Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 21 to 30 of 79

Thread: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

  1. #21
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    584
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Όχι έξι!!!
    Μέχρι 4 (προς το παρόν), αλλά όπως είπα (ή έγραψα) πριν, θέλω το δεύτερο SDG 8, ξεχωριστό από τ' άλλα, γι' αυτό σε ρώτησα.
    Προς το παρόν, δεν έχω βάλει το multiboot αρχείο.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  2. #22

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    ξεχωριστο??? πως δηλαδη? και ποιος ο λογος?
    τριτος τροπος δεν υπαρχει...
    η 4 λογισμικα και ολα στην flash (σε διαφορετικα διαμερισματα)
    η θα πρεπει να γινει η προεργασια για 6 για να βαλεις το δευτερο sdg στην sdcard (η οποια ομως θα ειναι μονο γι αυτη τη δουλεια) ως 5ο η 6ο...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #23
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    584
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Το 2ο πιό πολύ με βολεύει.
    Τώρα, ας το σκεφτώ λίγο, ποια από τις περιπτώσεις που μου ανέφερες τελικά, θα χρησιμοποιήσω.
    Πρέπει να είναι απαραίτητα 6 τα λογισμικά;
    Γιατί σκέφτηκα να έχω 3 (π.χ. SDG 8, Open Droid, Pure E2) και το 4ο στην SD (SDG 8).
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  4. #24

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    απαραιτητα δε χρειαζεται να ειναι,
    εγω δε βρισκω τον λογο...
    βαζεις την καρτα, ξαναμπαινεις σε recovery mode και κανεις διαμορφωση και mount την καρτα για multiboot (τελευταια επιλογη)



    μετα κανεις τα του μυνηματος 14, και επιλεγεις το 5ο η 6ο slot...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #25
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    584
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Χαιρετώ και πάλι.
    Ενώ ξεκίνησα μπαίνοντας στον σωστό δρόμο, μάλλον στην πορεία πρέπει να πήρα λάθος δρόμο.
    Κάπου πρέπει να έκανα λάθος και δεν μου φαίνονται δύο λογισμικά.
    Παραθέτω και εικόνες.
    Μπορεί να κατάλαβα λάθος...
    [/IMG]

    [/IMG]

    [/IMG]
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  6. #26

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    αν και φαινετι οτι εχει κανει προσαρτηση την καρτα...δυστυχως... δεν ξερω τι μπορει να πηγε στραβα,
    και επισης, δεν εχω κανει δοκιμη με λογισμικο στην καρτα, για να δω που και πως παει τα λογισμικα...

    το αλλο κακο, ειναι οτι οπως το βλεπω, εχει παρει στην καρτα τα διαμερισματα 2-4-5 και δεν μπορεις να κανεις και το "βγαζω την καρτα και συνεχιζω με τον αλλο δρομο" . οπως το βλεπω, θελει απο την αρχη φλασαρισμα, να ξαναφτιαξει τα διαμερισματα...(χωρις καρτα, για τον αλλο δρομο-ολα στην flash)

    παντως για το τελευταιο, θα παει που θα παει για "ολα απο την αρχη," σβησε διακοπτη, βγαλε καρτα, και δοκιμασε να δεις εαν ξανακανεις τη διαδικασια, αν ξαναεμφανιζει 4 διαμερισματα και σε αφηνει να γραψεις λογισμικο σε αυτα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #27
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    584
    Rep Power
    76

    Lightbulb Απ: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Έβγαλα την SD κάρτα και του έκανα επανεκκίνηση από τον πίσω διακόπτη.
    Άνοιξε κανονικά.
    Δεν το έκανα για να το φλασάρω, το έκανα επειδή μου είχε κολλήσει στον επίγειο STAR HD και ανοιγόκλεινε
    στα καλά καθούμενα.
    Πιό πριν, είχα επεξεργαστεί κάποια IPTV κανάλια μέσω δικτύου με τα Windows (FTP).
    Ενώ από χτες που είχα τελειώσει με το φλασάρισμα, κατά διαστήματα μου εμφάνιζε το μήνυμα "δεν υπάρχουν στοιχεία στο αποθηκευτικό μέσο"
    ή κάτι παρόμοιο.

    ====== Συμπλήρωση ======

    Θυμάμαι ότι πριν κάνω την διαδικασία στην κάρτα, κατέβασα το multiboot από το feed και μου ξανάκανε flash και νόμισα
    ότι είχα περάσει το λογισμικό και σ' αυτή.
    Μήπως έπρεπε να περάσω το λογισμικό όπως στο δέκτη για να κάνω κανονικό flash;
    Και επίσης, πριν προχωρήσω, δημιουργήθηκαν και τ' αντίστοιχα διαμερίσματα στη κάρτα (αυτή η εντύπωση μου δόθηκε).

    * Τώρα που έβγαλα τη κάρτα, σκέφτομαι να της κάνω διαμόρφωση στον υπολογιστή.
    Αναγνωρίζεται κανονικά στα Windows, μέσω της διαχείρισης των δίσκων.
    Ή να την κάνω στον δέκτη;
    Last edited by neoktistos; 22-11-20 at 14:03. Reason: Συμπλήρωση.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  8. #28
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    584
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Καλησπέρα και πάλι.
    Αυτή την στιγμή, λειτουργώ τον δέκτη, χωρίς την εξωτερική SD κάρτα που αναφέρθηκα στο προηγούμενο μήνυμα.

    Ποιά είναι η σωστή κίνηση που θα πρέπει να κάνω για να συνεχίσω (όχι απαραίτητα σήμερα) ;

    α) Να διαμορφώσω την κάρτα μέσω Windows ή στον δέκτη; Ή όπου και να την διαμορφώσω είναι το ίδιο (να την κάνω ένα διαμέρισμα μόνο για το SDG 8);
    β) Αφού κάνω το πρώτο βήμα, τί θα περάσω ακριβώς στην κάρτα SD; Tο λογισμικό που πέρασα στον δέκτη ή το "multiboot";
    γ) Πριν περάσω το λογισμικό (στην εξωτερική κάρτα), θα πρέπει πρώτα να περάσω το "multiboot" στον δέκτη ή δεν χρειάζεται;

    Συγνώμη για τις... ίσως παράξενες ερωτήσεις, αλλά πρώτα θα ήθελα να συμβουλευτώ την πιό σίγουρη οδηγία για την όποια διαδικασία
    κι αυτό επειδή όπως είπα, είμαι νέος στον χώρο (δηλαδή... μαθαίνω ακόμη).
    Last edited by neoktistos; 27-11-20 at 21:15. Reason: Συμπλήρωση.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  9. #29

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Απ: Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    αρχικα... η ολη ιστορια με αυτο τον τυπο multiboot και τον δεκτη, ειναι κατι καπως νεο, οποτε και λιγο πολυ ολοι στο ιδιο σταδιο ειναι. σιγουρα οι εχωντες παρελθον ομως με τετοιου ειδους δεκτες,εχουν μια παραπανω ανεση στο τι κανουν. δυστυχως ομως, οχι μονο στη δικη μας σελιδα, βλεπω γενικως πολυ "αγνοια" και ανακυκλωση στα ιδια και ως προς τη χρηση multiboot,απο καθολου,εως βασικη.

    τωρα... αρχικα το multiboot.
    το multiboot περναει στον δεκτη, με το image που περνας σαν "βασικο" με διαδικασια flash recovery. αυτο διαμορφωνει τα διαμερισματα κλπ...
    σε αυτο, δεν μπορεις να παρεμβεις.το μοναδικο που μπορεις να κανεις, ειναι να το κανεις επεκταση με τη χρηση της καρτας sd.
    η καρτα, πρεπει να γινει αναγνωριση/format/partitioning μεσα απο τον δεκτη.δεν θα κανει ομως 1 partition, αλλα 2

    στο δια ταυτα...
    η διαδικασια ειναι αυτη που ειπαμε/εκανες, ως προς το να γινει επεκταση multiboot και να περασεις το image εκει.
    τωρα δυστυχως, δεν μπορω να ξερω εαν κατι σου "ξεφυγε", η αν φταιει κατι στην καρτα (πχ το μεγεθος) η ακομα και κατι να μην δουλευει σωστα στο image (το τελευταιο, δεν το εχω δοκιμασει, και μαλλον δεν θα μπω στη διαδικασια-τουλαχιστον αμεσα- μια και θελει και χρονο, αλλα και να στειλω "ακλαφτα" οτι εχω κανει μεχρι τωρα...)
    δεν ξερω εαν μηπως κατι αλλο διαβαζει το openatv στο partitioning και δουλευει αλλιως με την καρτα.

    Συγνώμη για τις... ίσως παράξενες ερωτήσεις, αλλά πρώτα θα ήθελα να συμβουλευτώ την πιό σίγουρη οδηγία για την όποια διαδικασία
    κι αυτό επειδή όπως είπα, είμαι νέος στον χώρο (δηλαδή... μαθαίνω ακόμη).
    τωρα... θα παρω ως πασα το πιο πανω... και
    σιγουρη οδηγια θα σου δωσει μονο καποιος που το εχει κανει (και οπως ειπαμε, δεν εχω δει και πολλη κινηση). επισης, οχι μονο ο αρχαριος, αλλα ακομα και προχωρημενος /εμπειρος χρηστης δεν μπορει να αλλαξει εως και τιποτα στην πιο πανω διαδικασια (υπαρχουν βεβαια και τα "φαινομενα" που μπορουν να κανουν παπαδες, αλλα δεν μπορουμε να τους ακολουθησουμε εμεις...)
    οποτε θα ελεγα, ξαναπερνα με flash recovery ενα image, ωστε να ξαναδιαμορφωσει στην flash τα 4 partitions για τα image , και κινησου με αυτο που ειναι και πιο σιγουρη-και δοκιμασμενη- μεθοδος και ασε την καρτα η γενικως, η για αλλη χρηση (και ισως μελλοντικα να βρεθει ισως και χρονος/τροπος να δω κι εγω τι γινεται εκει...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #30
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    46
    Posts
    584
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Ωραία.
    Τώρα έβαλα την κάρτα στον δέκτη κι αφότου την διαμόρφωσα (έσβησα το λογισμικό), βρίσκομαι
    ένα βήμα πριν συνεχίσω την διαδικασία, όπως δείχνει η παρακάτω φωτογραφία.



    Με μια δεύτερη σκέψη που μου 'ρθε τώρα, είναι να την διαμορφώσω το πολύ σε 2 διαμερίσματα κι αυτό λόγω της χωρητικότητας (8GB).
    Αν και η τελευταία μου, σκέψη, καταλήγει στο να την αφήσω όπως είναι και να υπάρχει μόνο 1 λογισμικό (SDG 8).
    Το επόμενο χρονικό διάστημα, θα προχωρήσω και στα υπόλοιπα.
    Τί να κάνω;
    Να βάλω το πλήρες λογισμικό ή το multiboot (είτε στην flash του δέκτη, είτε στην SD) ;
    Last edited by neoktistos; 28-11-20 at 00:16. Reason: Συμπλήρωση.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Testing Octagon SF4008 + SDG 8 + "new" driver
    By jpuigs in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 4
    Last Post: 24-03-20, 21:31
  2. Rambo Boot-Plugin "nfi image booten / flashen "
    By sat gr in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 12
    Last Post: 25-04-13, 12:24
  3. Rambo Boot-Plugin "nfi image booten / flashen "
    By korn in forum Multiboot Dream E2
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-12, 17:13
  4. "Glitz", "Cartoon Network HD" και "Boomerang HD".
    By djdiageo in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-11, 16:01
  5. "TNT HD","DISNEY HD" & "EQUIDIA LIFE" στις 19.2°Ε.
    By djdiageo in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-11, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •