Results 1 to 1 of 1

Thread: Επισκευή ελαττωματικού LED display 16ιντσων σε λαπτοπ ASUS N61Vg

  1. #1

    tasos.cz's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    ΤΣΕΧΙΑ
    Posts
    2,854
    Rep Power
    703040

    Επισκευή ελαττωματικού LED display 16ιντσων σε λαπτοπ ASUS N61Vg

    Πριν 2 εβδομάδες επισκεύασα επιτέλους μια βλάβη στην 16αρα LED οθόνη του λαπτοπ μου. Παραθέτω την διαδικασία, ίσως σε κάποιον μπορεί να τύχει κάτι ανάλογο.

    Πριν μερικά χρόνια εμφανίστηκε βλάβη (μερικές κάθετες γραμμές) στο LED display 16ιντσων του λαπτοπ μου ASUS NV61g. Με το πέρασμα των χρόνων οι γραμμές αυξανότανε και με ενοχλούσε πολύ το κοίταγμα στην οθόνη. Για αλλαγή του LED display 16ιντσων 40 pin με νέο καινούργιο δεν γινότανε ούτε λόγος γιατί το νέο 16αρι LED display στοιχίζει εδώ στην Τσεχία 2950 κορόνες (115 ευρω). Για αυτό τις περισσότερες φορές συνέδεα το λαπτοπ με ένα εξωτερικό μόνιτορ της Philips.

    Βρήκα όμως και αγόρασα για ένα κομμάτι ψωμί ένα παλιό χαλασμένο λαπτοπ ASUS που είχε επίσης σαραντάπινο LED display όμως λίγο μικρότερο μέγεθος 15,6 ιντσών το οποίο ξήλωσα και το έβαλα στο δικό μου ASUS N61Vg. Το καλώδιο σύνδεσης με το display 15,6 ιντσών δεν έφτανε επειδή το LED display 16ιντσων έχει θέση σύνδεσης κάτω δεξιά ενώ το display 15,6 ιντσών την έχει κάτω αριστερά.

    Για αυτό αγόρασα καλώδιο προέκτασης 40pin μήκους 10 εκατοστών που μου στοίχισε με την μεταφορά 400κορονες (15 ευρω). Είναι αυτό εδώ το καλώδιο :
    https://www.sema-for.cz/shop/displej...SABEgJEd_D_BwE

    Επειδή το display 15,6 ιντσών δεν μπορούσε να βιδωθεί στην θέση LED display 16ιντσων γιατί ήτανε μικρότερο, κόλλησα με κολλητική ταινία διπλής όψης το display 15,6 ιντσών στο λαπτοπ και επιτέλους είδα πεντακάθαρη εικόνα απαλλαγμένη από τις ενοχλητικές κάθετες γραμμές.

    Παραθέτω παρακάτω την εικόνα στην οθόνη του λαπτοπ ASUS N61Vg πριν την επισκευή και μετά την επισκευή του.

    Tasos.cz
    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ σε όσους μίζερους λοιδορούνε την Πατρίδα μας και τους συμπατριώτες μας απανταχού Γης ευρισκόμενους

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. LCD display VU Uno4K SE by mik@
    By korn in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 1
    Last Post: 16-05-21, 08:52
  2. display sf 8008
    By berem in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 7
    Last Post: 09-01-20, 09:15
  3. Replies: 18
    Last Post: 16-08-17, 00:41
  4. Asus GeForce GTX780 3GB DirectCU II OC
    By GEORGE M. in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-14, 16:43
  5. Replies: 0
    Last Post: 29-08-12, 09:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •