Results 1 to 5 of 5

Thread: Octagon SF8008 - Σύγκριση SDG image με τα υπόλοιπά λογισμικά.

  1. #1
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Octagon SF8008 - Σύγκριση SDG image με τα υπόλοιπά λογισμικά.

    Καλησπέρα στη παρέα.
    Όπως είχα υποσχεθεί και στο τελευταίο χθεσινοβραδινό μου μήνυμα
    Quote Originally Posted by neoktistos View Post
    ...
    (#10), την προηγούμενη εβδομάδα,
    έκανα δοκιμές από τα περισσότερα images που κυκλοφορούν για τον δέκτη που διαθέτω (Octagon SF8008), μια που εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ
    το κατά τ' άλλα αξιόλογο image SatDream 6.

    Η αφορμή ήταν να δω την συμπεριφορά του, κυρίως ως προς την λειτουργία IPTV, αλλά στην πορεία τελικά,
    αρκέστηκα στην παρατήρηση ή καλύτερα τις διαφορές στην συμπεριφορά σε κάποιες λειτουργίες και
    στην μόνη εφαρμογή που χρησιμοποίησα για να μεταφέρω τις δεκάδες λίστες IPTV που δημιούργησα,
    ήταν το GreekStreamTV.

    Καταλήγοντας, οι λειτουργίες που έδωσα έμφαση -κατά τη γνώμη μου- ήταν το VFD στην πρόσοψη του δέκτη κατά την "βαθιά αναμονή",
    το... τηλεκείμενο (λέγε με TELETEXT του STAR), η υβριδική υπηρεσία της ΕΡΤ, το πρόσθετο "ServiceApp"
    και φυσικά για... να χαζέψω τα λογισμικά (σχεδιασμός κ.τ.λ.).

    Ξεκινώντας, ν' αναφέρω τα λογισμικά που πέρασα στον δέκτη.
    Πρώτα ξεκίνησα με το OpenEigh (το κράτησα τις περισσότερες ημέρες [5]), μετά ακολούθησε το OpenSpa, OpenNfr, OpenHDR, OpenDroid, το OpenVix
    και τέλος, το OpenATV (το είχα στο μυαλό μου για προσωρινή αντικατάσταση).

    Παρακάτω θα παρουσιάσω τις διαφορές σε μορφή πίνακα:

    Λογισμικό / Image...................Ώρα "Deep StadBy"...............TELETEXT...............HbbTV............ServiceApp.................GreekStreamTV




    SDG 6
    ....................................................Όχι...........................Ελληνικά................Όχι*.................Ναι..................................Ναι (Ενσωμ.)

    OpenEight
    .............................................Ναι...........................Ελληνικά................Ναι..................Όχι...................................Όχι

    OpenSpa
    ................................................Ναι..............................Όχι.....................Ναι....................Ναι..(μ' ελείψεις)..............Όχι

    OpenNfr
    .................................................Ναι..............................Όχι.....................Ναι....................Όχι.................................Όχι

    OpenHDR
    ...............................................Ναι..............................Όχι.....................Ναι....................Όχι.................................Όχι

    OpenDroid
    .............................................Ναι..............................Όχι.....................Ναι....................Ναι(μ' ελείψεις)...............Όχι

    OpenVix
    ................................................ Ναι..............................Όχι.....................Ναι....................Ναι(μ' ελείψεις)................Όχι

    OpenATV
    (6.3).......................................Ναι..............................Όχι.....................Ναι....................Ναι (μ' ελείψεις)................Ναι (μ' ελείψεις)



    Επίλογος:
    Μ' άρεσε το OpenDroid για τους λόγους που αναφέρονται στον πίνακα, όμως οι ελλείψεις -αυτή τη στιγμή τουλάχιστον- στα πρόσθετα που μ' ενδιαφέρουν,
    μ' έκαναν να πάω παρακάτω.
    Σε γενικές γραμμές, επέστρεψα στο SDG, με την ελπίδα να διορθώσουν τα θέματα που προκύψαν από τον Μάϊο (αν θυμάμαι καλά),
    κυρίως ως προς τη λειτουργία της "Βαθιάς αναμονής", μια που για το υβριδικό (HbbTV) μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά και παρότι
    ξαναέκανα "καθαρή εγκατάσταση", πάλι δεν...
    Όσο για το IPTV, το OPENSPA είχε δική του ενσωματωμένη εφαρμογή (όπως το GreekStreamTV στο SDG), ενώ πιό κοντά σε ευκολία στο
    "δικό μας" (SDG 6), μου φάνηκε το OpenEight, γι' αυτό και το κράτησα 5 μέρες.
    Επίσης, εγκατέστησα χειροκίνητα και το GreekStreamTV στο τελευταίο, χωρίς να πετύχω την απόλυτη λειτουργικότητα, όπως και στο Open ATV 6.3
    που μ' απογοήτευσε.
    Ένα άλλο που παρατήρησα όταν είχα το OpenEight, ήταν κατά την εγκατάσταση μερικών skins, που μου δημιούργησαν πρόβλημα στον δέκτη,
    δηλαδή κολλούσε στην επανεκκίνηση κάτι που το έλυσα με την βοήθεια μέλους του forum.
    Και τέλος, όπως προανέφερα, περίμενα περισσότερα από το OpenATV, αλλά μου τα "χάλαγε" στις λειτουργίες που αναφέρω στο πίνακα.

    Τέλος, θέλω να σας αναφέρω πως, ως χρήστης Enigma 2, κλείνω σήμερα τον πρώτο χρόνο (από τις πιό απλές λειτουργίες),
    περνώντας από τα πιό σημαντικά εως και... μη επιθυμητά στάδια γι' αρχάριο (βλέπε κατά λάθος σβήσιμο κι επαναφορά λογισμικού),
    οπότε δεν θέλω να... ευλογήσω τα γένια μου, μια που απ' ό, τι βλέπω, όλο και κάτι καινούριο θα μου προκύψει κατά καιρούς,
    στην ενασχόλησή μου (αυτό το καιρό ασχολούμαι με τα IPTV κανάλια).
    Last edited by neoktistos; 21-11-19 at 20:59. Reason: Διόρθωση

  2. #2

    Απ: Octagon SF8008 - Σύγκριση SDG image με τα υπόλοιπά λογισμικά.

    Δεν δοκίμασες ένα image το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και μήνες γιατί έχει κάποια δικά του plugins που μου αρέσουν πολυ: το PurE2!

    Να θυμίσω ότι ο λόγος που έφυγα από το SatDreamGr ήταν γιατί ήταν το μοναδικό λογισμικό όπου ο δέκτης δεν ξεκινούσε με timer από deep standby - δεν ξέρω αν επιδιορθώθηκε.

    To ServiceApp τι κάνει ακριβώς;

  3. #3

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Octagon SF8008 - Σύγκριση SDG image με τα υπόλοιπά λογισμικά.

    Αυτό με το standby πρέπει να είναι κάποια ασυμβατότητα με το OpenPLi.

    Μάλιστα νόμιζα πως το είχαμε διορθώσει κάποια στιγμή!

    (Προφανώς όλοι οι άλλοι το έχουν λυμένο γιατί έχουν βασιστεί στο OpenATV)
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  4. #4
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Σύγκριση SDG image με τα υπόλοιπά λογισμικά.

    Quote Originally Posted by drspiros View Post
    Δεν δοκίμασες ένα image το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και μήνες γιατί έχει κάποια δικά του plugins που μου αρέσουν πολύ: το PurE2!
    Καλησπέρα Σπύρο (αν δεν κάνω λάθος στ' όνομα) για το PurE2 που αναφέρεις, το έχω δοκιμάσει -αν θυμάμαι καλά- όταν ξεκίνησα την πρώτη φορά τις δοκιμές,
    το Δεκέμβρη του '18 και επειδή ήταν στις αρχές της κυκλοφορίας του δέκτη -υπέθεσα- ότι λίγο τα ελάχιστα πρόσθετα, λίγο η μη πλήρης υποστήριξη ελληνικών,
    μ' έκανε να ξαναγυρίσω στο SDG Image. Αν θυμάμαι καλά, δεν μου άφησε άσχημες εντυπώσεις. Δεν γνωρίζω αυτή την στιγμή την εξέλιξή του.
    Ίσως στο μέλλον να ξανακάνω τις δοκιμές.
    Quote Originally Posted by drspiros View Post
    To ServiceApp τί κάνει ακριβώς;
    Από τότε που βρήκα αυτό το πρόσθετο, κυριολεκτικά μου έλυσε τα χέρια!!!
    Χωρίς αυτό, τα IPTV κανάλια που δεν έχουν "4097" ή το αναγνωριστικό player του δέκτη (τα 5001, 5002), δεν εμφανίζονται τα ονόματά τους
    στην λίστα και κατά συνέπεια, αν υπάρχει κάποιο stream με τα παραπάνω αναγνωριστικά (τα 5001, 5002) δεν μπορείς να τα δεις.

    Ν' αναφέρω ότι το "5001", αναφέρεται στον αναπαραγωγό GstPlayer (εικ.1) και το "5002" στον εξωτερικό αναπαραγωγό ExEplayer3 (εικ.1)
    και το συγκεκριμένο πρόσθετο, όταν το ενεργοποιήσεις (εικ. 3 στο "πράσινο χρώμα") τότε σου δίνει τη δυνατότητα να επεξεργαστείς
    και τον ενσωματωμένο player του δέκτη ("4097") μέσω του GstPlayer.


    Ρυθμίσεις Service App (GstPlayer - 5001) μ' ενεργοποιημένο το εξωτ.jpg
    Εικόνα 1


    Ρυθμίσεις Service App (GstPlayer - 5001) μ' ενεργοποιημένο το εξωτ.jpg
    Εικόνα 2


    Ρυθμίσεις Service App (GstPlayer).jpg
    Εικόνα 3

  5. #5
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF8008 - Σύγκριση SDG image με τα υπόλοιπά λογισμικά.

    Quote Originally Posted by athoik View Post
    Αυτό με το standby πρέπει να είναι κάποια ασυμβατότητα με το OpenPLi.
    Μάλιστα νόμιζα πως το είχαμε διορθώσει κάποια στιγμή!
    (Προφανώς όλοι οι άλλοι το έχουν λυμένο γιατί έχουν βασιστεί στο OpenATV)
    Καλησπέρα, Θανάση.
    Μάλλον από την πρώτη έκδοση του SDG στον συγκεκριμένο δέκτη που έχω (σ.σ. Octagon SF8008) δεν πρέπει να
    εμφανιζόταν, καθώς, μετά τη δοκιμή των λογισμικών των υπολοίπων ομάδων, έβαλα το SDG από την πρώτη έκδοσή του
    και απ' ό, τι πρόσεξα, ούτε τότε εμφανιζόταν, αντιθέτως παρατήρησα μόνο τότε (πριν ξεκινήσω την εγκατάσταση των ενημερώσεων)
    την ταχύτατη εμφάνιση των καναλιών stream από YouTube, ενώ στη συνέχεια τα συγκεκριμένα κανάλια "ανοίγουν" με καθυστέρηση
    2-3 δευτερολέπτων.

    Επίσης, όπως αναφέρθηκα σε προηγούμενο μήνυμα, μια ενημέρωση που είχε πραγματοποιηθεί στο... μεταίχμιο του 2020 και είχε
    να κάνει με τη λειτουργία της VFD (αν το αναφέρω σωστά) οθόνης του δέκτη, εμφάνιζε τα ονόματα των καναλιών, κάτι που μου 'κάνε
    ιδιαίτερα θετική εντύπωση και το είχα δει -αν δεν απατώμαι- σε λογισμικά άλλων ομάδων που ασχολούνται με την υποστήριξη των δεκτών.
    Σ' αυτή την περίπτωση, οι εναλλαγές των καναλιών, ήταν κάπως... πιό αργή (σαν την εμφάνιση των YouTube καναλιών).
    Να σημειώσω ότι όποτε βλέπω μέσω εφαρμογών κανάλια IPTV, παρατηρώ πως σ' αυτά που εμφανίζεται τ' όνομά τους στην οθόνη του δέκτη
    με λατινικούς χαρακτήρες, η οθόνη του δέκτη δεν έχει τη δυνατότητα να εμφανίσει κάποια γράμματα, όπως π.χ. τα "W", "X", "K" και άλλα
    ή σε κάποιες περιπτώσεις παρατηρώ πως σε κάποια ονόματα κάποια -ας πούμε- εναλλαγή κεφαλαίων μικρών χαρακτήρων.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 87
    Last Post: 12-03-24, 08:26
  2. latest Egami image for sf8008 4K UHD
    By mehmetkarahanlı in forum images SF8008
    Replies: 8
    Last Post: 04-02-24, 14:52
  3. Replies: 0
    Last Post: 07-07-22, 12:54
  4. OpenBlackhole 4.2 image for OCTAGON SF8008
    By sami noor in forum images SF8008
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-19, 22:27
  5. Replies: 0
    Last Post: 30-12-18, 06:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •