Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 31

Thread: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

  1. #1

    Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Γεια σε όλους ειδικά στον @nautilus7 και @georgeflu παιδιά καλημέρα η τελευταία αναβάθμιση ΟΤΑ χάλασε τα mounts δηλαδή στο /media/net δεν εμφανίζεται τίποτε, αν και στον mount manager αυτά υπάρχουν.
    Έχει γίνει ακριβώς το ίδιο και στον Esision OS mini καίω τον VU+ Uno είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο μετά από αναβάθμιση πριν κανένα μήνα αλλά την επομένη μέρα με νεότερη αναβάθμιση διορθώθηκε το πρόβλημα.
    Και πάλι καλήμερα και καλό Σαββατοκύριακο.

  2. #2

    Re: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Επανέρχομαι και πάλι μήπως κάποιος με περισσότερες γνώσεις μπορεί να βοηθήσει. Από χθες υπήρξαν 2 ΟΤΑ αναβαθμίσεις αλλά καμία δεν έφτιαξε το πρόβλημα που έχω αναφέρει παραπάνω, κάνω κάτι λάθος? μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση? Αν κάνω restore σε λίγο παλαιότερο image όλα δουλεύουν ρολόι, αλλά θέλω να παρακολουθώ τις αναβαθμίσεις, Έχω ένα NAS που κάνω εγγραφές από τους δέκτες και τα mounts αν και υπάρχουν στον mount manager στο media/net έχουν εξαφανιστεί.
    Αν είναι το πρόβλημα σε όλους και γνωστό μπορώ να περιμένω κάποια επόμενη αναβάθμιση
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  3. #3

    Απ: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Καλημέρα, ποιο image βάζεις και δουλεύει (για να περιορίσουμε την αναζήτηση); Θυμάσαι ποια μέρα έκανες την ενημέρωση που δημιούργησε το πρόβλημα;
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  4. #4

    Re: Απ: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Quote Originally Posted by nautilus7 View Post
    Καλημέρα, ποιο image βάζεις και δουλεύει (για να περιορίσουμε την αναζήτηση); Θυμάσαι ποια μέρα έκανες την ενημέρωση που δημιούργησε το πρόβλημα;
    Γεια σου φίλε μου νάσε καλά για την απάντηση, κάθε δύo μέρες περίπου τσεκάρω αν υπάρχουν OTA Updates και στους 2 δέκτες που έχω, Edision OSmini, VU+Uno .
    Έχω και στους 2 satdream 6, πρέπει να ήταν πριν 3 ημέρες περίπου, ( Πέμπτη η Παρασκευή ), δουλεύανε και οι 2 κανονικά κάνω και στους 2 αναβάθμιση και οι 2 το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
    Δηλαδή όπως έχω αναφέρει παραπάνω δεν βλέπεις τίποτε στο media/net/, αν και στο mount manager τα shares υπάρχουν.
    ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα συνέβει και μετά από αναβάθμιση κάποια Παρασκευή πριν κανένα μήνα, κοιτάω τα Σάββατο το πρωί λέω σιγά μην υπάρχει Σαββατιάτικα αναβάθμιση, και όμως υπήρχε και στους 2 δέκτες χωρίς να πειράξω τίποτε μετά το reboot τα shares εμφανίστηκαν πάλι.
    Δεν ξέρω τι γίνεται μπορώ να κοιτάξω κάτι, μήπως το NFS service σταμάτησε με την αναβάθμιση δεν ξέρω ...

    Edit: Τελικά το τσέκαρα 99% Παρασκευή 18/10/ είχα προγραμματίσει εγγραφή στο NAS και δεν έγινε. αναβάθμιση είχα κάνει το μεσημέρι, αλλά δεν ξέρω πότε την είχατε ανεβάσει στον server.
    Last edited by nikolakis2009; 20-10-19 at 15:01.

  5. #5

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό https://forums.openpli.org/topic/716.../#entry1114712
    Member SatDreamGr Projects


  6. #6

    Απ: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Έχουν γίνει 2-3 αλλαγές στον κώδικα, πιθανώς αυτή να δημιουργεί το πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Αν ξαναφτιάξεις από την αρχή τα mounts δεν δουλεύουν;
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  7. #7

    Re: Απ: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Quote Originally Posted by nautilus7 View Post
    Έχουν γίνει 2-3 αλλαγές στον κώδικα, πιθανώς αυτή να δημιουργεί το πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Αν ξαναφτιάξεις από την αρχή τα mounts δεν δουλεύουν;
    Δεν το δοκίμασα γιατί έχω πολλά mounts, περίμενα μήπως φτιάξει με αναβάθμιση όπως είχε φτιάξει και την προηγούμενη φορά αλλά θα το δοκιμάσω.

  8. #8

    Re: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Γεια ξανά έχουμε και λέμε.

    Οι εντολές στα post του PLI https://forums.openpli.org/topic/716.../#entry1114712 αλλά και του παρακάτω post δεν κάνουν τίποτε.
    Επίσης και το delete των mounts και ξαναδημιουργία ούτε επίσης, στον Network Broswer βρίσκει όλα τα shares, τα δημιουργείς αλλά 0 εις το πηλίκον δεν εμφανίζονται, αντί να φτιάχνουν κάτι στις αναβαθμίσεις τα χαλάνε.
    Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω θα περιμένω 2 ημέρες μήπως φτιάξει κάτι με τις αναβαθμίσεις και μετά θα γυρίσω πίσω στο restore και τέλος για μένα οι αναβαθμίσεις.
    Ευχαριστώ άπαντες και αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα να την δοκιμάσω.
    Και πάλι ευχαριστώ.

  9. #9

    Απ: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Υπάρχει μια επιλογή που λέγεται "Mount again" (Προσάρτηση ξανά). Κάνει τίποτα;

    Δοκίμασε να φτιάξεις ξανά ένα mount για να δεις αν δουλεύει γενικά, και μετά ίσως μπορέσεις να καταλάβεις τι διαφορετικό χρειάζεται πλέον για να το βάλεις και στα παλιά mounts.

    Σε debug mode παίρνεις κάποιο σχετικό μήνυμα;


    EDIT: Το λινκ από το forum του openpli δεν το έχεις βάλει σωστά και δεν ανοίγει.
    Last edited by nautilus7; 20-10-19 at 17:39.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  10. #10

    Απ: Πρόβλημα με την τελευταία Over OTA Update

    Θοδωρή τώρα μόλις είδα ότι εσύ έβαλες το link από το openpli εξ' αρχής... (στραβωμάρα έχω)
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. GS after update
    By ricki in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-17, 08:27
  2. Next Update
    By Marc-UK in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 3
    Last Post: 10-05-15, 23:44
  3. Bug in last update
    By clweb in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 1
    Last Post: 06-12-14, 20:45
  4. How to update Vu+ Duo CFE
    By sat gr in forum Εγχειρίδια Vu
    Replies: 0
    Last Post: 21-11-12, 09:07
  5. ba update
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-12, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •