Results 1 to 9 of 9

Thread: Abertis 30W no streaming

  1. #1

    Abertis 30W no streaming

    Δοκίμασα να εγκαταστήσω Abertis σε SatDreamGr. Εγκατέστησα βήμα βήμα ακολοθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν αλλά δεν κατάφερα να κάνω streaming τα κανάλια. Έχω τεστάρει την ίδια ακριβώς εγκατάσταση και σε άλλα images παραδείγματος χάρη openATV, openViX όλα ok. Όταν δίνω εντολή ps με telnet μου δείχνει ότι όλα είναι εντάξει astra script, pids καναλιών. Όταν όμως πάω να πατήσω κάποιο κανάλι για να ξεκινήσει το streaming σταματάει ξαφνικά και με πηγαίνει σε προηγούμενο μη Abertis κανάλι που έβλεπα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα κάποιου driver, κάποιο bug...

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Abertis 30W no streaming

    επειδη μας το εγραψες λιγο μπερδεμενο... εχεις το ιδιο προβλημα με ολα τα image? τοτε ειναι θεμα των drivers του δεκτη...
    αν με τα αλλα εισαι ενταξει... θελει ψαξιμο εδω.
    δες λιγο αν στην webif streamαρει κανονικα..., η αν κι εκει εχει θεμα?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Re: Abertis 30W no streaming

    O.k. Σε openATV και openViX που δοκιίμασα σε κανάλια όπου υπάρχει σήμα στη συχνότητα παίζουν άψογα στον δέκτη. Βέβαια δεν μπορώ να τα streamάρω με webif σε pc. Συγκεκριμένα το log του vlc που χρησιμοποιώ μου βγάζει http error: invalid URL.Προφανώς στα υπόλοιπα κανάλια πλην των Abertis το webif streaming λειτουργεί τέλεια.
    Όσον αφορά το SatDreamGr δεν μου παίζουν ούτε στον δέκτη ούτε με webif.

  4. #4

    Re: Abertis 30W no streaming

    Επανέρχομαι. Το webif streaming σε openATV και openViX λειτουργεί κανονικά πχ αν για το antena3HD (pid702) στο vlc βάλω τη σωστή network URL που για το συγκεκριμένο κανάλι είναι η: http://192.168.2.90:8001/1:0:1:95:31...0:0/0.0.0.9999 όπου 192.168.2.90 είναι η static ip που έχω δώσει στον Octagon και 0.0.0.9999 είναι η Abertis stream streamάρει κανονικότατα.
    Σε SatDreamGr όμως δεν γίνεται τίποτα.

  5. #5

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: Abertis 30W no streaming

    πιστεω οτι μαλλον το streaming δουλευει και στο pc
    Member SatDreamGr Projects


  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Abertis 30W no streaming

    για streaming, δε θελω να ειναι abertis... ενα οποιοδηποτε καναλι δοκιμασε να streamαρεις μεσω της webif. εχω δει ενα περιεργο εκει, και ισως ειναι ο ιδιος λογος που "κοβει" και το stream των abertis...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Re: Abertis 30W no streaming

    Κανένα απολύτως πρόβλημα με stream οποιυδήποτε άλλου καναλιού.

  8. #8

    Re: Abertis 30W no streaming

    Κάποιες φορές τυχαία σε κάποια Abertis κανάλια πχ Canal Extreamadura που δοκίμασα να ανοίξω στον δεκτη άνοιγαν για κάποια δευτερόλεπτα και μετά σταμάταγαν εμφανιζόταν το SatDreamGr logo και επέστρεφε στο τελευταίο μη Abetis κανάλι που έβλεπα.

  9. #9

    Re: Abertis 30W no streaming

    Τελικά έπειτα από συζήτηση και σε άλλο forum έμαθα ότι και και στο openeight πού είναι pli-based τα abertis δεν παίζουν αντίθετα σε άλλα OE-Alliance images streamάρουν κανονικά. Βέβαια ακόμη δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να φταίει...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. abertis telecom channels on hispasat 30 w
    By loboaki in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-18, 22:04
  2. Abertis DTT στον Edition OS Nino pro
    By johnpapad24 in forum General Forum Edision Receivers
    Replies: 1
    Last Post: 13-10-18, 20:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •