Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 79

Thread: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

  1. #1
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Τώρα τελευταία, δεν μου εμφανίζει τη λίστα με τα διαθέσιμα images (Ανάκτηση λίστας Image).
    Χρειάζεται να γίνει κάποια αλλαγή από τον χρήστη και αν ναι, με ποιον τρόπο;Αδυναμία εύρεσης image.jpg

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    σε αυτο, ναι υπαρχει θεματακι απ οτι βλεπω... στους αλλους δεκτες ειναι οκ, θα ερευνηθει...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Καλησπέρα, μετά από καιρό από... το laptop που το είχα πάει στην... εντατική για επισκευή.
    Τώρα πλέον, αποφάσισα να "ξεσκαρτάρω" δέκτη ή αλλιώς να τον "απολυμάνω" από τα διάφορα σκουπίδια που του έχω
    φορτώσει (ταινίες, επεκτάσεις και διάφορα άλλα).

    Επειδή θέλω να τον φλασάρω, στην κυριολεξία από το μηδέν, θέλω να ρωτήσω:
    Έχω μια κάρτα SD των 8 Gb,απ' ό, τι είδα στο θέμα που αναφέρεται στην πολλαπλή εκκίνηση (multiboot),
    μάλλον δεν θα την χρειαστώ, σωστά;

    Σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω για το κύριο λογισμικό.
    Επίσης, αν είναι θεμιτή η μέθοδος που σκέφτηκα, μήπως χρειάζεται απαραίτητα να την διαμορφώσω σε FAT32;

    Ο δέκτης δουλεύει κανονικά, αλλά μετά από τόσο καιρό και ενώ το έχω συνδέσει είτε μ' εξωτερικό δίσκο, είτε με USB στικάκι (32 Gb)
    και με... δεδομένο πως κάποιες φορές όταν τον ξεκινώ από την βαθιά αναμονή, μου ζητάει να τον φλασάρω, οπότε πιστεύω πως
    πλέον, ήρθε ο καιρός ν' "αναζωογονηθεί".

    Για το multiboot, δεν κατάλαβα ακριβώς τί πρέπει να κάνω.

    Εφόσον κάνω το βήμα που ανέφερα πιό πάνω, θα πρέπει να περάσω καί στο ή στ' άλλα λογισμικά, εκτός από το κυρίως λογισμικό
    και αυτά που τα συνοδεύουν ως multiboot;

    Όσον αφορά, στα λογισμικά των ομάδων που τα επιμελούνται, πρέπει απαραίτητα να είναι από την ίδια ομάδα,
    όπως π.χ. OE Alliance ή OPEN-PLI;

    Μπορώ να έχω διαφορετικής ομάδας π.χ. στην "θέση 1" (OPEN-PLI) καί στην "θέση 2" (OE Alliance) ή όχι ακόμη;
    Τα λογισμικά, μπορούν να... συνυπάρξουν στην SD κάρτα (φυσικά με την αντίστοιχο διαχωρισμό-επιμερισμό της) αν την χρησιμοποιήσω
    ή αλλιώς εκεί που θα γίνει η εγκατάσταση του κύριου λογισμικού;

    Αυτά και συγνώμη για... την απορία σιδηρόδρομος!!!
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    ας το παρουμε κομματι/κομματι...

    -sd card
    Επειδή θέλω να τον φλασάρω, στην κυριολεξία από το μηδέν, θέλω να ρωτήσω:
    Έχω μια κάρτα SD των 8 Gb,απ' ό, τι είδα στο θέμα που αναφέρεται στην πολλαπλή εκκίνηση (multiboot),
    μάλλον δεν θα την χρειαστώ, σωστά;

    Σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω για το κύριο λογισμικό.
    Επίσης, αν είναι θεμιτή η μέθοδος που σκέφτηκα, μήπως χρειάζεται απαραίτητα να την διαμορφώσω σε FAT32;
    αρχικα η καρτα ηταν απαραιτητη για multiboot. πλεον οχι, αλλα προαιρετικα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν επεκταση του multiboot,εαν θελεις να χρησιμοποιησεις περισσοτερα απο 4 image.
    εγω (32gb) την εχω κανει σαν σκληρο δισκο (για picon,καμια εγγραφη κλπ), γιατι και αφηνει ελευθερες τις usb και δεν πιανει τον χωρο του usb stick (αν και πλεον υπαρχουν πολυ μικρα...εχω αρκετα, δεν υπαρχει λογος να παρω κι αλλο) και στην τελικη, την ειχα, ας χρησιμοποιηθει...
    αν θελεις να την χρησιμοποιησεις ως σκληρο δισκο, τοτε καλο ειναι να την διαμορφωσεις μεσα απο το menu του δεκτη, σε ext3 η ext4.

    -multiboot
    Ο δέκτης δουλεύει κανονικά, αλλά μετά από τόσο καιρό και ενώ το έχω συνδέσει είτε μ' εξωτερικό δίσκο, είτε με USB στικάκι (32 Gb)
    και με... δεδομένο πως κάποιες φορές όταν τον ξεκινώ από την βαθιά αναμονή, μου ζητάει να τον φλασάρω, οπότε πιστεύω πως
    πλέον, ήρθε ο καιρός ν' "αναζωογονηθεί".

    Για το multiboot, δεν κατάλαβα ακριβώς τί πρέπει να κάνω.

    Εφόσον κάνω το βήμα που ανέφερα πιό πάνω, θα πρέπει να περάσω καί στο ή στ' άλλα λογισμικά, εκτός από το κυρίως λογισμικό
    και αυτά που τα συνοδεύουν ως multiboot;
    το πρωτο...δεν ξερω γιατι το κανει. απ οτι θυμαμαι, εχεις περασει λογισμικο με τον τελευταιο bootmanager (το νεο multiboot). εκτος κι αν δεν το εχει περασει, κι εχεις λογισμικο στο στικ, και το βλεπει προς "φλασαρισμα".

    το μονο που εχεις να κανεις λοιπον, ειναι να περασεις με τη μεθοδο του recovery flash ενα σχετικα νεο image (το πληρες για sdg-openpli, το recovery.mmc για alliance team), και αυτο θα ετοιμασει "το εδαφος¨" για το multiboot.
    απο εκει και περα, απλα θα περασεις το λογισμικο που θελεις (υπαρχουν 2 τροποι) στο 2ο-3ο-4ο slot (το λογισμικο αυτο, τυπου "multiboot" sdg-openpli, mmc για alliance.) τιποτα αλλο συνοδευτικο, διαμορφωνεις οπως θελεις το καθε image ξεχωριστα.

    -συμβατοτητα
    Όσον αφορά, στα λογισμικά των ομάδων που τα επιμελούνται, πρέπει απαραίτητα να είναι από την ίδια ομάδα,
    όπως π.χ. OE Alliance ή OPEN-PLI;

    Μπορώ να έχω διαφορετικής ομάδας π.χ. στην "θέση 1" (OPEN-PLI) καί στην "θέση 2" (OE Alliance) ή όχι ακόμη;
    Τα λογισμικά, μπορούν να... συνυπάρξουν στην SD κάρτα (φυσικά με την αντίστοιχο διαχωρισμό-επιμερισμό της) αν την χρησιμοποιήσω
    ή αλλιώς εκεί που θα γίνει η εγκατάσταση του κύριου λογισμικού;
    στην sd καρτα, μονο αν πας για λογισμικο 5ο και 6ο, διαφορετικα τα 1-4 θα πανε στην flash του δεκτη.

    τωρα ως προς την συμβατοτητα. εως και πριν λιγο καιρο, μπορουσες να εχεις οτιδηποτε και οπως ηθελες χωρις περιορισμο. πριν λιγες μερες, εγινε μια ανακαλυψη παρενθεση- για τον sf8008 εχει βγαλει η octagon ενα κλειστο λογισμικο, σαν αυτο που φοραει ο sx88- αυτο και μονον αυτο το λογισμικο, δουλευει μονο εαν ως πρωτο λογισμικο εχεις βαλει κατι απο alliance team.αν δεν εχεις προθεση να το χρησιμοποιησεις, βαζεις οτι και οπως θελεις.

    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Τώρα όσον αφορά σε κάποια σημεία της, ποιο είναι προτιμότερο, το "ext3" ή το "ext4" και ποια η διαφορά τους κατά την λειτουργία τους.
    Κατά την εκκίνηση του δέκτη σου, ανοίγεις από το τηλεχειριστήριό του, όταν είναι να πας από SatDream 8 σε Open ATV 6.4 ή αντίστροφα;
    Τέλος, παρατηρώ στην τελευταία φωτογραφία με τα λογισμικά, ότι έχεις δύο εκδόσεις από το SatDream 8 αλλά με διαφορετική ημερομηνία.
    Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (π.χ. κάποιες ενημερώσεις ή επεκτάσεις κ.λ.π.) και ποιος είναι αυτός;
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    για ext3 k ext4 δεν εχω απολυτα προσωπικη αποψη... απο την εποχη που ειχα τον dm800 (2009? νομιζω) υπηρχε ενα "προτεινεται ext2 για usb disc, ext3 για hdd" και καπου εκει μπηκε και το ext4...

    κατα την εκκινηση, ο δεκτης μπαινει στο λογισμικο που χρησιμοποιεις. αν θελεις να αλλαξεις, menu/αναμονη-επανεκκιννηση/επανεκκινηση με επιλογη image και σε βαζει στο menu της φωτο, ωστε να επιλεξεις σε ποιο image θελεις να επανεκκινησεις.
    εναλλακτικα, σβηνεις διακοπτη, αναβεις κρατωντας το standby απο τον δεκτη , μπαινεις στο recovery menu, πας στον multiboot manager, και επιλεγεις boot.

    το οτι εχω 2sdg... ειχα και 4. συνηθως εχω ενα σταθερο για να παιζει ο δεκτης, και αλλο ενα (η περισσοτερα) για να "του αλλαζω τα φωτα". αυτο τωρα, ηταν ενα παλιο backup που φορτωσα, ψαχνοντας κατι.
    Last edited by georgeflu; 20-11-20 at 02:05.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Άντε πάλι... Πάλι με την απορία είμαι...
    Καλημέρα στους ξενύχτηδες, της κοινότητας!!!
    Τώρα που κατεβάζω τα τελευταία αρχεία λογισμικού του SDG 8 (ημερομηνία 02-11-2020), παρατηρώ ότι εκτός από τα δύο αρχεία
    που έχουν όνομα, υπάρχει κι ένα αρχείο με όνομα "latest", που έχει το ίδιο μέγεθος (111 MB), είναι ίδιο με το "multiboot".
    Σαν περιεχόμενο, είναι το ίδιο με το τελευταίο προαναφερόμενο;
    Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω από τις εξελίξεις, το "multiboot" το περνάω μετά το κυρίως ή δεν χρειάζεται;
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    το latest ειναι παντα το τελευταιο multiboot, και ειναι για να εξυπηρετει τον server του recovery/online flashing (αν δηλαδη πας να κανεις online flash image απο το recovery menu, αυτο τραβαει το latest).

    το multiboot, θα το περασεις μονο εαν θελεις να περασεις ιδιο image σε αλλο slot, διαφορετικα δεν το χρησιμοποιεις...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Απ: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    ...το οτι εχω 2sdg... ειχα και 4. συνηθως εχω ενα σταθερο για να παιζει ο δεκτης, και αλλο ενα (η περισσοτερα) για να "του αλλαζω τα φωτα". αυτο τωρα, ηταν ενα παλιο backup που φορτωσα, ψαχνοντας κατι.
    Καλησπέρα και πάλι.
    Αποφάσισα τελικά να κάνω από την αρχή, την διαδικασία, καθώς θα χρησιμοποιήσω και την λειτουργία της πολλαπλής εκκίνησης.
    Σε πρώτη φάση έχω επιλέξει τα "Open Droid" και το "PurE2".
    Επειδή, παρατήρησα στην σελίδα τους, ότι καί αυτά έχουν ξεχωριστό αρχείο "multiboot", θα ήθελα να ρωτήσω,
    χρειάζεται να τα "περάσω" καί αυτά μετά την εγκατάστασή τους ή πριν "περάσω" το "κυρίως λογισμικό";
    Φυσικά θα κάνω ό, τι έκανες σχετικά με την διπλή εγκατάσταση του SDG 8 για ευνόητους λόγους (τους ίδιους που ανέφερες).
    Last edited by neoktistos; 21-11-20 at 14:35.
    Octagon SF8008 Combo
    (Επίγεια + IPTV)

  10. #10

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Octagon SF 8008 - Λειτουργία "Φλασάρισμα του Image"

    αφου επελεξες σαν αρχικο το satdreamgr, θα περασεις το πληρες sdg... (με usb stick και flash recovery image).

    μετα θα κατεβασεις τα multiboot image που θελεις να περασεις (και το 2ο sdg σε multiboot)

    μεσα τωρα απο το πρωτο βασικο image, μπορεις να φλασαρεις ολα τα υπολοιπα...


    προταση δικη μου, περασε μια το πρωτο (να το παμε βημα βημα), ολοκληρωσε το και μετα παμε να περασουμε τα αλλα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Testing Octagon SF4008 + SDG 8 + "new" driver
    By jpuigs in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 4
    Last Post: 24-03-20, 22:31
  2. Rambo Boot-Plugin "nfi image booten / flashen "
    By sat gr in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 12
    Last Post: 25-04-13, 13:24
  3. Rambo Boot-Plugin "nfi image booten / flashen "
    By korn in forum Multiboot Dream E2
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-12, 18:13
  4. "Glitz", "Cartoon Network HD" και "Boomerang HD".
    By djdiageo in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-11, 17:01
  5. "TNT HD","DISNEY HD" & "EQUIDIA LIFE" στις 19.2°Ε.
    By djdiageo in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-11, 17:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •