Page 7 of 17 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 61 to 70 of 169

Thread: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

  1. #61
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Επειδή -για την εποχή- έπαθα... νίλα (χάλασε το laptop και δεν μπορώ να σώσω τ' αρχεία), δεν έχω τη δυνατότητα να κρατήσω αυτά που θέλω, θα κάνω μερικές ερωτήσεις:




    1. Μετά από τη διαδικασία, θα έχω τα δεδομένα μου (κανάλια, αρχεία βίντεο και επεκτάσεις) και πώς μπορώ να τα κρατήσω;


    2. Το λογισμικό (μετά την ενημέρωση), θα είναι στο δέκτη ή στο USB;
    Κι αν δεν το φλασάρω, δεν θα λειτουργεί κανονικά;


    Σημείωση: Αναφέρω πιο πάνω σε παρένθεση το λόγο που κάνω αυτή ή αυτές τις ερωτήσεις!

    Σημείωση 2: Συγχωρέστε με, για τις... κουτές ερωτήσεις. Ακόμα βρίσκομαι στο στάδιο της... φοίτησης του Enigma 2.

  2. #62

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    απαντω με σειρα ευκολιας...

    2) το λογισμικο και ολα τα τυχων λογισμικα που θα βαλεις στον δεκτη, θα ειναι στην flash και μονο (η οποια θα χωριστει σε 4 κομματια).
    αν δεν φλασαρεις, καλο ειναι να μην κανεις ουτε το update, γιατι πιθανον να υπαρξουν ασυμβατοτητες...

    1) εδω το θεμα ειναι πιο πολυπλοκο...
    τα αρχεια βιντεο, αν τα εχεις σε καποιο στικ, θα μεινουν εκει...

    τα υπολοιπα, μπορεις να κανεις μια αποθηκευση "settings" με το "autobackup" (αυτοματη εφεδρεια), και μετα με μια επαναφορα, να τα ξαναπερασει (οι επεκτασεις, μονο αν ειναι κατεβασμενες απο τα feed)
    η μονο τα καναλια, απο την διαχειρηση λογισμικου /αντιγραφο ρυθμισεων...

    σε καθε περιπτωση παντως,
    1) ειναι πιο ασφαλες να τα παρεις σε εναν υπολογιστη

    2) χρειαζεσαι ετσι κι αλλιως εναν υπολογιστη, ωστε να κατεβασεις το image, να το περασεις σε usb stick και να το περασεις στον δεκτη...
    Last edited by georgeflu; 08-04-20 at 17:16.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #63

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    και καπως πιο επισημα και αναλυτικα

    https://www.satdreamgr.com/forum/sho...039#post137039
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #64
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Να ρωτήσω σχετικά με τη διαδικασία.
    Πρώτα κρατώ τα δεδομένα μου και στη συνέχεια προχωρώ στο φλασάρισμα, σωστά;

    Εφόσον έχω φλασάρει το δέκτη, τότε
    θα του κάνω τις ενημερώσεις που ανέφερα ή θα είναι ενσωματωμένες στο λογισμικό με την ημερομηνία που αναφέρθηκε τις τελευταίες ημέρες (σ.σ. 8/4/2020);

  5. #65

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    αναλογα την ημερομηνια του image που θα κανεις εγκατασταση, ειναι ενσωματωμενες και οι σχετικες ενημερωσεις εως εκεινη τη στιγμη.
    π.χ εαν κανεις εγκατασταση σημερα στις 10/4 το λογισμικο με ημερομηνια 8/4 , μεσα σε αυτο θα υπαρχουν οι ενημερωσεις εως τις 8/4 , πιθανον ομως να υπαρχουν για καποια στοιχεια και νεωτερες (9 η 10/4) που θα εμφανιζονται στον software manager.
    αντιστοιχα και για τις επομενες ημερομηνιες.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #66
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλησπέρα ή μάλλον... καλημέρα σας!
    Άλλες 2 ερωτήσεις έχω να κάνω.
    Η 1η είναι για το αρχείο - λογισμικό "Satdreamgr-8-sf8008-20200408-multiboot.zip".
    Αν χρειάζεται και πότε μπορώ να το χρησιμοποιήσω και η δεύτερη που μού 'ρθε στο μυαλό
    σχετικά με την πολλαπλή εκκίνηση (multiboot), είναι αν μπορώ -προς το παρόν τουλάχιστον- να
    χρησιμοποιήσω την έκδοση "6" (SatDream 6) ως εναλλακτικό μέσω USB.

  7. #67

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    το λογισμικο "xxx.multiboot.zip" (αρκει να ειναι μετα τις 8/4) μπορεις να το χρησιμοποιησεις κανοντας το εγκατασταση σε καποιο αλλο slot που θα εχει δημιουργηθει στον δεκτη σου (multiboot)ωστε εαν θες να κανεις καποια δοκιμη χωρις να πειραξεις καποιο "safe" image, η εαν θελεις να εχεις καποιο αλλο imaage ως αρχικο, μπορεις αυτο να το βαλεις ως 2ο,3ο κλπ (αν πρωτα κανεις τη διαδικασια με το εξ αρχης φλασαρισμα...)

    το δευτερο (αν το καταλαβα ), να χρησιμοποιεις το 6αρι...
    σιγουρα οχι σε usb (και πλεων ξεχναμε σε αυτον τον δεκτη τα multiboot σε usb k sd)

    ισως αρχικα να δουλεψει παραλληλα στην flash (ως multiboot), αλλα ισως να μην σε αφηνει να κανεις εκινηση στο 8αρι μετα, γιατι αυτο δε θα αναγνωριζει το multiboot..
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #68
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλησπέρα ή μάλλον... Καλημέρα σας!
    Μετά από την εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης (σ.σ. SDG 8),
    παρατήρησα κάτι που μέχρι πριν από λίγο καιρό που είχα την προηγούμενη έκδοση, είναι ότι διορθώθηκε ένα προηγούμενο... "άχτι" μου.
    Συγκεκριμένα, πλέον όταν θέτω το δέκτη στην εντολή "βαθιά αναμονή", στην οθόνη του δέκτη εμφανίζεται κανονικά η ώρα (πριν ήταν μόνο το στρογγυλό αναμένο κόκκινο).
    Δεν είμαι σίγουρος όμως, αν έγινε μετά το τελευταίο φλασάρισμα ή την εγκατάσταση των τελευταίων ενημερώσεων ή ακόμη και από κάποιο πρόσθετο (έχει κάποια πιθανότητα), σχετικό με την ώρα στην πρόσοψη του δέκτη ή ακόμη και από την πρώτη εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης.

    Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφοριακά, το ίδιο θέμα με την ώρα, συνέβαινε και σ' εσάς που δεν έχετε τον ίδιο δέκτη μ' εμένα (OCTAGON SF8008) ;
    Last edited by neoktistos; 15-04-20 at 01:14.

  9. #69

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    αν και νομιζω οτι εχω ξαναδωσει την ιδια απαντηση οταν ψαχναμε το θεμα, εχω βαλει δοκιμασει ολους τους δεκτες που ειχα προσφατα στα χερια μου (και σε αλλα brandname) και ολοι δεν εμφανιζαν τιποτα απολυτως, εκτος απο ενα "λαμπακι"...

    ο sf8008 βεβαια, ειναι ο μοναδικος που εχει στο menu "ρυθμισεις οθονης προσοψης" , επιλογη για συμπεριφορα σε standby/deepstandby (αν και νομιζω οτι λειτουργει αναποδα), ενω οι αλλοι εχουν απλα ρυθμιση φωτεινοτητας κλπ...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #70
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλημέρα σας,
    Σχετικά με το E2iPlayer, δεν μπορεί
    να ενημερώνεται όπως μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία του δέκτη;
    Γιατί - αν δεν απατώμαι- παρατήρησα ότι όποτε κάνω ενημέρωση από την εφαρμογή κι ανάλογα με τον κώδικά της, μου εμφανίζουν μηνύματα σφάλματος, όπως:
    α) Στην επιλογή "zanmario" (αν το γράφω σωστά) γίνεται κανονικά η ενημέρωση και κάνω επανεκκίνηση, αλλά μετά απ' αυτό, όταν τρέξω την εφαρμογή, μου εμφανίζει το... γνωστό σφάλμα περί "Openssl"και
    β) Όταν επιλέγω για ενημέρωση τον κώδικα "maxbambi", τότε "πρασινίζει" η οθόνη και κάνει επανεκκίνηση ο δέκτης.

    Για την πρώτη περίπτωση, το μήνυμα εξαφανίζεται όταν κάνω πλήρη απεγκατάσταση, δηλαδή πέρα από το μενού των πρόσθετων, χρησιμοποιώ και μια άλλη εφαρμογή (που μου έλυσε τα χέρια), την Dream-Explorer, που μέσω αυτής, μπαίνω στα ενδότερα του δέκτη και σβήνω τον σχετικό φάκελο (IPTV Player), κάνω επανεκκίνηση και στη συνέχεια μέσα από τα πρόσθετα επανεγκαθιστώ την εφαρμογή (χωρίς το μήνυμα σφάλματος).

    Δεν ξέρω αν γίνεται μέσω εντολής Telnet με η ενημέρωση της εφαρμογής (και οποιαδήποτε άλλης) χωρίς κάποιο μήνυμα σφάλματος.

Page 7 of 17 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 01-01-21, 18:40
  2. OCTAGON SF8008 χωρίς εκκίνηση.
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 23
    Last Post: 07-03-19, 22:31
  3. Octagon SF8008 4K UHD - Επαναφορά
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 11
    Last Post: 26-12-18, 17:08
  4. Octagon SF8008
    By EnoSat in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-18, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •