10 of 10

Thread: Σχετικά με OpenWebif stream

  1. #1

    Σχετικά με OpenWebif stream

    Γεια σας! Eίμαι κάτοχος ενός Octagon SF8008 Single και έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.Όταν προσπαθώ να κάνω streaming ενός καναλιού 1920x1080 μέσω OpenWebif στον υπολογιστή μου με vlc ή άλλο media player το streaming σταματά μετά από λίγα λεπτά και το GUI επανεκκινεί. Πρέπει να αναφέρω ότι ο δέκτης είναι συνδεδεμένος με καλώδιο μέσω ethernet στο ρούτερ και όχι ασύρματα. Αυτό συμβαίνει και στο SatDreamGr που είναι PLi-based αλλά και στο ίδιο το OpenPLi. Δεν συμβαίνει όμως στο OpenATV ή OpenViX.
    Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα και έχει βρει κάποια λύση.
    Ευχαριστώ!

  2. #2

    Απ: Σχετικά με OpenWebif stream

    Στο /home/root ή στο /tmp ή στον εξ. δίσκο ή στο φλασάκι σου, υπάρχει κάποιο enigma2_crash.log;
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  3. #3

    Re: Σχετικά με OpenWebif stream

    Δεν αφήνει πουθενά κάποιο crash.log

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Σχετικά με OpenWebif stream

    ειναι κατι το οποιο εχουμε δει στο παρελθον , και θα δουμε σε πιο "βαθεια" ερευνα τωρα που θα γινουν καποιες μεγαλες αλλαγες,κατι που ισως να ειναι η αιτια (και ειναι η ιδια και για τα abertis).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Re: Σχετικά με OpenWebif stream

    Πάντως να αναφέρω ότι με την εγκατάσταση του transcodingsetup plugin το Stream (transcoded) στο pc λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

  6. #6

    Re: Σχετικά με OpenWebif stream

    Δοκίμασα να κάνω κανονικό streaming (όχι transcoding) μέσω OpenWebif στο laptop με τον δέκτη στο standby. Παίζει απροβλημάτιστα! Επίσης με τον δέκτη στο standby παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα τα Abertis με vlc στο laptop ως network stream π.χ http://192.168.2.90:9999/abertis/pid703 για to pid703 (192.168.2.90 είναι η static ip του δέκτη μου).
    Με τον δέκτη ανοιχτό υπάρχει κόλλημα και επανεκκίνηση του GUI και στα Abertis και στα κανονικά stream.

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Σχετικά με OpenWebif stream

    ενα πολυ ευχαριστο νεο... και ενα οχι τοσο

    το πολυ ευχαριστο, ειναι οτι βρεθηκε/διορθωθηκε το προβλημα με το stream της webif, καθως και των καναλιων στις 30W.

    το οχι ευχαριστο,ειναι οτι δυστυχως θα χρειαστει να γινει reflash με usb/recovery το λογισμικο 1/05/2020 ( η οποιο απο τα επομενα που θα ακολουθησουν).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Σχετικά με OpenWebif stream

    Χαιρετώ την παρέα.
    Παρότι έχω λύσει το θέμα μα το SDG 8, πλέον από τότε που αγόρασα νέο USB Wi-Fi stick, επειδή είχα κι έχω ακόμα με την κάρτα δικτύου του
    λαπτόπ, ναι μεν, "βλέπω" μέσω FTP, τον δέκτη καθώς ακόμη συνδέεται και με το DCC, δεν μπορώ να συνδεθώ με τον φυλλομετρητή (λέγε με Browser)
    του Google, δηλαδή μου εμφανίζει το γνωστό μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αυτόν τον ιστότοπο" !!!
    Υπάρχει κάποια λύση;
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Σχετικά με OpenWebif stream

    περιπτωση πρωτη, βαζεις την διευθυνση σαν https:// , μη βαζεις καθολου η βαλε ... http:// , γραψε ολη την ip, μη χρησιμοποιεις καποια που θα σου δωσει απο προηγουμενη χρηση

    περιπτωση δευτερη, εχεις ενεργοποιησει κατι στα plugins του δεκτη στην openwebif ...

    περιπτωση τριτη... δεν ξερω, με mozilla δοκιμασες? (κανε και μια εκκαθαριση ιστορικου/cookies μηπως κραταει τιποτα περιεργο)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Σχετικά με OpenWebif stream

    Σωστά. Η 1η περίπτωση (είχα ξεχάσει το https).
    Δεν το είχα παρατηρήσει στο λάπτοπ ότι αυτό μού 'κανε τα νούμερα.
    Last edited by neoktistos; 07-02-21 at 19:09. Reason: Συμπλήρωση.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. openwebif
    By jpuigs in forum SF4008
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-18, 17:14
  2. openwebif error
    By tsikos in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-16, 22:53
  3. Satdreamgr λίστες καναλιων - openwebif αποριες
    By th3m1s in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 15
    Last Post: 05-06-16, 11:04
  4. OpenWebif
    By kamacnik1 in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-14, 19:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •