Page 4 of 17 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 31 to 40 of 169

Thread: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

  1. #31

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Κάποιο μπέρδεμα με τις τελευταίες ενημερώσεις μάλλον. Το αρχείο opkg.py μετονομάστηκε σε Opkg.py και κάτι δεν έγινε σωστά κατά την ενημέρωση...
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  2. #32
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Να που πλέον έχω (και) επιλογή "πολλαπλής εκκίνησης" (Multiboot).
    Να σημειώσω ότι το παρατήρησα (παραδόξως) πριν κάνω την τελευταία ενημέρωση (πριν από λίγη ώρα).

    Επίσης, μετά την εντολή που μου παρέθεσε και ο φίλος "georgeflu", δεν μου ερχότανε καμία ενημέρωση παρότι
    είχε διορθωθεί το θέμα που ανέφερα στα τελευταία μηνύματα.

    Τώρα πια, μου γεννήθηκε μια απορία:
    Με ποιά image ταιριάζει να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία Multiboot;


    Πολλαπλή Εκκίνηση.jpg

    Πολλαπλή Εκκίνηση (Επιλογή).jpg
    Last edited by neoktistos; 10-02-20 at 02:39. Reason: Διόρθωση

  3. #33

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    ειναι ενα πρωτο βημα, αλλα προς το παρων ειναι το μονο βημα...(δεν δουλευει ακομα δηλαδη το multiboot)
    θελει αρκετη δουλεια ακομα και καποια επιπλεων στοιχεια, τα οποια δεν ειναι ακομα ενσωματωμενα στο image, οποτε... υπομονη...
    επισης, υπαρχει φημη και προθεση, ο δεκης να εχει υποστηριξη και απο την openpli επισημα (απο την επομενη εκδοση τους) , κατι που ισως επισπευσει καποιες ελειψεις...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #34
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Βλέπω τελευταία (τουλάχιστον μια εβδομάδα) ότι δεν μου έρχονται ενημερώσεις.
    Σκέφτομαι να (ξανα)κάνω το ίδιο κόλπο που μου περιγράψατε εδώ, στα προηγούμενα μηνύματα.

    Να σας ρωτήσω!
    Σας έχουν έρθει το τελευταίο 10ήμερο ενημερώσεις;

  5. #35

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    ενημερωσεις ανα τακτα διαστηματα και αν μιλαμε για τις 5/2 που ειχαμε τα αλλα μυνηματα, πανω απο 7-8 φορες...

    ποιο ειναι το προβλημα και το κολπο δεν καταλαβα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #36
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Για παράδειγμα, όταν επιλέγω ενημέρωση λογισμικού εμφανίζονται κατά σειρά οι καρτέλες:

    Ενημέρωση λογισμικού.jpg
    Εικόνα 1


    Λήψη ενημερώσεων.jpg
    Εικόνα 2


    Αναζήτηση ενημερώσεων.jpg
    Εικόνα 3


    Πληροφορίες ενημέρωσης.jpg
    Εικόνα 4

    Συνήθως, μετά το 2ο βήμα (εικόνα 2) είχα τη δυνατότητα να δω τις πληροφορίες
    και να επιλέξω εαν κάνω ενημέρωση με χειροκίνητη (να βλέπω εικόνα) ή αυτόματη επανεκκίνηση (με μαύρη εικόνα)
    ή και να μην την επιλέξω.

    Στη τελευταία εικόνα, βλέπω -αν κατάλαβα καλά από την ημερομηνία- ότι μου εγκαταστάθηκαν
    αυτόματα!!!

    Συμβαίνει και σ' εσάς;

  7. #37

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    συμβαινει σε ολους και τα 2 πρωτα βηματα μια χαρα τα αναφερεις.

    στην τελευταια εικονα τωρα, αναφερονται (με ημερομηνια) οι αλλαγες που εχουν ενσωματωθει στι github (στην αρχικη βαση δεδομενων). αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι εχουν περαστει και στο image (αυτοματα)...!
    καποιες (οι περισσοτερες )απο αυτες θα ερθουν (η ηρθαν) με καποια ενημερωση, καποιες απο αυτες ομως ισως να "κοπουν" για καποιον λογο...

    οταν και οσες περασουν, θα τις δεις οπως αναφερεις μετα το 2ο βημα, οτι "10 πακετα προς ενημερωση" και αναλογα επιλεγεις...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #38
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Καλησπέρα σας.
    Λόγω... των γεγονότων που εκτυλίσσονται στον πλανήτη μας, είπα να δοκιμάσω λίγο και άλλα image (τα πιό νέα),
    αν και η αφορμή ήταν ένα θέμα που συζητάω σ' άλλο forum, κάτι που δεν θα το αναπτύξω εδώ.

    Έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου, σαν ελάχιστο θετικό αποτέλεσμα κάποιες λειτουργίες (θα τις αναφέρω παρακάτω)
    που δεν είναι εφικτές στο παρών λογισμικό (SDG 6) να τις δω να είναι σε πλήρη λειτουργία,
    έκανα τις δοκιμές, ενώ έχω και κάποια-ες ερωτήσεις.

    Τα λογισμικά που χρησιμοποίησα, είναι από διαφορετικό κέλυφος (αν κάνω λάθος, διορθώστε με).
    Το OPEN ATV 6.4 (OE-Alliance) και το OPEN-PLI 7.2.
    Βέβαια δεν είναι δυνατόν να προσπεράσω το γεγονός, ότι τα σχετικά λογισμικά, είναι ιδιαίτερα φρέσκα.

    Στο OPEN ATV 6.4, παρατήρησα τη ομαλή λειτουργία της υβριδικής, αλλά μάλλον απ' ό, τι συμπέρανα
    είχε θέμα με τα IPTV (αιτία συζήτησης στο άλλο forum), δηλαδή δεν εμφανιζόταν τα Youtube κανάλια,
    ενώ δεν δούλευε πλήρως το GreekStreamTV κι ας το είχε στα πρόσθετα.

    Στο OPEN-PLI 7.2, η υβριδική, παρότι ξεκινούσε (πρώτα εμφάνιζε μια κάθετη -νομίζω- μπάρα και έπειτα
    το κόκκινο κουμπί, αλλά χωρίς συνέχεια), πάλι έβλεπα το κανάλι που είχε την υπηρεσία, δηλαδή μ' έβγαζε έξω.
    Το ίδιο και στα Youtube (όπως στο OPEN-ATV).

    Ασχέτως, του πώς λειτουργούν τα παραπάνω λογισμικά, μου γεννήθηκαν οι παρακάτω απορίες:
    α) Το SDG 6, δεν χρησιμοποιεί σαν βάση δεδομένων το OPEN-PLI, σωστά;
    β) Αν ναι, θα χρησιμοποιήσει το τελευταίο (OPEN-PLI 7.2);

    Εαν είναι θετική η απάντηση καί στα δύο ερωτήματα, θέλω να κάνω μια παρατήρηση για το υπάρχον λογισμικό.
    Πρώτα, θ' αναφέρω ότι, έχω ξαναπεράσει το SDG image με την τελευταία ημερομηνία και μου προκάλεσε
    θετική έκπληξη, όπως π.χ. η λειτουργία της υβριδικής και δη του Open Beyond, στο οποίο, μέχρι πριν από λίγο
    καιρό δεν μπορούσα να δω τα επαρχιακά κανάλια (ΗΠΕΙΡΟΣ TV1 - BEST), πλην του STAR Κεντρικής Ελλάδας.

    Για μένα πλέον, θα πρέπει να εστιαστεί η προσοχή (για την ανάπτυξη του λογισμικού αναφέρομαι)
    και στην λειτουργία των streaming καναλιών, δηλαδή ν' αναπαράγονται ομαλά (π.χ. τα ".ts" χωρίς διακοπές και αυτόματη ανανέωση
    των συνδέσμων-links, π.χ. από Dailymotion).
    Δεν γνωρίζω κάποιο άλλο -ας το πούμε- ελάττωμα ή κενό, αλλά πιστεύω πως αν βελτιωθεί στους τομείς που αναφέρω,
    πιστεύω πως θ' αγγίξει το τέλειο!!!

  9. #39

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    δεν μπορω να σου απαντησω σε ολο το ερωτημα, αλλα σε 2 θεματακια.

    αρχικα στο hybrid δεν εχουμε κανει απολυτως τιποτα. το open εχει κανει καποιες αλλαγες, με τα οποια αποτελεσματα...

    τωρα για το λογισμικο... στους περισσοτερους δεκτες, υπηρχε μια σχεδον απολυτη ταυτοποιηση με openpli. σταδιακα αυτη η σχεση αλλαξε, μια και σε καποια θεματα "δεν ταιριαζαμε" , οποτε τμηματα του λογισμικου ειναι ανεξαρτητα.
    στον sf8008 τωρα... αν και το λογισμικο ειναι βασισμενο σε openpli, η openpli εως τωρα δεν υποστηριζε τον δεκτη, και η οποια δουλεια,ηταν καθαρα δικη μας...

    το απο εδω και περα... ειναι και μια νεα ιστορια.
    θα εχουμε σημαντικες διαφορες απο την openpli, μια και αν και στη ιδια βαση, εμεις θα βγαζουμε το λογισμικο σε o.e 3.0 (η openpli δεν ξερω τι θα κανουν...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #40

    Re: Octagon SF8008 - Ενημέρωση (και διαχείριση) λογισμικού

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν το OE 3.0 που αναφέρεις είναι η version του OpenEmbedded του Yocto Project.
    Και κάτι άλλο ακόμη: αν πρόκειται να βρεθεί λύση στο streaming καναλιών Abertis και στο streaming μέσω OpenWebif με το SatDreamGr 8. Σε OpenPLi 7.2 πάντως το πρόβλημα υφίσταται.
    Ευχαριστώ.

Page 4 of 17 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 01-01-21, 18:40
  2. OCTAGON SF8008 χωρίς εκκίνηση.
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 23
    Last Post: 07-03-19, 22:31
  3. Octagon SF8008 4K UHD - Επαναφορά
    By neoktistos in forum Περί Octagon
    Replies: 11
    Last Post: 26-12-18, 17:08
  4. Octagon SF8008
    By EnoSat in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-18, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •