Results 1 to 1 of 1

Thread: Octagon SF 8008 - IP Streams (Στη λίστα καναλιών)

  1. #1
    neoktistos's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Έδεσσα
    Age
    45
    Posts
    583
    Rep Power
    76

    Octagon SF 8008 - IP Streams (Στη λίστα καναλιών)

    Καλησπέρα σας.

    Ανοίγω το θέμα που αφορά τα κανάλια streaming (δεν αναφέρομαι στα παράνομα).
    Αφορμή είναι η εφαρμογή GreekStreamTV, η οποία φυσικά και δουλεύει κανονικά στον δέκτη μου.
    Ήδη ασχολούμαι αρκετά με το... χόμπι, δημιουργώντας και δικές μου λίστες και από πολλές σελίδες,
    οι οποίες δεν έχουν γεωγραφικό περιορισμό (αναφέρομαι σε κανάλια από τις υπόλοιπες χώρες του πλανήτη.

    Πάμε στο... κυρίως πιάτο, αφού πρώτα δώσω μια εικόνα ανά κατηγορία καναλιών βάσει της "ηλεκτρονικής ταυτότητας" των καναλιών.

    Μέχρι στιγμής, έχω προσθέσει κανάλια (σε δικές μου, λίστες) με κατάληξη στην διεύθυνσή τους το πλέον κοινό ".m3u8",
    η οποία ως πρωτεύον στοιχείο -ας πούμε- σε κάποιες περιπτώσεις βρίσκεται και μέσα στην διεύθυνση
    (π.χ. http://www.xxxxx.playlist... ή index.m3u8?=token... ή άλλη λέξη) λόγω...
    ύπαρξης δευτερεύοντος στοιχείου που είναι μεταβαλλόμενο λόγω τηλεοπτικών δικαιωμάτων
    (οι... παλιοί δορυφορομανείς, θα θυμούνται μερικά ελεύθερα κανάλια όπου άλλαζαν τα PID's).

    Στη δεύτερη κατηγορία θα τοποθετήσω και σκόπιμα, τα κανάλια με διεύθυνση, να καταλήγει ως ".mpd", η οποία είναι είναι ίδια με την προαναφερθείσα.

    Τέλος, θ' αναφερθώ και σε κανάλια στα οποία είναι ο λόγος που άνοιξα το καινούριο θέμα
    και που ασφαλώς θα ενδιαφέρει και τους κατόχους όλων των δεκτών με λειτουργικό Enigma 2 και χρησιμοποιούν και αυτήν τη δυνατότητα.
    Ο λόγος, στα κανάλια με κατάληξη ".ts"

    Το παράδειγμά μου, είναι σε κανάλι τις λίστας του GreekStreamTV, στον SKAI.
    Το συγκεκριμένο κανάλι, όποτε επιλέγω να το παρακολουθήσω (καθώς και άλλα παρόμοια κανάλια), όταν φτάνει λίγο πάνω από ένα λεπτό,
    "παγώνει" και στη συνέχεια "μαυρίζει".

    Να επισημάνω πως σε κάποια ενημέρωση του δέκτη που πραγματοποιήθηκε -αν θυμάμαι καλά- στις αρχές του Σεπτέμβρη,
    τουλάχιστον είχε βελτιωθεί ο... χρόνος "παγώματός" του, αφού είχε φτάσει μέχρι και τεσσερισήμισι λεπτά περίπου,
    κάτι που μ' έβαλε σε υποψίες ως προς στην διαχείριση των ενημερώσεων.

    Μια άλλη σκέψη -σαν αδαής που είμαι- που μου 'ρθε στο μυαλό, ήταν πως πιθανόν να έχει σχέση με την μνήμη
    σε συγκεκριμένο σημείο στο λογισμικό.

    Πάνω στην τελευταία περίπτωση, να κάνω "μια+μια" ερωτήσεις που, όπως προανέφερα, αφορά καί στους υπόλοιπους κατόχους
    παρόμοιων δεκτών (σ.σ. και ADROID).

    1. Είναι γενικό το φαινόμενο με την μή ομαλή λειτουργία των stream με κατάληξη ".ts", ακόμη και σε adroid "κουτάκια";
    2. Μήπως είναι θέμα image ή δέκτη, γενικώς;
    Last edited by neoktistos; 12-10-19 at 23:51. Reason: Διόρθωση

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επίσημα Live streams - Octagon SF8008
    By neoktistos in forum SF8008
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-22, 01:47
  2. Replies: 14
    Last Post: 04-01-22, 21:55
  3. Replies: 59
    Last Post: 23-06-21, 21:02
  4. NETFLIX OK on OCTAGON SF 8008 E2
    By sami noor in forum Περί Octagon
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-19, 22:00
  5. T2-MI OK with Blindscan on OCTAGON SF 8008 UHD E2
    By sami noor in forum Περί Octagon
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-19, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •