Results 1 to 10 of 10

Thread: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

  1. #1

    Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    Kαλησπέρα σας!
    Eχω εγκαταστησει δορυφορικη και επιγεια κεραια,για 4 εξοδους (δωματια),LNB astra Quattro σε πολυδιακοπτη, επιγεια κεραια σε πολυδιακόπτη χωρις ενισχυτη ιστου και κεραιας, δουλευουν ολα καλα εκτος τα επιγεια HD καναλια δεν μου παιζουν εχουν αδυναμο σημα,ερωτηση χρειαζομαι ενισχυτη ιστου μονο; η και κεραιας;

  2. #2

    Απ: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    καλησπερα φιλε μου καλες γιορτες και με υγεια

    1) ερωτηση χρειαζομαι ενισχυτη ιστου μονο; η και κεραιας; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ (εκτος εαν εννοεις κεντρικο η γραμμης) δες πρωτα εαν
    2) πριν τον πολυδιακοπτη σου με σκετη την κεραια τα hd σου ΠΑΙΖΟΥΝ
    εαν εχεις καλο σημα μετριο η σου κανει παλι τα ιδια δηλ. χαμηλο σημα με σπασιματα

    και ενα τελευταιο απο που εισαι και απο ποιον αναμεταδοτη περνης σημα

  3. #3

    Απ: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    Λογικά ο πολυδιακόπτης κάνει ενίσχυση ΚΑΙ του επίγειου. Άρα ίσως κάτι άλλο συμβαίνει.

    Πιάνεις όλα τα επίγεια εκτός από τα HD; Τι πρίζες έχεις στο σπίτι; Κάποιες Legrand είναι γνωστές για τις μεγάλες απώλειες που έχουν.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  4. #4

    Απ: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    Καταρχην ευχαριστω ολους για το ενδιαφέρον,πρωτον δεν χρησιμοποιω (ενισχυτη ιστου και κεντρικο) κατευθειαν απο την κεραια (σχετικά μικρή) στον πολυδιακόπτη, οι δοκιμές που εχω κανει ειναι απο τον πολυδιακόπτη καλωδιο 2 μετρων στην τηλεοραση, δευτερον απο τις πρίζες των δωματιων στην τηλεοραση το αποτελεσμα ειναι το ιδιο,η περιοχή μου ειναι 20 χιλιόμετρα ανατολικά του ναυπλιου και στοχεύω τριπολη δολιανα με δικους μου υπολογισμους περιπου 50 χιλιομετρα η κεραια ειναι περιπου 80 εκατοστά μήκος,στο σπίτι του φίλου μου διπλανο με πιο μεγαλη σε μεγεθος κεραια με ενισχυτη ιστου και κεντρικο του αποδιδει 90% σημα στα hd, γιαυτο ερωτο να αλλαξω κεραια μεγαλυτερη η να δυναμώσω το σημα της μικρης με ενισχυτη η ιστου και κεντρικο;

    Φιλε Lap εννοω κεντρικο ενισχυτη και ιστου το παρακάτω:https://kalemisbros.gr/satellite/ter...al-vu3sf-40db/

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    να κανουμε μια μικρη διευκρινηση, για να μην μπερδευομαστε...
    αυτο που δειχνεις στις φωτο (και λογικα εννοεις και στα προηγουμενα μυνηματα) δεν ειναι "ενισχυτης ιστου και κεντρικος" , αλλα ειναι ενισχυτης ιστου και το τροφοδοτικο του.
    κεντρικος ενισχυτης, ειναι κατι το διαφορετικο.

    στο θεμα σου τωρα
    ετσι για να μας μπερδευουν, υπαρχουν multiswitch τα οποια εχουν ενσωματωμενη και ενισχυση για επιγεια κεραια, και αλλα που δεν εχουν.
    ισως το δικο σου δεν εχει. τοτε ναι θα χρειαστεις καποια ενισχυση. αυτο μπορει να ειναι και ενα απο τα λεγομενα "ενισχυτης γραμμης" , η ενα σετ ενισχυτη ιστου με τροφοδοτικο...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6

    Απ: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    Georgflu εχεις δικιο ειναι ενισχυτης ιστου και τροφοδοτικο, τέλος πάντων δεν τα εχω εγκαταστησει, αυτο τον πολυδιακοπτη εχω και δεν γνωριζω αν εχει ενισχυση!

    https://www.amazon.de/PremiumX-Multi...a-727545949340

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    δυστυχως, δεν αναφερει κατι...
    αν θες κανεις μια δοκιμη να περασεις το σετ του ενισχυτη που εχεις, η αν θελεις κατι πιο απλο, κοιτας για ενισχυτη γραμμης (που ειναι περιπου στο μεγεθος του τροφοδοτικου που εχεις)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    Απ: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    Καταρχην χρονια πολλα καλα χριστουγεννα σε ολους!
    Georgeflu Εννοεις εξωτερικο η εσωτερικο ενισχυτη γραμμης; και αν εννοεις εξωτερικο προφανως με το τροφοδοτικο,
    Oποτε η συνδεσμολογια εγκαταστασης με εξωτερικο και τροφοδοτικο νομιζω ειναι πριν τον πολυδιακοπτη....(δηλαδή κεραια εξωτερικος ενισχυτης τροφοδοτικο και πολυδιακοπτης διορθωσε με αν κανω λαθος!

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    ακριβως...
    ο ενισχυτης ιστου, παει απαραιτητα με τροφοδοτικο ( η εστω μια πηγη τασης, πχ καποιες τηλεορασεις και δεκτες, βγαζουν ταση,αλλιως δεν παιρνει την απαραιτητη ταση για να δουλεψει)
    κεραια / ενισχυτης / τροφοδοτικο / εισοδος πολυδιακοπτη...

    ειπα για το σετ, επειδη ειπες οτι το εχεις,αλλα δεν το χρησιμοποιησες...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    Απ: Eγκατάσταση δορυφορικής και επίγειας κεραίας!

    Georgeflu ευχαριστω πολυ για την βοηθεια καλες γιορτες!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •