Results 1 to 3 of 3

Thread: Απορία για παλιούς αποκωδικοποιητές

  1. #1

    Απορία για παλιούς αποκωδικοποιητές

    Καλησπέρα κύριοι!

    Νέος στο forum και γενικά άσχετος στο όλο θέμα με τη δορυφορική λήψη. Έχω το εξής θέμα(?). Βρήκα πρόσφατα στο νέο μου διαμέρισμα δύο παλιούς αποκωδικοποιητές, ο ένας Powersky PS-1900 και ο άλλος Dream Multimedia DM-500S. Επειδή το διαμέρισμα έχει ήδη από τον προηγούμενο ένα πιάτο στο μπαλκόνι (ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι είχε βάλει OTE TV) αναρωτιόμουν αν μπορούν να δουλέψουν ή δεν αξίζει να ασχοληθώ. Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη, αλλιώς να ξέρω αν είναι να τα πετάξω στην ανακύκλωση συσκευών.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2

    Απ: Απορία για παλιούς αποκωδικοποιητές

    Τον πρώτο δεν τον ξέρω. Ο δεύτερος είναι SD (standard definition) και υποστηρίζει μόνο MPEG-2 βίντεο, ενώ μπορεί να "πιάσει" μόνο τους DVB-S αναμεταδότες και όχι τους DVB-S2. Πρακτικά είναι άχρηστος.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απορία για παλιούς αποκωδικοποιητές

    και οι 2 ειναι sd...

    εγω θα ειμαι λιγο πιο καλος μαζι τους

    στον δορυφορο που ειναι ρυθμισμενο το πιατο, δεν υπαρχει κανενα ενδιαφερων...

    αν λοιπον υπαρχει η διααθεση,να παιξεις με το πιατοο,σε καποιους αλλους δορυφορους ,οπως ο hotbird ( με ρωσικα,αραβικα,ιταλικα πολωνικα), ο astra 19.2 (με κυριως γερμανικα) και ο turksat 42E (τουρκικα) υπαρχει ενας ικανοποιητικος αριθμος σε sd καναλια, που ισως να μην εχει "ΤΑ" καναλια να δεις, αλλα ολο και κατι εχει να χαζεψεις (ειδικα στα γερμανικα,εχει και eurosport, και κατι λιγα με ψιλοντοκυμαντερ,αλλα αυστηρα σε γερμανικη γλωσσα...)

    και ο dm500s ,αν εισαι ποδοσφαιροφιλος, μπορει "υπο προυποθεσεις" να εχει δωρακι στις 1.9Ε
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •